ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор

КАК МИСЛИТЕ ЩЕ ПОДКРЕПЯТ ЛИ ПЧЕЛАРСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ПОДПИСКАТА

ЩЕ Я ПОДКРЕПЯТ БЕЗУСЛОВНО
91
34%
ЩЕ СЕ ОПИТАТ ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВАТ И ЩЕ СИ ПРИПИШАТ ИНИЦИАТИВАТА
140
52%
ЩЕ СЕ ДИНСТАНЦИРАТ ОТ НАЧИНАНИЕТО
25
9%
ЩЕ НИ НАПЛЮЯТ
12
4%
 
Общо гласове: 268

dido75
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:04 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от dido75 »

dimitarbonev написа:Чакайте. Аз нямам нищо общо. Аз само предоставям информацията. Има си организационен комитет. Грижата по организацията е негова, ние само помагаме с каквото можем.Още не знам до къде е стигнала организацията, но получа ли информация ще я кажа.
идеята е много добра аз съм начинаещ започвам да се занимавам заедно с баща ми който е пенсионер аз изцяло ви подкрепям и ще отидем в плевен но според мен най добро решение е да има нещо като синдикат който да е самостоятелен само за пчеларите или за фермерите като цяло поне така е в гърция не като тия от подкрепа които само си пълнят гушите и един проблем не са решили още
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от dimitarbonev »

ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ ПЧЕЛАРСКАТА ОБЩНОСТ http://beehoneyportal.com

ДО
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
г-н БОЙКО БОРИСОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
г-жа ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
г-н МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ
МЕДИИТЕ

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СУБРАНИЕ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Пчелите са основните опрашители на диворастящите и селскостопанските култури.
Без опрашване от пчелите няма да има нито плодове, нито зеленчуци, ще се наруши
баланса на видовото разнообразие в природата. Не напразно Айнщайн е казал, че ако по някаква причина изчезнат пчелите на човечеството му остават най-много четири години живот.
Това определя пчеларството като един от най-важните сектори в българското земеделие.
Парадоксално е, че на този отрасъл се гледа, като на нещо съвсем незначително.
Това е отрасълът, за който са предвидени най-малко средства. Пчеларството остана единствения сектор от българското земеделие, за който не е предвидено субсидиране. Това прави сектора неконкурентноспособен. Факт е, че през последните години броя на пчелните семейства и пчеларите намалява. Тревожна тенденция с много сериозни последици.
Докато в повечето държави в света производството на мед е страничен продукт от
пчеларството, а основните приходи се реализират от пчелоопрашване, то в България
пчели се отглеждат само за добив на мед.
Фермерите нямат възможност, желание и култура да заплащат за пчелоопрашване.
Не се спазва наредба 15 за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства
от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и
дезинсекционни дейности. Нерегламентираните пръскания унищожават годишно хиляди
семейства, а възмездие няма.
Ветеринарномедицинските прегледи на пчелните семейства не са добре обезпечени.
В повечето случаи прегледите са формални. По този начин се създаде предпоставка
за развитие на заболявания, а това вече се превърна в много сериозен проблем.
Климатичните промени също повлияха сериозно. Сушата и горещините лишиха пчелите
от традиционните паши, добивите на пчелни продукти паднаха до критичния минимум
дори и при подвижно пчеларство, а през последните години на много места в страната са нулеви. Многократно се увеличиха разходите по отглеждането на пчелите, а изкупните цени на пчелните продукти все още са много ниски.
Нормативната база създава много проблеми при реализацията на пчелните продукти.
Все още действа забрана за износ на непреработен мед, а за наредбата за директните
продажби свързана с изпълнението на директива 852 на ЕК се заговори едва сега. Прави впечатление и опитите на някои среди, чрез своите предложения относно тази наредба, да се ограничат до максимална степен възможностите за директни продажби на пчелни продукти, а това означава само едно – тотална ликвидация на пчеларството с всички последствия за българската икономика.
Закона за пчеларството също има много несъвършенства. В сегашния си вид създава конфликт на интереси, което не е в полза на пчеларите.
До сега правителството беше избрало да работи с НБО БПС, като единствена легитимна пчеларска организация, но тя не покрива критериите, заложени в закона за пчеларството и няма право да представлява пчеларската гилдия.
Пчеларството вече не е рентабилно. Това е причината средната възраст на пчеларите в страната да е 66 години, а броя на професионално занимаващите се с пчеларство да е едва 2% от всички пчелари и тенденцията да става все по-тревожна. Премахването на данъчните облекчения за земеделските производители и четирикратното увеличение на осигурителната тежест, принуди много пчелари да се откажат от дейността си и да се наредят на опашките пред бюрата по труда.
Програмата за развитие на пчеларството по начина, по който се прилага не е ефективна. Реално това не е програма, която да стимулира развитието на пчеларството, а на съпътстващите сектори. За пчеларите остана само унижението.
Парадоксално е, че средствата, които държавата плаща за извършване на проверка на потенциалните бенефициенти са с пъти по-големи от тези, които са отпуснати по програмата.
Факт е, че животновъдите, получиха 132,62 лв – за глава говеда, 29,73 лв – за глава овца или коза, полевъдите получиха 22,14лв на декар обработваема площ, за тютюна бяха отпуснати 130 милиона субсидия, а за пчеларството - национална програма. Средства стигнали до 100-тина късметлии. За разлика от козите, които унищожават пасищата, тютюна, който е отрова, пчелите допринасят за запазване на видовото многообразие, а пчелните продукти носят здраве.
Настояваме:
1. Субсидия за опрашването на културните и диворастящи растения в размер на 50 лв за всяко пчелно семейство;
2. Незабавна отмяна на забраната за износ на непреработен пчелен мед;
3. Облекчена процедура за реализацията на директни продажби на пчелен мед и пчелни продукти до крайния потребител или до местни обекти за търговия на дребно, от които се извършва директна доставка до крайния потребител;
4. Гарантиране на стриктен контрол по спазване на Наредба № 15 за мерките за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности и въвеждането на строги санкции за нарушителите и отговорните за контрола лица;
5. Всички нормативни актове свързани с пчеларството да се подлагат на широка дискусия преди да влязат в сила;
6. НВМС да изготви програма, с която да се гарантира провеждането на предвидените в закона за ветеринарно медицинската дейност прегледи на пчелните семейства;
7. Правителствена програма за популяризиране значението на пчелите за запазването на природата и ползата от пчелните продукти за здравето на хората.

