Рецепти и средства за привличане на рояци!

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Публикувай отговор
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от stan »

Не знам дали за това е писано тук, но в един американски форум прочетох за примамка приготвена по следния начин:
В буркан със спирт/алкохол (напр. водка) когато една майка бъде бракувана се пуска вътре. Тя умира но изпуска сок който се разтваря в спирта и след това може да бъде използван за направата на примамка. Буркана се пази плътно затворен и след това могат да бъдат добавяни и още майки( когато има за изхвърляне).
Според хора пробвали това най-сигурно е ако се вземе клечка за уши и памучето на единия край се топне в "сока от майки", а другия край в страндартна примамка.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от apis1964 »

kzhelev написа:Здравейте, колеги!Интересувам се от съдържанието на така, наречената примамка-ПРОРОЙ!Ако някой знае нещо по въпроса,моля да ми съобщи!Възможно е да има и други подобни рецепти.
Добре ще е да прокоментираме тази тема!
Очаквам вашите мнения и предложения.
Благодаря!
Що за човек си ти ,още първото питане с комерсиална цел.Ти пчелар ли си или някой ,който иска да печели на чужд гръб
Щом се интересуваш попитай създателя на примамката Пророй.
Нали се сещаш ,че никой няма да ти каже съставките ,някак си не е почтено .Пък и за удоволствието да притежаваш рецептата трябва да платиш и то много пари !
Рецепти има много ,прави и пробвай,може и да успееш.
Успех!
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от plam400 »

apis1964 написа:
kzhelev написа:Здравейте, колеги!Интересувам се от съдържанието на така, наречената примамка-ПРОРОЙ!Ако някой знае нещо по въпроса,моля да ми съобщи!Възможно е да има и други подобни рецепти.
Добре ще е да прокоментираме тази тема!
Очаквам вашите мнения и предложения.
Благодаря!
Що за човек си ти ,още първото питане с комерсиална цел.Ти пчелар ли си или някой ,който иска да печели на чужд гръб
Щом се интересуваш попитай създателя на примамката Пророй.
Нали се сещаш ,че никой няма да ти каже съставките ,някак си не е почтено .Пък и за удоволствието да притежаваш рецептата трябва да платиш и то много пари !
Рецепти има много ,прави и пробвай,може и да успееш.
Успех!
Прав си колега.Нищо повече от синтезирани феромони.А виж тука вместо да хващаш пробвай да не изтърваш
Мы установили, что использование противороевого синтетического феромона апирой способствует сдерживанию роевого процесса при содержании пчелиных семей как в бортях, колодах, так и в рамочных ульях. Эффективность его противороевого действия при содержании пчел в бортях — 60%, колодах — 71, рамочных ульях — 86-94%. Особенно эффективно его применение на начальной стадии роевого процесса (94-98%). При этом воспитание расплода повышается на 25-29%, летная медособирательная активность рабочих пчел - на 28-32, а нагрузка медового зобика - на 8,2%; продолжительность лета бортевых пчел в период главного медосбора в среднем более 16ч. Лет пчел начинался в пять часов и заканчивался в двадцать два и даже регистрировался в теплые лунные ночи. Интенсивность лета (в среднем за три минуты) во время главного медосбора в семьях пчел, обработанных противороевым феромоном апирой, превышала 520 пчел. Наивысшая яйценоскость маток бурзянских бортевых пчел, пересаженных в рамочные ульи за период с 17 до 20 мая, после обработки феромоном колебалась от 1680 до 1980 яиц. Этот показатель несколько уменьшился к 10 июня, но превысил результаты контрольных семей на 12-18%.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от stan »

Според различни мнения, на запад, като основно съставка за изготвяне на примамка се използва масло от Лимонова трева
http://bg.wikipedia.org/wiki/Cymbopogon
Не знам дали се намира в България, но съм сигурен, че добавка на други масла като маточина ще помогне.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от plam400 »

kzhelev написа:Значи,Уважаеми!
За моята комерсиалност не се мъчи!Романтиката е за глупаците!А, по моя въпрос, благодаря за обясненията!Нали целта е да сме единни.Мисля, че ТОВА ТУК е трибуна!Не е правилно само посрещането.
Предполагах,че имат връзка феромоните на майките, но не знаех как става това.Все пак мисля, че и от някои растения, може да се направи примамка.Имам една идея за рецепта-спиртен извлек от маточина+прополис+известна доза пчели/заради пчелната отрова/.По въпроса за роенето на моя пчелин-не смятам, че правиш нещо по различно от мен-но, все пак човек трябва да се застрахова.Да искаш да знаеш, да експериментираш, значи да се развиваш!Или те е страх да пробваш?
Моите уважения!Благодаря, все пак!
ако става въпрос за мен се развивам достатъчно бързо.И едвали през чпеларската ти практика нз колко е? моята е 7 години си правил толкова много експерименти,но както и да е.Чета достатъчно руска литература и българска,а в руската има толкова експерименти за правене че за 10 години не можеш да ги направиш.Вземи да попрочетеш малко повечко,имаш нет и ще намериш отговори на повечето ти въпроси.Никой нормален не би ти казал каквато и да е рецепта.Мойте уважения,ако не става въпрос за мен извинявай.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от stan »

kzhelev написа:ЗАз пък мисля,че ще е по изгодно ,пчели-търтовки.Те като обстоятелствени майки ,би трябвало също да отделят феромони като майчините.Така всички колеги,ще могат да оползотворят търтовките.
Не знам колега. Може и да стане. Това съм прочел - това споделям. Не съм имал възможност да тествам до сега как работи.
Само не знам как ще познаеш истинските пчели-търтовки измежду всичките пчели в кошера че да ги хванеш и да ги пуснеш в буркана?
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от славов »

