Размисли за качеството на Българския мед

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Размисли за качеството на Българския мед

Мнение от toko652003 »

Съгласен съм с мненията ви, но искам да попитам меда преставен в тия магазини и изложения
на пчелари, ли е или на преработватели /?Досега не съм чул пчелар или сдружение от да си продава законно меда извън България и то в натуралния му вид, без загряване и допълнителни химии.Имаше до колкото си спомням нещо в пресата за Еленските пчелари етикет и т.н.Изглежда ''биологичното'' пчеластво е само на книга, а преработватели и износители имат интерес да остане в сянка.

п.п.според мен критериите за ''биологично'' пчеларство са нагласени и има сериозен монопол, нужно е да се промени закона.
toko6520035927(Skype)
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Размисли за качеството на Българския мед

Мнение от iasen2 »

Да вземем например Кока Кола и Пепси
в един литър кола има 300гр. захар
и половината от себестойността на продукта е за разходи за реклама
продуктите им са пълен боклук ,но се купуват


ако в един килограм от вашия мед има 300гр. захар ............................

Аз сматам ,че проблема е в извратената потребителска култура на хората .
и най лошото е ,че това почва още като са деца .
понякога се замислям дали заслужават да получават качествени продукти .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Размисли за качеството на Българския мед

Мнение от toko652003 »

Искам само да уточня, че това което се пише в пчеларската преса
за бългаския мед до известна степен е изопачено, сещайте се защо.
За каква захар става дума нали се правят проби/?

Миналата година и тази, меда при нас е изключително гъст
с много малко водно съдържание и с много добри вкусови качества, предполагам и на други места е така.
Добивите наистина не са големи, но тук говорим за качество.

Да предположим хипотетично, че има пчелари на които пчелините им наистина са в чисти райони и
си разбират достатъчно добре от работата.

Данеби да няма в България такива места с немедоносна растителност/?. Съгласен съм, че репкото и слънчогледа не са кой знае какво, но има ливадна паша, акация , липа и т.н.
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Размисли за качеството на Българския мед

Мнение от toko652003 »

bars_i написа: Тук е такава ,но няма репко и слънчоглед ,затова че не съжелявай.
Aз нямам и намерение да съжалявам.Ако меда ми е събиран само от горска растителност при сегашната цена, тогава наистина си е за съжаление.За това кой е най-качествен мед може доста да се спори и размислите да са доста разтегливи.Има си таблица от показатели и там е отразено за всеки вид мед какво и как.
Въпроса за мен е от какъв нектар е най-добър меда като вкусови качества и в България има ли достатъчно такава паша?
toko6520035927(Skype)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Размисли за качеството на Българския мед

Мнение от dimitarbonev »

Явно на този конкурс не е представен български мед. Поне с такова впечатление останах четейки статията. Та и кой ли да го представи. Редовия пчелар ли. А преработвателите - те имат друга стратегия и въобще не се интересуват от такива представяния. Убеден съм, че ако български пчелари бяха извадили мед във всяка една категория, щеше да има много медали. Защото българския мед било то горски, ливаден ли монофлорен е с много добри, бих казал уникални вкусови качества. Опитах немска акация. Че тя по никакъв начин не може да се сравнява с нашата. Няма никакъв аромат и даже е противна(нещо подобно на произведенията дето се продават в магазините, че и по-лошо). За нас редовите пчелари проблема е, че не само сме лишени от възможността да покажем качествата на нашенския мед в чужбина, а сме ограничени дори и в нашата страна. Нямаме дори средства за да популяризираме родния мед пред родния потребител, та камо ли в чужбина. Ако успеем да направим така, че българина да консумира толкова мед, колкото германица например, то произведените в България кличества мед няма да са достатъчни да задоволят вътрешния пазар. Иначе от време на време се навъртат търговци и от Гърция и от Германия та дори и от Франция, но те търсят директен контакт с производителите и търсят по-специфични сортове мед. Лошото е, че и те се изучиха и почнаха да предлагат по-ниска цена. Защо? Защото тук така се котира меда.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Размисли за качеството на Българския мед

Мнение от Alfist 8C »

Е тука,участниците във форума,не може ли да си направиме една браншова организация? или не е толкова лесно?
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”