До Министъра наземеделието и горите

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

Колеги,
Всички плачете, че зимата има много големи загуби. Има европейски кризисни фондове, които могат да се използват при създалата се ситуация. Държавата нехае, Ганчо Ганев, Пламен Иванов, Стефанов, Михайлов и всичките останали знайни и не знайни лидери не ги интересуват вашите загуби. От там те далавера няма да изкопчат. Трябва да се направи обаче една точна картинка по населени места какви са загубите, какви са вероятните причини, ако има изследвания също. Недейте да мислите само за себе си. Това, че днес не сте сред загубилите, не значи, че утре няма да сте сред тях.
Явно пчеларите в България заслужават участта си.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от tatu »

Много си прав Бонев ,проблема идва от там че почти никой не се занимава професионално с добив на пчелен мед и не им пука че пчелите им са измрели .Който си дава антибиотиците и захарта няма проблеми ,а това са хората на доцента .
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от светльо »

Бонев - освен казаното от tatu, има и другото, знаеш как се покриват пчеларите, да не би случайно да им падне имиджа на професионалисти. То е хубаво това, което предлагаш, но си говорим не за събиране на информация, а за изкопчване на информация - първо трябва да им се помоля, после да им падна на колене, след това да им платя и накрая да отправя една молитва в близката църква към божията милост специално за техните пчели, те чак тогава, може да поразмислят дали да си кажат какви са им загубите и прочие.

Миналата година, когато аз ревах, че имам загуби всеки ме гледаше с пренебрежение, всеки профешенъл и акъли ми дава - само след няколко месеца т.е. след първата рапицова паша, се оказва, че никой не е вадил мед, само аз ..... егати, сигурно има извънземна намеса, но явно тази година ги е ударило по яко, защото някои си обадиха сами без да съм ги питал, ама пак с недомлъвки човек, питаш го колко, той ти отговаря първо "а бе не е много" по някое време в разговора "а бе не е малко". Лично аз загуби нямам за сега - нито един, но имам колеги с доста загуби, обаче не си казват, трябва аз да гадая, а то така е безсмислено.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

В такъв случай и за съм безсилен. Имах желанието да се опитам да помогна, но за съжаление няма как да го направя.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от Диян Димитров »

Ако си бенефициент по мярка 214 АЕП на ПРСР и имаш загуба примерно на 16 пчелни семейства си длъжен в 10 дневен срок да уведомиш РА за да ти бъде намалена субсидията за текущата година. Във финикийски знаци това се равнява на - 560 лв.
Съвсем нормално е да "установя" загубите през месец април и на втория ден да ги попълня като си създам 16 отводки без да афиширам колко семейства са ми умрели през зимата.
А вече по сериозно - загубите при мен се дължат на ранно развито пило / преди големия студ / и семействата са умрели върху пилото от глад при положение че меда е на два пръста от тях. Инстинкта им да съхранят пилото не е позволил да се преместят от него по време на големите минуси.
slav
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Мар 04, 2011 4:04 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от slav »

Г-н Бонев,нямали да е по- лесно,ако вие или организацията,която представлявате се обърнете директно към председателите на пчеларските дружества,да задължат/помолят/ своите членове в рамките на една седмица,да им предоставят нужната ви информация,като им се обясни сериозността на проблема,след което тя да бъде изпратена по пощата или имейл на посочен адрес.Колегите от форума,също могат да помогнат,като уведомят своите председатели по райони, да се ангажират със събирането на нужната информация.
P.S.Дали,ще успеем,да изградим някога "ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО".
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от tatu »

Ганювите хора не ги интересува колко пчели са умрели но са тръгнали за членски внос.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

