Подхранване със суха захар.

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от славов »

вижте филма за Чорбич,той поставя над милеровата хранилка найлон и затоплящ материал и по тоя начин изпарената влага кондензира и пчелите я ползват за да разтварят захарта.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от христо »

Според мен найлона не е удачен, защото мравките се качат в хранилката. Или върху найлона да се сложи примерно фазер или само стъкло както е при Симо Тодоров.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от Майка »

Благодаря за отговора.
Хранилката на Катица наистина е хубава, защо казваш, че е на Симо Тодоров, не е ли на Катица?
hristev
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 12:27 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от hristev »

medar1967 написа:на колко процента приблизително смяташ че се усвоява от пчелите дадената им суха захар?
Моите впечатления са че пчелите не изхвърлят захар- поне тези две години които ползвам този начин никога не съм видял нещо подобно. Захата се ползва за преработка от пчелите единствено и само за хранене на пилото, а не за евентуално складиране в килийките- това е мнение на далеч по опитни пчелари от мен. За мен захарта се използва 100%.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от medar1967 »

Благодаря за компетентните отговори на въпросите ми.....Може ли да качите снимки на милеровата хранилка?
maryia
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Юли 11, 2009 11:10 pm
Местоположение: Самоков

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от maryia »

аз съм пчелар с много скромен опит ,но за какво подхранване говорим сега :?: :!: когато пашата е в разгара си и храната в природата е в изобилие?Не ли това един от начините да се прави мед със съмнително да не кажа никакво качество?
MARYIA
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от ba4o_ivan1976 »

maryia написа:аз съм пчелар с много скромен опит ,но за какво подхранване говорим сега :?: :!: когато пашата е в разгара си и храната в природата е в изобилие?Не ли това един от начините да се прави мед със съмнително да не кажа никакво качество?
Някаде има паша - някаде няма !!1
В периода между акация и липа има смешно слаба паша /нищожно поддържаща/ и някаде се налага подхранван на по мършавите семейства !!!
Защото силните и от каманите носят мед!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от Майка »

maryia написа:аз съм пчелар с много скромен опит ,но за какво подхранване говорим сега :?: :!: когато пашата е в разгара си и храната в природата е в изобилие?Не ли това един от начините да се прави мед със съмнително да не кажа никакво качество?
Можем да говорим за каквото си искаме и когато си искаме стига да не нарушаваме правилата на форума 8)
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от genata_fi »

Колежката със скромния опит, горе колегата каза, че захарта отива само за изхранването на пилото. Ако има паша, те не взимат, прави се това, за да се симулира някаква постоянна паша при лошо време и при период без паша, както в много места по равнинните райони в момента е така. За полупланинските и планинските райони положението е съвсем друго. Още повече от началото на пролетното развитие, чак сега има една седмица хубаво време. С уточнението, че слабите семейства не взимат захарта, само силните. Все пак всеки си решава сам дали да ползва суха захар или не. Аз все още не ползвам.
hristev
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 12:27 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от hristev »

Моля който има правата и ( надявам се) може -да коригира правописа на заглавието на темата.
Благодаря предварително.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от petermar »

Майка написа:Благодаря за отговора.
Хранилката на Катица наистина е хубава, защо казваш, че е на Симо Тодоров, не е ли на Катица?
"Катица" ги произвежда, а Симо Тодоров е автора им в този вариант с използването на специална пластмаса сертифицирана за контакт с храни идеята е взел от хранилката на Гърдев, която по същество си е нормална дървена Милерова хранилка с две отделения за суха и течна храна.
Хранилките са много удобни и идеални за ползване при всякакви климатични условия, позволяват бързо и без да се безпокои пч. семейство да се поставят питки, суха захар и сироп. Колегата по-горе беше посочил за ефекта при найлона - същото е при тази хранилка влагата кондензира на стъклото над хранилката и съм наблюдавал как обират капчиците.
Nil satis nisi optimum
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от syzi »

SDC10654.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от Майка »

Благодаря за изчерпателния отговор. :)
Както и за снимката на подхранване с обикновена хранилка.
Аз съм подхранвала, но не тази година, а преди, когато се е налагало. Само в обикновени хранилки и в периоди, когато пчелите могат да се качат в обикновената хранилка.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Подхранване със суха захар.

Мнение от nikoko »

hristev написа:
medar1967 написа:на колко процента приблизително смяташ че се усвоява от пчелите дадената им суха захар?
Моите впечатления са че пчелите не изхвърлят захар- поне тези две години които ползвам този начин никога не съм видял нещо подобно. Захата се ползва за преработка от пчелите единствено и само за хранене на пилото, а не за евентуално складиране в килийките- това е мнение на далеч по опитни пчелари от мен. За мен захарта се използва 100%.
10% от захарта се изхвърля. Ако имаш чекмедже за прашец това лесно се установява. Но, в крайна сметка ползата май е по-голяма от тази "загуба"
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”