Фацелия

Модератор: korradi

vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Фацелия

Мнение от vensi »

Някой да е засаждал от това растение? Интересува ме технологията на засаждане.
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Re: Фацелия

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

vensi написа:Някой да е засаждал от това растение? Интересува ме технологията на засаждане.
Можеш да прочетеш повече от тези линкове:

http://flower.onego.ru , http://nbps.press.bg/br23/4.htm .
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Благодаря за информацията.Вече съм запознат с нея.Имах в предвид дали някой я е посаждал.Ще се радвам на съвети от практиката.Миналата година засадих 10 декара но не се получи добър резултат.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

vensi написа:Благодаря за информацията.Вече съм запознат с нея.Имах в предвид дали някой я е посаждал.Ще се радвам на съвети от практиката.Миналата година засадих 10 декара но не се получи добър резултат.
Щом си засаждал на такава площ, значи си запознат с технологията. Възможно е да си попаднал на лошо семе , лоша почва или лоши природни условия. Миналата пролет беше много суха и топла. Оттам предполагам , че пада кълняемостта и се затормозява развитието на растението. Аз лани хвърлих пробно на една леха 100-гр. семе- взех го от изложбата -Агра в Пловдив. Поникна добре, ама не порасна на височина особено- сигурно щото не изорах местото преди сеитба, пък и не съм поливал. Мисля, че ако случих на добра година - ще има и добри резултати. Просто иска постоянство за да и хванеш цаката. :wink:
dacito
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 9:06 am

Мнение от dacito »

Смятам че споделяйки грешките ще се получи.Нали поставяме началото.Старите кримки би трябвало да знаят но не би.То за това и пчеларството е на този хал.Семе купих от Метро.Тел. на фирмата 034/44 44 66 - Ивесто гр. Пазарджик.Семето е от Полша.
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Цъфна-а-а... :P
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

vensi написа:Цъфна-а-а... :P
Кога я посади ..защото аз смятам до няколко дни да засея около 1/2 дк...периода до цъфтенето е средно 50-60 дни ...при теб как беше
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Vikari написа:
vensi написа:Цъфна-а-а... :P
Кога я посади ..защото аз смятам до няколко дни да засея около 1/2 дк...периода до цъфтенето е средно 50-60 дни ...при теб как беше
Как я садиш ...на редове ..или като люцерната ....сподели...
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Можеш да я засадиш до юли.Внимавай с кълняемостта.Повече семе при топло време.Трябва да има доста влага. Щом е малко мястото си направи разсад. Аз садя като люцерна.Мястото ми е 10 декара.Засадих 5 дк. на 10април.На другия ден заваля.Важно е защото нямам възможност да поливам.В скоро време ще засадя и другите 5 дк.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

vensi написа:Можеш да я засадиш до юли.Внимавай с кълняемостта.Повече семе при топло време.Трябва да има доста влага. Щом е малко мястото си направи разсад. Аз садя като люцерна.Мястото ми е 10 декара.Засадих 5 дк. на 10април.На другия ден заваля.Важно е защото нямам възможност да поливам.В скоро време ще засадя и другите 5 дк.
Тенкс ....при нас е доста горещо ..може би ще садя като люцерна и ще поливам...имам възможност...още веднъж много ти благодаря ...
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Внимавай с плевелите! Миналата година превзеха фацелията и я задушиха.Може да плевиш при необходимост.В началото разстението нараства бързо но след това ми се струва че има период на застой.По високите от него плевели са проблем.Споделяй опит!
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

vensi написа:Внимавай с плевелите! Миналата година превзеха фацелията и я задушиха.Може да плевиш при необходимост.В началото разстението нараства бързо но след това ми се струва че има период на застой.По високите от него плевели са проблем.Споделяй опит!
Не знам ...може би ще имам роблем с троскота ....един приятел ми фрезова мястото и така го разсади ..че не ми се говори ...но все пак ще пробвам ....дано да стане за август ....ще правя отводки ...и ще бъде за тях ....надявам се да се получи....благодаря....
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Фацелия

Мнение от Димкис »

Ако става въпрос за фацелия много добре е след сеидбата да се валира - особено ако нама дъжд.Ако ще се полива засятата площ то да е чрез дъждуване .Троскота трябвало предварително да го напръскаш с Раундаб .Сях преди година около 15 април цъфна след 45 дни-пчелите полудяха по нея.Но трябва да сеят всички пчелари в раьона и тогава ще се усети реултат.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Фацелия

Мнение от Vikari »

Димкис написа:Ако става въпрос за фацелия много добре е след сеидбата да се валира - особено ако нама дъжд.Ако ще се полива засятата площ то да е чрез дъждуване .Троскота трябвало предварително да го напръскаш с Раундаб .Сях преди година около 15 април цъфна след 45 дни-пчелите полудяха по нея.Но трябва да сеят всички пчелари в раьона и тогава ще се усети реултат.
благодаря за инф... ще видя при мен какво ще излезе ...надявям се троскота да не я задуши .....наоколо има 1-2 пчелина по големия ..от около 40 кошера е на около ...1200 -1300 м ....надявам се да не ми я опасе ....ще си подготвя пчелите за нея ..със захарен сироп ....
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Фацелия

Мнение от Росен Тенчев »

Това с примамката е добре . Обаче комшиите са ти на най-идеалното растояние за медосбор. Е поне така пише в книгите . Аз миналата година пробвах с памук почти до кшерите но останах с впечатление , че там летяха пчели от други пчелини . :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”