съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Модератор: korradi

Публикувай отговор
vmvvili
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Мар 08, 2014 10:30 pm

съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от vmvvili »

Моето мнение, е че много кошери не дават повече количество мед ако я няма съответната растителност. Резултата е повечко работа и разходи. Искам да коментирате казуса на картинката.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от Gojyto »

Зa слънчоглед и рапица 1-2 ко6ера на 10 декара.Сметни сам колко декара ти трябват.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от Dinko »

Използвай вариант № 2.
Сей си нещо за ядене , само с пчели в Бълтария трудно се оцелява :idea:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от Dinko »

От декар слънчоглед се вади 4 кг мед.....
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от Scutellator »

Един декар няма да промени медодобива с каквото и да го насееш.
Вместо това, според наличната паша съобразявай съответния (по-малък) брой кошери.

Ако трябва даразглеждам картикните буквално - дали 4 или 8 кошера - и във двата случая не би могло да се има осезаема разлика в крайния резултат (среден добив от кошер).
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от зуница »

Колега,vmvvili,
Прегледай стр.289 "Определяне размера на пчелина" на "Календарен справочник по пчеларство" от Л.Радоев.
Увеличения брой семейства не винаги води до увеличение на приходите, но задължително увеличава разходите за храна , лекарства, труд.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: съотношението брой кошери-растителност-количество мед

Мнение от dimich87 »

Аз съм в покрайнините на град Русе. До мене има колега дърводелец с 50-60кошера. Казва че вади по 30-40кг мед на година от кошер, но с увеличаване на бройката не прави повече мед. Има двор в другия край на града, но не е постоянно там и му правят зулуми. Товари кошерите на платформа и ги кара там една част. Казва че там вади повече мед с 1/3 от кошерите.
Акация имаме, но е смесена с много храсти и други дървета, за това никога не съм вадил чиста акация. Имаше много зеленчукови градини, но от 2-3 години започнаха да ги засяват с жито, царевица, слънчоглед. В годината със слънчогледа, само слънчоглед извадих по магазин и половина мед (около 25кг). Преди това акация 15кг и липа 15кг. Миналата година нямахме слънчоглед, но времето беше благосклонно и преди да съфне акацията извадих една отводка и от акацията 12кг мед. След акакацията извадих 2-ра отводка липата имах 10кг мед. Нямахме слънчоглед, но направих букет 10кг. Отводките ми станаха силни и сега имам 3 кошера. Тази година е много лоша за сега. Не знам как ще се развият нещата. Надявам се да се сдобия с хубави отводки. Предполагам че над 10 кошера в моя случай не са подходящи и за това си мисля да ходя на село.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”