Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Модератор: korradi

d.parvanov
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 9:35 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от d.parvanov »

medar1967 написа:копривите са ниски, а пчелинока стига до 1.50 м и не расте на туфи
Колега, нямам нищо против да наричаш в къщи това растение пчелинок, но тук може да заблудиш някой.
"Пчелинока е със стебла високи 30-50 см"."Цветчетата са нечистобели"- а не лилави като на мъртвата коприва. "Нектара е прозрачен и безцветен и твърде ароматен." Тук можете да го видите - http://www.google.bg/images?hl=bg&q=Mar ... 80&bih=785

Цитатите са от книгата "Медоносни растения" на Б. Бижев, Ат.Ганчев и Д. Цонев
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от ivandespotov »

В спора се раждаа истината! Давайте да го решим тоя проблем, кое е пчелинок кое е мъртва коприва и да приключваме!!!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от medar1967 »

на слепеца очите трудно проглеждат.....аман-заман от "капацитети".....хайде да ви оставя да си ги именувате кому как дойде на сгода....безсилен съм пред твърдоглавието......
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от midis69 »

Не знам как се казва,но е високо над метър и е пълно с пчели.
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от Кънев »

Растението, което medar1967 e показал е Ballota nigra / Black Horehound/, от семейство Устоцветни, което последователно преведено означава „Черна коприва” или „Черен пчелинок” за разлика от Marrubium vulgare / White Horehound/, което пък е „Бял пчелинок”.
Ето и по малко снимки от двата вида:
http://www.google.bg/images?hl=bg&um=1& ... tbs=isch:1
http://www.google.bg/images?um=1&hl=bg& ... 0Horehound

medar1967 е попаднал на снимка с грешен надпис или коментар – все пак не всичко в интернет е вярно и ако след възникналия спор беше потърсил в мрежата, вместо да се държи високомерно, от темата щеше да остане някаква поука – иначе защо влизаме във форума?
А иначе този бурен го има масово и при нас, но не знаех, че е медонос.
d.parvanov
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 9:35 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от d.parvanov »

Трябва да благодарим на medar1967 за хубавата тема. Самото име "пчелинок" е много съблазнително. Всички научихме по нещо, като се поразтърсихме тук - там.
Пчеличките си знаят работата.

Успех на всички!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от medar1967 »

medar1967 моли модераторите да изтрият тази тема....за в бъдеще ще се постарае да не пуска теми,а предимно ще чете написаното от други капацитети....така и вълците ще са сити и агнето цяло....дано колегата Деспотов да е разбрал кое е мъртва коприва и кое пчелинок,защото останах с впечатлението че все още е в заблуда....ще му спестя един загубен бас като се оттегля от темата....на колегата Кънев се извинявам че съм му изглеждал високомерен....посипвам си главата с пясък и млъквам....
търтейчо
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 12:52 pm
Местоположение: 42.455486,25.698178

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от търтейчо »

Aleksey написа:Наборе,в Белоградчик имате ли пясък :?: Щото си мисля че имате скали.Шегувам се.Изкам да попитам как Руснаците наричат маточината :?: :?: :?: Въпросът е към всички.
Mелиссa
Кстати, другие местные названия растения – пчелиная мята, медовник, роевник, маточник, пчельник, у многих народов оно ассоциировалась с пчелами. И дело даже не в том, что мелисса – прекрасный медонос, придающий продукту дополнительные аромат, вкус и полезные свойства. :wink:
d.parvanov
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 9:35 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от d.parvanov »

Aleksey написа:Наборе,в Белоградчик имате ли пясък :?: Щото си мисля че имате скали.Шегувам се.Изкам да попитам как Руснаците наричат маточината :?: :?: :?: Въпросът е към всички.
melissa officinalis - маточина http://www.google.bg/images?hl=bg&sourc ... =&gs_rfai=

Много уместен въпрос защото много си приличат на външен вид, но латинските им имена са различни.
Маточината има характерен мирис на лимон, кйто прилича на фермоните на майката при роене. С нея може да се привлече рой докато е във въддуха и не е кацнал някъде.
d.parvanov
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 9:35 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от d.parvanov »

solaris60 написа:
d.parvanov написа:
Aleksey написа:Наборе,в Белоградчик имате ли пясък :?: Щото си мисля че имате скали.Шегувам се.Изкам да попитам как Руснаците наричат маточината :?: :?: :?: Въпросът е към всички.
melissa officinalis - маточина http://www.google.bg/images?hl=bg&sourc ... =&gs_rfai=

Много уместен въпрос защото много си приличат на външен вид, но латинските им имена са различни.
Маточината има характерен мирис на лимон, кйто прилича на фермоните на майката при роене. С нея може да се привлече рой докато е във въддуха и не е кацнал някъде.
Колега ти лично колко рояка си привлякъл с маточина от въздуха?
От 3 възможности имам два хванати рояка и то мисля че късно видях нехванатия. Можеше да са повече ако съм постоянно на пчелина. Няма майтап и тръпката е голяма. Като видя че пчелите излизат, смачквам с ръце малко листа и стебло от маточина и бавно движа ръце нагоре-надоло, за да се разнесе миризмата. Чувал съм от стари хора, че се вика "мат-мат мат-мат", но мисля че това не е от значение. Когато рояка се риближи, леко се премествам над отворен и подготвен кошер и хвърлям маточината върху рамките.
Също използвам маточината при разгневени семейства. Натривам си ръцете и краката и отивам по къс ракав и къси гащи при тях. Виждам ги как се засилват настървено към мен и като помиришат се връщат.
Препоръчвам всеки пчелар да има в пчелина си маточина.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от ivandespotov »

Аз пък им пея мантри, и влизат там където си поискам!!!! Природата е по велика от човека , не е лошо да го знае всеки!!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от medar1967 »

миризмата на маточина определено привлича и успокоява пчелите.....примамките на роеве са базирани на екстракт от маточина....
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Пчелинок /Marrubium vulgare L./

Мнение от drone »

Аз съм хващал рояци във въздуха със стиска маточина ,вързана здраво на върха на дълъг прът за брусене на орехи. Намачквам набързо маточината ,която е предварително вързана за пръта за да си пусне мириса и я вдигам някъде в облака пчели. Веднага почват да се лепят по нея и накрая целия рой е хванат.Остава семо внимателно да снемете пръта и да тръснете роя в приготвено предварително сандъче с рамки и основи. По време на роевия период имам приготвена тая схема и ако съм там и излезе, така ги хващам.Ама напоследък бягат само като ме няма и ги свалям от близки клони. :(
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”