slav написа:Г-н Бонев,нямали да е по- лесно,ако вие или организацията,която представлявате се обърнете директно към председателите на пчеларските дружества,да задължат/помолят/ своите членове в рамките на една седмица,да им предоставят нужната ви информация,като им се обясни сериозността на проблема,след което тя да бъде изпратена по пощата или имейл на посочен адрес.Колегите от форума,също могат да помогнат,като уведомят своите председатели по райони, да се ангажират със събирането на нужната информация.
P.S.Дали,ще успеем,да изградим някога "ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО".
Организацията, която представлявам е местното пчеларско дружество в Пловдив. Нямам механизмите с които разполагат националните организации. Аз отдавна не съм част от тях, но пък и на тях никой не им вярва и то напълно основателно. Като се има предвид опоскването на средствата по програмите и лобистките наредби, можем да забравим, че има национална организация, която да мисли за обикновения пчелар. Там се интересуват само как да изцоцат някой лев на наш гръб.Единственото, което се прави е някакво писмо да се изпрати някъде и след това топката не е в нашие ръце. Ганю и писмо не епратил. Так как ще стане това, като кликата около него доволно потрива ръце, че работа им се отваря. И познайте колко ще стане цената на двурамковата отводка.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от tatu »

Най голям гювеч от смъртността на пчелите ще има за лицензираните производители на майки и отводки ще си осигурят работа и парички за още една тригодишна програма .Меда ще бъде поредния български продукт който ще изчезне от пазара.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от volodq »

dimitarbonev написа:Колеги, дайте данни, каква е зимната смъртност по региони. Дайте и предполагаеми причини или поне симптоми.Трябва ми информация за да предприемем каквото и да било. Имам идеи, но за да ги реализирам имам нужда от вашата помощ.
За смъртността тази година мисля че причината е не прашеца,а системата/кошери/и начина на зазимяване.При мен от 70 кошера изгубих 4 и то само многокорпусни/на два/зазимени и пълен втори с мед,но при този студ и в някои и пило- не са могли да преминат мъртвото 6-7см.пространство и да се хванат за меда- а при ДБ-овите интересното е че нямам загуби даже и при отводките! Явно ще трябва да се минава на ДБ!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

Причината не е в системата кошери, а в пчеларя. Във всяка книжка по пчеларство е нарисувано как се зазимяват многокорпусни кошери. Самия факт, че си ги зазимил в долен корпус, говори, че не си се съобразил с написаното в книжките. Иначе предимствата на корпусната система са много повече отколкото на ДБ. Самия факт, че във фермата на Дадан отдавна са изоставили ДБ системата красноречиво говори за това.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

tatu написа:Най голям гювеч от смъртността на пчелите ще има за лицензираните производители на майки и отводки ще си осигурят работа и парички за още една тригодишна програма .Меда ще бъде поредния български продукт който ще изчезне от пазара.
А те няма ли да имат умрели семейства /майкопроизводителите и производителите на отводки и рояци/??? Или те са някво ГМО??? Че да бълнат промишлени количества от нищото!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от abrashev1 »

ba4o_ivan1976 написа:
tatu написа:Най голям гювеч от смъртността на пчелите ще има за лицензираните производители на майки и отводки ще си осигурят работа и парички за още една тригодишна програма .Меда ще бъде поредния български продукт който ще изчезне от пазара.
А те няма ли да имат умрели семейства /майкопроизводителите и производителите на отводки и рояци/??? Или те са някво ГМО??? Че да бълнат промишлени количества от нищото!!!
Мдааа, интересно ми е как от възможни около 16 000 отводки трябва да направят над 23 000 одобрени по програмата. :)
ROCK FOREVER
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

ba4o_ivan1976 написа: А те няма ли да имат умрели семейства /майкопроизводителите и производителите на отводки и рояци/??? Или те са някво ГМО??? Че да бълнат промишлени количества от нищото!!!
Имат и още как. Някои здраво са я загазили. Миналата година се полакомиха да правят много отводки и сега няма от какво да правят такива. Но не очаквайте, че няма да се справят с бройката. Има си начини. може да са мижави, но бройката по програмите е напълно достижима, но не по начина по-който работят повечето развъдни стопанства. От един кошер могат да се вземат до 10 отводки, но със сигурност ще е трудно да се зазими такъв кошер на есен.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от tatu »

Лицензираните обикалят из страната и търсят да купуват пчели с цел препродажба по програмите но дръжте си на цената 35 лева за рамка и това е .Те ще направят всичко по документи с фиктивни продажби на отводки както е с прегледите и пак ще усвоят парите.Сега ще видите как след профилактичните прегледи почти няма да има загинали семейства нали трябва да се вземе този нещастен лев на кошер мисля да ги отсвиря и да видим как ще го вземат ,същото е със отводките не им продавайте на лицензираните дано се промени нещо с тая програма.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”