ЧЕСТИТ ПРАЗНИК Св.Прокопий - пчелар

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК Св.Прокопий - пчелар

Мнение от petermar »

Честит празник Св.Прокопий - пчелар. Пожелавам на всички най-вече здраве и всичко за което си мечтаят да се сбъдне. Да са пълни магазините с мед и здрави пчелните ни семейства. Честито ! :D

Nil satis nisi optimum
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК Св.Прокопий - пчелар

Мнение от DAN »

Благодаря, живи и здрави да сте !
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК Св.Прокопий - пчелар

Мнение от avliga »

Благодаря за поздравлението за празника!
За да знаем и помним:

На деня на светията,рано сутрин домакинята на дома меси и изпича прясна пита.От тази пита ,намазана с мед се поставя пред всеки кошер с пожелание за здраве на пчелите,и пчеларите.И с наричане светията да ги закриля и пази.От тази пита се пази парче,като се считало ,че има лечебна сила,най -вече срещу "баба Шарка".
Ето какво правя аз,съвременният човек.До тази година,която е най-медоносна ,и най-плодотворна лично за мен,мед вадих обикновенно на деня на светията.Така се случва.Когато започна да вадя мед,избирам една-две -три,хубави медови пити,които оставям настрани.След като си свърша работата,нарязвам питите на парченца.Слагам ги в една голяма тава,и тръгвам из селото.На всеки дом,на всеки човек,на всеки минувач,който срещна давам по парченце.Има хора,които от години не са вкусвали мед.Просто не смеят да си го позволят!За тези възрастни,за децата ,били те циганчета ,българчета или англичанчета/пребиваващи тук на ваканция/ това е деликатес.А в мен остава едно чудесно чувство на удволетворение и желание за още добре свършена работа.Направих го и тази година.Вярата,че можеш,вярата ,че ще успееш,е най-важна!!
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”