колеги ,отглеждайте пчелите си така,че да не се роят.Пчеларствам от 2000година и само едно семейство съм допуснал да се рои.Съветът ми е :правете отводки ,пчелите от работа не се боят ,колкото повече работа толкова по-добре за тях и за Вас.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от Pa4o »

ВСЕКИ ИЗЛЯЗЪЛ РОЙ ПРОВАЛЯ СЕЗОНА ЗА СЕМЕЙСТВОТО ......... И ЗА ПЧЕЛАРЯ.
plam400
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 5:47 pm
Местоположение: Добрич

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от plam400 »

Pa4o написа:ВСЕКИ ИЗЛЯЗЪЛ РОЙ ПРОВАЛЯ СЕЗОНА ЗА СЕМЕЙСТВОТО ......... И ЗА ПЧЕЛАРЯ.
тука пак стана боза в тази тема, както във всички.Човека пита за пророй и т.н,а не как да не се роят.За това повечето хора се отказват да пишат тука и да питат.Тук взе да става като темата за заместители на прашеца май.Нищо лично към колегите и към никой,ама дайте да се отговаря по въпроса,а не да се чешат езици,само по този начин ще се привлекат повече хора,а и ще е интересно за всички
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от nikoko »

kzhelev написа:Здравейте,колеги!Благодаря ви,че така активно се включихте!На въпроса на един от колегите-Как ще позная търтовките?-отговарям: Когато от рамките с пило изтърсиш встрани от кошера пчелите,тези,които останат там най-дълго са те-търтовките.На тях им трябва повече време за да се върнат.
Ще посветя известно време на експеримента тази година.Налага се да работя в София и във връзка с това отворих темата.Пчелинът ми е в източни Родопи-разстояние голямо.Примамката е необходимост на всеки един от нас.Такова може да бъде всичко,което привлича пчелите,а това ще да е нещо, свързано с техния живот.Да отглеждам майки и след това да ги затривам е глупаво.Но пък миризмите отделяни от други продукти,не са за пренебрегване.Вече дадох примерна рецепта отначало.Ще добавя към нея и доза мед.Всичко това в изпарител и да видим какъв бъркоч съм забъркал.
Задачата на всяка примамка е да спре случайно отделил се рой на място посочено от нас,въпреки прилаганите методи.
Понякога при самосмяна, пчелите отделят рой,особено,ако съвпадне с главната паша.Понякога човек няма възможност да отиде на пчелина навреме,тогава тя му е необходим съюзник.Тази година вали здраво,смятайте,че няма да можем да ги озаптим.А пък роевете и те мед носят.
Поздрави на всички от мен!
Разстоянието наистина е проблем и наличието на примамки е едно от решенията, което всъщност решава нещата, но само на половина. И аз имам един пчелин,който е на 160км от мен/в Балкана/ и естествено имам сериозни трудности, не само с роенето, но и с третиране,развитие и др. Всяко едно ходене е средства, а и загуба на време. Опитвам се да унифицирам нещата и дейностите доколкото мога, за да ходя по-рядко. Установил съм обаче едно: За да имам печеливш добив/е относително при това голямо разстояние/ е необходимо поне два пъти в месеца през активния период и особенно май и юни, да посещавам пчелина.За да мога наистина да имам минимални проблеми с роенето, съм подрязал крилото на майките и съотвтно при посещения на всеки 14 дни успявам да хвана изпадналите в роево състояние семейства /те не са много, но ги има/,което в комплекс с останалите мерки, които предприемам в тази насока, ми спестява главоболията.
Не се отказвам от тези семейства, защото ми дават прекрасен мед, който от другаде не мога да изкарам.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от tatu »

Пробвал съм различни препарати през моята 15 годишна практика и съм се убедил че действието им е в рамките на 24 часа.По всяка вероятност миризмата след това се губи,така че който мисли да използва такива примамки за по дълго време ще остане разочарован.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от ivan5555 »

пробвал ли е някой примамката на ЛЕГА?
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от garo »

В Google търси Одвеждане и ловене на рояк на 150м от кошера
p4elaria65
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2010 3:06 pm

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от p4elaria65 »

garo написа:В Google търси Отвеждане и ловене на рояк на 150м от кошера
http://jwak.net/media/37571/
http://jwak.net/media/37665/
Последно промяна от p4elaria65 на Пон Яну 10, 2011 7:45 am, променено общо 1 път.
p4elaria65
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2010 3:06 pm

Re: Рецепти и средства за привличане на рояци!

Мнение от p4elaria65 »

p4elaria65 написа:
garo написа:В Google търси Одвеждане и ловене на рояк на 150м от кошера
http://jwak.net/media/37571/-Работа с ПроРой
http://jwak.net/media/37665/ -Пренасочване на роевата енергия към......
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”