Държавата отново се подигра с пчеларите

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от dimitarbonev »

След като смяташ че е правилно тогава идвам да пчеларствам в твоя регион. Слагам на две места по 150 кошера, най-нагло и напълно законно и си гледам кефа. От години лятото местя в гората, където в радиус от 3 км няма кьорав кошер. Не мога целогодишно да ги държа там, защото е много разход в периодите на безпашие, а това са 10 м в годината. И като сте такива егоисти и не си знаете правата не 300, ами 1000 ще ви докарат и пак само ще си дюдюкате и ще се правите на мъже из форумите.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от аааа35 »

Нещо грешно си ме разбрал Бонев . При нас няма подвижно,Сам каза че на стационар е трудно .и аз това писах ,цяла година на стационар се надявам на някаква паша и точно в тоя момент ако се наредят фургоните една до друга какво става.при 3 км отстояния бива .но на клипове съм виждал как се редят фургоните една до друга.в момента в радиус от 6-8 км се събират повече от 2000 смейства, не ми се мисли ако се лепнат още толкова от подвижно
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от светльо »

аааа35 по принцип си прав, но има няколко неща, които пренебрегваш.

Едното е, че не знам да има закон, който изобщо да регулира по някакъв начин броя на пчелните семейства в един район т.е. в този смисъл, купувам си дворове в твоя край и си заселвам напълно законно 2000 кошера стационар, какво правим тогава?

Другото е, че хората занимаващи се с подвижно пчеларство, преди да местят, мислят къде местят - в район с слаба паша и гъсто населен с пчелни семейства какво ще търсят .... безсмислено е, сами виждат, че няма да им излезе на сметка.

Третото е - зависи все пак от пашата, но за 15 км. диаметър 2000 кошера не са толкова много т.е. не се води гъсто населено.

И не на последно - обработваемите земи са на земеделци, а не на пчелари (освен в редки случаи разбира се), когато някой си мести кошерите, той не ги паркирва из въздуха нейде, а на нечия земя. За това аз постоянно апелирам към един вид коопериране, съгласуване м/у земеделци и пчелари, но уви от една страна, че в БГ си вирее гламавщина и невежество, от друга държавата целенасочено ни държи в конфликт. Земеделци и пчелари са в директна взаимозависимост, вместо да вземем западния модел (не съм запознат с подробности какво представлява) ние измисляме тука някакви абсолютни абсурди не отговарящи ни на бизнес, ни на икономика, ни на производства, изобщо на нищо не отговарят, пълна идиотщина.

За това аз съм ЗА регулиране на гъстотата на населеност на пчелни семейства, ЗА контрол в/у трафика и разположението на кошери, ЗА ветеринарните служби и изисквания, но дали фактически се правят компетентно или просто отбий номер, който както и да го погледнеш в краен резултат удря всички ни в джобовете, и земеделци, и пчелари, а и в крайна сметка дори самата държава.

п.п. както има региони с много кошери, така има региони почти без кошери - с тези нови правила ограничението е тотално и безсмислено ... в крайна сметка, дори ощетаващо.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от славов »

Които си мести кошерите ако спазва изискванията първо трябва да иска разрешение от кмета на населеното място в чиито землище смята да си разположи кошерите,след това и пътен лист от ветеринарен лекар.Така ,че ако кмета иска може да стъжни живота на всеки който проявява нахалство.
Относно това,че някои раиони са пренаселени с пчели-това е резултат от тригодишната програма за подпомагане на пчеларството.Додоха се средства за подмяна на кошерите/но в действителност освен новите кошери много от хората взели средства за подмяна оставиха и старите си кошери/ и всичко това доведе до увеличаване количеството на пчелни семейства на единица площ при същото количество на нектаропоток и прашец.Оттам и голямата смъртност ,просто много гърла ,а манджата си е все същата.Многото семейства не винаги носят повече мед,просто държавата по тоя начин с повече кошери и отводки се стреми да гарантира опрашването на растенията и не мисли толкова за дохода на хората занимаващи се с пчелоотглеждане..
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от dimitarbonev »

Това не е съвсем така. Първо съгласно новите изисквания подвижното не зависи или почти не зависи от кмета на населеното място. За да местиш където и да е не искат разрешение, а ДОГОВОР, което значи, че отиваш в общината, подаваш заявление и чакаш да те одобрят на сесия. Е там могат да те направят разноглед. След което трябва да получиш номер на временен пчелин. И тук започват сериозните проблеми. Оставете таксата, ами за да ти регистрират временен животновъден обект, то той трябва да е населен, да обаче преди да го регидстрираш няма кой да ти издаде пътен лист, защото там трябва да е посочен номера на животновъдния обект и напрактика се влиза в един омагьосан кръг. Реално с тези изисквания подвижното пчеларство се забранява, забранява се опрашителната дейност, забранява се основната функция на пчеларството - да подържа видовото многообразие.
Колкото до пренаселеността. След тази тежка зима и поголовните загуби на пчелни семейства, ако изнесените данни се потвърдят, в страната са останали около 350-400 хиляди пчелни семейства. Това е под санитарния минимум. Така че бъдете спокойни скоро само ще пишем за пчели, защото както е тръгнало скоро тях няма да ги има, а фермерите едва тогава ще разберат, какво са означавали те за тях.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от светльо »

Ако е вярно, че през комунистическо сме добивали по 35-40 хил. тона мед годишно, то на база сегашните има-няма 15 хиляди тона, не виждам за какво пренаселване изобщо си говорим.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от teraforming »

