Качествено пчеларско издание

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Здравейте на всички.
Отдавна си мился да попитам, вас уважаемите съфорумци и особено "по-научно" ориентираните.
Не мислите ли че на нас пчеларите, дори повече отколкото обединен пчеларски съюз ни липсва наистина качествено, за предпочитане печатно издание.
Не говоря подобие на няколкото вестници зациклили на тема ДБ или ЛР, Зазимяване и подхранване и опита на бай Х (при цялото ми уважение към всички пчелари) в практиката ДБ с 2 магазина.

Имам предвид издание опитващо се да следи новостите в света, с акцент не толкова върху пчеларската практика (такива има, пък и форума е тук), колкото върху болестите и неприятелите на пчелите, средствата за третиране, плюсове и минуси на рзлични препарати и задължително новости от света. Мого пиша за лекарства макар че това не бива да е единствената насока на изданието. Мисля си за нещо като бюлетин с новини от различни, но задължително проверен и важен характер. Естествено, доколкото у нас наука май вече не се прави, или поне не чуваме за нея, ще се разчита основно на чуждия опит - от Америка, Германия, Англия, Русия. Скутелатор може да има постоянна колконка на тема селекция - тук сме много зле и имаме много работа за да подобрим (да възстановим) качеството на майките си.
Други идей?

Имаме ли според вас, тук във форума сила и капацитет да създадем подобно нещо.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

Идеята ти Вальо е много добра, но трудно осъществима. Много е трудно издаването на вестник или дори бюлетин. Всичко струва доста пари. По време на криза е още по-трудно, тъй като няма спонсори, рекламодатели и т.н. Навлизането на едно ново издание на пазар с ограничен брой читатели, повечето от които са с доста закостеняло мислене е много труден процес. Налагането на едно такова ново издание ще отнеме много време и много голям финансов ресурс. Освен това ще срещне яростна съпротива от някои членове на научните среди които се имат за академици в областта и които в момента списват и глупости и непроверени и недоказани мнения в пчеларските вестници, само за да приберат 20-30лв хонорар, дори се подписват и под чуждо име. Ще срещнат яростна съпротива и от кръга Ганев-Петров дето се имат за световни корифеи в областта на майкопроизводството и селекцията. Хората селектирали най-устойчивата на болести, най кротката и най медоносната пчела в Европа, а може би и в целия свят, раса дето никой, дори и те още не знаят името и. Ако някой иска да види какъв ще е ефекта нека да напише един материал. Аз ще уредя да го пусне във всички сега излизащи вестници и ще гледаме сеир.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Да, тук за съжаление ни липсва пчеларски съюз. Такава национална организация, но с наистина качествени хора в нея може да се нагърби с наистина много необходимия ни информационен бюлетин.

Вижте само какво е положението в момента. За всяко нещо трябва да се ровиш на хиляди места за да го намериш и да се чудиш това което си прочел и намерил истина ли е или някой "се е объркал". И най-важното, съвсем спокойно може да подминеш информация, просто защото не знаеш за нея за да можеш да я потърсиш.

Докато наличието на систематизиран бюлетин за новости и насоки, е качествен скок за посрещане нуждите на пчеларите, изправени пред нови и все повече проблеми и за които не са наясно за решението им.

Мисля си, че субсидиите давани за неща като "национална седмица на меда" и "добри практики", могат да бъдат похарчени с много по-голяма полза за всички, ако са дадени за едно такова издание. Не че "добри практики" е лоша идея, но реализацията е пресъпна - някой от нас да е чувал нещо за добрите практики и да извлякъл полза? За седмицата вече спорихме - според мен не е толкова лоша, но според вас може да е по-добра.

Говорим за 6 до 10 книжки годишно, не за седмичник. Даже 10 ми се струват много.
Аватар
joro_st
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 6:35 pm

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от joro_st »

Аз съм ЗА такъв бюлетин и бих го купувал. За всички ни ще е от полза нещата в него да са на 100 % достоверни.
LR система
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

Всъщност добрите практики са един законен начин да си реализираме свободно меда на пазара на дребно, без да ни притеснява наредба 26. Би било добре да ги има. По принцип те не могат да са задължителни. Те са препоръчителни, но изпълнението им ти дава възможност с малко повече усилия, да получиш много по-добри възможности за реализация. При тези практики изискванията са свързани основно с хигиената и начините да опазим от замърсяване меда. Г-н Цонев от години работи по създаването на ДПчП и има доста голям напредък там. Има още неща за изглаждане, но това не е най-големия проблем. Видях, че е започнал да разяснява какво същност представляват тези практики, чрез поредица от статии в пчеларски вестник. Отпорът срещу тези практики е много голям. Не толкова заради незнание, а най вече заради конюктурата. Кой ще е най-засегнат от тези практики -търговците. Помните какво се получи с цените на едро тази година -надолу с почти лев, всичко поради две причини. Едната е сриването на пазара в Гърция и втората наредба 26 която задължаваше да си даваш 60% от продукцията на търговците. Има и още едно нещо. Упорството идва и от това че шефовете на съюзите са навързани като свински черва с търговците. Помните разните им изказвания по разните му там фестивали.
В същност вината си е изцяло в нас. Ние не можем да се организираме и сами да търсим начини за реализация. Т.Н. кооператив при нас продължава да е мръсна дума. Продължаваме да се правим и на тарикати. Дори и някой да се опита да направи нещо хубаво все ще се намерят достатъчно хора да омаскарят всичко. Така стана и със Съюза на Българските Пчелари. Този съюз бе създаден основно от две организации - Пловдивското дружество "Акация" и клуба на пчеларите номер 1. Идеята беше около този съюз да се обединят всички пчелари производители. Имаше идея да се създаде седмично издание нещо като бюлетин и справочник и имаше и идеи как да се финансира издаването му, като крайната цена щеше да е ниска и достъпна за всички. Ама виждате, че нещата пак се провалиха. Сега всичко е замряло, само за пари и келепир се говори и евентуално някакво становище да се даде и то не винаги се прави.
Не съм оптимист, че в скоро време идеята ти ще може да се реализира. По скоро си мисля, че ще е по-лесно за реализация да се направи такъв инфо сайт, но пак остава въпроса с финансирането. В днешно време всичко струва пари, дори и нашия труд, въпреки че сме свикнали да го продаваме на безценица.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от славов »

