рапица

Модератор: korradi

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от Dinko »

Вади меда от рапица даже незапечатан.
Ориентирай се по прецъфтяването.
15 - 20 май за нашия район.
Не може да се центрофужи, когато кристализира , но могат да го ядат напролет.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: рапица

Мнение от valaz »

И при мен засяха рапица за пръв път и чета с интерес всичко за нея. Не споменавате нищо за пръскането на рапицата. При мен ако я пръскат, ще е с наземна техника, а не със самолет. Нивите са малки.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: рапица

Мнение от ivan5555 »

щом пръскат няма значение с каква техника затваряй кошерите .поне 2 часа след пръскането. много е важно с какво пръскат.миналата година единият от арендаторите пръска с един израелски препарат и нямахме никакви проблеми след това друг пръска пшеницата която беше до рапицата и резултата беше ммного зле. като имаш предвид че като се пръска ние пчеларите сме до самолета. но тоя пръскал с измислен препарат. така че трябва да ставаме и химици
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: рапица

Мнение от p4elar »

Незнам дали на мен така ми се струва, но е факт че от както започнаха да сеят рапица от 2007-ма година при нас добивите ни от мед паднаха с изключение на 2008-ма.Рапицата се пръска против рапичния цветоят, първите пръскания са на фаза бутон и тогава не е проблем, но почти винаги се налага и пръскане по време на цъфтеж и тогава е много опасно.Дано с арендаторите се разберете, при нас ги караме да пръскат надвечер след 18.30 часа и тогава общо взето няма проблем.Има един регистрирн препарат Биская се казва за който се твърди че е безопасен за пчелите, защото той не мори директно цветояда а подтиска желанието му за храна и така умира, но май малцина го ползват защото е доста скъп доколкото знам.
Меда от рапица задължително се вади още незапечатан, защото иначе много бързо кристализира и неможеш да го извадиш от рамките, налага се после да ги пръскаш с вода за да се разтвори и да го оползотворят и да ти се освободят рамките.Много е вредно и да останат да зимуват пчелите на рапичен мед.Трудно го освояват и част от него направо го събарят на дъното.Иначе рапицата е много медоносна и при добро време се вади доста мед и то още в началото на май, е ако имаш силни кошери разбира се.Ако извадиш мед от рапица, моя съвет е да го пласираш колкото може по навреме, пък дори и на малко по-ниска цена да е.
Незнам може и да греша, но имам чувството че рапицата ще съсипе пчеларството.
tmtsl
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Май 15, 2010 6:39 pm

Re: рапица

Мнение от tmtsl »

Изображение

Тази снимка днес я снимах. На около 200-300м от единия пчелин.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: рапица

Мнение от данко пейчев »

Кой район е това?
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
petkofire
Мнения: 39
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 11:28 am
Местоположение: Българово,Бургас

Re: рапица

Мнение от petkofire »

Много ранен сорт тази рапица.........
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: рапица

Мнение от Scutellator »

Стига бе, при мен е колкото маруля
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

При нас е колкото една педя, но за сметка на това е на 150 метра от мен. :wink:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
tmtsl
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Май 15, 2010 6:39 pm

Re: рапица

Мнение от tmtsl »

Цеко Сифоня написа:По -добре е когато цъфне по-късно,времето е постоянно.Исемействата са по-силни.
Има още една нива с по-късна рапица. Но интересното е, че още не ходят много на цъфналата. Явно заради непостоянното време. А семействата са добре развити.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

А при нас цял ден пръскаха самолети, в момента е във фаза "бутон" и самоче не е цъфнала.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: рапица

Мнение от valaz »

Бях предупреден, че ще пръскат рапицата вчера, на 22.04.2011. Затворих кошерите от рано сутринта, в продължение на целия ден ги държах затворени в очакване на пръскането, но не пръскаха този ден. Пръскаха на следващия ден, след 10 ч. сутринта, когато кошерите ми бяха отворени. Нямам думи! Добре, че рапицата бе във фаза бутон. Казаха, че ще я пръскат и във фаза на пълен цъфтеж.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: рапица

Мнение от valaz »

Четох в темата, меда от рапица да се вади незапечатан. А няма ли да прокисне? Не е ли по-добре, да се вади при началото на запечатването? При мен цъфтежа на рапицата се застъпва частично с ябълката, а ябълковия мед кристализира по-бавно. Дайте съвети, че рапицата ми е за първи път и вече започна да цъфти! Днес поставих магазините.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от ivandespotov »

valaz написа:Четох в темата, меда от рапица да се вади незапечатан. А няма ли да прокисне? Не е ли по-добре, да се вади при началото на запечатването? При мен цъфтежа на рапицата се застъпва частично с ябълката, а ябълковия мед кристализира по-бавно. Дайте съвети, че рапицата ми е за първи път и вече започна да цъфти! Днес поставих магазините.
Колко декара ябълки имаш, че да вадиш ябълков мед??
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: рапица

Мнение от valaz »

ivandespotov написа:
valaz написа:Четох в темата, меда от рапица да се вади незапечатан. А няма ли да прокисне? Не е ли по-добре, да се вади при началото на запечатването? При мен цъфтежа на рапицата се застъпва частично с ябълката, а ябълковия мед кристализира по-бавно. Дайте съвети, че рапицата ми е за първи път и вече започна да цъфти! Днес поставих магазините.
Колко декара ябълки имаш, че да вадиш ябълков мед??
Няма ябълкови градини с декари, а ябълкови дървета по дворовете. Цъфнали са много добре и пчелите ги посещават. Цветовете на някои ябълки още не са отворени напълно и цъфтежа им ще продължи още поне седмица. Рапицата започва да цъфти и все още е в начален стадии на цъфтеж. Двата вида мед ще се смесят. Площта на рапицата е много по-голяма от площта на ябълките. По ябълките се срещат повече пчели, отколкото на рапицата, засега.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”