славов написа:,просто държавата по тоя начин с повече кошери и отводки се стреми да гарантира опрашването на растенията и не мисли толкова за дохода на хората занимаващи се с пчелоотглеждане..
Искам да ви кажа, че хората дето са на чело на държавата знаят думата опрашване само в употребата и в другия смисъл.
Никой не се задълбочава, да мисли за нещо подобно на опрашването или смъртността и раждаемостта на българите.
А и ако няма процент за тях и водата да тече нагоре все им е тя. Събудете се братя българи от сън!
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от midis69 »

На аааа 35 ще му кажа ,че ако искам да бъда до някой голям блок със слънчоглед например,ще наема краен двор от селото ,ще дам на бабата собственичка по 1 кг мед на кошер и проблема е решен .Не може да мислиш така.Ти сам казваш,че отиваме в събота за риба на реката,ти си от това село и предната събота е нямало никой,и си наловил доста риба.Обаче тази събота са дошли много рибари от града и другите села.Ти като ходиш за риба какво правиш,първо давиш другите рибари ли?Нашите животинки не са вързани,не са кози за да ми казваш къде ще ги паса.Не искам да те засягам,просто ти казвам ,че аз търся паша и наистина съм го правил това с даването на мед,и съм доволен.Не ми се правят други сравнения,но щом не търсиш паша,ти също така не можеш да промениш нишо ако сеят само жито и ечемик.Тогава само чакаш другата година ли?
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от Gojyto »

Мидис здравей.Не съм съгласен с теб,защото на декар от различните култури си има бройка кошери при която добива е рентабилен.От тази бройка нагоре става само лангъркане на празни сандъци както е в моето село примерно.Около 1000 бройки в радиус 1 км.Кажи ми колко декара трябва да има за да се вземе хубав добив.И миналта година един бе6е докарал 3 ремаркета с около 100 бройки.Според теб дали е останал доволен А ????
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от dimitarbonev »

Какво ни готвят от МЗХ? Някой знае ли, че с промени в закона за храните, ще се въведе задължително изследване на всички хранителни продукти за безопасност. И това за всяка една партида. Някой знае ли какво означава това? Това означава около 700лв на всяка една партида. Което от своя страна обезсмисля производството на пчелен мед. Някой сеща ли се какво означава това.Ако не да ви открехна. Реална забрана на директни продажби и ниски изкупни цени на меда на едро. С въвеждането на наредба 26 едровите цени паднаха с 20-30% очаквайте падане с поне още толкова.
Така на практика с един текст, който на пръв поглед не би се набил на очи, ако човек не знае за какво става дума, ни се реже главата, леко, точно и добре замазано.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от tatu »

Нали това е идеята на пожарникаря боко тиквата да не се работи да се махаме от българийката или да умираме .Тая година така или иначе мед почти няма да има при тая голяма смъртност и при това търсене на отводки по добре отводки отколкото мед и така ще се задържи цената му ,фирмите обикалят ама за зелен хайвер
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от teraforming »

Колкото повече ни тормозят, толкова повече начини ще намираме да се оправяме без държавата.
Да не забравят че едни от най известните имена са Хитър Петър, Бай Ганьо, Андрешко.
Идеята е като се завърти проверка все да си в издънка и да няма начин да се отървеш без глоба или рушветче.
500 години ни клаха и рекетираха, сега някъкъв си Бойко или Дянков не ни плаши.
Не се гаси туй що не гасне. Българина не се дава лесно.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от volodq »

dimitarbonev написа:Какво ни готвят от МЗХ? Някой знае ли, че с промени в закона за храните, ще се въведе задължително изследване на всички хранителни продукти за безопасност. И това за всяка една партида. Някой знае ли какво означава това? Това означава около 700лв на всяка една партида. Което от своя страна обезсмисля производството на пчелен мед. Някой сеща ли се какво означава това.Ако не да ви открехна. Реална забрана на директни продажби и ниски изкупни цени на меда на едро. С въвеждането на наредба 26 едровите цени паднаха с 20-30% очаквайте падане с поне още толкова.
Така на практика с един текст, който на пръв поглед не би се набил на очи, ако човек не знае за какво става дума, ни се реже главата, леко, точно и добре замазано.
Е ако тази наредба я има и в другите държави “членки“- то няма как да ни размине и нас,но ако я няма да се опитаме да направим нещо,а не само да се възмущаваме.А може ли тази наредба да се дължи на предложенията за ДПП от някой колеги ?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от dimitarbonev »

Ами точно тези, дето ги обвинявате(тези дето пишат ДПчП) Са хората, които забелязаха това, което ни се готви. И точно тези се опитват да ни помогнат сега. Написали са възражение до МЗХ с искане тези текстове,Да не се отнасят за директните продажби, било то по наредба 26 или за в бъдеще при спазване на ДПчП. Ако някой се интересува от текста и мотивите ще му ги изпратя. Въпроса е, че е необходимо да се направи още за да се подкрепи това възражение изпратено от научната асоциация.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rojedelon
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 30, 2011 7:05 pm

Re: Държавата отново се подигра с пчеларите

Мнение от rojedelon »

Искaм да рвгистрирам п4елин на 700 метра извън селото,и ми забраняват регистрация поради факта 4е имало над 50 регистрирани п4елни сем. в населеното място в радиусна 2км.Според вас правилен ли е отказа на ветиринарите??? :(
Дайте ми една добра пчелна майка и ще ви дам една добра реколта от мед ". Дулитъл
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”