ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ - ОРГАНИЗАЦИИ

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
rulom

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от rulom »

Реално погледнато, не мога да предложа нищо, тъй като пчеларството не ми е основен доход, а хоби, и не съм се замислял ако трябва да издържам семейство само с това, какво бих направил.
Ако ми беше основен бизнес, бих наблегнал на застраховките за всякакви случаи.
Иначе въпроса ти е колкото кратък, толкова и всеобхватен. Нямам готов отговор за този въпрос, може би след 1 седмица обмисляне и да имам такъв, но това не ми е приоритет, затова и отговора ми няма да е обективен. Просто изразих гласно евентуалните резултати от подобни "писма".
По принцип стоя зад всякакви добри идеи, но си мисля, че каузата с подобните писма е предварително загубена. Друг трябва да е подхода, но в момента не знам точно какъв. Нека се предложат всякакви идеи и след обмисляне би могло да се стигне до нещо по-добро. Все пак много глави мислят повече от една....
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Това е и моята идея. Много глави винаги могат да измислят много повече от една. Аз също съм на мнение, че писмата трудно ще постигнат очаквания резултат, но пък все пак са заявка за действие и може би ако нещата се формулират цялостно и се потърси съответната подкрепа, може да се постигне нещо положително. Така че нека да направим една дискусия тук, всеки да изложи своите виждания и да обобщим нещата.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rulom

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от rulom »

Темата е станала прекалено обширна. Чел съм тук там, писал съм тук там, но не разполагам с време да проследя всички диалози. Може би в една нова тема с резюмирани идеи и предложения от тази ще може да се внесе яснота и съответно да се обсъдят реални предложения, а не подобни от сорта "в понеделник пред парламента".
Новата тема да е заключена, а всички коментари по повод предложенията и идеите да се водят тук. Мисълта ми е да има на едно място всичко основно, така, че като влезе потребител да може да прочете и да се запознае с основните идеи.
Писмата до министерствата са нещо подобно, но за мен звучат някак си детски и несериозни.

П.П. Почнах да пиша още, но се отказах, тъй като не съм изчел цялата тема. Ще си оставя вратичка за допълнителни коментари, след като изчета и вникна във всичко.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Не е нужно да се отваря нова тема. И не е нужно да се изчете всичко. Нещата са много динамични и повечето неща от преди години вече не са актуални, а проблемите освен че са се увеличили, са се и задълбочили. По-добре точно тук всеки да изкаже мнението какви са неговите виждания да се подискутира и накрая да се направи едно обобщение. Тези дни аз ще изложа своите виждания, но и на мен ми е необходимо малко време да нахвърля нещата.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rulom

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от rulom »

Преди да изляза, ще нахвърлям набързо:
1. Всякакъв род сдружение или обединение или каквото и да било трябва да разполага с поне 2 добри адвоката които да защитават интересите, както и да дават съвети за кореспонденция със министерства и други институции.(мисля, че преди време имаше колега пчелар-адвокат във форума)
2. Заплащането на този вид услуги трябва да се реши как и по какъв начин ще става.
3. Членовете на подобен род организация да се регистрират по съответния законов ред, за да могат да имат всякакъв вид претенции срещу държава и институции.
4. Членуването в подобна организация изисква и някакъв членски внос, за да се покриват и разходи по т.2 и други подобни. Членския внос не може да гарантира издръжката на дадена организация, затова ще трябва да се приеме, че голяма част от действията на организацията ще са на доброволни начала, или поне докато дадената организация не добие популярност и активи и набере по-голям брой членове.

Абе с две думи всичко се върти около парите и официалното регистриране и за да се претендира за нещо, трябва да си подплатен законово, за да знаеш, че няма как да ти откажат.

Останалите писма до..... са просто начин за извиване на ръце, демек цедене на пари, ама когато си редовен, не могат да откажат.
колменеро

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от колменеро »

5. Председателя на пчеларската организация трябва да е адмиистратор на заплата, а не пчелар, за да работи за организацията, а не да си мисли за личния пчелин.
6. Професионалните пчелари с надлежно регистрирани пчелини, да получават данъчни облекчения, заради спецификата на дейността (значението на пчелите за селското стопанство и еко равновесието, като цяло),а не субсидии и измислени програми. На хобистите не им трябва нищо. Никъде по света не се дават субсидии или помощи за хоби.
7. Земеделците отглеждащи несекомоопрашващи култури да са длъжни да представят сключен договор с пчелар професионалист, ако искат да си получат субсидиите. Така ще има реално договаряне и съответно заплащане за опрашването.
rulom

