Упорита и смела борба на френските пчелари срещу пестицидите

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
danubica
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 3:59 pm
Местоположение: Плевен

Упорита и смела борба на френските пчелари срещу пестицидите

Мнение от danubica »

Петко Пурчев, Плевен
apis_danubica@abv.bg

Упорита и смела борба на френските пчелари срещу пестицидите

В последните две години се води упорита борба от френските пчелари с цел опазване на пчелите в страната от въздействието на Régent TS Fripoli(1), Gaucho(2) и Cruiser(3), които са причина за тяхното изчезване. Миналата 2007 година François Veillerette(8) публикува цяла монография посветена на Gaucho. Отскоро, първите два препарата за растителна защита вече са забранени за използване в селското стопанство във Франция. По мнението на Bernard Vaissière, научен работник от Националния институт за агрономически изследвания 30% от пчелните семейства в Европа са в опасност от изчезване вследствие на наличието на паразити по пилото, широкото и грубо използване на пестициди, вмешателството в тяхната естествена среда и др. “Несъмнено е че тези инсектициди се намират в цветния прашец и нектара. Няма никакъв начин това да се избегне без да се забранят подобни препарати” добавя Bernard Vaissière. В долината на Рона 90% от цялата фауна (дивеч и домашни животни) са застрашени в следствие масовото и грубото използване на фитосанитарни продукти в земеделието!
В началото на тази година Националния съюз на френските пчелари (UNAF) взе решение за депозиране на молба до Държавния съвет на страната относно министерското решение за допускане на пазара на препарата Крайцер. На 8 януари т.г. Министерството на земеделието на Франция допусна използването на Крайцер от френските земеделци, продукт произвеждан от швейцарския концерн Syngenta. Активната молекула на препарата Крайцер е тиаметоксан, който разрушава нервната система на насекомите. За този продукт, а също така и за Гаучо и Регент, съгласно наблюденията на пчеларите се предполага, че са в основата на отслабването на пчелните семейства, констатирано във всички региони на Франция. Продукцията от пчелен мед за миналата, 2007 година във Франция не е надминала 18 000 тона и е много по-малка в сравнение с 20 000 тона през 2006 година, и 33 000 тона десет години преди това. Броят на пчелни семейства е намалял от 1 450 000 през 1996 година до 1 000 000 през 2003 година. Средната продуктивност от кошер катастрофално се е понижала в периода 1995 -2001 година, като е спаднала от 75 на 30 килограма.
За френските производители на царевица, разрешението на Крайцер е “първата задоволителна стъпка”. “Преди забраната на Гаучо и Регент, ние нямахме никакво друго ефикасно решение срещу топорчето(4), което все повече и повече се увеличава”, заявява един от членовете на Общата федерация на производителите на царевица (AGPM). В пресата се съобщава, че в югозападната част на Франция земеделските производители извличат полза от нарушаване на договореностите за използване на пестицида Dotan(5), който е доста пагубен за околната среда, и за който министъра на земеделието не пожела отново да бъде вписан в списъка на разрешените препарати.

