ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Модератор: korradi

Публикувай отговор
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от petermar »

p4elar4e написа:Лофанта който съм засял около кошерите започна да образува цветове.Някои растения започнаха да цъфтят още преди няколко дни.За сега не съм забелязал нито една пчела да каца по лофанта с цел събиране на нектар или прашец.Растенията се поливат редовно,което би трябвало да доведе до отделяне на нектар.
Тези,които имат засят лофант нека споделят какви са резултатите до момента.
Някой с повече опит би ли посочил някаква причина поради,която пчелите не кацат цветовете на лофанта ми :?:
В момента има добро нектароотделяне от слънчоглед и др. и за това по слабо го посещават но след като приключи пашата се насочват основно към лофанта.
Nil satis nisi optimum
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от p4elar4e »

Слънчогледа привърши около моите пчели.Сега след като лофанта цъфна масово пчелите го посещават и то до късно,след 20:00 ч.
Не съм забелязал да събират прашец.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Тази година за първи път садих виолетов лофант. При мен пчелите започнаха да го посещават в началото на август, малко след като снех магазините. Според мен, събираха само нектар, но не мога да преценя колко са събрали от него. Слънчогледа вече прецъфтявяше, цъфтяха само тиквата и магарешкия бодил. Така напълниха плодниците с мед, че не се наложи да подхранвам със сироп.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valyo »

Колега valaz, колко площ лофант колко кошера имаш? Май все повече се навивам и аз да го опитам.
Има ли някой семна да ми даде/продаде?
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от p4elar4e »

Моя лофант още цъфти.В близко време смятам да подрежа цветовете и да си правя чай с тях.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от genata_fi »

На изложението в София - НДК - ФЛОРА - едни хора от Плевен на един малък щанд в ляво като се влезе между 1-ви и 2-ри етажи продават готов храст Лофант - висок около метър и цъфтящ - 10 лв. Продават и Ехинацея, която също е много медоносна. Аз не устоях и си купих, поне ще мога да си събера семена.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valyo »

:)
Последно промяна от valyo на Пет Сеп 25, 2009 7:18 pm, променено общо 1 път.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Семената от виолетов лофант си ги купих от Васил Касабов от форума рано напролет, 10лв за 1 грам. Тези семена са много ситни и искат много грижи и внимание докато поникнат и укрепнат. Направих си разсад като доматите-по 4-5 растения в кофичка от 500 г. кисело мляко. Посадих ги на постоянно място, както доматите, на площ около 10-15 кв.м. Цъфнаха в началото на август и до момента още имат непрецъфтяли цветове. Въпреки, че като площ не са много, ползата от лофанта се увеличава от близостта до кошерите и от това, че цъфти в безберитбен период. Събрах и известно количество семе. Семето се събира чрез стръскване. С част от него, догодина ще разширя насаждението, но имам и за продаване на същата цена.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от genata_fi »

Ето една интересна информация за лофанта.
КАКВО ЛЕКУВА ЛОФАНТЪТ?

преодолява половата немощ;
заглажда бръчките;
подхранва косата и тя става буйна и лъскава;
спира главоболието;
облекчава болките при мензис;
прочиства бъбреците, черния дроб и жлъчката;
използва се за регулиране на обмяната на веществата;
прилага се за възстановяване след силни нервни разстройства;
приема се във вид на чай като общоукрепващо и забавящо стареенето средство;
облекчава болките при парализа на лицевия нерв;
в тибетската медицина с отвара от растението лекуват гастрит, разстройства на стомашно-чревния тракт, хепатит;
северноамериканските индианци церят с отвара от растението простудни заболявания;
в кулинарията - придава уникален аромат на месни и рибни ястия, сладка, сокове, компоти.
Това е бъдещата панацея за родната медицина в България, категоричен е инж. Георги Пенев. “Досега растението не е отглеждано в България, аз за първи път го засадих. То не е познато, не е описано в нито един учебник по ботаника, нито в книга за билкови рецепти...”.
Всъщност най-трудното за отглеждане на лофанта се оказало намирането на няколко семенца. Упоритостта на възрастния човек дала плодове и той получил няколко семенца от растението. Засял го, най-напред си отгледал разсад, а после, също като доматите, го засадил в градината. Като цъфнал лофантът, и пчелите го накацали. Оказало се, че то е и най-доброто медоносно растение. Само за една-две години и лудото биле измества от лидерските позиции женшена, който се отглежда в провинция Манджурия. Десетки популярни в областта на нетрадиционната медицина имена с публикации в международния печат потвърждават, че лофантът е най-силният стимулатор на имунната система и е с най-продължително действие.

