Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от valyo »

Драги ми докторе - какъв е плюса на липсата на отвор на корпуса освен че меда ще изсъхне с дни по-бавно?
Какъв е плюса на липсата на жлеб между корпусите където да се пъхне повдигача и да помогне на отлепването на корпусите един от друг?

Какъв е плюса на потоците вода, стичащи се по корпусите от топящия се по покрива сняг. Или да се справим с това с лак?

Не на последно място - какъв е плюса от вашите мнения из форума, освен важната ви разбира се роля да казвате кой става и кой не, като полека лека единствения ставащ ще останете вие? Моля я ми припомнете нещо съществено дето съм научил от ваш пост, за да ми покажете разликата с моите изяви?

Нещо дребно, конкретно по случая - аз казвам ЗАЩО не ми харесват нещата дето не ми харесват. Кажете защо
Всички минуси, които посочи колегата за хората които работят с тях са само плюсове

за да не стои необосновано изказването.

Държа тук да се намеси навреме модератор, който да отправи предупреждение на този който според модератора заслужава да бъде предупреден.
Чувствам се засегнат, при това от някой комуто е навик да поставя квалификации от някаква своя измислена позиция. При желание мога да изясня какво имам предвид доста по-подробно.

МОЛЯ ЗА МНЕНИЕ ОТ МОДЕРАТОР, придружено със санкция за виновния - аз или забравеното футболно величие.
Последно промяна от valyo на Чет Дек 29, 2011 8:33 pm, променено общо 1 път.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от valyo »

beehives написа:
Относно разделянето на етажите е вярно, че имаме само гръцкия опит - там ежегодно се подменят и подновяват 150 000 кошера и там работят от дълги години само с този вид ЛР .
Благодаря - това е което имах предвид като казах че кошера "живее" кажи речи колкото майката в него.
Ще изровя снимки, при това тук от форума за да покажа какво им липсва на вашите кошери.
beehives
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 5:52 pm
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от beehives »

А защо поставят новото семейство в нов кошер?! Вероятно пак има причини?
Последно промяна от beehives на Чет Дек 29, 2011 8:33 pm, променено общо 1 път.
Evgeni Petkov
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Ное 14, 2011 12:38 pm

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от Evgeni Petkov »

Щом става въпрос за "гръцкия опит" да погледнем и цените за гръцките пчелари:
http://www.anel.gr/index.php?page=shop. ... =1&lang=ru
май всичко досега си е реклама на търговка за една "търговска" тригодишна програма?!?!
Последно промяна от Evgeni Petkov на Чет Дек 29, 2011 8:28 pm, променено общо 1 път.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от valyo »

beehives написа:А защо поставят новото семейство в нов кошер?! Вероятно пак има причини?
Ами има - на мен като не професионал не ми е работа да ги обяснявам на знаещите футболисти, но само да вметна че тази практика изисква много по-ниски цени от обявените от вас. И тогава е оправдана и нещата си идват на мястото. За 120 лева ще искам кошер с който да пчеларствам много по-дълго.
beehives
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 5:52 pm
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от beehives »

В Гърция се продават само двукорпусни кошери, а нашите цени са от 75 до 120 лв, в зависимост от ....... както вече писах по-горе.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от valyo »

Понеже вече ме писаха лош, ще си защитавам имиджа.

Първо - ако ще се пчеларства с кошер за два сезона то той се прави да издържа 2 сезона - не се прави сглобка на зъб защото тя оскъпява изделието. Достатъчно е да се сковат челно дъските и дори "нут и перо" не трябва при изработката. Целим се много по-ниско от 70 лева. Другия проблем е екологичен - всяка година да сечем гора за да си подменяме кошерите , но това кой производител ще го зачете не знам.
Второ - ако се прави кошер с претенция за продължителен живот, то се прави качествено (при вас на пръв поглед качество присъства) но и максимално улесняващ работата плюс мерки да е дълготраен. Което ви липсва.
Работа на производителя е да декларира той какво предлага. Не при разискването да каже - то и така може .. и то не е за всяка уста лъжица и т.н и т.н.

Рамката която видях на снимка не е достатъчно добра. На пазара има много по-добри.