Гаучо [Gaucho] е запазена марка на системен препарат, чието активно вещество е imidaclopride и е продукт на индустриалната група Bayer CropScience (Bayer AG). Използува се за защита на ред селскостопански култури от неприятели, като се извършва третиране на семена.
Имидаклоприда [imidaclopride] е активната субстанция, която е предназначена за прилагане преди сеитба или пък за пръскане на листната маса на растенията. Тази активна субстанция е особено токсична, има голям период на действие и последействие, дълготрайно се акумулира в самите растения. Тя широко се използва при слънчогледа, ориза, зеленчуците, царевицата и пролетниците. Токсичността се изразява в силното възбуждане на никотиновите рецептори на нервната система на насекомите с ацетилхолин [acetylcholine]. Третирането на семената от културните растения се извършва тъй като те са предпочитани от голям брой паразити и е много по-леко то да се извършва преди отколкото след тяхното засяване. В същото време трябва да се отбележи, че при есенниците или пък при пролетниците се срещат всевъзможни видове насекоми които са вектор (преносител) на ред заболявания по царевицата, слънчогледа и други селскостопански култури.
Използването на Гаучо е дискусионен въпрос в целия свят и особено във Франция през последните няколко години, тъй като там се смята за основния причинител за голямата смъртност при пчелните семейства. Френските пчелари атакуват Гаучо, имайки предвид, че при третирането на слънчогледа с него се е стигнало до голям колапс в производството на пчелен мед. Доста от пчеларите са на мнение, че използуваните към настоящия момент инсектициди не трябва повече да се прилагат на култури които се посещават от пчели, други пък са на мнение че Гаучо и неговите производни трябва изцяло да бъдат забранени. Независимо от това, имидаклоприда, активната съставка на Гаучо която се използува във Франция под формата за третиране на посевния материал, до скоро се използваше също така и за пръскане на овощните дървета. Продукта се прилага изключвайки периода на цъфтеж за да не бъдат засегнати събиращите нектар пчели, тъй като те осигуряват опрашване на дивата природа и продукцията от овошките. Тази активна съставка все още се използва по време на цъфтеж в Испания и Италия, без да се обръща особено внимание на голямата смъртност при пчелите. Можем само да гадаем за качеството на подобен пчелен мед. Независимо от това, опустошителите нямат никакви проблеми с голямата смъртност на пчелите, изхождайки от това, че те са най-големи и основни опрашватели на царевицата.
Селската Конфедерация [la confederation paysanne], един от френските синдикати който поддържа акциите на гражданско неподчинение и който в продължение на доста години се бори срещу злоупотребите при използване на пестициди в селското стопанство мобилизира пчеларите в продължение на тези години да подтикне правосъдието срещу Гаучо и да се ограничи използването на пестициди.

Bayer CropScience, фирмата произвеждаща Гаучо започва след 1994 година (годината от която се започва неговото използуване при третирането на посевния материал) серия научно-изследователски проекти с цел да покаже че продукта не е пагубен за пчелите. Към настоящия момент, голяма част от дискусиите остават в пълната конфендициалност между Bayer и асоциациите на пчеларите. В същото време, след лятото на 1997 година невиждана до този период смъртност на пчели е била констатирана в повечето райони на Франция, и дискусията придобива вече обществен характер!

1998 година се започват първите научни изследвания във Франция с цел определяне дали наистина Гаучо е основния виновник за намаляването на пчелната популация, следователно и продукцията на меда по време на цъфтежа на слънчогледа. Проучванията относно влиянието върху околната среда е било с цел да се установи животинските видове които са в опасност и химическите продукти, които могат да бъдат доказани като толерантни към същите тези видове. Първите проучвания са били насочени единствено към смъртността на пчелите. Проучванията се провеждат от AFSSA в четири различни региона и не установят никакви промени в поведението на пчелите, тяхната смъртност, развитие на пчелните семейства и добива на пчелен с или без да се прилага Gaucho.

Wilhelm Drescher от университета в Бон провежда 1998 година изследване относно поведението на пчелите на открито върху слънчоглед в западната част на Франция, като стига до извода, че отсъстват на резултати които биха доказали някакво негативно влияние върху пчелите. В същото време ще отбележим, други потенциални доказателства, такива като заразни заболявания предизвикани точно през 1996 година от ларвите на акара вароа, станали резистентни на акарацидите. Това проучване не можа да установи, дали голямата смъртност на пчели във Франция се дължи на имидаклоприд, и по скоро я приписа на някакво заразно заболяване или пък на някакъв червеникав паразит предизвикващ сходни симптоми.

