КОМПЮТЪРНА ПРОГРАМА ЗА ПЧЕЛАРИ "ПЧЕЛА 1 "

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

КОМПЮТЪРНА ПРОГРАМА ЗА ПЧЕЛАРИ "ПЧЕЛА 1 "

Мнение от apis1964 »

Някой работил ли е с ПЧЕЛА-1.?
Програмата е за 10 бр пчелни семейства.
Лично аз не съм работил с нея и не мога да изразя мнение.
Който желае ,мога да му я изпратя само да си изпрати е-мейла.
:lol: :lol: :lol:
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

Можете да намерите повече информация от форума за тази програма: от предложения със заглавие: пчеларски софтуер, там съм обяснил как може да си я свалите сами, ако ви интересува. Програмата е на руски език.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Разгледах я. Изглежда елементарна. Не мога да преценя до колко ще е по-полезна за пчеларя от дневника в тетрадката, но със сигурност ще е по-престижна. За да въведем информацията в програмата е необходимо преди това да сме си записали всичко в подходящ регистър на тетрадка т. е. да извършим една и съща операция два пъти. Необходимо е да се прецени до колко може да ни е от полза обобщената информация от програмата. Тя извежда няколко вида обобщена информация. Според мен тя е твърде оскъдна и е по-скоро престижна, отколкото практически необходима.
Аз самия съм изненадан от своето мнение, защото по принцип съм за компютаризиране на всичко, което изисква боравене и обработка на по-вече данни.
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Комп.програми за пчеларите

Мнение от Димкис »

Ползвам ЕКСЕЛ-дава много възможности да следиш състоянието на
всяко сесейство,като сила,количество пило,количество медови запаси,
процеса на смяна на майката,заболяване.А също така финансовото
състояние на пчелното стопанство,силата на стопанството и др.Трябва
само да си систематизираш нещата в таблиците.Диаграмите много пома-
гат бързо да забележиш промяната в хода на развитие на семейството
и да тъсиш причината :заболяване ако силата му намалява бързо,стара
майка ако отслабва бавно,влиза в роево състояние ако пилото нарасва
бързо и т.н.Имам много семейства отглеждам ги сам и без компютъра е
немислимода ги следя
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Пусни ако обичаш таблицата на EXEL с графите ,които попълваш и диаграмите тук , или прати на е-мейла. Ще е от полза за всеки. :wink:
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Относно използване на Ексел в пчелрството

Мнение от Димкис »

Таблицата за сила :Мерна единица - брой заети с пчели междурамия,вертикално дати на прегледите,хоризонтално номера на
семействата.Диаграмата /в колони или линии/дава с колко междурамия пчели разполагаш по всяко време на годината, да сравняваш с минали периоди.,Да изчишлиш :броя на пчелите,абсолютния ръст, относитерния ръст ,даже с колко броя пчели
се увеличаватили намалява стопанството.
За пилото:Меря го в квадратни см.върху 1000.Става лесно-знаеш квадратерата на рамката и на оно праценяваш каква част от рамката е заета с пило/една втора или една трета ... /като се свикне се преценява бързо.Върху 1000 защото тогава числата са съпоставими с
тези на броя заети с пчели междурамия и могот да се поставят в една диаграма.
За запасите с мед:в килограми на око-една пита е 2 кг-корпусна- достатъчно точно.
В обща таблица и от там в диаграма тези три показателя дават доста информация за състоянието на семействата.В междинни таблици поставям и възраста на майката,по дати маточник-излюпване и осеменяване.Появата на заболяване в дадено семейство следя например Аскосфорезата с % на поражение на пилотои т. н.В Ексел ми е иДневника на общите мероприятия:подхранване,третиране с Варостоп и т.н.
Събрал съм данни от 2 години ,започвам трета и сравнението им ми дава много.Искам да ви покажа диаграмите но не успявам да ги сложа
тук.По тях може да се коментира -например защо през последните години е малко меда,как са презимували семействата и т.н.Май ви отекчих.Имам много да ви кажа но време...Занимавамсе с пчеларство от над 30 годино, а пчилното стопанство е на над 50.[/img]
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

