Медоносна растителност в района на моя пчелин.

Модератор: korradi

Публикувай отговор
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Медоносна растителност в района на моя пчелин.

Мнение от stanko 1972 »

Колеги може би да греша, но във форума никъде не видях да има такава подтема, и ми се иска да споделим каква паша, и каква медоносна растителност има в района около нашите пчелини.
Моите девет кошера се намират в гр. Берковица обл. Монтана на около 300м. от дома ми в така наречената вилна зона, където имам 1.5дка. овощна градина. Града се намира в подножиено на Стара Планина на около 350м надморска височина.
Климатът е относително влажен и валят доста дъждове през годината.
От растенията, които имат значение за пчеларството и са на растояние до 2км. права линия от моя пчелин, и формират както главните паши, така и поддържащите паши се срещат следните видове: Бяла акация и Липа в големи количества, тези два вида формират основно двете главни паши. Освен тях виреят почти всички видове овощни насаждения, бяла и червена върба,ясеновидните видове,ядлив кестен и конски кестен, дрян и чешкодрян, леска,малина,къпина,почти всички видове ливадни растения и билки. Понеже района е планински не се садят маслодайни растения като слънчоглед, рапица и др. Колегите, които практикуват подвижно пчеларство карат семействата си на около 50км. в полето където се садят големи масиви от слънчоглед.
hakama
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 1:56 pm

Re: Медоносна растителност в района на моя пчелин.

Мнение от hakama »

Да повдигна темата и да попитам - по какви критерии може да се прецени дали дадено място е подходящо за пчелин? Например, в Драгоманско (където е студен климата) - не е планина, мислим да сложим 20 кошера идната година :idea:

Като вариант е и подвижно пчеларство - има наличен камион.

Има ли програма, която да спомага обоготяването с медоносната растителност?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Медоносна растителност в района на моя пчелин.

Мнение от Dinko »

Питай пчеларите около теб .
Мисля че не е много подходящо място.
Най-добре да провериш лично :idea:
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”