Нова 3-годишна програма за пчеларството

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
владо
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:20 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от владо »

Да bonev напълно съм съгласен със тебе защото някои мои колеги наисина не се съобразяват с това,
какъв материал използват, каква влажност е,кои чепове са недопостими и т.н.
Вярно е че никой не се е родил научен,но като збъркат в избора си на материал не поправят грешките си
само защото така им излиза по евтино. На мен също ми се е случвал да взема неподходящ материал но един път опарил се повече никога непосмях да взема такъв материал.

www.katiza.hit.bg
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от dimitarbonev »

Става въпрос за многокорпусен 10 рамков кошер с три корпуса. Ламарината представлява употребени алуминиеви печатарски плаки. Има ги във всяка печатница. Мрежата на долната табла от дъното е цяла, а на горната само пред прашецоуловителя. Използвам поцинкована3 -3,5мм(около 8лв метъра). Неръждавейката е доста скъпа. Дъното е дълбоко. Преди взимах материал от един стъкларски цех(хубав без чепове смърч, сух) и ми излизаше 150 лв кубика. Сега бизнеса им намаля и почнаха да не вадят почти никакъв материал. Като импрегнант и боя ползвам СОКРАТЕС и пръскам с пистолета, но върви малко повече.
В момента работя върху ново дъно с цел да олекотя конструкцията доколкото е възможно. Долната табла изцяло ще отпадне, а ролята и ще се поеме изцяло от чекмеджето. Същото важи и за капака.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
sasha_lalova
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 8:18 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от sasha_lalova »

Напълно съм съгласна с колменеро. Не е ли по-добре да се набяга на пчеларството, а не на дърводелството.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от dimitarbonev »

колменеро написа:pchelar_1 имам в предвид, че кошера се прави веднъж. Ако той е направен качествено, от добър материал и се поддържа добре през годините на експлоатация, няма причина да не изкара 30-40 години. А това на практика си е трудовия стаж на един работещ до пенсия човек, .... е почти. Та за това смятам , че е ненужно да се създава и обурудва дърводелска работилница, ако е само за собствени цели. Дори и 1000 кошера да искаш по-добре си ги поръчай на някой (който разбира се може да ти ги направи добре), а и за такава поръчка ще получиш и голяма отстъпка.
Тук за първата част от поста съм съгласен, но за втората не. Работилница е необходима. Особено пък ако имаш голямо стопанство. Най-малкото за да се съхрани един кошер дълго време както казваш 30-40г. има нужда от периодична поддръжка (да почистиш старата боя, да китнеш някоя друга пукнатина да боядисаш сандъка. Освен това си струва струва да се минимизират разходите. След като цените на всички стоки и услуги скочиха почти двойно, а в цената на меда има застой, единствения начин да се постиггнат някакви приходи е намаляването на разходите. Какво пречи, зимата когато работата на пчелина се свежда до почистване на входовете от снега, да се подготвят консумативите и кошери за следващия сезон. Имаш голямо стопанство. Колко ще ти струва да си подготвиш рамките, корпуди магазини, ремонт на кошери и т.н. и да оползотвориш времето. Все пак всичко опира до възможности. Аз си построих малка работилница, а сега се подготвям да си я оборудвам с машини. Сметката ми е, че оборудването ще ми излезе в рамките на 2000-2500лв(петоперационна машина и банциг). Тъй като имам сериозни намерения да разширявам стопанството си смятам че инвестицията си струва. При положение обаче, че се занимаша човек с 20-тина семейства без тенденции за увеличаване по-ефективно ще е да си поръча кошери и консумативи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
t.slavov
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Юни 15, 2010 12:26 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от t.slavov »

