ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор

КАК МИСЛИТЕ ЩЕ ПОДКРЕПЯТ ЛИ ПЧЕЛАРСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ПОДПИСКАТА

ЩЕ Я ПОДКРЕПЯТ БЕЗУСЛОВНО
91
34%
ЩЕ СЕ ОПИТАТ ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВАТ И ЩЕ СИ ПРИПИШАТ ИНИЦИАТИВАТА
140
52%
ЩЕ СЕ ДИНСТАНЦИРАТ ОТ НАЧИНАНИЕТО
25
9%
ЩЕ НИ НАПЛЮЯТ
12
4%
 
Общо гласове: 268

DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от DAN »

Може би сте прави, ама нали пари няма! Наистина е трудно. Тези неща се решават на място и с консенсус. Като гледам при нас как е :( . От какво преживяват тези дружества, не знам. Рядко някой ще се сети да си плати членския внос. Картинката е подобна и на други места предполагам.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от dimitarbonev »

Въпроса с парите винаги е бил проблем. Трудно е да убедиш някого да членува в някаква организация. Знам го от опит и в повечето случаи първия въпрос който ти задават, не е какво предлагате как смятате да направите това и това, какво е вашето виждане по този или онзи въпрос, а колко ще трябва да плащам "5лв годишно?! Ааа забрави" .И разговора приключва до тук. Що да плащам, като мога и да не плащам. Те и без това ще свършат работата. А после първи търчат и питат кво става нали щяхте да ни осигурите това и това.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от tatu »

Проблема не е в парите а в това че хората загубиха вяра в пчеларските организации.Когато преди четири или пет години се събрахме десетина човека и трябваше да съберем по двадесет лева за да си направим местната структура в подкрепа на Ганчо Ганев никой не възропта и всички платиха .Отделно си плащахме още три години членски внос по десет лева докато разберем как хубаво ни прецакаха.
строител
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 12:17 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от строител »

Колеги , внимателно изчетох цялата тема и макар да не съм кой знае какъв пчелар реших да напиша мнението си.Предварително моля да ме извините ако бъркам , а дори и да е така правя го защото обичам пчелите не че съм професионалист.
Мисля , че се бърка в исканията макар и да са оправдани , затова и отговора на писмото , от министерския , съвет е такъв.
Каква е целта ни ? - развитието на пчеларството в РБ както като бизнес така и любителско.Аз съм новобранец и като такъв ми бе трудно да започна.Ако има много любителски пчелини ще се увеличи и броя на професионалните.
Едно време в армията ни учеха , че като си стъпиш на местността първо си определяш целите .Според мен борбата трябва да е за стратегия за развитие на пчеларството в РБ.От тази държавана стратегия ще се рашат и останалите проблеми като субсидии ; заплащане на опрашване ;облекчения за пчелари било то любители или професионалисти и тн.
На администрацията не и пука!Прочела е писмото , наредбите на евросъюза и готово.Нямате право на субсидия.
България е един от малките производители на мед в света /някъде четох , че нашето производство е около 0.1% от световното/ но в същото време сме и с малка консумация на глава от населението.Дори меда да се реализира тук пак ще има пазар.На всичкото отгоре нашите условия за производство са уникални.
Нужен ни е регламент , който да е държавна политика!За да го приеме обаче чиновника някой , който разбира трябва да го изработи но кой?
Големият ни проблем ,че няма силна браншова организация на пчеларите и според мен това е основното.Независимите ни политици винаги ще ни подминават докогато не ни са чува гласа.
Според мен целите трябва да са две - силна представителна организация и приемането на качествен регламент от държавата.
В интерес на истината и животновъди , и земеделци , и ловци и риболовци , зърнопроизводители и др страдат от подобен синдром.
С написаното не искам да обидя никой от колегите и ако съм го направил моля , да ме извините - това е само мое мнение.По професия съм строител макар това да не е извинение.
Поздрави на всички колеги и успешна година!
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от tatu »

Дай пример за регламент и конкретизирай нещата
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от dimitarbonev »

Колкото и да ми е мъчно, ще трябва да призная, че изгубихме още една ценна година. Мнителността може да ни изиграе лоша шега. Сега тъпчем на едно място. Може би трябва съюза да се поеме от по-млади и находчиви хора с визия за развитие на сектора. Само така ще успеем да върнем престижа на пчеларския занаят. Проблема е, че такива в организацията липсват.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от Niki S »

Не е ли по достижимо да има само няколко важни, конкректни и адресирани
до съответното ведомство искания ? Важен е /пробивът/.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от dimitarbonev »

До кого да се адресират тези няколко важни искания, като отношението на МЗХ спрямо пчеларството е абсолютно негативно. Ресорните зам. министри и експерти са абсолютно некомпетентни и арогантни и според тях пчеларството е без стопанско значение и няма никакво значение дали в БГ ще се отглеждат пчели. Ако случайно меда не достига ще се разреши внос или изказване от рода: Вие пчеларите сте бизнесмени и затова трябва да бъдете облагани с данъци, а на всичкото отгоре и мед вадите. "
Пускаме писмо до Парламента от там го пренасочват към МЗХ. Пращаме писмо до Премиера-ефекта е същия.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от bobii »