Считаме, че решението на всички тези проблеми е само въпрос на добра воля от страна на българското правителство. Надяваме се на бърза и адекватна реакция от страна на всички институции за да бъде спасено пчеларството като сектор от българската икономика.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от buci59 »

Бонев,съгласен съм с предложението и го подкрепям.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от tatu »

Супер и аз го покрепям.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от nikoko »

Момчета, прекрасни са ни исканията и Митко ги е оформил много добре, но:
Трябва да знаем едно, каквото и да искаме , ако няма легитимен орган зад гърба ни, които да ни подкрепя и обосновано да защитава нашите искания, няма кой да ни чуе. Сега, след като стане ясно кой-кой е в новата обстановка, трябва и ние да се активизираме и да се чуе някакъв глас/само дано не е в пустиня/
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от Dinko »

Да добавим "очакваме отговор ? "
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от Shilo »

По-добре не. Става много заповедническо. Заключението е много добро. А също е добра идея подписката да се публикува и в някой четен вестник.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от toko652003 »

Dinko написа:Да добавим "очакваме отговор ? "

И къде и на кого ще го изпратят или откъде ще го чуем?
Стигаме пак до извода, че трябва легитимен пчеларски орган които да ни представлява, но дори и да има шансовете да ни чуят са минимални не казвам да се отказваме. Можеби трябва по широка обществена гласност, защото тук или на някое пчеларско мероприятие се чуват неволите ни, но почти никъде в медийното пространство и сред хората, които не са пчелари има информация. Млекарите изливаха мляко, пчеларите могат да дарят мед на
домовете за сираци и т.н. Мисля, че трябва да се направи нещо фрапиращо за да ни обърнат внимание, какво и как нямам си на идея...
toko6520035927(Skype)
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от honeyed »

ba4o_ivan1976 написа:
toko652003 написа:
Dinko написа:Да добавим "очакваме отговор ? "

И къде и на кого ще го изпратят или откъде ще го чуем?
Стигаме пак до извода, че трябва легитимен пчеларски орган които да ни представлява, но дори и да има шансовете да ни чуят са минимални не казвам да се отказваме. Можеби трябва по широка обществена гласност, защото тук или на някое пчеларско мероприятие се чуват неволите ни, но почти никъде в медийното пространство и сред хората, които не са пчелари има информация. Млекарите изливаха мляко, пчеларите могат да дарят мед на
домовете за сираци и т.н. Мисля, че трябва да се направи нещо фрапиращо за да ни обърнат внимание, какво и как нямам си на идея...
искате ли да се обеся на пчелина :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Страхотна идея!Наистина ли ще се жертваш за каузата? :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от toko652003 »

Да не забравиш да напишеш, защо си се обесил!
toko6520035927(Skype)
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от ahmed »

toko652003 написа:Да не забравиш да напишеш, защо си се обесил!
аз ще зема интервю когат реши. :lol: :lol: :lol:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от Dinko »

Мисля че отвореното писмо е написано добре.
От понеделник може да го изпрашаме навсякъде.
И нека господ да ни е на помощ :D
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от toko652003 »

Успех!
toko6520035927(Skype)
И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от И аз му разбирам »

Писмото все още според мен не е пипнато както трябва иначе казано трябва да се доизкусури иначе го подкрепям но мястото не е Плевен а по скоро предлагам да се проведе специално събиране на всички нас в уречена дата и място на което много от нас биха посетили и там да се конкретизира всичко както трябва
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ПОДПИСКА В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО

Мнение от Dinko »

Изпратих писмото на пчеларските вестници.
Някой знае ли емайла на Бойко Борисов и
Цецка Цачева ?
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”