Моля за разяснение от компетентните по следния въпрос във връзка с кандидатстването по програмата:
Може ли да се кандидатства за закупуване само на кошери, като не се конкретизира как ще се заселят - чрез собствено производство, или закупуване на отводки, но свободна продажба? Или е задължително всички закупени кошери по програмата да бъдат заселени чрез купуване на отводки/рояци/майки по програмата?
Въпреки детайлното четене както на форума, така и материалите за кандидстване, не открих отговора на въпроса ми. Причината да се интересувам е че може би ще ми е по-лесно да заселя кошерите със собствени сили, отколкото да купувам скъпи отводки от лицензираните производители.
Предполагам че може да се купят само сандъци и да се заселят по произволен начин, тъй като никъде не намерих изрична забрана, но това е само предположение.
Благодаря предварително за съдействието.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от ivan5555 »

разбира се че може .кандидатстваш за кошери и това е . скакво ще ги заселваш РА не ги интересува .условието да кандидатстваш е да имаш налични к-ри не повече от 100. прието е и до 150 но кога ще стане не се знае . не знам колко пч. с-ва имаш но си струва и за отводки стига да си намериш добър продавач. за лекарства също е добре ако имаш повече кошери.така че ти си реши .условие за закупуване е да представиш фактура.
t.slavov
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Юни 15, 2010 12:26 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от t.slavov »

Много благодаря на ivan5555!
natnat
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 1:13 am

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от natnat »

А НОВИТЕ КОШЕРИ САМО ОТ ЛИЦЕНЗИРАНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ЛИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ЗАКУПЕНИ?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от dimitarbonev »

Не. От такива, които издават редовни фактури.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от ba4o_ivan1976 »

natnat написа:А НОВИТЕ КОШЕРИ САМО ОТ ЛИЦЕНЗИРАНИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ЛИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ЗАКУПЕНИ?
Лицензиран производител- специално за кошери няма!
Трябва ти дърводелец с фирма /работеща/ БЕЗ ДДС /да не е регнат по ДДС/ Защото ддс е за твоя сметка ! По тази причина най крупните производители отидоха в битието и отвориха път на по малките да се развият! И вече някои са доста напред с програмите за пчеларството!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от drone »

Вчера чета в "Пчела и кошер", че имало още за даване около 2,5 млн. лева по програмата. Понеже пчеларството ми е хоби и нямам намерение да увеличавам бройката над 20, се чудя дали има чалъм да взема някой нов кошер от програмата .Говоря по принцип, ако не за тая година -за следващата, щото пари явно и тогава ще останат. Фактите при мен са следните: Пчелина е в селски населен имот. Не съм го регистрирал и съответно нямам документацията по него, дневници и прочее. Не съм регистриран ЗП, щото съм осигурен от държавата. Жената има регистрация като ЗП ,но е прекратена в момента /поради набутвацията с осигуровките/. Знам , че ако трябва да се регистрирам като ЗП или пък да пиша пчелина на жената/съответно подновяване на дейността на ЗП/, ще трябва да плащам при всяка от двете ситуации осигуровки по около 1000 кинта на година и тогава далавера изобщо няма. Четох тука, че тарикатите плащат осигуровки за три месеца, с мотива ,че пчеларството е сезонна дейност. Ама от НАП ,ако досега са пасли трева, вече може да поумнеят и ако врътна тоя номер, накрая може да духам здраво супата. Питам тука старите пушки от програмите има ли тънка хватка, ако ще да е на ръба на закона да се пробвам за нови кошери с минимум осигуровки - иначе за 20-30 бройки не си струва изобщо да се занимавам.
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от kroum »

Бях пред подобна дилема. Регистрирах баща ми-Пенсионер. Осигуровките са 20-ина лв. на месец. Хем законно, хем възможно най-тънко. ЗП-пенсионер плаща само здравно осигуряване-попълва се в НОИ един формуляр, че пенсионера ще се осигурява само здравно.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от tatu »

какъв е срока за одобрение по програмата.Подадох документи за кошери и лекарства преди два месеца но още нямам отговор и ако купя сега лентите дали ще ми признаят разходите след това .
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от ivan5555 »

не купувай .трябва да подпишеш договора и тогава . е ако е твой човек ще ти издаде документ след договора .пари има още така че ще получиш договора
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Нова 3-годишна програма за пчеларството

Мнение от tatu »

Но е време да третираме с ленти .
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”