Пауловния

Модератор: korradi

колменеро

Re: Пауловния

Мнение от колменеро »

Е аз не съм от тези. Но да не философстваме много, че туку виж пак ни изтрият мненията :mrgreen: .
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пауловния

Мнение от p4elar4e »

Привет народе!
Искам да споделя нещо интересно според мен.
Тази година докато обикалях из нивите да си върша работата забелязах близо до моята нива 5 декара засято с нещо,което още не беше прокарало.След поникване и облистване ми направи впечатление,че ми е нещо познато.Слязох да проверя от близо и с изненада установих,че това е пауловния :D Поразпитах някои хора и наистина съм бил прав,че е пауловния.Човека даже сял още няколко декара на друго място.Идеята му била да произвежда дървен материал.След време ще се разбере дали е сорт който е медоносен :)
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от genata_fi »

p4elar4e написа:Привет народе!
Искам да споделя нещо интересно според мен.
Тази година докато обикалях из нивите да си върша работата забелязах близо до моята нива 5 декара засято с нещо,което още не беше прокарало.След поникване и облистване ми направи впечатление,че ми е нещо познато.Слязох да проверя от близо и с изненада установих,че това е пауловния :D Поразпитах някои хора и наистина съм бил прав,че е пауловния.Човека даже сял още няколко декара на друго място.Идеята му била да произвежда дървен материал.След време ще се разбере дали е сорт който е медоносен :)
Нали уж само в лабораторни условия покълвала...
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пауловния

Мнение от p4elar4e »

Кви са тия лабораторни измислици :?:
В двора имам 2 годишни пауловнии,които още не съм разсял и седят в кофички от кисело мляко :D
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от genata_fi »

p4elar4e написа:Кви са тия лабораторни измислици :?:
В двора имам 2 годишни пауловнии,които още не съм разсял и седят в кофички от кисело мляко :D
Странно , и аз имам една 2 годишна пауловния, но в двора и вече е близо 2.5 м висока, а твоите да са още в кофички от кисело мляко ????
Да не би да става на въпрос за друго дърво ?
Това дърво има прираст 1 метър на вегетационен месец. Но това става след втората година.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Пауловния

Мнение от Aleksey »

genata_fi написа:
p4elar4e написа:Кви са тия лабораторни измислици :?:
В двора имам 2 годишни пауловнии,които още не съм разсял и седят в кофички от кисело мляко :D
Странно , и аз имам една 2 годишна пауловния, но в двора и вече е близо 2.5 м висока, а твоите да са още в кофички от кисело мляко ????
Да не би да става на въпрос за друго дърво ?
Това дърво има прираст 1 метър на вегетационен месец. Но това става след втората година.
Ако корените са на тясно няма да се развие.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Пауловния

Мнение от p4elar4e »

Втора година са в кофички от кисело мляко защото така и не ми остана време да им намеря място.......Интересното е,че зимата надземната част измръзнала,но корените останали живи и пак прокарало.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Пауловния

Мнение от berija »

Здравейте.
В началото на тази година ,се решихме пробно (2 дка) да засадим Пауловния ,внесоха ни я от Гърция ,растенията бяха на корен със средна височина около 30-40см ,като 2/3 бе корен ,посъветваха ни да не ги засаждаме същата година (можело да ги изядът зайците) ,а 1-вата година да ги отгледаме в дълбоки саксий ,така и направихме ,като м-у временно за да видим има ли разлика (и каква) ,насадихме няколко растения на различни места ,като подбраните места бяха с различна почва ,количество осветеност и пр. Изводите до които стигнахме след 8-9м наблюдение са - растението изисква висока влажност на почвата ,растенията които бяха на по-сенчести места изостанаха видимо сравнено с тези които бяха на места с целодневен пряк досег със слънчевите лъчи ,растението се развива добре на почти всякакъв вид почва (стига да има влажност).
Важно!!! Растенията показаха изключителна предирчивост главно към местоположението определящо тяхната осветеност ,саксийните растения разположени на сенчесто място израстнаха средно до около 60-70см. ,а тези които бяха разположени на място без сянка (има се предвид дори и сянката на съседни растения) ,израстнаха средно на 1.20-1,40м.
Последно промяна от berija на Чет Сеп 15, 2011 9:17 pm, променено общо 1 път.
Изображение
petrovito
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Ное 21, 2011 7:08 pm

Re: Пауловния

Мнение от petrovito »

Здравейте.
Аз се захванах с пауловнията. Има 9 вида. Най разпостранени са елунгата, томентоса и фортуней.
Имам от два вида - елунгата и томентоса.
От документацията която докопах /предимно чужбина/ мога да Ви кажа, че елунгата се засажда за дървесина, защото расте по-бързо, но е по-топлолюбива. Тепърва влиза в България.
Томентоса се използва за декоративно залесяване и издържа на студ до -25 градуса, но расте малко по-бавно.
Има я от доста години и е внесена от Русия. Селектирана е за тяхния климат.
Препоръчвам за пчеларите да използват томентоса. Доказала се е, че вирее перфекто навсякъде в България.
За елунгата ще говорим напролет, като видя колко е измръзнала.
И от двата вида на младите мръзнат върховете през зимата. От здравата тъкан изкачат филизи, като се оставя един. Образува се коляно, но с времето ствола се изправя и не личи къде е било.
Цъфтежа им е еднакъв, дървото се оформя според това как го кастрите. Тези за дървесина не им се оставят клони до 7-8 метра, тези за корона им пускате клоните ниско. Аз експирементирам и в двата варианта.
Искат слънце и вода. За дървесина достигат зрелост до 9-10-та година. Другото е реклама. Но, едно дърво дава един кубик и ако цената му в България е като в Америка ще Ви донесе 300 долара. Шума и клони стават за екобрикети. Цветовете /5-6 години/ ще хранят пчеличките.

Имам разсад томентоса. Средната височина е 60-70 см. Трябва да се засажда веднага.
Имам разсад в саксийки около 25-30 см. Тях можете да засадите винаги, щом не е замръзнала земята.
На пролет се препоръчва рязане на 5 см от земята и оставяне на 1 филиз да хвърчи нагоре.

За повече информация - в Купува/Продава на форума - тема Медоносни дървета

Изображение

Uploaded with ImageShack.us
Последно промяна от petrovito на Чет Ное 24, 2011 7:24 pm, променено общо 3 пъти.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от Dinko »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от Dinko »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от Dinko »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от Dinko »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пауловния

Мнение от Dinko »

Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”