Подхранване на пчелните семейства

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от valaz »

От около 2-3 седмици подхранвам с малки дози инвертиран сироп в хранилките, по около 150-200 гр седмично. Над хранилките имам магазин с затоплящи материали. Така се получава топла хранилка, пчелите започнаха да прибират сиропа още от преди около 2-3 седмици. Топлината около хранилката и прибирането на сиропа са сигурен признак за наличие на пило. Този сироп не вкарва влага в гнездото и не прокисва, ако не бъде прибран своевременно. Той не изтощава пчелите при неговото пренасяне, не изисква преработка.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от evil_dea »

valaz написа:От около 2-3 седмици подхранвам с малки дози инвертиран сироп в хранилките, по около 150-200 гр седмично. Над хранилките имам магазин с затоплящи материали. Така се получава топла хранилка, пчелите започнаха да прибират сиропа още от преди около 2-3 седмици. Топлината около хранилката и прибирането на сиропа са сигурен признак за наличие на пило. Този сироп не вкарва влага в гнездото и не прокисва, ако не бъде прибран своевременно. Той не изтощава пчелите при неговото пренасяне, не изисква преработка.
колко кошера имаш.Това което пишеш е много добро но трудно изпълнимо ако имаш повече кошери.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от valaz »

От 10 кошера, един загина от акар, два приемат бавно храната, вероятно имат проблеми. Останалите са добре.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от evil_dea »

valaz написа:От 10 кошера, един загина от акар, два приемат бавно храната, вероятно имат проблеми. Останалите са добре.
Как разбра ,че е загинал от акар, ако не е тайна разбирасе.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от valaz »

evil_dea написа:
valaz написа:От 10 кошера, един загина от акар, два приемат бавно храната, вероятно имат проблеми. Останалите са добре.
Как разбра ,че е загинал от акар, ако не е тайна разбирасе.
Загина около началото на януари, много загинали пчели и акари на дъното, имаше две кръгчета нормално запечатано пило. Меда на питите с пило бе почти на привършване, но на съседните пити имаше доста мед. Малко от загиналите пчели бяха натикани в празните килийки, а повечето бяха на дъното. Това семейство бе много силно есента, а зимата имаше голям подмор. Наложи се да махна мишепредпазителя, за да изхвърлят труповете на умрелите пчели още през декември.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от drone »

Откъде си бе колега ,та вече са цъфнали бадемите, а още повече пък и джанките. :) От дългогодишни наблюдения знам ,че джанката цъфти поне 7-10 дена след бадема. Значи при тебе той вече е прецъфтял вече ,пък при мен още не е цъфнал, макар яко да напират пъпките, ама студа не му дава да цъфне. Днес дряна е в начало на цъфтеж в околностите на града ,но прогнозата не е благоприятна за следващите 5-6 дена.
vaskod
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 7:49 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от vaskod »

drone написа:Откъде си бе колега ,та вече са цъфнали бадемите, а още повече пък и джанките. :) От дългогодишни наблюдения знам ,че джанката цъфти поне 7-10 дена след бадема. Значи при тебе той вече е прецъфтял вече ,пък при мен още не е цъфнал, макар яко да напират пъпките, ама студа не му дава да цъфне. Днес дряна е в начало на цъфтеж в околностите на града ,но прогнозата не е благоприятна за следващите 5-6 дена.
И при нас в Благоевград на места е цъфнал бъдема
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от bobmastar »

Колеги искам съвет от 22 януари започнах подхранване с питки (мед и пудра захар) сложих на всички 31 кошера независимо от количеството запаси по килограм питка, на 04 февруари проверих какво е останало от питките - по вечето ги вземат нормално, но в 8 кошера бяха изядени напълно - сложих им нови и вчера проверих пак и 6 от тези с вторите питки са ги преполовили и като гледам как ядът до другата седмица ще са изяли всичко чудя се да продължавам ли да слагам питки, имали възможност да са ги свалили в рамките или си ги ядът за сироп е много рано - дайте някакви съвети.
Благодаря предварително.
пс. семействата са силни на по 8-10 междурамия в кошери дб от 12 до 18 рамкови.
Последно промяна от bobmastar на Вто Фев 15, 2011 4:15 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от ba4o_ivan1976 »

bobmastar написа:Колеги искам съвет от 22 януари започнах подхранване с питки (мед и пудра захар) сложих на всички 31 кошера независимо от количеството запаси по килограм питка, на 04 март проверих какво е останало от питките - по вечето ги вземат нормално, но в 8 кошера бяха изядени напълно - сложих им нови и вчера проверих пак и 6 от тези с вторите питки са ги преполовили и като гледам как ядът до другата седмица ще са изяли всичко чудя се да продължавам ли да слагам питки, имали възможност да са ги свалили в рамките или си ги ядът за сироп е много рано - дайте някакви съвети.
Благодаря предварително.
пс. семействата са силни на по 8-10 междурамия в кошери дб от 12 до 18 рамкови.
Колега нещо ми се струва че бъркаш датите или месеците !!!
Може и да греша !!! :roll: :roll: :roll:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от nedqlko_1987 »

Според мен ранното подхранване е довело до ранно снасяне на яйца от майката, а от там и до необходимост от повече храна. Продължавай да ги подхранваш след като имат нуда, поне докато започнат да цъфтят овощните дръвчета.
m_l_o
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 8:05 am

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от m_l_o »

nedqlko_1987 написа:Според мен ранното подхранване е довело до ранно снасяне на яйца от майката, а от там и до необходимост от повече храна. Продължавай да ги подхранваш след като имат нуда, поне докато започнат да цъфтят овощните дръвчета.
Захарта доста поскъпна и незнам докъде ще стигне в цената.
rulom

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от rulom »

Кило захар винаги е по-евтино от кило мед :mrgreen: ....ама тва е само от печалбарска гледна точка :wink:

Имам кошери от 2005 г. и мога да заявя, че досега не съм им дал 1 грам захар. Въпреки всичко меда ми е добър и имам клиенти които държат на моя мед! Единия от клиентите ми беше съседа по вилно място..... понеже виждаше с какво храня и третирам.
Моята философия е, че няма нищо по-добро от натуралното......
Не търся печалбата( макар, че не се отказвам от нея) ама винаги разсъждавам от гледна точка на пчелното семейство !
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от valaz »

Интересувам се, до каква минимална температура е безопасно отварянето на кошер с цел подхранване с питка в плик. Работя сам. След отстраняването на покривната табла прогонвам с пушалката пчелите, които са върху горните летви на рамките и поставям питката. Понякога пчелите надграждат мостове между рамките и таблата и са налага тяхното отстраняване, за да може таблата да легне плътно. Днес бях решил да подхранвам, но не посмях да ги пипам. Температурата бе около нулата и валеше сняг.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от dimitarbonev »

Според мен ако не е крайно належащо сега да отваряш изчакай в следващите дни температурите да минат в положителния сектор и да не вали.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от valaz »

От изложението на Плевен си купих Млечен протеин за подхранване на пчели, пише че е внос от Гърция. На теория, при подбудителото подхранване е добре към въглехидратната храна-меднозахарно тесто да се добавя белтък, необходим за пчелното млечице. Е противен случай, пчелите използват белтък от мастното си тяло, което ги изтощава. А практическите резултати от това предстои да ги видя след време. Някой има ли практически впечатления от него?
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”