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от rulom »

Цеко, нищо не разбрах, а четох няколко пъти. Дай пак същото мнение сутринта на свежа глава :wink:
Точките на колегата ги разбрах, но те водят към същата задънена улица за която говорех.
Преди да се претендира за нещо, трябва да се покаже, че има някаква законово изградена структура и чак тогава ще се накарат(принудят) властимаищите да се съобразят с нея.
Това е основното и това е реда по който може да се претендира за нещо. За съжаление процедурата може да е продължителна и тягостна.......
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Така. Дотук половината от нещата сме ги свършили. Преди малко по-малко от година създадохме организация, ориентирана към пчеларите производители-СБП. Регистрирана по надлежния ред. Започнахме да създаваме структури или по-точно да се опитваме да привлечем местните пчеларски обединения да станат членове на новата организация. Тук обаче срещаме известни трудности. Тези трудности са от различно естество. Едното е, че на хората им е омръзнало да ги лъжат и вече и на себе си нямат доверие. Второто е заплахи към лидери на местни структури, че ако се присъединят към новата организация, ще им врътнат кранчето и нали се сещате какво следва. Така някои структури вече станаха жертва на отмъщението на "всевишния" лидер на НБО БПС, който направи всичко възможно чрез процедурни хватки да ги лиши от подкрепата на програмите при организирането на големи мероприятия.
Третия проблем е чисто финансов. До сега никой от ръководството нито е искал, нито е получавал някакви средства, напротив всеки налива такива за да се закрепи организацията. А само едно свикване на общо събрание, така както е по закон изчерпва целия натрупан от членски внос ресурс.
четвъртия проблем е, че лидерите на старите организации са налапали много здраво кокала и не искат да го пуснат. Нека да видим кои са членовете на работната група създала т.н. програма за развитие на пчеларството. Освен че се лидери на някакви организации, в по-голямата си част са и членове на една малка асоциация с 40-50 души членове, която прибира повече от половината пари по програмите. Това е т.н Национална Развъдна Асоциация по Пчеларство. В случая има голяма доза конфликт на интереси, но лобито им в МЗХ е много силно. А вече за никого не е тайна, че войната започна. Всички те срещу новата организация. Атаките са по всички възможни начини. Нарушава се статуквото, а това не им отърва.
Много е трудно да наемеш добър мениджър на заплата който да управлява дейността на сдружението дори и всички пчелари да се включат в тази организация, защото дори и тогава без допълнителни ресурси няма да може да се върже бюджета. Освен това, човек трябва да е много навътре с проблемите и същността на пчеларството за да може да изпълнява тази работа. За това ще трябва поне на този етап да се задоволим с това председателя да е пчелар, но пък устава дава възможност той да бъде сменян ако не си върши работата, така че лостове за въздействие има.
Много трудно, да не казвам невъзможно, ще е да се принудят земеделските стопани отглеждащи култури зависими от пчелното опрашване да сключват такива договори. Няма механизъм, по който това да стане без да противоречи на регламенти и директиви на ЕС иначе до сега щяхме да го предложим.
Наистина трябват стабилни адвокати, които да защитават гилдията от своеволията на шепа чиновници и лидери на организации, но знаете, че юридическите услуги са скъпи, а и делата могат да се точат десетилетия. А и на нас не ни трябва какъв да е адвокат. Трябва ни такъв, който добре познава както националното законодателство, така и европейското, защото точно тук може да се търсят възможности. А такива юристи не са много и те добре си знаят цената.
В СБП също има слабости и ние добре разбираме това. Всяко начало е трудно и винаги има период на адаптация. Надяваме се при избора на нов управителен съвет там да влязат повече млади хора с хъс за работа, защото няма какво да се лъжем по-възрастните колеги имат малко по-изкривено виждане и въпреки желанието им да направят добро, в много случаи това пречи нещата да се случват в правилната посока, било то поради многото време, което им трябва за да осъзнаят проблемите или чисто егоистичния поглед върху нещата.
Целта на дискусията която провеждаме в момента е да очертаем основните проблеми в пчеларството. Защото в различните региони те са от различно естество. Да можем да набележим какво можем да направим евентуално както в краткосрочен план така и в по-дългосрочен, в това число и какво може да се подобри и в организационен план. Всичко е от голямо значение. А за да започнат да се случват нещата така както ги искаме, най-напред ние самите трябва да определим какво искаме и да си повярваме, че можем да го постигнем. Едва след това да търсим начина.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Прав си Боре, но айде да бъдем реалисти. Г-н Михайлов е преходна личност и се надявам тя да заеме подобаващото и се място в историята и то в най-скоро време. Проблема е в доверието. Колко пчелари ще се пожелаят да станат членове в организация, която им казва добре дошли дайте 70 лв като за начало и 10 лв всеки месец. На практика ще стане така, че вратата въобще няма да се отвори. Хората са лъгани, лъгани. И още съм много песимистично настроен, че при тези условия ще можем да обединим 6000 пчелари. Всеки става много мнителен, когато става въпрос за пари и хората си имат своите основания. Не са един и двама дето са им събирали средства с обещанията че оправят нещата, а са действали на царския принцип. Според мен наистина си прав, че най-напред трябва да си подредим кошерчето. По важно е да не оставяме пак по-възрастните ни колеги да решават нещата. Както казах и преди моите уважения към тях, но те са с изкривено мислене. Справка г-н Михайлов.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от valyo »

