Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от petermar »

Честит празник приятели, въпреки "сушавата" година пчелите ни носят радост и подслаждат живота ни :-)
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Честит празник на всички които обичат пчелите и меда.
Не губете кураж и успех !!
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Мнение от apis1964 »

Честит празник на всички колеги!
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Честит праздник колеги!Дано Св.Прокпий да ни помогне да запазиме пчелните семейства здрави и жизненни!Да ни дари разум и усърдие в подготовката на започващата след броени дни нова стопанска година!
Вярните пътища са най-къси!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от Dinko »

Честит празник - 8 ЮЛИ 2010 - Свети Прокопий!


Пожелавам здраве, щастие и късмет на всички пчелари!
Господ даде много дъжд тази година. Дано даде и много мед!
Не помня на празника ни да е валяло - дано ни върви по вода!
grabovski
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2009 11:00 am
Местоположение: Хасково
Обратна връзка:

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от grabovski »

Честит празник на всички колеги.Обичайте пчелите,за да ви обичат и те-Напред и нагоре.Успех във всички начинания.
rumeto
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 12:43 pm

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от rumeto »

"В народната вяра пчелите са посредници между видимия и невидимия свят и помощници на Бога. Благословени са да създават меда. Дори и злите сили не им пакостят, заради любимата си храна." Да са Ви живи и здрави момичетата и Вие да им помагате!
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от berija »

И празник сме имали :roll: Щом имаме да ни е честит :D
ПП Отивам да кажа на жената да сложи някоя мръвка на скарата ,че празник с боб не е много празник :lol: :lol: :lol: Да ви е честит празника колеги 8)
Изображение
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от Dinko »

Честит празник - 8 ЮЛИ 2011 - Свети Прокопий!

Пожелавам здраве, щастие и много мед на всички пчелари :D
gibi
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 10:32 am
Местоположение: Плевен

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от gibi »

Честит празник и от мен.
Пежелание към всички за все по-добри постижения и доходи.
За да стигнеш, където искаш - трябва първо да тръгнеш !
vanko01
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 10:00 pm

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от vanko01 »

честит празник и от мен и добри добиви от мед на всички желая.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от Dinko »

Честит празник - 8 ЮЛИ 2012 - Свети Прокопий!


Пак валя на празника - дано ни върви по вода!
Да даде господ много мед !!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от Dinko »

Честит празник - 8 ЮЛИ 2013 - Свети Прокопий!

Господ пак даде 20-30 литра дъжд.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от Dinko »

Пчелари от Шуменска област празнуваха

Празник на меда, пчелите и пчеларите организираха читалище „Напредък-1869” и областната организация при Съюза на българските пчелари, който мина под мотото „Да почетем Прокопия, за да прокопсат децата ни”. Той се проведе за четвърти път в чест на свети Прокопий – защитник на пчелите и пчеларите и покровител на Шумен. Гостуваха епископ Йоан, медицински специалисти по апитерапия, производители на пчелни продукти, граждани. В програмата участваха певческата група ”Медени гласове” при читалище ”Напредък-1869” и група „Рап айдъл“ при читалище ”Тодор Петков-1963”.

Даниела Челебиева – председател на областната пчеларска организация, сподели пред шуменските медии, че смъртността на пчелните семейства в областта е 20 процента при допустимите 3-4 процента, но далеч по-ниска в сравнение с останалите области в страната. Благодарение на забраната на неоникотиновите пестициди за третиране на площите в райони с пчелини ще бъдат опазени пчелите у нас. Пчеларите в Шуменска област очакват добри добиви от мед, който вече започнаха да вадят от кошерите. В Южна България добивите падат поради сушата, а в Западна България – заради пороите. Добивът от първите партиди мед от акация и липа в нашата област е от 5 до 7 кг от кошер. В най-добрите години той е стигал до 25-30 кг от кошер. Към момента в Шуменска област са регистрирани 315 пчелина, от които 106 са на стопани – членове на областната организация при Съюза на българските пчелари. Предполага се, че всички пчелари в областта са около 1500.

Четири семейства – производители на пчелни продукти, изложиха на маси мед, пчелно млечице, прополис, пчелен прашец, мед с восък. Много от тях бяха аранжирали продукцията си с разнообразни опаковки, реклами и др.

Спряхме се при Красимир и Тихомир Колеви – баща и син пчелари от Каспичан. В този поминък са от 1990 година. Днес имат 420 кошера. Започнали са ваденето на мед от рапица. Според Красимир Колев, тази година е слаба за пчеларите. При изкупна цена 4 лв./кг през миналата година сега цената е пак толкова. Семейството е с основно производство на пчелно млечице, което изнася в Литва, Гърция и Русия. На цена 8 лв. е флакон с 10 г пчелно млечице. Фамилията предлага чист липов мед. Наблюденията на семейство Колеви са, че медът от рапица трудно се възприема от потребителите.

В община Каспичан има не повече от 10 пчелари със стопанство. Поне 5 от тях трябва да се обединят, за да направят дружество и да се присъединят към областната организация. Само за семейство Колеви пчеларството е основен поминък. Красимир Колев сподели: „Поне 400 кошера трябва да имаш, за да се изхранваш. Нашето стопанство е в село Могила – чист екологичен район. Досега сме кандидатствали само веднъж по европейска програма за финансиране за 50 кошера. Беше преди 2011 година. Признаха ни 80 процента от разходите. Очакваме новите програми. С финансиране само от европрограми не може да се прави бизнес. Трябват сериозни инвестиции за голямо стопанство и голямо производство…”

Иван Иванов и Радостина Тодорова бяха най-младото семейство, което пристигна от Нови пазар с дъщеря си Александра, бебе на три месеца. От 7 години е пчелар 35-годишният мъж, един от най-младите производители в Шуменска област. Докато Радостина наглеждаше дъщеря си, Иван ни разказа своята история: „Аз бях горски стражар и комбинирах професията си с пчеларството, което ми е хоби и ми носи допълнителен доход. Работех в Държавното горско стопанство в Нови пазар, втора година съм главен експерт в Регионалната дирекция по горите в Шумен. Пчелите ми са в гората край село Сини вир, община Каолиново. Имам 50 кошера. Досега извадихме мед от рапица и акация, на ред е медът от липа. Аз си продавам меда, без посредници. Който веднъж го е опитал, пак ме търси. В нашето семейство на масата винаги има буркан с мед. Живеем здравословно. Защо тръгнах към пчеларството? Всичко в този живот става с мерак! Пчеларството – също. Колкото по-малко се месим в живота на пчелите, толкова е по-добре за тях. Последните дъждове са благодат за тяхната паша. След цъфтежа на акацията влагата им дойде добре. Нашите пчели носят прашец също от рапицата и горските билки, затова медът ни е ароматен и лековит”.

http://grada.bg/wp-content/uploads/2013/07/7082629.jpg

Валентина МИНЧЕВА
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Честит Празник - Св. Прокопий пчелар

Мнение от Майка »

Честит празник Свети Прокопий, скъпи колеги!

Желая здраве на всички ни и на пчелите ни!
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”