против кражба на кошери

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Публикувай отговор
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: против кражба на кошери

Мнение от borkotiger »

Колеги, това с шлейфа ми се вижда доста не сериозна охрана. Трябват ви алармена система, инфрачервени бариери, няколко обемни датчици, сирена за външен монтаж с акумулатор и GSM комуникатор. Последния обаче се заглушава много лесно и за това ви е и сирената, която да е монтирана на по-труднодостъпно място. Ако кошерите са много и имате и помещение с инвентар, не е лошо да помислите и за някоя СОД фирма, която обаче да не ви глобява при лъжливи сработвания на датчиците.
Алармената система (ако е истинска) сама си следи цялостта на кабелите и състоянието на датчици и батерии. За вас остава само да косите и да почиствате паяжините около датчиците. Инвестицията не е малка, но се прави веднъж а и е нищо в сравнение с поразиите които могат да ви направят крадците. Ако сте от Перник, мога да ударя и едно рамо с програмирането и :)
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

borkotiger написа:Колеги, това с шлейфа ми се вижда доста не сериозна охрана. Трябват ви алармена система, инфрачервени бариери, няколко обемни датчици, сирена за външен монтаж с акумулатор и GSM комуникатор. Последния обаче се заглушава много лесно и за това ви е и сирената, която да е монтирана на по-труднодостъпно място. Ако кошерите са много и имате и помещение с инвентар, не е лошо да помислите и за някоя СОД фирма, която обаче да не ви глобява при лъжливи сработвания на датчиците.
Алармената система (ако е истинска) сама си следи цялостта на кабелите и състоянието на датчици и батерии. За вас остава само да косите и да почиствате паяжините около датчиците. Инвестицията не е малка, но се прави веднъж а и е нищо в сравнение с поразиите които могат да ви направят крадците. Ако сте от Перник, мога да ударя и едно рамо с програмирането и :)
Така общо казано всичко изглежда много лесно и елементарно, но още никой не съм видял да предложи цялостна система за охрана на пчелини от компоненти които:
- да отговарят за работа на открито;
- да работят в разширения температурен диапазон -20+60 градуса по Целзий;
- да са с ниска консумация и с универсално захранване (220V/50Hz, акумулатор или соларен панел);
- да е все пак с прилична цена, ненадвишаваща 10% от стойността на кошерите за един пчелин с над 50 кошера;
И още куп други специфики, свързани конкретно с разпръснатия на широка площ пчелин.
Дайте една конфигурация, която да отговаря на тези изисквания с конкретни компоненти и цени и да я обсъдим!
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: против кражба на кошери

Мнение от borkotiger »

Контролен панел SP4000
Kлавиатура K636
Обемен датчик пасивен инфрачервен PARADOX 476+
Мрежов трансформатор
Сирена 110 dB
Акумулатор 12V; 4 Ah
МУК правоъгълен самозалепващ
Метална кутия 28см х 28см х 8см С ТАМПЕР
Това всичко е комплект и струва 165лв.
Всеки допълнителен датчик без регистриране движението на животни до 18 кг 16лв.
Външна двойнобронирана сирена 52лв.
Активна инфрачервена бариера външен монтаж 100 м. Температурен обхват -25C˚/ 55C˚, без нагревател 61лв.
Нагревател за нея 21лв. (по мои наблюдения не е задължителен)
Кабел около 100м. 20лв.
GSM комуникатор от 30 до 135лв. в зависимост от марката и функциите който може да изпълнява.
Колчета за бариерите мисля че всеки може да си намери.
При желание кабела може да се постави в гофрета, но и без нея издържа години.

До тука без допълнителни обемни датчици цената е 165+52+244+20+30=511лв.
Може и да забравям нещо, но едва ли. Тази цена е под цената на 3 пълни кошера, така че не мисля че е висока.
tsc незнам дали ще можете да се преборите като цени с тия световни хищници, затова ми се струва че трябва да се ориентирате и към мониторинга на семействата, не само към охраната. Това си е лично мое мнение де
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

Една такава конфигурация може да свърши работа, ако са изпълнени някои условия:
- да има помещение където да се монтира централата, клавиатурата и GSM комуникатора
- да има 220V захранване на пчелина
- да се доокомплектова с още датчици за периметрова охрана.
Какви забележки имам:
- комплектите датчици (приемник и предавател) трябва да са минимум 4 за да се оформи периметър. Всички те трябва да се обхванати от поне 4 жилен кабел. 100м няма да ви стигнат за нищо. Отоплението е силно желателно за борба с конденза вътре в датчиците. Иначе се замъгляват огледалата и прозорците през които преминават лъчите и системата или дава лъжливи сработвания или въобще не реагира.
- читав GSM комуникатор, способен да работи при студ и пек надеждно на цена под 120лв не съм виждал.
- няма нищо предвидено да пази самите кошери. Ако се изхитря да преодолея периметровата охрана (а с тези датчици това не е толкова трудно, защото всичките и елементи са видими и достъпни) мога да шетам из пчелина и да правя с кошерите каквото си искам.
Доокомплектовай тази предложена система с всички необходими датчици и пак сметни цената. И сравни с нашата цена -
Активиран е линк за публичен достъп:
http://dox.bg/files/dw?a=eb27c927cc
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: против кражба на кошери

Мнение от borkotiger »

Нещо не я схващам тази оферта, предлагаш да се направи периметрова охрана с безжични обемни датчици ли? Или това са безжични магнитно управляеми контакти за самите кошери?
Всъщност и аз мога да изредя един куп недостатъци за различните видове датчици, но това ще е от полза само на крадците.
Сега се сещам, че имаше и едни централи "Home 5" мисля бяха, които са без клавиатура, а само с дистанционно. В този случай ако се закопаят кабелите и се изключи сирената, централата с комуникатора могат да се скрият навсякъде. Няма стандартни решения, всеки случай трябва да се преценява по отделно.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

borkotiger написа:Нещо не я схващам тази оферта, предлагаш да се направи периметрова охрана с безжични обемни датчици ли? Или това са безжични магнитно управляеми контакти за самите кошери?
Всъщност и аз мога да изредя един куп недостатъци за различните видове датчици, но това ще е от полза само на крадците.
Сега се сещам, че имаше и едни централи "Home 5" мисля бяха, които са без клавиатура, а само с дистанционно. В този случай ако се закопаят кабелите и се изключи сирената, централата с комуникатора могат да се скрият навсякъде. Няма стандартни решения, всеки случай трябва да се преценява по отделно.
Не с безжични обемни - те въобще не са за периметрова охрана! За това се наричат и обемни - за затворени помещения или като спот датчици (за индициране навлизането на човек в някакво ограничено пространство). А предложението е, че за свързване на шлейфовата система с базовата станция освен с кабел може да стане и с датчик за кошери MD-1 RF.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”