Алергия от пчелно ужилване

Модератор: syzi

ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Алергия към оси и пчели

Мнение от ico_dok »

Метода се нарича - СПЕЦИФИЧНА ДЕСЕНСИБИЛИЗАЦИЯ и се състои в следното: в организма на алергичния човек се въвеждат точно количество от алергена по определена схема с покачващи се дози и концетрация. Преди години съм го прилагал на курсанти във ВВВУ "Г Бенковски" с много добър успех. Лекарствените препарати - алергени се изработваха от Иститута по заразни и паразитни заболявания - София.
Въпроса е дали към момента има такива препарати за десенсибилизация към пчелна отрова в България, апликациите може да ги направи всеки личен лекар.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Алергия към оси и пчели

Мнение от Майка »

ico_dok, моля, дайте на подходящо място във форума съвет за пчеларска аптечка и начин за използването на противоалергичните препаратит, които тя би съдържала при ужилване. Ще ни бъде от полза, благодаря предварително.
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Nic »

Вчера като поставях питките за подхранване една пчела ми ожили върху дланта на дясната ми ръка, ръката ми се поду почти до китката. През лятото пчела ми ожили в областта на врата но нямах такова подуване. Защо сега се подух. Благодаря Ви!
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от srg »

През зимата си загубил имунитета към отровата, но скоро ще си го въстановиш.
Така е при някои хора.
Може и да си изваил късно жилото и повече отрова да си поел.
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Nic »

Вярно ли е, че зимните пчели имат по-силна отрова от летните, поради факта, че живеят по-дълго.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Dinko »

Ужилване от стара пчела е по болезнено.
Пчелите от лоша майка са по агресивни.
Сменете майката :idea:
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Алергия към оси и пчели

Мнение от ico_dok »

Майка написа:ico_dok, моля, дайте на подходящо място във форума съвет за пчеларска аптечка и начин за използването на противоалергичните препаратит, които тя би съдържала при ужилване. Ще ни бъде от полза, благодаря предварително.
Майка, моля да ме извиниш ти и колегите, че чак сега видях видях това мнение.
Макар и със закъснение го изпълнявам.
Първо пояснявам, че става въпрос за прием на медикаменти от здрави пчелари, нестрадащи от алергия към пчелно ужилване, сърдечни заболявания, астма, алергии към други фактори!!!
По правило здрав човек понася ужилването до 5-6 пчели без сериозни последици за здравето му.
Нормално е да се получи местна реакция на мястото на ужилването - болка, зачервяване, оток, затопляне. Тази местна реакция зависи от имунитета на човека и естествено пчеларите, като хора често жилени да имат доста по-напрегнат имунитет и от там по-слаба местна реакция. В началото на сезона организма е "позабравил" за пчелната отрова, затова първото ужилване води до по-силна реакция, но и "напомня" да се произвеждат повече антитела срещу отровата.
Обща реакция на организма е падането/повишаването на кръвното налягане, оток на отдалечени от ужилването места - особено опасно е оток на гърлото, прилошаване, замайване, колапс. При всички тези случаи не се провежда самолечение, а се търси лекарска помощ.
Сега за лекарствата в пчеларската аптечка:
1. Мазила - Фенистил гел, алергозан крем - с тях се намазва мястото на ужилването.
2. Антиалергични медикаменти - Ериус (aerius) Лорано, Лоратадин - пие се една таблетка на 24 часа, при по-засилена местна реакция, или ужилване по лицето.
3. Медрин (това е кортикостероид, има силен и бърз ефект) приемат се две таблетки еднократно в горния случай.
Това е набързо, питайте ако трябва.
ПРИ ВСЯКО СЪМНЕНИЕ ЗА АЛЕРГИЧНА РЕАКЦИЯ НА ОРГАНИЗМА - ТЪРСИТЕ БЪРЗА ПОМОЩ!!!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Майка »

Благодарности, ico_dok!

Повечето препускаме между пчелина и другите си задължения, та е нормално да пропуснем по нещо.

Колеги, бихте ли направили разбор на следното, написано в "1001 въпроса и отговора по пчеларство".
Много от нещата не разбирам защо трябва да са в аптечката на пчеларя.

"В аптечката на пчеларя винаги трябва да има чист бензин, 96 % спирт, йодова тинктура, ацетон, ампули с калций, алкохол, бинтове, лейкопласт, пинцет, ножичка, остър нож, вазелин, ампули адреналин, спринцовка, спиртник, алуминиев ацетат, гумен или каучуков маркуч, водороден прекис, противозмийски серум, памук, капкомер, аспирин, палци от кожени ръкавици, сода бикарбонат и др."

Заедно с медикаментите, посочени от ico_dok, както и други ваши предложения бихме могли да допишем съдържанието на аптечката на пчеларя.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от OVanBASTEN »

От това, което Майка пише за съдържанието на аптечката, работа върши само адреналинът. Но той пък не се поставя току така, а трябва компетентност!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от valaz »

Никога не съм имал аптечка на пчеларя. Когато бях начинаещ пчелар се подувах от всяко ужилване. Някои познати дори ми казваха, че съм алергичен, щом се подувам толкова. Разбира се, работех с було и ръкавици още от началото и до момента. Когато пчелите се разлютят, намират къде да ме жилнат. Сега вече не се подувам от ужилване на пчела. Действително, човек добива имунитет. Покрай моето пчеларстване, като изключение се е случвало и майка ми да отнесе по някое жило. Вероятно е добила някакъв минимален имунитет от това, защото веднъж бе ужилена от оса по езика и това не бе фатално за нея.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от ico_dok »

