ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Модератор: syzi

davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от davail »

Скоро научих доста подробности за така наречения Експресен мед!
Той представлява Пчелен мед произведен от пчелите, но за изходен продукт използват не нектар, или мана, а сокове(подсладени с мед или захар) от плодове, билки и други растения!
Такъв мед притежава много богат минерален състав и е най-лесния и здравословен(без термична обработка) начин за съхранение на полезните вещества от плодове и зеленчуци!
Човекът от който получих познания за експресния мед ми даде да опитам мед от вишни, кайсии, джанки и коприва, и ми даде един буркан с мед от коприва! Вкуса и аромата на тези медове са специфични, като при меда от вишни и този от джанки много добре се усеща вкуса на плодовете, а меда от коприва има аромат на прясно набрана коприва!
Въпреки, че за производството им е използвал за храна на пчелите захар, пчелите са я пеобразували както те си знаят в МЕД! Може съдържанието на захароза в експресения мед произведен по този начин да е по-високо, но по същество експресния мед според мен си е пчелен мед защото е обогатен с много минерали и витамини от плодовите или зеленчукови сокове!

Та ако някой знае още по темата да пише тук! Защото ми е интересно и сигурно и аз ще пробвам да си направя такъв ЕКСПРЕСЕН МЕД!
Последно промяна от davail на Нед Фев 24, 2008 2:54 pm, променено общо 1 път.
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД? Що е то?

Мнение от dimitarbonev »

за изходен продукт използват не нектар, или мана, а сокове(подсладени с мед или захар) от плодове, билки и други растения!
Такъв мед притежава много богат минерален състав и е най-лесния и здравословен(без термична обработка) начин за съхранение на полезните вещества от плодове и зеленчуци!
Въпреки, че за производството им е използвал за храна на пчелите захар, пчелите са я пеобразували както те си знаят в МЕД! Може съдържанието на захароза в експресения мед произведен по този начин да е по-високо, но по същество експресния мед според мен си е пчелен мед защото е обогатен с много минерали и витамини от плодовите или зеленчукови сокове!
Това не е пчелен мед.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД? Що е то?

Мнение от davail »

Да това не е мед от нектар, но е МЕД! Нито съм произвеждал такъв, нито го рекламирам, просто като идея за съхранение на плодови и билкови сокове е най-добрия вариант според мен!

На принципа, че не е произведен от нектар от растения не трябва да наричаме и мановия мед - пчелен мед, а да го наричаме например МЕД ОТ ЛИСТНИ ВЪШКИ, или МЕД ОТ БОРОВИ СОКОВЕ! Но го наричаме манов ПЧЕЛЕН мед! И го наричаме така защото го произвеждат ПЧЕЛИТЕ! Знаем за него че е доста по-богат на минерални вещества от нектарения мед и за това и цената му е по-висока!

Експресния мед също го правят ПЧЕЛИ!
Просто за изходен материал използват не нектар или мана, а сироп от захар и плодови или билкови сокове! Предполага се, че ще има друг състав, различен от нектарния и мановия мед. И няма да може да се използва за зимуване от пчелите, както и ще кристализира бързо в питите!
Ако някъде до пчелина на някой пчелар катастрофира камион натоварен с захар и товара му се разсипе в някоя по-голяма локва или го навали дъжд, пчелите от пчелина дали ще се чудят от дали това е захар, нектар или мана? Или ще отидат и ще съберат всичкия получен по този начин захарен сироп?

Крайно време е пчеларите и хората да се отърсят от наложеното схващане, че щом в меда има по-високо съдържание на захароза, то той е фалшив и вреден!

Реално захарта се използва в много от храните които се предлагат в магазините, във всички сокове и безалкохолни(ако не са с вредните изкуствени подсладители), сладки, пасти, торти, и т.н. И това е един от най-често използваните продукти в кулинарията! Използването й не е добре защото бялата захар е рафинирана и с по беден състав, което при продължително използване и при използване на други "бедни" и преработени храни може да доведе до диабет! Но хората дори и знаейки че ще им навреди я използват, за сутришното кафе, за тортата на рождения ден!

Но стане ли въпрос, че в меда има захар или по точно меда е с повишено съдържание на захароза (например не е 5% а е 10-15%) то това е основателна причина този мед да не се купува, цената му да падне наполовина или повече, и да му се сложи етикет - ВРЕДЕН!!!
Без да се отчита това, че захарта от която се е получила тази захароза е преминала през "лабораторията" на пчелите и е обогатена с всичките необходими вещества и минерали, които дори и да са липсвали в захарта ги има в големи количества в цветния прашец с който се хранят пчелите!

Въпросния човек който ми даде да опитам такъв мед го произвежда за собствена консумация и каза че му излиза доста скъп (към 15лв./кг)!!! Не го познавам добре, но ми разказа, че се храни разделно, отглежда си плодовете и зеленчуците сам и т.н.! В общи линии преминал е към здравословно хранене, за което много от пчеларите не само, че не знаят как да го прилагат, но и не са чували за него! Та той си произвежда такъв експресен мед защото е обогатен и запазва по най-добрия начин витамините и минералите от плодовете и зеленчуците за неограничено време!!! Така например експресен мед направен от сироп от копривен сок е много богат на калций и желязо! Много пъти по-богат от нектарния и мановия мед! Така е и с почти всички останали съставки. Количеството им е в пъти повече от това в нектарния и мановия мед!