dimitarbonev написа: ....
Третия проблем е чисто финансов. До сега никой от ръководството нито е искал, нито е получавал някакви средства, напротив всеки налива такива за да се закрепи организацията. А само едно свикване на общо събрание, така както е по закон изчерпва целия натрупан от членски внос ресурс.
четвъртия проблем е, че лидерите на старите организации са налапали много здраво кокала и не искат да го пуснат. Нека да видим кои са членовете на работната група създала т.н. програма за развитие на пчеларството. Освен че се лидери на някакви организации, в по-голямата си част са и членове на една малка асоциация с 40-50 души членове, която прибира повече от половината пари по програмите. Това е т.н Национална Развъдна Асоциация по Пчеларство........
До тук разбирам, че има кокал за който се води борба. Светлите идеали и кристалните помисли не коментирам. Т.е Бих коментирал така : хората се сменят с тях си отиват и идеалите а остават старите лидери захапали и бранещи кокала - виж по-горе.

Тлкова дълго време не ми стана ясно и искам да ми обясните отношението на "новата" организация към пчелари като мен, които не членуват никъде, колкото и семейства да имат. Такива ще имат ли право на субсидии, държавна помощ и т.н. или само след като чинно се наредим в прогресивните редици под сетвлото знаме на правдата зад (т.е. след) кристалните лидери.
Като пиша след има предвид 100% -вата си убеденост, че и с новата организация субсидиите първо ще стигнат до ръководство, управителен съвет и познати а после нататък и каквото остане за неорганизираните.
Вече го гледахме този пример но да допуснем следния сценарии - злото е победено, ламята е обезглавена и в Пловдив заседава новата управа на целокупното прогресивно българско пчеларство. Идва един смирен, превъзпитан земеделец с 10000 хектара обработваема площ и казва - моля ви добр пчелари дайте ми 500 кошера щото не искам да садя хибриден слънчоглед с двоен добив от декар и 50% по-ниска себестойност а искам истински неотровен, не ГМО за който трябват кошери. Да допуснем че това е първият от опашката арендатори пред вратата и той предлага най-висока цена. Чии кошери според вас ще поемат към блока със слънчоглед? И дали аз от Етрополско ще чуя изобщо за този. И ако отговора е че ще има информация за подобни земеделци в моя регион чрез моя регионален клон на пчеларската организация то ще ви попитам за какъв.. ми е тогава националното сдружение. И сега си имам регионално.
Забележете - чрез него членовете му могат, при желание, да се сдобият с 150 фиданки медоноси (акация, липа, кестен, гледичия и още) на човек + дървен материал на повече от отлични цени, имат сбирки, лекции - онзи ден имало лектор от Русия например и т.н и т.н. неща кото не съм видял да са възможни при вас.
За какво и е на тази отлично работеща регионална организация с много по-развита дейност от вашата, да се бута под тясната ви шапка колеги. За чия изгода?

