Питомен кестен.

Модератор: korradi

Публикувай отговор
stanko1972
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 4:27 pm
Местоположение: Берковица

Питомен кестен.

Мнение от stanko1972 »

Медоносно дърво с ценна дървесина и вкусни плодове.[attachment=0]020436639.jpg[/attachment] Това е резулнатът от пчелите.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Питомен кестен.

Мнение от nikberk »

kolobus написа:Преди време имах покълнали кестени,но фиданки така и не пораснаха.Доста малки бяха и загинаха.За да ги имаш трябва да ги съхраняваш и охраняваш от кози и от хора. :D
и от мастилената болест ...
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Питомен кестен.

Мнение от nikberk »

kolobus написа:
nikberk написа:
kolobus написа:Преди време имах покълнали кестени,но фиданки така и не пораснаха.Доста малки бяха и загинаха.За да ги имаш трябва да ги съхраняваш и охраняваш от кози и от хора. :D
и от мастилената болест ...
:D Е,който си има опит,си го има.Аз за такова чудо не бях чувал.Въпреки,че има условия за неговото отглеждане,местните медоноси ми стигат. :D
Иронията е нуместна.
Преди години вадех задължително по един корпус,но сега е страшно като погледнеш насажденията ,само стволове.Кестена ни е заразен и това е истината !
stanko1972
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 4:27 pm
Местоположение: Берковица

Re: Питомен кестен.

Мнение от stanko1972 »

Николай е прав мастилената болест унищожи голяма част от дърветата в Берковския Балкан. Гледката не е никак приятна. Това е дървото в моя двор. Надявам се положението да се промени. На пчелина си имам 6 бр.фиданки.А с колегите за няколко години в работата ни насадихме над 20 бр., които растът добре.
Последно промяна от stanko1972 на Нед Сеп 05, 2010 1:19 pm, променено общо 1 път.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Питомен кестен.

Мнение от drone »

Аз тази зима зарових 10-тина кестена за покълване, ама нищо не излезе. След като ги изрових, се оказа ,че ядката е разложена и няма кълнене. Ако някой има опит с кестена ,нека ми каже къде бъркам та няма покълване. И друго ,дали не сте забелязали естествено размножение от плодове ,чрез сойките и свраките, както става с ореха и бадема-мъкнат здраво в човките за храна, плода понякога се изтървава и като падне на земята покълва и расте.При мен тука цялата околност е обрасла от орехи, поникнали чрез сойките.
stanko1972
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 4:27 pm
Местоположение: Берковица

Re: Питомен кестен.

Мнение от stanko1972 »

drone написа:Аз тази зима зарових 10-тина кестена за покълване, ама нищо не излезе. След като ги изрових, се оказа ,че ядката е разложена и няма кълнене. Ако някой има опит с кестена ,нека ми каже къде бъркам та няма покълване. И друго ,дали не сте забелязали естествено размножение от плодове ,чрез сойките и свраките, както става с ореха и бадема-мъкнат здраво в човките за храна, плода понякога се изтървава и като падне на земята покълва и расте.При мен тука цялата околност е обрасла от орехи, поникнали чрез сойките.

Здравей Дроне така е птиците са един от начините за размножаване на дървесните видове в гората и не само там.Най добре е да си купиш фиданка, в расадниците на горското стопанство в Берковица и Бързия мисля, че има.По пътя от София за Монтана през прохода Петрохан.Расадника на Бързийското горско е до пътя. Другия вариянт е в саксия с пясък и земя смесено и поливане. Като поникне и стане 30-40см. в пчелина.Само че така е по бавно.Най добре е от фиданка. Моите ги насадих с височина 1м. и се развиват добре. Старите пчелари на времето караха кошерите в кестенака и вадеха превъзходен мед от тях.Другата година ще ще снимам пчелите върху кестена в къщи и ще видите за какво става въпрос.Красива гледка.А от дървесината стават чудесни мебели и са изключително скъпи.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Питомен кестен.

Мнение от славов »

плодовете от кестена през зимата се заравят в слама и се садят пролетта-така е при дивия кестен ,с питомен не съм пробвал
petrovito
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Ное 21, 2011 7:08 pm

Re: Питомен кестен.

Мнение от petrovito »

Най-добре е фиданка от лицензиран разсадник. Ако изникне от семе, ще се наложи присаждане за да ражда ядливи кестени.
forestar
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Мар 22, 2011 10:52 pm

Re: Питомен кестен.

Мнение от forestar »

petrovito написа:Най-добре е фиданка от лицензиран разсадник. Ако изникне от семе, ще се наложи присаждане за да ражда ядливи кестени.
:lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”