Вече от тук на там човек сам избира, дали когато се разболее да си купи от аптеката за около 15 лева предписаните му от доктора "здравословни" витамини(изкуствено синтезирани в химична фабрика), или сам да си произвежда такива в вид на обогатен с природни минерали и витамини експресен мед!
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД? Що е то?

Мнение от Dinko »

По БДС нормата на захароза е 5 %
Сега си погледнах анализа от лабораторията.
От там нагоре е менте и заблуда на потребителите и
не може на етикета да се пише МЕД.
Колега май произвеждаш " Боров мед "
Заради такива пчелари продаваме меда по 5 лева,
при действителна цена 15 лева.
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД? Що е то?

Мнение от davail »

"Боров мед" както всички знаем е СЛАДКО от борови връхчета или зелени шишарки! Това сладко се вари на огън и няма нищо общо с думата МЕД!
А експресния мед е друго нещо, както по-горе съм се опитал да напиша!

А това, че нормата е 5% по БДС означава ли, че ако е 8% меда е отровен, вреден, и ще ти докара диабет???
Някъде бях чел че БДС и другите стандарти са препоръчителни, а не задължителни!

Когато става въпрос за вредни химически съставки които нямат нищо общо с пчелния мед определените граници са задължителни и количествата на веществата трябва да са много под тях(например - олово, сажди, и др.подобни), но когато става въпрос са основна съставка на меда каквато е захарозата, която зависи много от това от къде пчелите си набавят нужните им захари (глюкоза, фруктоза, захароза) - от цветята, от мана или от плодове, трябва да се гледа по различно на наложените 5%!
И най-вече на захарозата в пчелния мед не трябва да се гледа като на чиста рафинирана захар! Защото в състава на меда освен нея има глюкоза, фруктоза, минерали, витамини и още много полезни вещества!

От 1кг. мед 5% захароза са 50 грама!!! В една Кока Кола от 250мл. има 20-25 грама БЯЛА захар(около 10 пакетчета захар за кафе)! В 1л. кола има към 100 грама захар!
В 1л. кола се пие за 2-3 часа, а 1кг. мед се яде за 10-15 дена!!!

Досега в кратката си пчеларска практика съм произвеждал единствено нектарен пчелен мед и семействата са подхранвани на есен с мед! Но тъй като разбирам какво означава експресния мед ще се опитам и аз да си направя!
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД? Що е то?

Мнение от toko652003 »

Експресния мед пак си е мед щом е от пчели, но не е чист натурален мед
понеже му липсва полена и ред други съставки,
така че не бива да спекулираме с названието натурален мед...

п.п. никой не твърди, че е вреден или по лош от ментетата на преработвателите 8)
toko6520035927(Skype)
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД? Що е то?

Мнение от davail »

Ето намерих две статии по пъпроса:

Изображение

Изображение
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от apis1964 »

Демагогия и шарлатанство!!!
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от davail »

Е незнам така са го написали хората! Интересна ми е графиката с минералния състав! :)

Сега като ми пратиха сканирана тези страници установих, че съм дал много точно заглавие на темата - Що е то? Явно преди време съм я чел, но не съм и обърнал внимание!
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Ето с тези простотии даваме повод на хората да вярват на търговците че меда ни е с ниско качество!Щом не е събрано от пчелите значи е боклук!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от dimitarbonev »

Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека
....
Чл. 2. (1) Наименованието "пчелен мед" се използва за сладък продукт, получен от медоносни пчели (Apis mellifera) от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.

(2) В зависимост от произхода на меда се използват следните наименования за отделните видове мед:

1. "нектарен пчелен мед" - за пчелен мед, получен от нектар на растения;

2. "манов пчелен мед" - за продукт, получен главно от екскретите на смучещи насекоми по растенията (Hemiptera) или от секрети на живи части от растенията.

(3) В зависимост от начина на производство и/или представяне на меда се използват следните наименования за отделните видове мед:

1. "пчелен мед във восъчна пита" - за пчелен мед, събиран от пчелите в килийките на новоизградени пити от пчелен восък без пило и продаван в запечатани цели пити или части от такива пити;

2. "пчелен мед с восъчна пита" - за продукт, съдържащ едно или повече парчета восъчна пита;

3. "отцеден пчелен мед" - за продукт, получен след отцеждането на разпечатана восъчна пита;

4. "центрофугиран пчелен мед" - за продукт, който е получен чрез центрофугиране на разпечатани восъчни пити;

5. "пресован пчелен мед" - за продукт, получен след пресоване на медени восъчни пити със или без прилагане на умерено нагряване, но не повече от 45 °С;

6. "филтриран пчелен мед" - за продукт, получен чрез отстраняване на чужди органични или неорганични примеси по начин, по който съществено се намалява съдържанието на цветни полени.