Дори и сред средите на новите ентусиасти се забелязват сериозни поведенчески различия които са предпоставки за бъдещи проблеми. Бонев не съм чул да е отказал някому помощ със съвет или друго според силите си , но Боби например каво направи - изтри си каринките за зазимяването щото му били наследствено know-hоw и не сме достойни за него. Той ли ще мисли за моето благо начело на организацията? И Бонев слънце ли е да огрее навсякъде.

Искам да завърша с перифраза на въпроса си от началото - ще има ли живот за "неорганизираните" пчелари след успешното обединение или ще бъдем принудени или да се организираме или да ликвидираме - как мислите?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Значи все повече се убеждавам че българския пчелар си заслужава съдбата. И няма отърване от андрешковското. Що да плащам, като мога да мина и гратис. Ами по същата логика утре фермерите могат да кажат, че ние пчеларите трябва да плащаме, за това че пчелите ни пасат от нивите им (а между другото някои експерти в МЗХ вече лансират подобни идеи) и тогава нека те попитам как регионалната организация ще защити правата ти. Ако си работил в предприятие, когато се сключва колективен трудов договор тези, които не членуват в синдикати не стават автоматично страна по договора. Той може да води индивидуално преговори с работодателя, но никога не може да постигне по-добри условия, а за да се присъедини към КТД-то заплаща сума, която в повечето случаи е не по-малка от тази, която членовете на синдикатите са заплатили като членски внос.
Няма как да искаш някой да защитава твоите права без да си ангажиран по някакъв начин към него. Значи аз може да отделям голяма част от времето си (вместо да отида някъде да си отдъхна, нещо което не ми се е случвало от близо три години),да харча собствени средства, за да има организация, която да защитава доколкото е възможно интересите на пчеларите, да не участвам по програми, за да не бъда обвинен утре, че съм станал член на УС заради някакви облаги, и въпреки това да се намират хора дето да ми кажат, че правя всичко това заради кокала. Та нали в последната година от както се създаде организацията всичките ни усилия са насочени да се промени това, което е в момента. Всички да са равнопоставени. Или ние само искаме да ПОЛЗВАМЕ ДИВИДЕНТИТЕ. АМИ ДОБРЕ СИ ПОМИСЛИ ДАЛИ НЯКОЯ БАНКА ЩЕ ТИ ИЗПЛАТИ ЛИХВА, АКО НЕ СИ ВНЕСЪЛ И СТОТИНКА В НЕЯ. Не напразно в цивилизованите държави е заложено това, че да се ползваш от програми и субсидии трябва да си член на пчеларската организация (там в повечето случаи е само една или най-много две).
Написаното от теб много явно показва, че нямаш и най-малка представа за това как се структурира една национална организация. А и се вижда, че даже не знаеш къде е и седалището на новата организация.
А как мислиш тази "отлично работеща" местна организация, че реши проблемите със заплащането за опрашване на културите, как ще реши проблемите с ограниченията, които постоянно се налагат в сектора, как ще инициира промени в нормативната база(министъра води разговори само с национално представени организации, като критерия за такива са да имат структури в поне 50% от общините). А относно примера за смирения арендатор, хайде да не говорим за извънземни, защото по същата логика каквото е твоето отношение спрямо пчеларските организации, такова е и тяхното отношение спрямо нас пчеларите.
Аз също членувам и участвам в ръководството на една от най-добре работещите регионални организации в страната. Много неща сме постигнали и много неща се опитваме да постигнем, но бяхме едни от тези, които инициирахме създаването на тази нова организация, защото бе видно, че НЯМАШЕ КОЙ ДА ЗАЩИТИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ НА НАЦИОНАЛНО НИВО т.е. ПРЕД НАЦИОНАЛНИТЕ ИНСТИТУЦИИ. А и функциите на една такава организация не се изчерпват само с това, но няма как шепа ентусиасти да решат всички проблеми на всички пчелари без да получат поне някаква подкрепа и от самите пчелари. Няма как.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от valyo »

Добре де. А как да променя двата факта
1) В колкото орташки начинания съм участвал краят им е бил винаги ... сещате се.
2) Примера за КТД дето го даваш - аз съм живото му ходещо опровержение. Колегите работят и получават на калпак, докато аз съм се спазарил по-добре но индивидуално.
В началото на поста си казах, че не искам да коменитрам кристални помисли и чисти идеали, защото те са присъщи на индивида а индивидите се сменят. Лично към Бонев изпитвам само респект и уважение, но той не е вечен. Покажете ми как реално, чрез устава и другояче се гарантира, че шапката на организацията няма да я обязди след някоя година и веднага ще се извиня.