КАКВО Е ЛЕЧЕБНОТО МУ ПРИЛОЖЕНИЕ?
Това са изпитаните още по времето на Гален форми: чайове, настойки, отвари, инхалации.
И най-важното - употребата на млади листа от лофанта, които се нарязват на ситно и се слагат в храната.


Съветите на инж. Пенев:

Запарвайте всеки ден по няколко листа от “виаграта” с един литър вода и пийте запарката вместо вода!
Няколко нарязани на ситно листа и стръкове от растението се варят като чай и се пият по същия начин. Засилва имунната система.
Оставането само половин час покрай цъфналите растения прогонва мрачните мисли завинаги.
Само мирисането на едно от цветчетата на растението премахва за секунди главоболието и мигрената.
Отглеждането на това растение носи на инж. Георги Пенев една международна награда, която всяка година се връчва в Мадрид на хора, които съхраняват ценното богатство на планетата. А по това, че лофантът е едно от най-ценните, спор няма.

Още подробности за анасоновото растение лофант:
Лофантът е многогодишно студоустойчиво растение, което достига височина около 1 метър.
Семената се засяват през март директно в почвата на около 2 см дълбочина. Между редовете трябва да има разстояние от около 70 см, а между растенията - около 10 см.
Растението се полива всеки ден до покълването.
Дава висок урожай от цветове и семена и може да се сее на едно и също място повече от пет години.
Надземната част се бере преди цъфтежа, суши се на хладни и проветливи места и се съхранява в книжни торби
В момента инж. Пенев прави различни комбинации на лофант с други редки лечебни билки, които отглежда в градината си, с цел да намери и онази търсена през вековете комбинация, която ще започне да лекува рака.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valyo »

Според мен това е вятър и мъгла. И тук така мислят: http://www.gradinarstvo.hit.bg/agastache.html
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от Boro »

Семена от Агастаче (Лофант)
Нямам си и на идея колко е актуално това,но вижте ТУК
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valyo »

И аз очно тази статия бях цитирал . Според мен човека е много прав отност прехвалените лечебни свойсва на ллофанта. Но пък за пчелите става.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

При моя Лофант, надземната част на растенията измръзна и изсъхна, а в статията пише,че е многогодишно растение. Остава надеждата, корените да са живи и напролет да поникне наново. :(
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от Boro »

Колега, това в късна есен е желателно да се жъне или коси. Иначе дебелите книги дават като инфо, че напролет пак ще никне.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valio_zlatev
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 10:02 am
Местоположение: Варна

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valio_zlatev »

valaz написа:При моя Лофант, надземната част на растенията измръзна и изсъхна, а в статията пише,че е многогодишно растение. Остава надеждата, корените да са живи и напролет да поникне наново. :(
Като вече с 2 сезона зад гърба си в отглеждането на Лофант,мога да кажа, че е важно да се отрежат навреме
стръковете с Лофант:
1.Така няма да погинат корените от измръзване на горната част.
2.Кореновата система се развива по правилно.
3.От листата и особено от цвета става ароматен чай с който "подхранваш" интереса на приятели.

Дори се препоръчва/четох го някъде/ и първоначално рязане около юни,но аз не съм го правил.
Не се притеснявате на втората година си израстват пак от коренището нови стръкове-по 4-5.
Вярно,че при мен бяха по дребни от новите но с по гъсти цветове.
Нещо като малини.
Успех :)
Валентин Д.Златев
GSM 0887633858
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”