какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Модератор: korradi

malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от malina68 »

Колега, моя съвет е първо преди да решиш какво искаш да насадиш трябва да си наясно каква почва е и каква влажнаст има избраното място за пчелина. Защото при неподходящ избор може да инвестираш труд, пари и време за този дето клати дърветата.
Друго което ще е полезно да имаш в предвид е да внимаваш с избора на плодните дървета. Някой от тях ако искаш да изкараш качествена продукция изискват сериозно пръскане в т. ч. по време на цъвтежа. Сливите например в това отношение са на първо място.
Аз лично подържам колегите които са предложили горско-дървесни медоноси като леска, акацията (комбинация от жълта и бяла), дивия рожков, див кестен, няма да е зле и някоя еводия, софора и др. Всички те са почти без претенции към почвените условия. Е ако имаш желание и за овошки насади, но разумно при пръскането.
Но в крайна сметка запомни: кавото и да насадиш като вид и количество, то ще бъде само подържаща паша, затова я направи качествена.
А що се отнася за дръвчета за хващане на рояци знай, че нама специализирани такива за тази цел. По точно има специални хормони за привличане на новоизлезли рояци. Има ги в пчеларските магазини.
Помисли и успех в начинанието. Надявам се да съм помогнал чрез личния си опит.
kuline
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Авг 16, 2009 5:27 pm

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от kuline »

Моето мнение, може да е като допълнение на колегите по-горе.
Аз лично съм си засадил в близост до пчелина ранно зреещи видове на плодни дръвчета, като кайсия, синя слива, круша и череша, за да си хапвам лятото, по време на работа.
Засадил съм също така и няколко фиданки от акация, за да ми правят сянка на сандъците. Акацията я предпочетох за сянка, защото има голам прираст в сравнение с всички други дървета.
Искам да уточня, че пчелина ми се намира в гората и за това не съм предпочел дрян, леска и др. ранно цъфтящи видове, които ги има в изобилие около пчелина.
jorors
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 10:50 pm

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от jorors »

burgas написа:
Зарко написа:Ако някой го интересува днес намерих един разсадник където има китайски смехурник, албициния, хибискус и разни други на ниски цени. Аз си взех китайски смехурник за 2 лв. дръвчето, както и бял маргарит за 0.40 лв. Намира се в с. Маленово до Стралджа.
Дай някакви по точни данни ако имаш за фирмата
Ами може да се засее и пауловния.Това дърво сега е много актуално.Хем е медоносно а и след 7-8 години може да даде и дървен материал за някой нов кошер.А и хубава сянка прави.
forestar
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Мар 22, 2011 10:52 pm

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от forestar »

А сега ми кажете от къде да си взема ива(Salix caprea)?
Тя ми е проблем....
vlado 9
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 11:18 am

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от vlado 9 »

Добре,никой не спомена за липа,какво щте кажете около пчелина дрян,леска,за завет и за прашец рано пролет,между кошерите,акация и еводия добре,но и някоя липа ?
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Krasio1980 »

mitko8203 написа:Здравейте колеги, аз съм още начинаещ пчелар и имам един такъв въпрос - взел съм си едно място около един декър кето искам да си приспособя за пчелин искам да ми дадете съвет какви дръвчета мога да си засадя около кошерите. На един пчелин видях засадени акало кошерите някякви малки дръвчета високи около 1,50 метра но несъм много на ясно каква е тяхната роля. Всякаква информация ще ми бъде много полезна.
Предварително Благодаря.
има добри мнения :) ...ако искаш количество синя слива,ако искаш кайсия...по-малко пуска но става по арна :D
пчеларството е проста работа за умни хора
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Veselin »

Определено трябва да се садят дръвчета които не изискват пръскане
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Krasio1980 »

Veselin написа:Определено трябва да се садят дръвчета които не изискват пръскане
кажи го на оня с въртолета :) и пчелите не изискват пръскане :evil:
пчеларството е проста работа за умни хора
rosen-shumen
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Авг 25, 2014 10:52 pm

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от rosen-shumen »

Здравейте и аз съм се замислил какво да засея при пчелите за сянка,мислех само акация да засея заради големия приръст,но като чета тук ще има и лешник.Ако засея дрян колко години ще му трябват за да започне да прави шарена сянка?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Dinko »

В пчелина засади сливи :idea:
Извън пчелина сей липа с издънки.
Лесен начин за разсаждане на липа е като се
съберат топченца и се заровят.
Не изключвам и други медоносни растения.

Успех !!
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от ivan raynov »

ba4o_ivan1976 написа:
bobii написа:Може и овошки, от тях ще има и за пчелите и за тебе.
Поддържам на 100% мнинието да се сеят овошки и за пчелите и за стопаните!!!
Всичко друго според мен са глупости!!!
Като лофант,мофант и темподобни. ЗАЩОТО никой от нас няма да насее медонос за 100 кошера !!!
Защото на един кошер му трябва минимум 10 декара а кой колко сее сами си знаете!!!
platan_s
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юли 24, 2014 3:50 pm

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от platan_s »

Здравейте колеги,
защо не пробвате с Еводия, тъй нареченото дърво на пчеларя.
Тук има и видео:
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”