Димикис и аз бих искал да я разгледам таблицата понеже не съм много на ти и не мога да я направя на ексел.Ако може хвърли ми я на пощата око те притеснява изтрий твоите данни ако може и някакъв обяснителен текс ще е идеално.
П.П
Ако искаш да я побликуваш във форума мога да ти окажа съдеиствие.ще я кача в интернет и ще дам линк към нея?
пощата ми е valvrv@abv.bg
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Относно използване на Ексел в пчелрството

Мнение от Vikari »

Дааааааа готино си го измислил ...в ексела можеш да си правиш каквото си искаш ...стига да знаеш какво искаш хе хе ...ще пробвам и аз ...тенкс
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Относно използване на Ексел в пчелрството

Мнение от Vikari »

но всепак програмата сия бива ..особено Пчела 2...ще взема да си кракна
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: Относно използване на Ексел в пчелрството

Мнение от valvrv »

Vikari написа:но всепак програмата сия бива ..особено Пчела 2...ще взема да си кракна
8) 8) :shock: :shock: :P :P хубаво но първо трябва да я намериш мисля че руснаците искат да им я платиш след което ти дават да я изтеглиш май беше към 100 лв.
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

програмите "Пчела" са много добри но като всяка програма изисква да се зареди с точни данни за всяко семество, като количество мед, пило или празно място за всяка рамка в кошера. Това трябва да става през 3-4 седмици, за да може програма да "предвиди" бъдещо развитие на семейството.Не трябва да се разместват и рамките без това да се отрази в програмата. Това е голямо ровене и дразнене на пчелните семейства.

За по напредничивите пчелари руснаците са разработили система, която постоянно сканира кощера и по радиовръзка въвежда данните за пчелното семейство непрекъснато директно в компютъра в къщи.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

по какъв начин тази система сканира кошера. Не се ли дразнят пчелите от лъчите и не увреждат ли те пилото. Все пак един господ знае какво възприемат пчелите точно? Имаш ли повече информация за тази система?
stan_bk
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Апр 17, 2006 3:31 pm
Местоположение: STARA ZAGORA

Re: КОМПЮТЪРНА ПРОГРАМА "ПЧЕЛА 1 "

Мнение от stan_bk »

[quote="apis1964"]Някой работил ли е с ПЧЕЛА-1.?
Програмата е добра , не е нещо особено . Просто повече пресмятане , на EXCEL e досатъчно да се направят всички сметки и графики, но въпреки всичко е крачка напред в развитието на пчеларството.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Относно използване на Ексел в пчелрството

Мнение от Vikari »

valvrv написа:
Vikari написа:но всепак програмата сия бива ..особено Пчела 2...ще взема да си кракна
8) 8) :shock: :shock: :P :P хубаво но първо трябва да я намериш мисля че руснаците искат да им я платиш след което ти дават да я изтеглиш май беше към 100 лв.
Че какво от това .....100 ...на лева не са чак толкова много ....но едобра
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Иван Киров написа:програмите "Пчела" са много добри но като всяка програма изисква да се зареди с точни данни за всяко семество, като количество мед, пило или празно място за всяка рамка в кошера. Това трябва да става през 3-4 седмици, за да може програма да "предвиди" бъдещо развитие на семейството.Не трябва да се разместват и рамките без това да се отрази в програмата. Това е голямо ровене и дразнене на пчелните семейства.

За по напредничивите пчелари руснаците са разработили система, която постоянно сканира кощера и по радиовръзка въвежда данните за пчелното семейство непрекъснато директно в компютъра в къщи.
Ми те руснаците са си царе....може меда и по един тръбопровод ...хе хе да отива направо на пазара
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”