против кражба на кошери

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Публикувай отговор
GHoney
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 7:25 pm

Re: против кражба на кошери

Мнение от GHoney »

По-нагоре заговорихме и за застраховки...Според мен няма застраховател, който да се навие да застрахова кошерите против кражба! БЕз значение дали са в регулация или не. Аз поне не успях да намеря такъв. И е обяснимо. Против пожар-да. Против болести-да. Но против кражба...??? - няма начин!
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от stan »

narbu
Сателитната връзка между пчелин в полята и някое населено място струва майка си и баща си.
Даже е по-вероятно нея да дойдат и да вземат вместо кошерите :D
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от stan »

Тук си прав, но има няколко ограничения:
- да имаш доставчик който да има такива антени да насочи към пчелина ти
- да има пряка видимост, защото не вярвам да може да минава през баири
- да имаш къде да заключиш компа на пчелина, защото само той ще е поне за 500лв + антената допълнително
В твоя случай ако е възможно, това е ОК

И една друга слабост на цялата тая система - трябва някой да дебне постоянно и да не заспиваш :D
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: против кражба на кошери

Мнение от nikberk »

narbu написа:Вариянта е добър но проблема е че е в гора и ток няма - има агрегат и др.подобни но постоянен ток не. Иначе и при нас има хора които монтират камери за видеонаблюдение!
Според вас колко ток е необходим?
И аз съм на место до което няма ток ,но тока който си произвеждам го използвувам само два месеца в годината и то само 30% ! Произвеждам го с 85вт слънчев панел!
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: против кражба на кошери

Мнение от p4elar »

тази тема ми стана актуална.Ето какво се случи.Вчера констатирах че са ни откраднали 7 семейства. Вдигнали са рамките с пчелите, като самите кошери не са.Изчетох цялата тема,но от жици, ток GSM-и и т.н много малко разбирам и затова почти нищо не схванах.Пчелина е стационарен в населено място с много малко жители, в радиус от поне 500 метра няма жив човек.До първите хора който са най-наблизо има голям баир и няма как да видят какво става.На пчелина има ток, има и постоянни постройки, но няма покритие на оператор.20 години не е пипано нищо, но ето че се случи.Преди 3 години пак ни крадоха, но тогава вдигнаха жиците на енергото и машинката на центрофугата за което и ние сме си виновни,че я оставихме там.Сега обаче посягат на пчелите, без да пипат постройките и инвентара.Това с видеонаблюдението е интересно, но незнам колко може да ми излезе и дали си заслужава.Някой може ли да предложи нещо подходящо.
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: против кражба на кошери

Мнение от c-a-c- »

p4elar написа:тази тема ми стана актуална.Ето какво се случи.Вчера констатирах че са ни откраднали 7 семейства. Вдигнали са рамките с пчелите, като самите кошери не са.Изчетох цялата тема,но от жици, ток GSM-и и т.н много малко разбирам и затова почти нищо не схванах.Пчелина е стационарен в населено място с много малко жители, в радиус от поне 500 метра няма жив човек.До първите хора който са най-наблизо има голям баир и няма как да видят какво става.На пчелина има ток, има и постоянни постройки, но няма покритие на оператор.20 години не е пипано нищо, но ето че се случи.Преди 3 години пак ни крадоха, но тогава вдигнаха жиците на енергото и машинката на центрофугата за което и ние сме си виновни,че я оставихме там.Сега обаче посягат на пчелите, без да пипат постройките и инвентара.Това с видеонаблюдението е интересно, но незнам колко може да ми излезе и дали си заслужава.Някой може ли да предложи нещо подходящо.
Мести ги оттам.,И на мен ми откраднаха 2 кошера с пчелите през април 2001,а през 2002 ги бяха строили всичките 25 подготвени за кражба.По една случайност осуетихме плана им-2 дена вардихме с пушката,заредена с бренекета,но не дойдоха...На третия-на ремарке с трактор и в регулация ,там където живеят постоянно хора и до сега е добре.Наложи се да си купя парцела,но те пчелите после върнаха парите.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: против кражба на кошери

Мнение от p4elar »

c-a-c- написа:
p4elar написа:тази тема ми стана актуална.Ето какво се случи.Вчера констатирах че са ни откраднали 7 семейства. Вдигнали са рамките с пчелите, като самите кошери не са.Изчетох цялата тема,но от жици, ток GSM-и и т.н много малко разбирам и затова почти нищо не схванах.Пчелина е стационарен в населено място с много малко жители, в радиус от поне 500 метра няма жив човек.До първите хора който са най-наблизо има голям баир и няма как да видят какво става.На пчелина има ток, има и постоянни постройки, но няма покритие на оператор.20 години не е пипано нищо, но ето че се случи.Преди 3 години пак ни крадоха, но тогава вдигнаха жиците на енергото и машинката на центрофугата за което и ние сме си виновни,че я оставихме там.Сега обаче посягат на пчелите, без да пипат постройките и инвентара.Това с видеонаблюдението е интересно, но незнам колко може да ми излезе и дали си заслужава.Някой може ли да предложи нещо подходящо.
Мести ги оттам.,И на мен ми откраднаха 2 кошера с пчелите през април 2001,а през 2002 ги бяха строили всичките 25 подготвени за кражба.По една случайност осуетихме плана им-2 дена вардихме с пушката,заредена с бренекета,но не дойдоха...На третия-на ремарке с трактор и в регулация ,там където живеят постоянно хора и до сега е добре.Наложи се да си купя парцела,но те пчелите после върнаха парите.
лесно е да се каже мести ги, но е трудно за изпълнение.Това все пак са доста кошери а не 10-15.Там има база градена с години, къща, склад, ток, вода, отдалечено е от населено място където често има проблеми със съседи.Освен това района е подходящ за пчелин и има не лоша паша, няма и други пчелини на близо, което също е важно.Ще трябва да се търси друго решение, но не и преместване
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: против кражба на кошери