Bayer CropScience. В паралел с това са били осъществени подобни проучвания и от Bayer CropScience за да се установи риска за пчелите от използването на Gaucho върху слънчоглед. Bayer CropScience провежда също така множество проучвания както на открито така и в парници в Аржентина, Канада, Германия, Англия, Италия, Швеция, Южна Африка, Унгария и САЩ и всички тези проучвания стигат до заключението, че Gaucho е безопасен за пчелите.
Bayer CropScience провежда и други изследвания за да обясни големия срив в сектора пчеларство. Отбелязва се в едно от поредните проучвания (проведено през 1975 година от Wilson Menapace) относно голямото намаляване на броя на пчелните семейства отбелязано в 27 американски щата, че в голямата си част това се дължи на продължителното влажно и хладно лято! Експерти добавят, също така,че заболяванията: глад, диарии, недостиг на цветен прашец, смъртност на пчелните майки, генетични аномалии, стрес и др, се дължат на нетипичното влажно и хладно време.

Kulincević през 1983 година провежда свое проучване, като отбелязва, че основните причини са неправилното хранене на пчелите и недостига на цветен прашец. Той добавя, че съвременните технологии биха могли да помогнат за неговото наваксване, като се предложи на пчелите хранителни добавки, но някои от тях са слабо богати на цветен прашец. Такива като соята довеждат до повишена смъртност при пчелите.

Временно спиране на третирането на слънчогледовите посеви засявани във Франция. В 1999 година, Jean Glavany министър на земеделието на Франция решава да вземе предпазна мярка като решава да спре използването на Gaucho за третирана на посевите засявани със слънчоглед. Научните работници от Bayer за пореден път оспорват, че продукта може да бъде основния виновник на пчелните семейства по време на едно от своите заседания. Това административно решение за спиране е било оспорвано от Bayer пред Държавния съвет, което дава повод за вземане на окончателно решение от министъра.
През 2001 година Jean Glavany отново възобновява забраната за две години и настоява експертите да осъществят пълно емидемиологично проучване преди да се открият факторите които биха могли да обяснят западането в пчеларството.

Втора серия от проучвания в периода 1999-2000 година. През 1998 година проучванията посочват отсъствие на каквито и да са отрицателни ефекти. Втора вълна от научни изследвания започва през 1999 година за да установи:

 токсичността на продукта (imidacloprid) върху пчелите;
 резистентноста на продукта в почвата;
 остатъчни количества в селскостопанските култури.

Резултатите на Bayer CropScience установяват, че единствения продукт за който не е бил открит никакъв ефект е от порядъка на 20 ppb. Повишени остатъчни количества в органите на насекомите (летящите части) е бил от порядъка на 1,5 ppb. По този начин те стигат да заключението, че пчелите не биха могли да бъдат в контакт с по-високите концентрации за да може да имат някаква зависимост от пестициди, и че третирането на посевите заети със слънчоглед няма никакъв риск за пчелите.

Комисията по токсикология през 2001 година стига до следните заключения:

 imidaclopride отговаря на европейските правови изисквания по отношение на трайност в почвата и не се акумулира в нея;
 остатъчни количества могат да се открият и в други растения, засети след слънчогледа, чиито семена са били третирана с Gaucho. Тези остатъчни количества са били открити единствено в онези части на растенията които не се посещават от пчелите, такива като, например листата на растенията. Никакви остатъчни количества не са били открити в цветния прашец на слънчогледа който не е бил третиран.

Изхождайки от тези клаузи, Комисията стига до заключението, че Gaucho не представлява потенциална опасност за пчелите. Комисията всеки път изтъква, че цветния прашец на третираните царевични растения може да представлява определен риск.

