как е в плевен..хора..

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от genata_fi »

Беше страхотна лудница до обяд, направо не можеше да се види нищо, но следобед се поуспокои и можеше да се разгледа всичко на спокойствие. На мен специално доста ми хареса. А и най-хубавото беше, че се запознах лично с 5-6 човека от форума и успяхме да си побъбрим на спокойствие.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от валка »

syzi написа:Залата беше претъпкана,преводът на Котларски -ужасен и от всичко казано разбрах,че подрязва крилата на майката, в кошера не трябва да има празно място за снасяне,да има постоянен приток на нектар ,довежда до роево състояние и пробива дупка в една от питите с пило,за да почнат да залагат там маточници,които после използва.Ако има някой,който е разбрал повече,моля да обясни!
Този метод както го описваш, въобще не ми изглежда нов. Срещал съм го в пчеларската литература. Това довежда семейството до роево състояние, няма нищо общо със самосмяната. Кошера пак се рои, но хващането на роя е много лесно поради невъзможността майката да лети захващането му близо до кошера. Може и да не се рои, а да направисамосмяна, но защо трябва да се ограничава майката?!
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от buci59 »

Този кошер печели голямата награда на изложението.http://media.snimka.bg/2169/010592438-big.jpg
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от Майка »

Колеги, някой успя ли да си купи от Плевен изпарител за оксалова киселина?
http://www.varrojet.co.rs/varrocleaner.html
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от Scutellator »

buci59 написа:Този кошер печели голямата награда на изложението.http://media.snimka.bg/2169/010592438-big.jpg

WTF?
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от Shilo »

Това е "термо кошер". Турско производство. Цена 170 Евро. Корпусите са по-евтини, но не запомних цената. Щмекерия някаква. И рамките са пластмасови. Само не знам с течение на времето, като пластмасата остарее от атмосферните влияния, как ще се събират пчелите из горите. Мисля, че не е много удачен избор.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от syzi »

Някой ако е разбрал нещо повече от лекцията на Чорбич,нека да сподели
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от syzi »

Извинявам се,със закъснение видях,че има спициална тема по въпроса
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от buci59 »

Ами то и затова производителя дава само 10 год.време за експлоатация.Значи е нещо менте.Как го оцениха като победител не знам.
Последно промяна от buci59 на Вто Фев 17, 2009 11:08 pm, променено общо 1 път.
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от Димкис »

Не става въпрос за стара и млада майка.В лекцията се твърдеше за съжителство на повече от 4 майки и то през октомври?????Идеята му е семейството да изпадне едновременно в състояние на тиха смяна и роево.С това цели майките да са добри както при тиха смяна.А с роевото състояние осигурява възможността след първата излюпила се майка да не бъдат прегризани странично останалите маточници.И всичко това твърдеше че го постига с постоянен приток на храна -пудра захар и изрязването на крилата.Но това са познати техники т.е.мисля че не може да бъде патентовано.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от DAN »

С рязане на крилата и "баба" може да предизвика самосмяна. Ако измислят нещо без хирургична интервенция тогава ще ги призная.
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от honeyed »

Съжелявам колеги,че отново ще напиша нещо,изпълнено с негативизъм.Ама вие за какво ходихте до Плевен?За да видите и научите нещо ново,или да видите един панаир,и няколко шарлатани.Този сърбин данеби да е патентовал ваксина против рака,че иска 25000 евро,и за какво е поканен от организаторите като от лекцията му нищо не става ясно,а сега вие гадаете как да промените хилядолетната биология на пчелите.За мен този сръбски "пчелар-печалбар"е пълен мошеник и времето ще го докаже.Колкото до турският пластмасов боклук "да му е честита наградата".Как може да наградиш нещо недоказало се във времето(дори и за кратък период).Вчера гледах по BTV за опасните пластмаси,едно от доказаните своиства на този материал е да мигрира,тоест да поема вещества с които е в контакт и после дълго време да отдава тези вещества.Гледах и "презентацията"на кошера,(някой я беше сложил във форума)един човек седи на един баир, и размята някаква кутия,около него няколко кошера от които и една пчела не излезе.Това ли са водещите постижения в пчеларството?
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от данко пейчев »

Колеги купих диска от Котларски на Чорбич ТИХА СМЯНА.Вижда се майка с отрязани крила и няколко други майки с неотрязани и маточници.Как е постигнато всичко това не се разбира от целия филм който е 42 минути.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от данко пейчев »

Извинявай ТЕ. След това открих темата.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
rumen_r11
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 2:17 pm

Re: как е в плевен..хора..

Мнение от rumen_r11 »

Здравеите колеги. Поповод на лекцията на Чорба нищо ново за предизвикване на самосмяна не чух, пък и DVD то дето го продават по тая тема е същото.Котларски знае зашо го прави.Нали по тия "панаири" трябва да се изкара някои лев.Извинете ме за острия тон но и тука като навсякаде.
При цена на меда 3.80лв. за кг. 170евро за 1 кошер - колко време ще трябва за пчелин от200 кощера??????
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”