рапица

Модератор: korradi

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

рапица

Мнение от Dinko »

Огромен интерес към рапицата

Цената на суровината накара русенци да засеят двойно площи, в областта работи завод за преработка на маслодайни култури.
В Русенско площите, засети с маслодайна рапица през тази есен, са два пъти повече в сравнение с миналата година, съобщи ръководителят на областната дирекция "Земеделие" Михаил Бобчев, цитиран от БТА.
Засети са 75 000 декара с тази есенна маслодайна култура. Причината за увеличението е, че рапицата дава същите добиви, както слънчогледът, но изкупната цена досега е по-висока със 100 лв. на тон. Русенските земеделски производители има къде да продават добитата рапица.
В община Сливо поле от миналата година работи предприятие за преработка на рапица, слънчоглед и царевица в биогориво. Заводът е оборудван с нова съвременна техника, разказа Михаил Бобчев. Инвестицията е за повече от 50 млн. лева. Предприятието има възможност за преработка и на етерично-маслодайни култури, като резине - което се отглежда в района.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от buci59 »

yuri,не е единствен пчеларски район,има и друг-моят е около Силистра. :P :P :P
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от mmm.1979 »

Ееех колеги блазе ви че сте в такива райони :( :(
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

В Ловеч също имаме завод за преработка на маслодайни култури за био и екогорива. Ако се не лъжа има някаква програма на земеделското Министерство относно преферентни цени на горива за кооперации отглеждащи във своите масиви рапица. Един вид стимулиране. Отделно рапицата се засажда есенно време ,а се жъне в ранна пролет. За нея няма суша и лоша година, а разходите на производителите се покриват нормално. Тази година е струвала между 45 и 50 ст. за кг.
Расте интересът към отглеждане на рапица
Биодизелът от рапица - реалната алтернатива на фосилните горива
Проекти

- Завод за биодизел на стойност 60 млн. евро планира да построи във Видин фирма "Екопетролиум", заяви наскоро управителят на компанията Петър Цонев. Рафинерията се очаква да стане най-голямата в Югоизточна Европа и да произвежда годишно по 150 хил. тона гориво от 400 хил. тона рапица. Като втори продукт ще се произвежда и масло от рапица. Очаква се заводът да започне работа с пълно натоварване през 2008 г.

- Австрийска компания проучва възможността да изгради завод за преработка на рапица и производство на биодизел в Русе. Капацитетът ще бъде за преработка на 100 хил. тона рапица. Изследванията показват, че районът има благоприятни климатични и почвени условия за отглеждане на маслодайната култура.

- През 2002 г. германската компания Global Business Commerce LTD прояви интерес към изграждането на фабрика за биодизелово гориво в Русе. Тя обаче се отказа, тъй като за функционирането на фабриката трябваше да внася суровина.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: рапица

Мнение от аааа35 »

ако не се лъжа пре 2007 рапицата ми спаси сезона,по 2 магазина от силните за месеца
само не разбирам като е калпав мед защо го вземат на цената на слънчогледа ,даже и като маг.бодил
за нформация в някои страни харесват тъмните медове ,и въобще не ибават акацията
според мед всички медове са еднакви,въпрос на вкус
друго си е да стартираш сезона още май месец с с 15-30 кг от кошер
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: рапица

Мнение от Pa4o »

така е иди на рапица с добре подготвени сем. , центруфугирай в точния момент и вече си напред с материала
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от syzi »

Тази рапица съм я снимала в Германия през ноември месец миналата година.И имаше хиляди декари цъфнала рапица.
13112008891.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от stan »

И аз видях такава рапица в Германия миналата седмица (началото на ноември)
Ама вече си е много студено за пчелите да излизат и не мисля че ще има някаква далавера от толкова късна реколта.
Предполагам това го сеят за зелена маса.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от stonit »

може би е репко сеят го за фураж за преживни животни
Изображение
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: рапица

Мнение от Alfist 8C »

рапица ноември кога върбата роди круша
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от syzi »

Alfist 8C написа:рапица ноември кога върбата роди круша
Колега,аз не съм специалист в тази област и не искам да споря,но мисля че има зимна рапица,която се сее още след жътва,което ще рече-август,септември.Рапицата не я сеят заради пчелите,това е ясно,но доколкото зная,трябват по два кошера на декар за опрашване.Ако граша,моля поправете ме,но не с празни приказки.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Нека по-възрастните си спомнят как навремето ТКЗС-тата у нас правеха силажи, които смърдяха адски много но пък се приемаха с охота от преживните животни. А че това е рапица е видно и с просто око.
Колега Alfist 8C,
в Германия климатичните условия са съвсем други и е нормално това да е за зелен фураж. Сузана е права. Декември 2007 бях там и хората косяха люцерна, а тук имаше снежни бури и виелици. Не виждам какво те учудва чак толкова.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: рапица

Мнение от аааа35 »

Изобр.0032.jpg
това е от днеска,вероятно след 10 дена ще е пълния цъфтеж
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: рапица

Мнение от Христо Христов »

yuri написа:
аааа35 написа:
Изобр.0032.jpg
това е от днеска,вероятно след 10 дена ще е пълния цъфтеж
Не разбрах това върба ли е или круша? :mrgreen: :oops: :mrgreen:
Не е нито върба, нито круша, но не е и рапица.Посевът може и да е от рапица, но цъфналото в него е див синап (хардал).Синапа изпреварва в развитието си рапицата и при заплевеляване цъфти преди нея дори преди зимата (както е в случая).Рапицата ще си цъфне на пролет.
syzi написа:Тази рапица съм я снимала в Германия през ноември месец миналата година.И имаше хиляди декари цъфнала рапица.
13112008891.jpg
Това според мен също не е рапица.Формата на листата и целия хабитус на растенията не са като на рапицата.Но какво е и аз не знам.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: рапица

Мнение от Христо Христов »

Рапицата е в начало на цъфтеж.Успех на всички, които имат такава паша. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”