Създаване на собствена базова паша за пчелина

Модератор: korradi

malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от malina68 »

Колеги, аз работя от няколко години по една идея за подобряване на базовата паша за пчелина си и от това което вече се оформя като резултат мога да се похваля. Поради това, че разполагам с възстановена селскостопанска площ в полупланински район в съседство с горски фонд, реших преди години да я превърна доколкото мога в личен пчеларки фонд от подбрани медоносни растения, които оптимално да се застъпват по цъфтеж. Започнах със засаждане на дрян, един от най-ранно цъфтящите храстови видове, осигуряващи необходимия прашец за първото отглеждано пило и всяка следваща година засаждам необходимите видове като ги подбирам по време на цъфтеж. В момента ми цъфти площа която насадих с лофант. Пчелите я посещават мн. активно. Мисля, че се получава доста интересна последователност от посадени на пояси цъфтящи видове. С нетърпение чакам да започне цъфтежа на всички видове, защото всяка година самостоятелно засаждам доколкото физически мога, нови фиданки от избраните различните видове. Някой дори си ги произвеждам от две-три години в личен расадник.
Във връзка с тази идея ще ми е интересно да чуя мнението и на други колеги с подобни идей или коментар по моето начинание. Вярвам, че ще се получи интересна и полезна дискусия за всички заинтересовани участници.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от medar1967 »

колежке,общо взето се занимаваш с детски работи.....наливаш вода в каца без дъно....ако целта е да правиш експерименти с 2-3 кошера може и да има смисъл но няма ли я пашата в района и ти да я създаваш върху няколко декара - това си е чиста проба безсмислица.....
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от malina68 »

Aleksey написа:За колко площ става въпрос :?: Може ли да се полива :?: Колко кошера мислиш да настаниш :?: Има ли наоколо други пчелини :?:
Площа с която разполагам е 6 дка. Започнах да отглеждам пчели от 93 год. В момента имам вече 18 бр. като през 2002 год. почти ги загубих, но после пак ги възстанових и продължавам да ги увеличавам поне докато станат 30 бр. Района в които ги отглеждам е махала със сезонни жители. Най-близкото населено място е марко село на 5 км. Района около махалата е горист /с широколистни дървета/ със значителни площи от изоставени бивши ниви пълни с билки: дива детелина, мащерка, глушина и др. За мен в последните години сме доволни от добива на мед. Средно пръскаме между 7 - 12 кг. от кошер. Тази година е най-добра пашата, достигнахме 18 кг. от кошер. За този район е супер. Меда е малко по-тъмен, но ароматен с по-висока консистенция и е с мн. добро качество. Въпреки това идеята за изкуствено създаване на медоносна база ми доиде случайно, когато търсех начин да посадя растения за ранна паша. Така засадих до пчелина си пъвите дрянови фиданки. Някой от тях започнаха да цъфтят през февруари и пчелите се възползват много от това. После се появи идеята за по мащабна паша от различни медоносни дървета които максимално да се застъпват по цфтеж. През 2008 год. засадихме с мъжа ми първите 3 бр. еводии, които ги закупихме от Варненско. На следващата година засадихме 150 бр. фиданки от бяла акация, 12 бр. конски кестен, 8 бр. липи при схема 3 на 2 м. Но това ми се видя незначително и решихме да залесяваме с по-сериозни количества от вид. Тази пролет продължихме залесяването с още 350 бр. едроразмерни фиданки от бяла акация. Между другото от 2008 год. за да усъществя идеята си започнах с помоща на съпруга си да си произвеждам за залесяване собствени фиданки от медоносни растения. Започнах само с акация, а сега имаме вече мн. добри фиданки от еводия с големина 70-80 см. и отделно в кофички по 15-20 см., софора по 50-70 см. китайски мехурник, паулония и жълта акация. И всичко това ще бъде залесено на въпросната площ. Част от фиданките започнах да ги продавам на минимални цени. Площа с която разполагам възнамерявам да я засадя със собствени средстава до 2-3 год. Всичко това разказвам защото преди споделих съвсем добронамерено идеята си в форума, а забелязах че някой от колегите са отговорили подигравателно, но трябва да знаят, че "не си губя времето" а сериозно възнамерявам да създам базата и да се наслаждавам в близко време на редуваща се паша от различните медоносни растения, а в последствие на това се надявам и на добри резултати, които с радост ще споделя с всички колеги примащи сериозно идеята. Само дано имаме всички живот и здраве до тогава.
Последно промяна от malina68 на Вто Мар 29, 2011 8:20 pm, променено общо 3 пъти.
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от malina68 »

medar1967 написа:колежке,общо взето се занимаваш с детски работи.....наливаш вода в каца без дъно....ако целта е да правиш експерименти с 2-3 кошера може и да има смисъл но няма ли я пашата в района и ти да я създаваш върху няколко декара - това си е чиста проба безсмислица.....