Gérard Eyries, Директор по маркетинга на селскостопанския отдел на Bayer France наскоро заяви, че проучванията посочват, че Gaucho оставя слаби остатъчни количества в нектара и цветния прашец, но няма никакво доказателство за връзка с голямата смъртност на пчелните семейства във Франция. Той също така посочва, че “не е възможно да има някакво остатъчно количество. Тези които биха желали да узнаят, нека да им напомним, че се касае за минимални установени количества които не могат да имат негативен ефект върху пчелите”. Gérard Eyries напомня, че същият продукт успешно се продава в 70 страни, като никакъв отрицателен ефект досега не е откриван.
В други научни изследвания се отбелязва, че концентрациите са били значително завишени когато растенията са по-млади. Стойности се повишават когато:

 от 10 до 20 ppb в по-стари листа;
 от 100 до 200 ppb в други листа;
 стойности по-малки от 1,5 ppb в нектара;
 от 2 до 3 ppb в цветния прашец.

Bayer стигна до заключението, че въпросния инсектицид може да предизвика дезориентация на пчелите на ниво на концентрация когато активността му е по-голяма от 20 ppb. Проучванията проведени наскоро от научните работници на INRA свидетелстват, че поведението на пчелите може да бъде засегнато значително при стойности между 3 и 6 ppb, и даже 0,5 ppb.
През 2003 година министър на Земеделието отново продължава със срок на три години забраната за използване на Gaucho при засяването на слънчоглед.

Резултати от преустановяването във Франция. Въпреки четирите години на забрана за третиране на семената от слънчоглед, продължава да се наблюдава значително намаляване на пчелни семейства. Пчеларите заявяват, че мерките не са достатъчни. Данните от проучванията доказаха, че Gaucho остава след себе си остатъчни количества в почвата, и даже десет години след това, растения засети на същото място където предшествениците са били третирани се откриват следи от продукта за растителна защита.
В същото време има други специалисти които пък посочват, че загубите в пчелните семейства може би се дължат на използването на imidacloprid върху царевицата, или пък с негова замяна с друг системния инсектицид, т.н. Fipronil (Фипронил)(7). От този момент Главната Дирекция по прехраната [Direction Générale de l’Alimentation] към Министерството на земеделието отбелязва, че смъртността при пчелните семейства отбелязана в южната част на Франция през май 2003 година е причинена от повишената токсичност на Fipronil, използван като основна активна съставка на системния инсектицид Régent TS, произвеждан от BASF Agro. Отговорността на Gaucho вече отпада!
Добива на мед във Франция през 2006 година е бил доста малък, зимния подмор (смъртността) особено висока, като същата тази смъртност е била установена също така в слабо засегнати зони от системния инсектицид. UNAF смята, че загубите биха могли да бъдат още по-значителни ако не бяха предприети мерки по преустановяването на тези препарати. Наличието на големи застудявания (повече от 40 дни), намаляването на площите с ливадна растителност, развитието на varroa също в определена степен има доста негативен ефект върху състоянието на пчеларството.

Съдебни неволи. През 2001 година Bayer е предприела съдебни дела срещу Maurices Mary, един от лидерите на Френската асоциация на пчеларите [Association Française des Apicultures], във връзка с неговите разобличителни мероприятия по отношение на Gaucho. През май 2003 година съдебните власти постановяват прекратяване на углавното следствие по делото поради липса на престъпление.

Забрана на Gaucho за използване при семената от царевица във Франция. След преустановяването на третирането на семена от слънчоглед през 1999 година, министъра на селското стопанство на Франция г-н Hervé Gayard през 2004 година обяви забрана относно използването на Gaucho за третиране на семена на царевица до преоценка на това активно вещество от Европейската комисия през 2006 година.
Горната инстанция на Държавния съвет на 26 април 2006 година взема становище поставено от Професионалния синдикат на производителите на царевица и фирмата Bayer Cropscience France. Горната инстанция обсъжда молбата на вносителите и настоява за забраняване използването на Gaucho.
Решението на Министъра на селското стопанство на Франция се базира върху мнението на Комисията за изучаване на фитосанитарната токсичност [Commission de la toxicité des produits phytosanitaires] от 12 май 2004 година. Тя се позовава на становището на Официалния вестник на общността [Journal official] от 2 юни 2004 година за допускане на пазара на дистрибутори и ползвателите на Gaucho. Това положение се основа върху ограничения достъп на пазара на Gaucho за използване “третиране на семената на царевицата” от 25 май 2004 година, със срок изтичане на стоковите наличности на третираните семена до 30 юни 2004 година за неговите ползватели