(4) Наименованието "индустриален пчелен мед" се използва за пчелен мед, предназначен за промишлена употреба или като съставна част на други храни, които се подлагат на обработка.

(5) Медът по ал. 4 може да има чужд вкус или мирис, да е започнал да ферментира или да е ферментирал, или да е бил прегрят.

Някъде да четеш ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД?
Някъде да четеш, че мед може да се получава от преработката на захар и сокове?
Аз не виждам някъде в наредбата да е посочено, че такъв продукт може да се нарича "Пчелен Мед", затова казах че това не може да носи наименованието МЕД.
Дори и закона не го позволява.
Не лъжете потребителите. Доверие трудно се изгражда, а лесно се губи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от davail »

dimitarbonev написа:Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека
....
Чл. 2. (1) Наименованието "пчелен мед" се използва за сладък продукт, получен от медоносни пчели (Apis mellifera) от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.

(2) В зависимост от произхода на меда се използват следните наименования за отделните видове мед:

1. "нектарен пчелен мед" - за пчелен мед, получен от нектар на растения;

2. "манов пчелен мед" - за продукт, получен главно от екскретите на смучещи насекоми по растенията (Hemiptera) или от секрети на живи части от растенията.

(3) В зависимост от начина на производство и/или представяне на меда се използват следните наименования за отделните видове мед:

1. "пчелен мед във восъчна пита" - за пчелен мед, събиран от пчелите в килийките на новоизградени пити от пчелен восък без пило и продаван в запечатани цели пити или части от такива пити;

2. "пчелен мед с восъчна пита" - за продукт, съдържащ едно или повече парчета восъчна пита;

3. "отцеден пчелен мед" - за продукт, получен след отцеждането на разпечатана восъчна пита;

4. "центрофугиран пчелен мед" - за продукт, който е получен чрез центрофугиране на разпечатани восъчни пити;

5. "пресован пчелен мед" - за продукт, получен след пресоване на медени восъчни пити със или без прилагане на умерено нагряване, но не повече от 45 °С;

6. "филтриран пчелен мед" - за продукт, получен чрез отстраняване на чужди органични или неорганични примеси по начин, по който съществено се намалява съдържанието на цветни полени.

(4) Наименованието "индустриален пчелен мед" се използва за пчелен мед, предназначен за промишлена употреба или като съставна част на други храни, които се подлагат на обработка.

(5) Медът по ал. 4 може да има чужд вкус или мирис, да е започнал да ферментира или да е ферментирал, или да е бил прегрят.

Някъде да четеш ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД?
Някъде да четеш, че мед може да се получава от преработката на захар и сокове?
Аз не виждам някъде в наредбата да е посочено, че такъв продукт може да се нарича "Пчелен Мед", затова казах че това не може да носи наименованието МЕД.
Дори и закона не го позволява.
Не лъжете потребителите. Доверие трудно се изгражда, а лесно се губи.
Еми незнам аз някой потребител да съм излъгал! Тази тема я пуснах, защото ми е интересен Експресния мед и защото разбирам това онова от здравословно хранене, разделно хранене и суровоядство!
Това, че сега в наредбата пише само "нектарен пчелен мед" и "манов пчелен мед" означава ли че е невъзможно след 20-30 години до тях да има и "пчелен мед от билкови и плодови сокове"!

Знаете ли как се пчеларства на север в Финландия и Норвегия? Хранилките на кошерите им не са за 1кг. подхранка, а са 20-30литрови!!! Изкарват по 60-70кг. мед от кошер, но подхранват много! И после купуват нашия мед и си оправят с него техния!

По същата логика по която Експресния мед не трябва да се нарича МЕД, трябва и 90% от свинското, телешкото, пилешкото месо в магазините да не се нарича МЕСО, защото животните са хранени не с естествените храни с които те се хранят в природата, а със смески направени от хората!!! Така, че следващия път като ядете пържола или пилешко бутче, може да се замислите кое е по-вредно те, или Експресния мед с 8% захароза и всички витамини и минетали от билките или плодовете!
Последно промяна от davail на Вто Апр 15, 2008 11:22 pm, променено общо 1 път.
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от dimitarbonev »

Нищо лично. Просто се позовавам на факти и документи. Имай предвид, че потребителите вече са достатъчно просветени и мнителни. Не мисля, че ще приемат такъв продукт с възторг. А само ще се появят допълнителни съмнения.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от petermar »

Ами да това не е новост у нас но това не е нектарен пчелен мед а мед произведен от захарен сироп. Потребителя трябва да бъде иформиран за това по подходящ начин на етикета, защото иначе ще се счита за заблуда.
Nil satis nisi optimum
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ЕКСПРЕСЕН МЕД - БИЛКОМЕД? Що е то?

Мнение от toko652003 »

Да нищо ново под слънцето :wink:






................................................
Пчеларски чат
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Апитерапия / Apitherapy”