подхранване със суха захар

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
владо
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:20 pm

Re: подхранване със суха захар

Мнение от владо »

Първото което нямам претенции за голям пчелар и не казвам че захарта замества прашеца а компенсира липсата му. И като сте толкова наясно и напреднали в пчеларството бихте ли ми казали,как се работи с кошера на Гърдевбите , как подхранвате със суха захар ,как събирате прашец би ми било интересно
да го чуя от вас ?
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: подхранване със суха захар

Мнение от nikoko »

колменеро написа:
dimitarbonev написа: Нещо не си наясно с технологията на пчеларстване с кошера на Гърдев.
Щом казваш. Да не би и ти да твърдиш, че захарта замества цветния прашец?
Това, че хората работещи с такъв кошер, събират предимно цветен прашец, като стоков продукт, не означава, че кошера го събира. Или искаш да кажеш, че с другите модели кошери не може да се събира прашец? Ти като си толкова наясно, защо не работиш с него, все пак кило прашец е 5 пъти по-скъпо от кило мед?

Не видях в никой отговор някой да твърди подобно нещо, напротив. Дори трябва дА се уточни, че разграждането и е свързано именно с наличието на прашец или витаминни компоненти и разбира се достатъчно мед в семейството./И той го има или се подава заедно със захарта- прашеца/
И никой не е казал , че с другите модели не може да се събира прашец. Но. Самата система и технология предполага к-вото на събрания прашец да е по-голямо, да се започне събирането му по-рано напролет и да се завърши по-късно на есен. Не работим с него, защото вече имаме количество кошери, замяната на които изисква големи инвестиции, а и приоритетите на всеки един са различни. В смисъл, добива на мед е на първо място по различни причини.Също така сме пригодили или сме в процес да адАптираме нашите кошери до нещо близко да тази технология, което, е няма да ни даде същите резултати, но поне близки такива.
колменеро

Re: подхранване със суха захар

Мнение от колменеро »

владо написа: Целта на подхранването със суха захар е да се подхрани пилото един вид да компесира извзетото количество прашец от кошера.
Ето с това не съм съгласен.

Това което пише Цецо е точно така и то си има логично обяснение на причините и следствието от тях. Но захарта (в какъвто и вид да е) сама по себе си неможе да замести цветния прашец. Знам, че и Димитър и Николай, а вероятно и самия Владо познават отлично технологията на работа с кошер "1300 години България", но да пишат разбираемо, а не като 6 годишни. Защото иначе звучи смешно. За мен темата е приключена.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: подхранване със суха захар

Мнение от dimitarbonev »

Чак отлично не, но знаем някои неща. Проблема е че описанието на работата с осемрамков кошер не е възможно са се направи в едно мнение. Наскоро в Пловдив имаше тричасова лекция на тази тема и имаше доста пчелари, които проявяват интерес към работата с този кошер. Този, който най-добре познава тази технология в момента се казва Костадин Якофов. Другият, който също много добре я познава и прилага на практика се казва Симеон Тодоров. Ние само сме запознати теоретически, но не особено добре практически. Технологията е много добра, но прилагането и изисква изцяло да подменя оборудването си, а когато вече си изградил някаква не малка база това не е лесно най-вече от финансова гледна точка. За това в момента работя да приспособя наличната база за работа при сходни условия, което също не е евтино.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: подхранване със суха захар

Мнение от valaz »

Предполагам, че през роевия период около цъфтежа на акацията, наличието на суха захар в хранилките ще ангажира в известна степен останалите без работа пчели при евентуално влошаване на времето, като по този начин ще се намали вероятността от роене.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: подхранване със суха захар

Мнение от genata_fi »

Сухата захар бавно се взима от пчелите. Самата захароза стимулира пчелите да отделят повече пчелно млечице с което хранят повече и майката - тя снася повече - хранят и пилото повече - колкото повече пило - толкова повече прашец се внася и съответно пада в чекмеджето. Трябва да сте наясно дали мед искате да получите или прашец - 1кг мед на едро е 3.80 лв, а прашеца 1 кг е 25 лв. Прашец се взима не повече от 5 кг от семейство, което 125 лв, а като извадиш 30 кг мед постигаш пак същата сума. Но за да събирате прашец, трябва ежедневно да сте на пчелина, да имате и сушилня и пазар съответно. Доказано е, че прашеца е много в по-голямо количество в природата отколкото нектара. Но че има технология за добиване на прашец - има и тя има много тънкости. А колкото до храненето със суха захар - всеки може да го прави с нормалните хранилки, но в по-топлата част на сезона. Извън топлата част си трябва топла хранилка. А г-н Якофов твърди, че използва суха захар и по време на пашата, която захар не се взима, ако има приток на нектар. Но тя трябва да я има, защото, ако се развали времето, пчелите няма да спрат да хранят майката и съответно да спират развитието си.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: подхранване със суха захар

Мнение от genata_fi »

valaz написа:Предполагам, че през роевия период около цъфтежа на акацията, наличието на суха захар в хранилките ще ангажира в известна степен останалите без работа пчели при евентуално влошаване на времето, като по този начин ще се намали вероятността от роене.
По време на цъфтежа на акацията, ако допуснеш да ти се рои семейство, и захарта няма да те спаси. А колкото до влошаване на времето, съм написал горе за какво служи сухата захар - за хранене на майката и пилото, да не се спира развитието на семейството. Ако ти е блокирана майката и няма къде да снася, тогава ще има роене, затова трябва при такава ситуация да се взимат мерки, каквито са ясни на всички, разширяване на гнездото, увеличаване на площите за осеменяване, основи за градеж и също така разтоварване на запечатано пило.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: подхранване със суха захар

Мнение от nikoko »

колменеро написа:
владо написа: Целта на подхранването със суха захар е да се подхрани пилото един вид да компесира извзетото количество прашец от кошера.
Ето с това не съм съгласен.

Това което пише Цецо е точно така и то си има логично обяснение на причините и следствието от тях. Но захарта (в какъвто и вид да е) сама по себе си неможе да замести цветния прашец. Знам, че и Димитър и Николай, а вероятно и самия Владо познават отлично технологията на работа с кошер "1300 години България", но да пишат разбираемо, а не като 6 годишни. Защото иначе звучи смешно. За мен темата е приключена.
Когато човек твърди нещо, той трябва да е подсигурен със съответните доказателства, а също и да обяснява тезите и твърденията, които застъпва. Това се и опитвам да правя винаги и ако понякога не успявам, причината е може би в липсата на достатъчно факти, знания за дадения проблем, /както и липсата на такива в опонента ми/ а не възрастовата ми конфигурация. Начетох се и наслушах на небивалици по отношение на подхранването на пчелните семейства, на недоказани и недоказуеми обвинения и твърдения. Убедих се, че пчеларството и грандоманията вървят ръка за ръка. Така, че когато защитавам някаква теза или изяснявам нещо недоразбрано, винаги се опитвам да съм максимално обобщителен и ясен.
Разбран или недоразбран, точен или не до там, но чак пък 6 годишен........!
Е,и нали все пак човека отсреща трябва да е на съответната "конфигурация".
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”