А, вие от тези малоумници, които ни управляват нещо друго ли очаквате :oops: ?
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от tatu »

Бонев и все пак направете един опит за протест в София може да има по голям ефект от писмата по пощата.Нека бъде след втори май когато доста от пчеларите получат честитки за данък на меда.Много от фирмите които обещаваха че няма да подават в НАП вече са го направили ,уж вземаха данните само за пробите и за транспортирането но впоследствие сами са писали договорите .
строител
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 12:17 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от строител »

tatu написа:Дай пример за регламент и конкретизирай нещата
dimitarbonev написа:До кого да се адресират тези няколко важни искания, като отношението на МЗХ спрямо пчеларството е абсолютно негативно. Ресорните зам. министри и експерти са абсолютно некомпетентни и арогантни и според тях пчеларството е без стопанско значение и няма никакво значение дали в БГ ще се отглеждат пчели. Ако случайно меда не достига ще се разреши внос или изказване от рода: Вие пчеларите сте бизнесмени и затова трябва да бъдете облагани с данъци, а на всичкото отгоре и мед вадите. "
Пускаме писмо до Парламента от там го пренасочват към МЗХ. Пращаме писмо до Премиера-ефекта е същия.
Колеги , трудно ми е да напиша сам регламент.Не съм чак такъв спициалист , а това не е за сам човек работа.Има две основни изисквания за такъв регламент - да осигури развитие / или да го насърчи/ на отрасъла и еднакво да се грижи , както за този с 500 сем. така и за този с 5 .Ако човек иска да започне да има към кого да се обърне за помощ и съвет.

Дядо ми беше пчелар и само ще ви кажа какво помня.В плевенско заедно им изкопуваха меда , както и други селскостопански продукти , получаваха захар и основи на префернциални цени , литература / не само вестници/ , обучиение.
Продължавам да мисля обаче , че преди всичко ни е нужно представителство.В момента на различните пчелари и дружества администрацията гледа като на никой.Сами виждате , че отговора на писмото е до г-н Атанасов /ако не бъркам/ , а ако примерно беше от тн "ЗЕЛЕНИ БАЛКАНИ " щяха да реагират по друг начин.Защо е неграмотен ресорният зам министър ? - защото е такава оценката за пчеларството и пчеларите.
Дървените глави в управлението не искат да разберат че РБ не може да изхранва гражданите си по друг начин освен чрез земеделие и високи технологии в производствата / малко материали но с много и квалифициран труд/.Високи технологии нямаме - благодарение на 20г преход ставаме все по - неграмотни и сме 100 г след маймуните в това отношение. В земеделието не можем да бием почти никой от света и съседи те си.Можем да произвеждаме земеделска продукция коятообаче да е екологично чиста.Дори и принас тя е по - скъпа в момента и винаги ще има пазар и то добър.Меда не е ли такава стока?Помислете и ми кажете колко мед ще се продава ако се спре продажбата на глюкоза?Защо в Гърция 800гр мед струва 12 Е или защо зехтина произведен по способ от времето на Ахил е два пъти по скъп от другия.
Поздрави на всички колеги!
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от DAN »

Какво да ви кажа - лоша работа. Пет години ми отне за да убедя председателя на пчеларската организация, че в политиката за развитие на пчеларството трябва да заемат достойно място и пчеларите с по-малко кошери. Те са основната маса от пчелари в България. В тях е надеждата за развитие на пчеларството. Това са активно-работещи относително млади и представляват обединение от почти всички професии и специалности. Това е огромен заряд от знания. Те трупат опит в пчеларството и в подходящ момент могат да се развият като професионалисти.
По принцип всички облаги са за професионалистите. В изискванията винаги е включена задължителна регистрация като земеделски производител не само на пчелина или пък големи количества мед и какво ли не. Тия изисквания автоматично подрязват крилата на пчеларите с по-малко кошери, а те са основната маса от пчеларите.
Участието и борбите ми в пчеларските организации винаги след време се използват като идеи и изкривяват от председателите като наклоняват везните към пчеларите професионалисти. Просто те дърпат чергата към себе си, а използват пчеларите любители само като членска маса без да защитават техните интереси. Тогава кажете ми защо да участваме в такива организации, които не защитават нашите интереси. Само за да плащаме членски внос ли?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от dimitarbonev »

В управлението на СБП на този етап реално участват 15 човека. По-голямата част са представители на т.н. непрофесионалисти. Нашето виждане е, че за да има пчеларство в България предвид структурата на сектора , благинките трябва да са за всички, от най дребния до най едрия.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
toty
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 12:57 pm
Местоположение: Силистра - 6 бр. ДБ 12

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от toty »

Простите отговори, на сложните въпроси "Защо?!"... http://play.novatv.bg/program/nakafe
Моля ви, спрете земятааа... - искам да слязааа! Изображение
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от DAN »

Много се радвам, че има още някой, който споделя моето мнение. Все пак за всички има място под слънцето. Вижте как е при арендаторите. За да получат субсидии е неабходимо единствено да работят земята. Не е задължително да са регистрирани земеделски производители. Така трябва да е и с пчеларите ако се преборим за субсидия на кошер.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”