Пчеларство в Смолян

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Пчеларство в Смолян

Мнение от ттитто »

45-50 тона мед се произвеждат в Смолянско

03.06.2006 16:27 ч.
News.Plovdiv24.com


Около 45-50 тона мед се произвеждат в Смолянско, научи радио "Фокус" – Смолян от Стратегията за развитие на областта до 2015 година. Малка част от него е за продажба на пазара и повече – за лична консумация. Той е от чист високопланински регион, какъвто са Родопите, заради което е и много ценен. Около 7 000 средно е броят на пчелните семейства.

Около 200 – 220 000 са и отглежданите птици в Смолянска област. В областния град се намира и най-големият птицекомбинат в Южна България – “Кокоимпекс”. Само в него отглежданите птици са около 185 000. През последните години се отглеждат и щрауси в района, но засега липсва пазар на месото, кожата и пуха им. Тоест, щраусовъдството не е намерило своето място в стокопроизводството.

Рибопроизводството е съсредоточено в 12 смолянски рибовъдни стопанства за консумация и зарибителен материал. Според експертите, смолянската рибовъдна база от водоеми, язовири и рибарници, не се използва пълноценно.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Мнение от korradi »

Не знам дали тези тонове мед са верни за смолянско, но тук е доста трудно да се произведе голямо количество истински мед .От тази имформация на радио Фокус следва ,че от пчелно семейство се добива 6-7 кг мед .Според мен наистина е така,но за сметка на това качеството е жестоко!!!
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Предполагам , че качеството ви е превъзходно . Но може ли да хвърлиш малко светлина върху това защо вашите кошери са поставени на платформи на височина около 3-4 метра . И така приличат на висящите градини на Вавилон :?:
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Мнение от korradi »

Заради мечките колега !!!Завчера мечка нападна пчелин в село Кокарово,на 5 км от Смолян.Разгонила фамилията на най-силния кошер,други два съборила.На пчелина има вързано куче!!!Самия пчелин ,който се намира на 300 м от къщата на пчеларя,е ограден с кабел с ел ток,но в момента не е бил пуснат ,защото не очаквал такова ранно посещение.Тя напада обикновено есен,както е станало по-миналата година.
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Е всепак е животно . Което не винаги напада . За разлика от човека .
Миналата година в селото на бащами от двора на един комшия през деня откраднаха 5 кошера.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Мнение от korradi »

Напълно съм съгласен.Но поне по нашия край хората не ни създават проблеми,вдигаш си пчелина на платформа 3 м или го ограждаш с ток и проблема с мечките е ре шен,но срещу човека спасение няма.
nikeca_k
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 9:45 pm
Местоположение: гр Чепеларе

Re: Пчеларство в Смолян

Мнение от nikeca_k »

Моите пчели са на 3км от Чепелре до една борова гора и проблема с мечките съм го решил по един мн.интересен начин,с т. нар. плюкало.Кордата, с която съм заобиколил пчелина,с единия си край е вързана за една ламаринка и ако се дръпне,с определена сила, тя освобождава едно желязо,което удря капсата в плюкалото,а то от своя страна възпламенява барута.Така мечката не може да смогне да бяга.

За повече информация:
skype:n_rock1
e-mail:nikeca_k@abv.bg
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пчеларство в Смолян

Мнение от dimitarbonev »

Дай някаква снимка на такова устройство, Аз имам проблем с двукраки мечки а пльокалото е едно добро решение и срещу тях.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”