Ако в полупланинска гористта територия с поляни и пустеещи поля допълнително до пчелин с 18 пчелни семейства се създаде насаждение от 6 дка. с най-медоносните растения е според вас "проба безсмислица" мога да кажа само - ДОБРЕ, значи имате по-добра избрана /или създадена / медоносна база за което ви поздравявам.
toty
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 12:57 pm
Местоположение: Силистра - 6 бр. ДБ 12

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от toty »

malina68, чест и почитания към това което правиш :!: Благодаря за отговора, а относно опита с медоносни растения - нямам такъв за съжаление.
Идеята обаче ми допада много и с интерес ще следя темата! Относно мравките, колегата buci59 си спомням, че беше споделил в друга тема,
че натриването под капаците с дръжки от домати, дава много добър резултат срещу мравките! :)
Поздрави и успех!
Моля ви, спрете земятааа... - искам да слязааа! Изображение
langstrot_rut
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 9:00 pm
Местоположение: България - 7 бр. ДБ

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от langstrot_rut »

Поздравления за страхотната идея на malina68!
Аз също съм обмислял да правя подобно нещо, само че в по малък размер за съжаление, защото все още не ми стигат силите и средствата за подобно нещо. Аз планувам да овелича основната си паша - от акация. Пък ще видим за по нататък ще се опитам да подсиля и поддържащите паши в района.
Още веднъж поздравления!
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от malina68 »

колменеро написа:Малина, напълни кутиите с нафта или преработено масло.

Опитах и това на един кошер и след седмица- две установих, че мравки не се качват, но пък вместо това почнах да имам доста жертви от пчелите. В предните две кутии, коя как цопне вътре и там остава. Затова го изсипах и отново продължих да пълня с вода. Едни колеги в службата ме посъветваха да поръся сол под капака /върху дъските на хранилката/. Пробвах на един и забелязах че, след това много малко мравки се качваха, което е по-добре. Ще пробвам и с дръжки и дори листа от домати и ще видя какво ще се получи.
Благодаря за коментарите и съветите на всички.

А по-принцип ако е здраве и живот, ще продължа да споделям резултатите от моето начинание защото вярвам, че ще се получи. Бавно е без достатъчно средства, но все-пак както казват - хубавите неща стават бавно. Вече дочаках цъфтежа на дряна тази пролет./ Лофана не го броя защото той цъти още първата година на посаждане./ До две години очаквам да почнат да цъфтят и акациите, После ще очаквам еводиите и т. н. с останалите.
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от malina68 »

langstrot_rut написа:Поздравления за страхотната идея на malina68!
Аз също съм обмислял да правя подобно нещо, само че в по малък размер за съжаление, защото все още не ми стигат силите и средствата за подобно нещо. Аз планувам да овелича основната си паша - от акация. Пък ще видим за по нататък ще се опитам да подсиля и поддържащите паши в района.
Още веднъж поздравления!

Не се отказвай, ще останеш доволен от начинанието си. И аз не разполагам със излишни средства, но кога и как стигна веднага влагам в идеята. Съпруга често когато ми помага се шегува с израза "Сигурен съм че ще излезе нещо от цялата работа - ако не по-богата паша за пчелите, то със сигорност ще имаме сянка за тях и разновидова гора за добив на дърва за огрев " :lol: А според мен - защо не и трите неща. :P
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от bobmastar »

Колеги и аз подкрепям идеята, миналата есен засях 60 бр. акаций който извадих от една горичка, ако не смятам горивото са без пари. Смятам че ще има ефект при условие че акацията дава около 120 кг. от декар мед,защо да не са по близо. Отделно съм засял цялата градина (около 4 дк) с овошни дръвчета и не 3 в 1 а 4, защото цвят+плод+дърва и сянка за кошерчетата.Тази есен смятам да залеся и съседните опустели градини, ако не градина поне дърва да имат хората. Сложих и 3 липички, но още са малки, плюс двете големи дето ги имам ще има и липов мед - по вечко. А и сянката е хубаво нещо - кошерите дето са по-наслънце вечер имат цели рояци под прелката.
Успех на всички.
пс. Правя каквото трябва пък да става каквото ще.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от genata_fi »

[и не 3 в 1 а 4, защото цвят+плод+дърва и сянка за кошерчетата.

4 в 1, но ако ги отрежеш, оставаш без другите 3... :lol:
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от bobmastar »

Ще режа само израстъци дето се бъзикат майтап бе уили.
Гена ако можеш с нещо да помогнеш на пчелите - защо не, а една сенчеста и цъфтяща градина ще ми е гот на мен.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от Hristo Kasabov »

Със сигурност е по-добре да се засаждат медоноси край пчелина, колкото повече- толкова по- добре.Главна паша няма да си създадете, но полза има за всички.А ако всички засаждат :D :D :D
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от Hristo Kasabov »

Не всичко , създадено от нас ще бъде унищожено. И дори след 20-30г. ще казваме- това аз съм го засадил.Аз обичам да минавам покрай създадени от мен насаждения- овощни и декоративни.
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от stanko 1972 »

Aleksey написа:
Hristo Kasabov написа:Със сигурност е по-добре да се засаждат медоноси край пчелина, колкото повече- толкова по- добре.Главна паша няма да си създадете, но полза има за всички.А ако всички засаждат :D :D :D
Убеден съм,че е така.И аз го правя,само че не на това място,което имах в предвит в горния пост.Въпреки отказа на съседа,който също е пчелар,намерих време и засадих 50акации,15 липи,вкоренил съм 20 софори,еводии и доста семена съм пръснал из пустеещите земи наоколо.И аз ще попитам-какво ще стане ако всички засаждаме :?: :P :P :P


Ще стане като в приказките - Рай убеден съм в това. Прави ви чест и ви поздравявам.
langstrot_rut
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 9:00 pm
Местоположение: България - 7 бр. ДБ

Re: Създаване на собствена базова паша за пчелина

Мнение от langstrot_rut »

Moят призив колеги е - нека садим всякакви разстения, нека садим ГОРА. От това никой няма да загуби нещо. Сигурен съм, че все някога природата ще ни се отблагодари!

ще садим много дръвчета, пък някога ако ни пречат ще ги махнем :P
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”