Мнение от c-a-c- »

Съгласен съм -не е лесно.При мен също имаше изградена база-овошки,постройки,а и пчелина беше изолиран.Кошерите с празните сандъци бяха 35,но ги преместих на място с по-слаба паша,но по сигурно.Да си призня оттогава не съм имал случай на роене-просто по бавно се развиват,но пък съм по-спокоен.Само си затворих очите и сипредсавих,че ги няма,така решението го взех за 2 секунди.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: против кражба на кошери

Мнение от p4elar »

за вас майтап, за мен истина.Крадеца се хвана.Сагата е дълга за обясняване, но накратко.Начинаещ кандидат пчелар, с не чак до там розово досие до сега, на всичкото отгоре брат му е от другата страна на барикадата, от тези дето ще трябва да ни пазят от кражби и посегателства.Освен че веднъж открадна седем семейства, взе че се върна втори път и отараши още 6.На всичко отгоре в изпразнените кошери върнал стари негови рамки :shock: Шашнах ме се като видяхме празните кошери отново с рамки, като ги огледахме - не са нашите.Това и му изяду до някъде главата.Полицайте заподозрели човек, после направихме проверка в пчелина му, там открихме че върнатите рамки са си негови и открихме част от нашите.Другата част каза че ги унищожил, защото май усетил че ще го хващат.Добре че по специфичното зателване и материал си ги познахме.Сега с него се занимават полиция и дознатели, после прокурор и т.н.Ние пък се опитваме да си възстановим щетите.Семействата които е откраднал напрактика ги е унищожил, защото след като усетил че го подозират започнал да унищожава нашите рамки и така че пчелните семейства неможем да си ги вземем.Искаме да ни ги заплати, ако го направи навреме ще има и смекчаващи вината обстоятелства и за него.Жалко за унищожените семейства и за многото нерви.Сега ще мислим за допълнителна сигурност, каква още несме доизмислили.Дано на никого не се случват такива неща!
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: против кражба на кошери

Мнение от ivan5555 »

колега тоя човек пчелар ли е ?кажи къде се намира да го научи цяла България и най вече да се пазим от него . такива хора трябва да ги изправят на мегдана за да може всеки да ги заплюе
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: против кражба на кошери

Мнение от данко пейчев »

Него крий, кажи го кой и от къде е ???
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

Тоя трябва да го съблечете гол, да го намажете с мед и да го оставите близо до гнездо на оси!
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: против кражба на кошери

Мнение от p4elar »

нещата се случват в община Генерал Тошево - Добричко.Аз още не съм го виждал този човек.При проверката в пчелина,който се води на баща му той отсъстваше, защото имал някаква работа и присъства брат му.След това полицайте са го викали и давал показания, признал си е всичко и начина по който го е направил.Повече инфо немога да дам защото все пак се води разследване.Дознателите и нас отново ще разпитват така че няма как.Нали ви казвам не е пчелар а начинаещ кандидат от 1-2 години тръгнал да става такъв с помощта на негов роднина.Явно нещо са му измрели част от пчелите и решил да си компенсира загубите.От странично инфо от хора които го познават казват че е боклук и че и друг път се е забърквал в разни работи, но не пчеларски.Явно и с кражбите не е наясно, щом е върнал собствени рамки в празните ни кошери, сега те са част от доказателствата срещу него.
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от karamanski_bs »

p4elar написа:нещата се случват в община Генерал Тошево - Добричко.Аз още не съм го виждал този човек.При проверката в пчелина,който се води на баща му той отсъстваше, защото имал някаква работа и присъства брат му.След това полицайте са го викали и давал показания, признал си е всичко и начина по който го е направил.Повече инфо немога да дам защото все пак се води разследване.Дознателите и нас отново ще разпитват така че няма как.Нали ви казвам не е пчелар а начинаещ кандидат от 1-2 години тръгнал да става такъв с помощта на негов роднина.Явно нещо са му измрели част от пчелите и решил да си компенсира загубите.От странично инфо от хора които го познават казват че е боклук и че и друг път се е забърквал в разни работи, но не пчеларски.Явно и с кражбите не е наясно, щом е върнал собствени рамки в празните ни кошери, сега те са част от доказателствата срещу него.
И какво ще му направят,наи много условно и някои лев глоба.Файда никаква.Интересно ми е ако не са регистрирани като моите кошери да речем,дали изобщо ще ми обарнат внимание полицаите???Как ще докажа че са моити?Апак да се регистрирам е абсурдно на тоя етапче даим палня гушата с осигоровки и безтова им давам по над 400лв на мес за осигоровки.
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

nikberk написа: ......
Според вас колко ток е необходим?
И аз съм на место до което няма ток ,но тока който си произвеждам го използвувам само два месеца в годината и то само 30% ! Произвеждам го с 85вт слънчев панел!
Здравейте,
Връщам се на темата с няколко въпроса към Вас:
1. Какъв акумулатор ползвате свързан към панела?
2. С какъв контролер го зареждате?
3. Успява ли в рамките на един слънчев ден да се зареди до степен, достатъчна да изкара до следващия слънчев ден?
4. Случвало ли се е да се разреди напълно акумулатора? Имате ли схема, непозволяваща недопустимо разреждане?
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”