рапица

Модератор: korradi

Публикувай отговор
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: рапица

Мнение от volodq »

Цеко Сифоня написа:Колега volodq центрофугирах горните магазини-така ме посъветваха колеги от руските форуми които са имали този проблем.Нямало опасност от вкисване.За всеки случай оставих тенекиите отворени за няколко дни.Ти ако имаш къде да слагат ги изчакай да позапечатат поне малко.
Така и направих,разширих с магазини(корпуси) и ще вадя в събота.Миналата година избързах и ми се стори,че в рехавия слой на меда,върха на тенекиите имаше малко бродене(по-особена миризма)но меда си беше супер.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: рапица

Мнение от volodq »

Цеко Сифоня написа:
volodq написа:
Цеко Сифоня написа:Колега volodq центрофугирах горните магазини-така ме посъветваха колеги от руските форуми които са имали този проблем.Нямало опасност от вкисване.За всеки случай оставих тенекиите отворени за няколко дни.Ти ако имаш къде да слагат ги изчакай да позапечатат поне малко.
Така и направих,разширих с магазини(корпуси) и ще вадя в събота.Миналата година избързах и ми се стори,че в рехавия слой на меда,върха на тенекиите имаше малко бродене(по-особена миризма)но меда си беше супер.
Колега извади ли рапицата?Не я чакай много-при центрофугиране на долните магазини забелязах че има кристализирал мед в питите!!!И за отбелязване е че беше в незапечатаните пити.Същото да го имат предвид и другите колеги с рапицова паша да не си съсипят питите.
Днес приключих с рапицата колега,но видех зор(от Враца съм)с кристализиралите пити.Чакам акацията другата седмица да пусне нещо?Много рояци(не мой) тази година при нас,немам време да ги прибирам от капаните!При теб как е?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
petkov74
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 5:26 pm

Re: рапица

Мнение от petkov74 »

Здравейте колеги.Тази година в моя район за пръв път има рапица.В събота и неделя изпразних магазините.Дотук добре обаче роевете започнаха да излизат един след друг.Положението май е извън контрол.Моля дайте съвет.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: рапица

Мнение от HINAP »

Ако виждаш,че роя ще излита и намаш друго решение и можеш да ги изпуснеш,ако са на близо до къщи разбъркай 1 чаша брашно и 1 пудра захар и ги наръси през магазина.Най лесно е със сито,но ако нямаш направо с ръка.Не е лошо да отвориш отдушника на дъното,ако има разбира се и да затвориш горния вход.След 10 минути целия кошер вече се чисти и забравя за роене,Всички пчели са на прелката и по кошера и се чистят взаимно,това продължава до 5 часа,но после като олекне товара по тях почват пак да мислят лоши неща.Лошото е, че дъното така се полепя,че само телена четка го оправя или пароструйка.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: рапица

Мнение от valaz »

И аз за първи път имам рапица до пчелина. Споделете какъв е цветът на рапичния мед непосредствено след центрофугирането, докато е течен. При мен извадих жълт мед, който не се отличава на цвят от меда, който вадя други години по това време. Някои пити бяха запечатани почти напълно, но кристализация нямаше. Единствено се усеща лека миризма на рапица. Надявам се меда да е смес на рапица с други растения.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

След дни ще се захароса и ще стане бял като свинска мас, а на вкус ще е като нуга халва.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Че е мед, мед е. Опитай го като кристализира. Ако го държиш в хладилник , става като бетон в буркана, а вкусът му тогава е като на нуга халва.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: рапица

Мнение от Майка »

Boro написа:Ако го държиш в хладилник , става като бетон в буркана, а вкусът му тогава е като на нуга халва.
А сега къкъв е вкусът му?
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: рапица

Мнение от Angel_A »

Майка написа:
Boro написа:Ако го държиш в хладилник , става като бетон в буркана, а вкусът му тогава е като на нуга халва.
А сега къкъв е вкусът му?
Като на подсладено олио :D , а след това става като сладка свинска мас. :lol:
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: рапица

Мнение от ApiAnt »

Абе хора, какво го правите тоя рапичен мед. Никой от клиентите ми не го харесва. Аз също не го харесвам. Иначе доста добив дава. Миналата и тази тази година яко се втурнаха да сеят рапица из цялата страна за сметка на насажденията от слънчоглед. Говори се, че рапицата е ГМО. Вярно ли е?
И най-дългият път започва с една крачка.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от ba4o_ivan1976 »

ApiAnt написа:Абе хора, какво го правите тоя рапичен мед. Никой от клиентите ми не го харесва. Аз също не го харесвам. Иначе доста добив дава. Миналата и тази тази година яко се втурнаха да сеят рапица из цялата страна за сметка на насажденията от слънчоглед. Говори се, че рапицата е ГМО. Вярно ли е?
За съжаление да ! гмо Е ! Но мисля и слъчогледа - повечето сортове вече е такъв ! По този начин с тези изродий се заразява околната среда и след известно време всичко ще е така / това е факта и е неизбежно/!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: рапица

Мнение от kolobus »

Да не се наложи да ги местите кошерите. :D
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от ba4o_ivan1976 »

kolobus написа:Да не се наложи да ги местите кошерите. :D
Къде на марс или някоя съседна планета? :?: :?: :?:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: рапица

Мнение от ApiAnt »

Интересно дали ще успее да презимува кошера ако го зазимим на рапицов мед. Нали знаете, че примерно с манов не може да презимува.
И най-дългият път започва с една крачка.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от valyo »

Силно захаросан мед също не се препоръчва. Повишава се нуждата от облитане, да не говорим че много по-трудно им е да го ядат. Рапицата е лош вариант за зимуване.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”