Наистина с тази цена, точно прицелена в горната граница давана от програмите, прозира намерението ви да се облагодетелствате от "държавната пара" и изцяло липсва себестойностна обосновка заради което НЕ ВИ ЖЕЛАЯ успех.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от genata_fi »

valyo написа:
beehives написа:А защо поставят новото семейство в нов кошер?! Вероятно пак има причини?
Ами има - на мен като не професионал не ми е работа да ги обяснявам на знаещите футболисти, но само да вметна че тази практика изисква много по-ниски цени от обявените от вас. И тогава е оправдана и нещата си идват на мястото. За 120 лева ще искам кошер с който да пчеларствам много по-дълго.
Валка, що се нервиш ?
Нали си имаме страхотен производител. А и скоро и той ще предлага този вид сглобка. И всеки елемент му е изграден от не по-широки от 8 см детайли и всичко е със сглобка и е лепено. Това се казва професионализъм.
beehives
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 5:52 pm
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от beehives »

Колега, в какво се целим със сигурност не сте на ясно! Декларирам пред всички пчелари, че за нас ще бъде чест да работим с всеки!
За какви държавни пари говорите? Програмите не работят и дано заработят, защото те са за пчеларите, за да ги подпомогнат и да ги направят конкуретноспособни на европейските пазари на мед.
колменеро

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от колменеро »

beehives написа:Колега, в какво се целим със сигурност не сте на ясно! Декларирам пред всички пчелари, че за нас ще бъде чест да работим с всеки!
За какви държавни пари говорите? Програмите не работят и дано заработят, защото те са за пчеларите, за да ги подпомогнат и да ги направят конкуретноспособни на европейските пазари на мед.
То че искате програмите да заработят е ясно.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от Scutellator »

За малко да ви пожелая успех, но забележката относно професионализма и знанията го изключва.

Колега, не си прав.
Гърците не са си ги измислили сами тези кошери, огледай се и ще видиш че модела в този си вид е копиран от страните с най-развито пчеларство ( като изключим единствено капака, който изглежда си е техен, в противен случай капакът би ти се сторил още по-"неприемлив" по твоите стандарти - виж американския и австралийския тип капаци)

Аз съм на мнение че первазите само пречат - кошерите с первази първи се скапват, почват да гният под первазите. До сега обаче, никой от старите пчелари не е пропуснал да ме упрекне че кошерите ми нямат первази - "като ги духнел вятъра и корпусите като нямали первази и падали" - пред такова твърдение просто няма как да не останеш безмълвен.

В белите страни колите се сменят на няколко години, и то не защото вече са изгнили или негодни. Защо се учудваш че кошерите в Гърция се сменят често?
Това само показва колко сме далеч от Европа (не материално, а по начин на мислене).

Ако не знаеш с какво да третираш дървото за да запазиш кошера (боята и лака не отговарят на тези изисквания, дори по-добре без тях), няма значение качеството на материала и вида на сглобката.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от abrashev1 »

OVanBASTEN написа:Всички минуси, които посочи колегата за хората които работят с тях са само плюсове! А и отдавна неговите мнения са повече за "участие", отколкото за друго. На него и на Зарко трудно ще им хареса нещо, различно от тяхното....Да си поръчат при Трифон Банев и ....той на мига ще изпълни всяко тяхно желание! Даже и Зарко ще потвърди това!

vanHanegem, и тука ли дойде да се заяждаш!? :lol: :lol: :lol:
ROCK FOREVER
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от valyo »

Scutellator написа:
Аз съм на мнение че первазите само пречат - кошерите с первази първи се скапват, почват да гният под первазите. До сега обаче, никой от старите пчелари не е пропуснал да ме упрекне че кошерите ми нямат первази - "като ги духнел вятъра и корпусите като нямали первази и падали" - пред такова твърдение просто няма как да не останеш безмълвен.
Споделям това мнение- когато е за корпусите. Разбирам от къде е недоразумението - казал съм перваз а съм имал предвид "стреха" .И мисля че съм го изяснил в предните постове. Первази на корпусите не са нужни. Стрехи са нужни. Когато корпусите са без первази е добре да има улеснение на отделянето на корпус от корпус което е един допълнителен жлеб обкован с ламарина където пъхаш повдигача. Гената ми направи точно такива и знам от опит колко полезни са. Сега обещава и "лястовичка" - ами да ме прощава "новата фабрика". Толкова за первазите.
Scutellator написа:
В белите страни колите се сменят на няколко години, и то не защото вече са изгнили или негодни. Защо се учудваш че кошерите в Гърция се сменят често?
Това само показва колко сме далеч от Европа (не материално, а по начин на мислене).