Konfidor(9) който съдържа същото активно вещество както Gaucho е допуснат за използване освен през периода на цъфтеж на кайсиите, прасковите, сливите, като при наличието на някакви нередности е необходимо незабавно да се съобщава.

“Безотговорност”. Съгласно изявлението на Президента на Националния съюз на френските пчелари (UNAF), решението за допускане на препарата Крайцер е пълна “безотговроност”. Пчелари и еколози предоставят обширни материали във връзка с констатациите на еколога Luc Belzunces от Института за научни агрономически изследвания (INRA, Avignon). Същият специалист е установил, че връщането на пчелите в кошера може да бъде нарушено даже при минимална абсорбция на дози от тиаметоксан.
В Италия където препарата Крайцер беше допуснат на пазара миналата година, неговото използуване доведе до изчезване на 40 000 пчелни семейства. В труповете на умрелите пчели беше открита активната субстанция на Тиаметоксан. Анализите са били осъществени основно от пчелина на Francesca Zachetti, пчеларка от Ломбардия, при която 70% от пчелните семейства са изчезнали. Голяма част от италианските пчелари са констатирали подобни резултати на своите пчелини. Според тях изчезването на пчелите е в следствие на разсейването на прах от инсектицида Крайцер по време на засяване на царевицата.

Syngenta. Съгласно говорителя на Syngenta ако химическата молекула е токсична за пчели в големи дози, незначителните концентрации на които те са изложени не могат да им причинят никаква вреда. “Опитите осъществени в специално изработени за тази цел тунели и на открито не показаха никакъв особен ефект” заяви наскоро Laurent Péron, отговарящ за френския клон на Syngenta.

AFSSA. Препоръките които са били предоставени на Министъра на земеделието на Франция от Френската агенция по санитарна безопасност на храните (AFSSA), която е упълномощена да оценява пестициди изказа серия от препоръки преди да ограничи досега на препарата с пчелите. “Всички предписания са взети под внимание” заяви наскоро министъра на земеделието. Разрешението е дадено едва само за една година. Като се има в предвид устойчивостта на молекулата на този препарат в почвата, никакво растение което привлича пчелите не може да бъде засяване върху същите масиви в следващите няколко години.
В едно от проучванията на AFSSA върху 25 пчелни семейства от пет департамента на Франция е стигнато до заключението, че “що се касае Gaucho, ние се намираме в една несигурна зона, но въпреки голямата токсичност на продукта и неговите производни за пчелите (…) последствията на този продукт върху околната среда в естествени условия за използване не са се потвърдили”.
Новите проучвания на AFSSA публикувани през 2008 година се опитват да докажат, че нито Gaucho, нито Régent не са основните виновници за изчезването на пчелните семейства, а има по всяка вероятност вирусен характер. Imidaclopride е в процес на преоценка в рамките на директива 91/414/CEE, отнасяща се до допускането на пазара на фитосанитарни продукти.

Резолюция на Souchet-Lulling постави под внимание кризата в пчеларството, одобрена с мажоритарно мнозинство в Европейския парламент. Въпреки силния натиск осъществяван от Bayer и BAS, които продават семена третирани с Gaucho и Regent, за да избегне отношение за наличието на връзка между семената и голямата увеличаваща се смъртност на пчелите през цялото време във всички европейски страни. Решението което прието от Европейския парламент с голямо мнозинство е еднозначно: “настоява за превантивни мерки отнасящи се до използуването на новите препарати за остатъчни количества на невротоксичните продукти”. Това е първо решение когато Европейския парламент посочва за причините на новите препарати с невротоксичен ефект използувани за третиране на семена при голяма част от техническите култури, такива като слънчоглед и царевица.