Казваш, че не участваш по програми за да няма обвинения. Поклон. Това също поставя въпроса за лидерите - те трябва ли да са пчелари - веднага е подозрително или трябва да са само администратори - още повече въпросителни.

Изкарваш ме Андрешко защото си пазя свободата и ме страх, повтарям страх от могъщи организации за които никога не знаеш и не можеш да повлияеш накъде ще поемат. Като нищо след някоя година ще измислят че не може да се пчеларства току така и задължително трябва я ценз, я да си им член я още нещо - виж зъболекарите. И те горките сега не знаят зъболекари ли са, дентисти, лекари по дентална медицина или Бог знае какво още. Тук грешката ти е дето мислиш, че ме отблъсква членския внос. Не. Не искам да помагам на нещо за което имам подозрения че ще се обърне срещу мен един ден.

Организациите са като колело - трябва да се търкаля. И ако има жито да мели добре, но ако то свърши почва да мели каквото му попадне на пътя. Ще преборим сегашната нормативна база и порочната практика заедно с нея, но колелото няма да спре, иска да се търкаля при това е набрало инерция. Накъде ще избие - аз знам. В ново нормотворчество, този път с държавата зад него и ето от този период ме е страх!

Отделен е въпроса, че аз съм принципен противник на дотациите и помощите. Както казва един познат и уважаван съфорумник ако ще има помощ то тя трябва да е единствено с данъчно облекчение. Другите начини са измислени само за да може да се краде. Ако покрай тях някой достоен пчелар намаже - намазъл.
Ти без дотации и помощи стана ли приличен пчелар с приличен пчелин - според мен да. Защо който не може да го повтори да му правим улеснения и изкуствено дишане? Не сме ли свидетели днес как програми и директни плащания изкривиха цените и подмениха целите. Казваш защото били разбойници - същото ще стане. Само хората ще се сменят. Погледни 20 години какво става с правителства и управници. Всеки път избираме нови и те по-крадливи от старите.

Ако искаш да му викаш андрешковщина, ок. Само дето Андрешко е създаден от обстоятелствата и те сега са абсолютно същите, както са били тогава. Прочети само темите изфорума - колко от тях са за "супа от камъчта" и "кошер за 10 лв."

Много ми е неприятно да минаваме на лични нападки и се стремя всячески да ги избягвам. Аз правя разлика между Бонев и СБП или както и да се казва. НА първия пожелавам само успехи и всичко най-добро. На второто - просто не смея.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от valyo »

Амиии . Афект. Нерви. Търсех пример за алтернативна управа. Сгреших. Сори.

Аз всъщност съжалявам че писах в тази тема. Но няма да трия- нека направя малко реклама - всеки може да види колко съм крив и да се организира. :)