Това според тебе добре ли е? Не гледай само от твоята (пчеларската) камбанария? Напротив, по начин на мислене изпреварвам, твърдя! въпросната практика и затова тя (практиката на честите смени, найлоновите торбички и нещата за еднократна употреба) ми е органически противна и всячески неприемлива. Затова и от село си карам с клата найлоновия боклук, батерии и прочее еднодневна гнус към София. Колкото и любима да е тази практика на "частната инициатива" и "предприемачество". Не забравяй и следващия ми довод - ако кошера ще се сменя заедно с майката, трябва ли да се прави така, че да струва максимума отпускан по пчеларската програма за кошер или да се прави с цена около 30-50 мах лева?
Scutellator написа:
Ако не знаеш с какво да третираш дървото за да запазиш кошера (боята и лака не отговарят на тези изисквания, дори по-добре без тях), няма значение качеството на материала и вида на сглобката.

Напротив, много напротив. Да кажем че си изкъпя кошерите с парафиново - восъчна баня. Какво пречи ако капака ми има стреха? И ако има стреха а не ги къпя във въпросната баня дали няма пак да изкарат 40 и повече години. Имам такива кошери. Ела ги виж - 40 годинки си стоят с и без пчели под слънце, дъжд и сняг. И не ми мрат семейства в тях! И да им се олюпи боята могат да ме почакат някоя годинка за "освежаването". Защото покрива не е плосък, водата тече отстрани на кошера, не отзад, не върху прелката и защото не е правен по програма.


Абе здраве да е. Кошерите са добри, купете си. На 120 лева с малко чепове. Сменяйте ги през година обаче. Инак ще сте изостанали в мисленето. Вие няма ги да ползвате за подвижно, но за ваше улеснение (то си е лесно, колко му е) ги изкъпете във восък и парафин, защото на който ползва за подвижно би му било лесно да ги залепи едни за други. Лято, като напече жегата, понеже са без первази но И БЕЗ ЖЛЕБОВЕ, какво ви струва да ги отделяте корпусите между които размекнатия клей се е хванал и за горната и за долната страна. Прелки на корпусите не ви трябват - к'во ви пука че нектара не става на мед и няма запечатка - така тежи повече. Важното е че сме "по модата".
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от Scutellator »

Колега, надявам се да не съм те обидил, не това ми беше целта.

Нищо не е в "черно и бяло" - "меда от рапица кристализира в питите", "прополисът полепва по пръстите", .... и за почти всичко останало за което може да се сетиш.

Едва ли е възможно да се угоди на всеки отделен пчелар, едновременно. Гърците искат такива кошери - все пак нали там се продават - такива ще бъдат. Пък българските пчелари и без това така са се засилили да купуват ЛР кошери, че едва ли си заслужава дори техните предпочитания да бъдат вземани под внимание изобщо. Не ме разбирай погрешно - всеки пчелар си има свой "собствен стандарт" - 8 рамков, 9-рамков, с еди-какво-си дъно, с вграден прашецоуловител и без, плосък, скосен и капак тип "къщичка", с велпапе за изолация, с стиропор, фибран ..... Това е допълнително отделено време, настройка на машините.... като е готова поръчката - я се появи - я не, отказване от поръчката, няма да купи цялото поръчано количество, ще има отново "пазарлък" за вече договорена цена.... и обикновено винаги ще намери какво да не му хареса. А като ти останат такива "специални" кошери, после да се чудиш какво да ги правиш.....
Когато гониш серийно производство, подобни поръчки нямат място. Виждаш го на рафта и ако ти хареса го купуваш. "What you see is what you get". Все пак като не ти харесва "Нокия -та", винаги може да отидеш в отсрещния магазин и да си купиш друг телефон.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Нова фабрика за кошери тип ЛАНГСТРОТ

Мнение от valyo »

:)
Абе горе долу го вдявам това. И без страничнапомощ. Но стигнахме дотук с дискусията защото първом дамата каза дето не било лъжца за моята уста, после доктора от Враца намери за нужно да се включи по същество, каквито са всичките му постове, трето не маловажно полицията ме разпитва 15 мин в тази връзка. Човека живее над нас и е много свестен между другото. И не на последно място кошерите си имат кусури които нямат обяснение със серийното производство и са ок за двукорпусен модел ама за повече корпуси пречат, като прелка, стреха цена. И започнах с добронамерена забележка да помогна един вид - колко му е един допълнителен отвор да се пробие и един жлеб. А чух че съм абориген и че в белите държави друго яче било и други работи дето не са за Коледа и така.
Хайде със здраве!
Весели празници.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”