Европейския парламент настоява пред Комисията за създаване на общ регламент отнасящ се до глава “Пчеларство” изхождайки от създалата се ситуация. За голямо съжаление, същата Комисия до настоящия момент все още е инертна по отношение на тежките проблеми посочвани от пчеларите. Резолюцията на Европейския парламент настоява за създаването на две мерки:

 “бъдеща адаптация на приетите протоколи относно фитосанитарните продукти отнасящи се до здравето на пчелните семейства и замърсяването на храните”. Този член предвижда, че никакъв продукт не трябва да бъде допускан на пазара преди да е тестиран върху пчелите и изхождайки от неговите последствия за хранителните продукти.
 “настоява за бързото намиране на решение за компенсиране на пчеларите които са претърпели значителни загуби и за тяхното им възстановяване”. Загубите на добиви са доста големи, върху които са подложени многобройни пчелари, упражняващи своята професия в някои региони. Комисията вече не може повече да отхвърля цялата специфика по отношение на компенсациите и помощта за възстановяване на пчелните семейства.
За двамата редактори на резолюцията, депутатите от Франция Dominique Souchet и Люксембург Asrrid Lulling, проблемите повдигнати от пчеларите имат голямо значение и за селското стопанство и човешкото здраве. “Необходимо е да се избегне на всяка цена селскостопанските труженици да се конфронтират за пореден път относно хранителните последствия за които те не са отговорни, но които бяха първите жертви на тези последствия” се уточнява в приетата Резолюция от Европейския парламент.

Френските пчелари алармират обществеността относно новото активно вещество, което влиза в състава на препарата Poncho(6). Клотианидин [clothianidine] е неговата активната субстанция, чиято субстанция imidaclopride [имидаклоприн] е близка до тази на Гаучо. Poncho, който се произвежда от фирмата Bayer е разрешен и широко се използува в Австрия и Германия, където пчеларите настояват за неговото изтегляне от употреба. Тази новина е показателна за това, че проблема е доста сложен при оценката за критериите относно опасността на фитосанитарните продукти. Според UNAF тестирането което се извършва от фирми или институции не са достоверни и не са адаптирани към спецификата върху която са подложени пчелите с подобни препарати.

Директива 91/414/CEE. В рамките на тази Директива Европейската общност е създала листа с активни вещества чието използване за фитосанитарните препарати е позволено в различните страни членки от общността. Производителите представят своите продукти на Европейската комисия за безопасност на храните (EFSA), която ги оценява с по един човек от всяка членка. Активно вещество чието вписване е било отхвърляно не може след това да се използува след това в Европейската общност. Във връзка с това, Националния съюз на френските пчелари (UNAF) смята, че дезорганизацията която съществува във френската система е пагубна за функционирането на Европейската комисия за безопасност на храните.

Между 1999 и 2006 година Държавния съвет на Франция публикува 4 наредби забраняващи използуването на Гаучо и Регент по отношение някои селскостопански култури с риск на интоксикация, с които тези фитосантарни продукти могат да причинят върху пчелите, чиято популация стремително намалява след 1990 година. Независимо от тези предприети мерки, Франция така и не може да стане европейски лидер като производител на пчелен мед. Напротив, статистиката посочва, че 50% от консумирания мед се внася! Слабите добиви се дължат не само на лошите метеорологични условия през последните години, но и на лошото състояние в сектора.