Занам прекрасно силата на организацията - мнгократни примери за това какво може да постигнат единни и организирани граждани в Гърция. Но все пак имам резерви.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Покажете ми как реално, чрез устава и другояче се гарантира, че шапката на организацията няма да я обязди след някоя година и веднага ще се извиня.
Това, че устава, дава мандат на ръководството и това все пак е някаква гаранция, че това ръководство няма да векува. Това ръководство се избира от общо събрание и може да бъде сменено от него, а въобще не е никакъв проблем да бъде свикано такова и ако някой не си върши добре работата да си замине. Миналата година, когато се гласуваше устава успях да се наложа УС да се състои от достатъчно на брой членове, че това за което спорим в момента да не може да се случи. Още повече, че сега съм успял да убедя много хора, че няма да е лошо ако мандата на ръководството бъде намален до една година. Време достатъчно за да покаже всеки от това ръководство може ли да върши работа или не. Ако може, хората сами ще предложат да бъде преизбран, ако ли пък не ще изберат друг по- достоен. Второто нещо е, че решенията не се взимат от председателя. Решенията се взимат от УС. А членовете на УС са задължени да разгледат проблемите в регионалните организации. Това силно ограничава възможностите за злоупотреба с доверие.
Като нищо след някоя година ще измислят че не може да се пчеларства току така и задължително трябва я ценз, я да си им член я още нещо - виж зъболекарите. И те горките сега не знаят зъболекари ли са, дентисти, лекари по дентална медицина или Бог знае какво още. Тук грешката ти е дето мислиш, че ме отблъсква членския внос. Не. Не искам да помагам на нещо за което имам подозрения че ще се обърне срещу мен един ден.
Ами в момента при нас нещата стоят даже по-зле. И това е така, защото липсва това звено във веригата, което да защитава интересите на обикновения пчелар. Както още в началото споделих проблемът с доверието е много голям и без да си кривя душата, ще кажа, че и на мен ми е много трудно да убедя хората в правотата си. Много "лидери" са ги яхали през последните години и хората вече и на себе си нямат доверие. За това не те виня, че и ти изпитваш подобно недоверие. Това пък е много удобно за тези, които правят пари на гърба на пчеларите. Ти самият, както и аз, си възмутен от начина на разпределение на средствата, както и определянето на пределните цени. В това отношение и ръководството на СБП е на едно мнение. Нашето предложение беше за много по- ниски пределни цени, съизмерими с пазарните, както и за стандартизиране на отводките. Не може цените по програмите да са два пъти над пазарните и то само заради монопола на НРАП. И въобще смятаме, че самата програма, така както е заложена е много порочна.
Организациите са като колело - трябва да се търкаля. И ако има жито да мели добре, но ако то свърши почва да мели каквото му попадне на пътя. Ще преборим сегашната нормативна база и порочната практика заедно с нея, но колелото няма да спре, иска да се търкаля при това е набрало инерция. Накъде ще избие - аз знам. В ново нормотворчество, този път с държавата зад него и ето от този период ме е страх!
Ами нали точно ти, Борислав и всички ние които се занимаваме с този занаят сме хората, които можем да не позволим това да се случи. От нас се иска само да устояваме своите позиции. Аз лично съм оптимист, че ще успеем.
Това също поставя въпроса за лидерите - те трябва ли да са пчелари - веднага е подозрително или трябва да са само администратори - още повече въпросителни.
Самият аз съм раздвоен по този въпрос. От една страна ако председателя е само администратор, няма да има конфликт на интереси, от друга страна, е необходимо много добре да познава спецификата на бранша и да може бързо и адекватно да реагира на създала се непредвидена ситуация, нещо, което един чист администратор се съмнявам, че ще съумее да направи.
Отделен е въпроса, че аз съм принципен противник на дотациите и помощите. Както казва един познат и уважаван съфорумник ако ще има помощ то тя трябва да е единствено с данъчно облекчение.
Има известен резон в мнение то ти, но в момента не само че няма данъчни облекчения, ами от МФ считат че дейността на земеделския производител е с 40% доходност. Е нека Дянков може да ми обясни как да постигна такава доходност. Уж обещаваха, че до края на тази година данъка отново ще падне, а вместо това мислят как да ни го нахендрят още по-голям. И след като ще трябва да плащаме данъци и на това, което не сме произвели, е редно да искаме и някакви компенсации, за това, което сме произвели или по-точно сме допринесли да бъде произведено. И смятам, че по-добре всеки да получи съответната сума на кошер и сам да реши дали ще си смени кошера, майката или ще си увеличи семействата чрез закупуване на отводка на пазарна цена, а не на максимално допустима, отколкото както е в момента. Защото една от причините да не участвам по програмите е именно, че не съм съгласен с начина по който се разпределят средствата и считам, че ми е икономически неизгодно да инвестирам по тази програма.
Няма друг начин да защитим правата и интересите си освен чрез национално представена организация. Виждаме какво става в момента и понеже на този етап в България не съществува организация, която да покрива критериите за национално представена, МЗХ си вади едни наредбички и нищо чудно утре да реши че понеже пчеларството не генерира приходи за бюджета(а такива приказки вече сме ги чували от устата на експерти в министерството) по добре да се ликвидира като отрасъл.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
asa_75
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Авг 26, 2010 12:21 pm

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от asa_75 »

колеги повече от сигорно е ,че на никои от управляващите не им пука за пчеларството, говорят само за срс-та ,бдс-та, и как да саберат повече данаци,някоя медия да одрази случаино изложенито в плевен,поне аз не видях камери на нито една известна тв.,да не говорим ,че изобщо не споменават пчеларството като отрасал в земеделието.гледах бразди и мисля, че ни трябва на нас ,един зоров ,да ни поведе :| а иначе сам сагласна с вас г-н бонев и ви подкрепям в изложеното до тук.да се надяваме ,че всепак ще доживеем да видим светлина в тунела :?
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”