Майка написа:"В аптечката на пчеларя винаги трябва да има чист бензин, 96 % спирт, йодова тинктура, ацетон, ампули с калций, алкохол, бинтове, лейкопласт, пинцет, ножичка, остър нож, вазелин, ампули адреналин, спринцовка, спиртник, алуминиев ацетат, гумен или каучуков маркуч, водороден прекис, противозмийски серум, памук, капкомер, аспирин, палци от кожени ръкавици, сода бикарбонат и др."
Ще си позволя да коментирам съдържанието на аптечката по артикули, като нямам претенции да съм последна инстанция:
1. чист бензин - безмислица!!!
2. 96% спирт - в медицината се използва 70% - доказано е по-добро дезинфетциращо действие, и едно пояснение - спирт се прилага върху здрава кожа, не върху рана!!!!;
3. йодова тинктура - същото действие и приложение като 2;
4. ацетон - за любителите на смъркането на лепила става :lol: , използва се за събуждане на припаднал човек, ама ......я си го пръснете с водичка;
5. Ампули с калций :?: :?: - вероятно се има предвид калциев глюконат или сандостен калций - прилагат се венозно, но само от лекар, дори не от сестра, а и втория медикамент го няма от години на пазара;
6. бинтове, лейкопласт, пинсета, ножица, памук - за превръзки;
7. нож - !?!?!?
8. Вазелин - по-добре да го няма :wink:
9. адреналин - виж т. 5 - но е далеч по-опасен!!!!!!
10. спринцовка - правенето на подкожна, мускулна и венозна инжекция е манипулация, която се извършва само от квалифициран персонал (сестри и лекари) по предписание на лекар - иначе е средна телесна повреда по НК;
11. спиртник и алуминиев ацетат - пропускам ги;
12. гумен маркуч - виж т. 10, но и служи за венозно кръвоспиране, ама кой от Вас е подготвен да го прави и кога?
13.водороден прекис - 3% прекис е т. н. кислородна вода - е точно тя се използва за промивка на рани - трябва си!!!!
14. противозмийски серум - е това е черешката на тортата!!!! Ще кажа следното: в България за последните 30 години има в пъти повече умрели от прилагането на този серум отколкото от ухапване от змии!!! И за да не се чудите ще поясня: серума се прави от кръв на коне, в които се вкарва по малко змиска отрова и после се извличат антитела от серума им. Тъй като това е хетерогенен (чуждовидов) белтък, а приложението е венозно много често се стига до тежки алергични реакции и летален изход :oops: :oops:
Ако приемате съвети и не искате да ставате медийни звезди, а още по-лошо клиенти на прокуратурата не прилагайте точки: 1,4,5,7,9,10, 11,12,14.
Бъдете здрави!!!!
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Alfist 8C »

Лошото е , че няма гаранция. През живота, може да са те ужилили 10000....пчели и да ти няма нищо но на 10000...1 ва та да развиеш алергия.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от ico_dok »

Alfist 8C написа:Лошото е , че няма гаранция. През живота, може да са те ужилили 10000....пчели и да ти няма нищо но на 10000...1 ва та да развиеш алергия.
Колега, при пчеларите жиленето е редовен процес и на практика няма как да се развие изведнъж свръх тежка алергия. Винаги ще има постепенно засилване на симптомите, което е парадоксално и ще ти подскаже, че се развива свръхчуствителност.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Майка »

plam400 написа:
Mr.Bee написа:Ние се мажем с бадемово масло.Има много силно противовъзпалително действие.
А по темата ако все пак решиш да работиш с пчелите вече е задължително да разполагаш с урбазон и с теб да има хора,които могат да ти го сложят,защото сигурно са те предупредили в болницата,че след като веднъж си имал алергиен шок може да се повтори и следващия път може да нямаш време за реакция т.е. да вървиш и да идеш до лекарствата и да си ги сложиш или до болницата.
Метилпреднизолон също се използва за алергични шокове.Под формата на малки хапчета.Пиеш едно и другото под езика и живееш.Това ми го каза лекар,който едовно се сблъсква с такива проблеми,а и хапчетата съм ги пробвал на алергичен човек,както и върху мен.(с рецепта са)
Въпросът ми към Ico_dok, както и към други колеги, запознати с тази материя е как ще коментирате горното мнение за използването на метилпреднизолон на таблетки при алергичен шок?
Някъде съм срещала, например, че урбазон ампула може да се взема и през устата.

Тези медикаменти, урбазон на ампула през устата и метилпреднизолон на таблетки, същото ли действие имат, както медикаментите предложени от ico_dok? Тоест действат само при здрави хора за облекчаване на симптомите, а при силна алергична реакция нямат нужния бърз ефект?

Оказа се, след като се поразходих в Интернет, че урбазон е търговско наименование на метилпреднизолон. Тоест въпросът ми се отнася за един медикамент, с активно вещество метилпреднизолон, употребен под различна форма: ампула чрез инжектиране, таблетки орално, ампула орално.
Последно промяна от Майка на Чет Апр 05, 2012 4:24 pm, променено общо 2 пъти.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Алергия от пчелно ужилване

Мнение от Зарко »

Метилпреднизолона определено е върши работа срещу алергичен шок. Баща ми почти беше припаднал като му бих инжекцията и за десетина минути се поосефери. След половин час беше значително по-добре. Като го заведох все пак в бърза помощ от там ми казаха, че се води животоспасяващо лекарство. Урбазона бил действал по-бавно. За това сега съм си приготвил две ампули метилпреднизолон, които при стискане вътре се чупи и се смесва лекарството с разтвора. Дано не се налага да ги използвам.
Нямам обаче представа да има и на хапчета. То и няма логика да е на хапчета, защото няма как да действа толкова бързо през устата.
Публикувай отговор

Обратно към “Апитерапия / Apitherapy”