България. За голямо съжаление трябва да си признаем, че поради факта, че българския пчелар е почти никога за нищо не е информиран какво става в свят пчеларски. А вината е в самия него. Едва 5-6 % от пчеларите ползват някакъв чужд език, 18 % имат достъп до интернет. Пчеларски издания се купуват рядко или пък почти никога – нали всичко си знаем. Няколко авторитетни пчеларски издания, публикуващи преводни чужди публикации в голямата си част, престанаха да излизат през последните години, поради слабия интерес на пчеларската аудитория. В същото време трябва да се отбележи, че пчеларските издания у нас са с най-нисък тираж в сравнение с която и да е било европейска страна! За голямо съжаление, положението е трагично! А пчелите, и у нас в България си умират, и си умират в някои региони масово. Независимо от това, никой досега не е взел някакво становище относно въздействието на тези препарати върху пчелните семейства, които с голям успех от дълги години официално се продават на българския пазар.
И така, ако сравним данните от таблицата, вземайки в предвид тяхното активното вещество ще установим, че и трите препарата за растителна защита си имат и синоними. В някои населени места селскостопанските производители могат, например и да не използват Гаучо (Gaucho), но за сметка на това да се използват, например Командо 20 СЛ или Конфидор, или пък Пикадор 35 СТ. Някой случайно да има някаква информация относно въздействието на тези препарати върху физиологията на пчелите и последействието върху човека?

Списък на Регент, Гаучо и Крайзер и техните синоними по активни вещества разрешени за използуване в България

Съгласно Справочника на НСРЗ със списък на разрешените за предлагане на пазара и употреба продукти за растителна защита, регистрираните торове, подобрители на почвата и хранителните издаден от Министерството на земеделието и продоволствието за 2008 година

Активно вещество
Химична група Готов продукт
(търговско име) С ъ с т а в Производител
Имидаклоприд
neonicotinoid
неоникотиноид Гаучо ФС 600 300 g/l Байер Кропсайанс
Командо 20 СЛ 200 g/l Вапко
Конфидор 200 СЛ 200 g/l Байер Кропсайанс
Конфидор 70 ВГ 714.3 g/kg Байер Кропсайанс
Конфидор енержи ОД 75 h/l + 10g/l deltametrin Байер Кропсайанс
Кохинор 200 СЛ 200 g/l Мактешим Аган
Мачо 600 ВС 600 g/kg Имаспро; Агрия АД
Пикадор 20 СЛ 200 g/l Имаспро
Пикадор 20 СЛ 200 g/l Агрия АД
Пикадор 35 СТ 350 g/l Дюпон
Пикус 60 ФС 600 g/l Хеминова
Уорант 20 СЛ 200 g/l Хеминова
Уорант 20 СЛ 700 g/kg Хеминова
Тиаметоксам
neonicotinoid/неоникотиноид Актара 25 ВГ 250 g/l Синджента
Крайцер 350 ФС 350 g/l Синджента
Фипронил
fiprole/фипрол Космос 500 ФС 500 g/l БАСФ Агро Б.В.
Регент 800 ВГ 800 g/kg БАСФ Агро Б.В.



Забележка: Съгласно Справочника на НСРЗ със списък на разрешените за предлагане на пазара и употреба продукти за растителна защита, регистрираните торове, подобрители на почвата и хранителните издаден от Министерството на земеделието и продоволствието за 2008 година
(1) В България Régent TS Fripoli се предлага като Регент 800 ВГ. Внася се от БАСФ Агро Б.В. Краен срок за предлагане на пазара – 31.03.2008г. Краен срок употреба на наличните количество – 31.03.2009г. Удостоверение за разрешение № 305/27.01.2005г. Активно вещество: 800g/kg фипронил. ЛД mg/kg орално за плъх – 149. Карантинен срок – 30 дни. Категория за употреба – 2. Използва се за колорадски бръмбара (2g/дка). Вредна житна дървеница [ларви], обикновена житна пиявица; обикновен житен бегач (2.5 g/ака). Тютюнев трипс по тютюна, зелена прасковена листна въшка по тютюн; тютюнев трипс по памук, памукова листна въшка по памук - (3.5 g/дка). Житни мухи [хесенска и шведска] - (4 g/дка). Сив царевичен хоботник по царевица и слънчоглед; цвеклови хоботници - (18 g/дка).
(2) Gaucho. В България е регистриран като Гаучо ФС 600. Внася се от Байер Кросайанс. Удостоверение за разрешение № 243/01.03.2005г. Активно вещество: 600 g/L имидаклоприд. ЛД mg/kg орално за плъх – > 200 - > 2000. Карантинен срок – не е посочено. Категория за употреба – 2. Използва се цвеклови хоботници [обикновен цвеклов хоботник, сив царевичен хоботник, черен цвеклов хоботник], цвеклови бълхи; зелена прасковена листна въшка по захарното цвекло – 100ml/единица цвеклови семена. Телени червеи по царевицата – 700 ml/100kg семе. Сив царевичен хоботник по царевицата - 800 ml/100kg семе. Сив царевичен хоботник по слънчоглед; телени червеи по слънчоглед – 1L/100kg семе.
(3) Cruiser. В България е регистриран като Крайцер 350 ФС. Внася се от Синджента. Активно вещество: 350 g/L тиаметоксан. ЛД mg/kg орално за плъх – > 3000. Карантинен срок – не е посочено. Категория за употреба – 3. Използва се обикновен и голям житен бегач – 100 ml + 200 ml вода/100 kg семе. Сив царевичен хоботник по царевицата, телени червеи по царевица - 800 ml/100 kg семе. Сив царевичен хоботник по слънчоглед, телени червеи по слънчоглед - 900 ml/100 kg семе. Цвеклови хоботници [обикновен цвеклов хоботник, сив цвеклов хоботник, сив царевичен хоботник] – 2L/100 kg семе или 24 ml/единица недражирани семена.
(4) Топорче (лат. Agriotes lineatus, фр. taupin), насекомо от сем. Скоклювци [Elateridae], полски ковачи.
(5) Dotan, в България този препарат за растителна защита е известен като Дотан 5Г. Активно вещество – Хлормефос.[C5H12ClO2PS2]. Остра орална ЛД50 за плъхове – 7 mg/kg, аукутна дермална токсичност ЛД50 – 27 mg/kg, а като 5% гранулат над 1 600 mg/kg. Предназначение – за борба срещу телени червеи по царевицата и дини. При редово внасяне при царевицата дозата е 2 kg на декар, ако се внася пунктирно – 350-400 g. При третиране на цялата площ дозата е 4 kg на декар, а при редово внасяне по време на сеитбата – 2.5 kg. Трябва да се внимава препаратът да не попадне на дълбочина 0.5 – 1 cm под семаната. Информация за този препарат има: Н. Фетваджиева, Фр. Страка, И. Балинов, П. Михайлова, Я. Любенов, В. Карсова, В. Пелов, А. Балинов. Справочник по пестицидите. Земиздат. С., 1986; Н. Фетваджиева, Ф. Страка, П. Михайлова, И. Балинов, Я. Любенов, А. Балинов, В. Пелов, В. Карова, Д. Цветков. Справочник по пестицидите. PSSA. С., 1994. В Справочника на НСРЗ със списък на разрешените за предлагане на пазара и употреба продукти за растителна защита, регистрираните торове, подобрители на почвата и хранителните издаден от Министерството на земеделието и продоволствието за 2002 година той не фигурира.
(6) В България препарата Poncho никога не е бил регистриран.
(7) Fipronil, активно вещество. В България има 2 препарата за растителна защита които към момента се предлагат на пазара. Вж. таблицата.
(8) François Veillerette. L’affaire du Gaucho. Révélations sur un scandale français. Paris. Fayard. 2007.
(9) Konfidor, Конфидор, готов продукт. Вж. таблицата.

Обобщена обширна информация от френския периодичен печат за последните няколко месеца
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”