прочетете първия брой на вестник пчели , от 2012г. там си пише черно на бяло,че е спечелено дело от националната асоциация на пчеларите професионалисти и тия ограничения от 60% /за продажба на преработвател / отпадат ,решението е на върховния административен съд.
БРАВО НА КОЛЕГИТЕ ОТ ТАЗИ АСОЦИАЦИЯ!!!ПОКЛОН ЗА ТОВА ДЕЛО!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

Това, че делото е спечелено не означава, че ограниченията автоматично отпадат. Вярно в момента има вакум и нещата са отпуснати малко, но в много скоро време МЗХ ще корегират съответните текстове и те пак няма да са в наша полза. Колкото до хората, които оспориха наредбата в съда - шапка им свалям.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
gibi
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 10:32 am
Местоположение: Плевен

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от gibi »

И аз съм за такъв вестник (бюлетин), в който да имаме пълноценна информация за нещата около пчелите, но дали някога ще се получи?
Мисля си, че умишлено държат много ниски цени на меда, че иначе току виж сме много забогатяли, та да почнем да издаваме вестници, да имаме много други претенции и т.н.
За да стигнеш, където искаш - трябва първо да тръгнеш !
granda
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 9:22 am

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от granda »

Може би идеята ми да не е добра,но имам предложение да се направи национален интернет пчеларски съюз в който хора които имат връзките и смятат че могат да помогнат за разрешаването на повечето проблеми на пчеларите и пчеларството до станат организатори и представители! А предполагам всички ние ще ги подкрепим.Като всеки който членува да разчита на подкрепата на останалите при появяването на някакъв проблем и ръководители и организатори да работят за останалите,а не да мислят само за членския внос както в повечето съюзи.Всеки член може да получава справка за дейноста на съюза,бюлетина който се коментира в тази тема и всичко което е необходима на електронната си поща.Мисля,че такъв съюз ще има най много членове,от цяла България,а след като стане едно такова обединение може да се накара коята и да е организация или партия да чуят и обърнат внимание на българския пчелар и неговите проблеми,защото наистина пчеларите в България са много,но неорганизирани!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

Прав си, че идеята не е добра. Пак ще се получи като с предния съюз. Всички на позиция изчакване, да не вземе да се мине някой и пак старите кримки ще превземат съюза, защото те не чакат, а действат. И ще се появи поредния рой, който още повече ще отслаби позициите на гилдията. Казвам го като човек, който взе дейно участие при учредяването на последния пенсионерски пчеларски съюз и сега виждам, че грешката е в това, че за пореден път властта получиха хора, които по не особено честен начин я завзеха и имат не особено честно отношение към пчеларите, а по-скоро са коректни към преработвателите и старите "лидери", дето гонят келепира та дори почнаха да им подражават. Виждате какви чорби забъркаха за едни 15 хиляди лв та станаха за резил пред цяла България. И тези хора имат претенциите да са честни. Какво ли ще е ако станат нечестни не знам. Сигурно ще искат процент от добива на всеки пчелар.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

:)
Комизма на ситуацията ме кара да се смея. Не е на някого и на нещо, а просто на това как наистина живота ни върти като палачинка, докато си мислим че сме го взели в ръце.
Преди около 2 години, говорехме същото, само дето тогава Митко (дано прости фамилиарното обръщение) агитираше с жар да се включим в пчеларския съюз, а аз говорех че тая работа е обречена и ще бъде обяздено от "апаратчици" сдружението, като стигах до там в черногледство, да предвиждам сценарии при който никой няма да има право да пчеларства ако не е член и не плаща членски внос. И не е минал задължителен курс при ММ за няколко стотин лева. Който иска да гледа майки - друг курс, знаете при кого :)

Сега става така че си сменяме ролите. Все повече се убеждавам колко е важно да има истински пчеларски съюз, та дори да не са му членове всички пчелари.

И като разбирам че поради "специфични особености на родния климат" такъв съюз - полезен с дейност, не на книга само, едва ли ще е скоро възможен, ми се щеше някаква по-скромна, по минималистична цел. А именно да зарадваме отговорния български пчелар, този комуто "му пука" с един качествен бюлетин веднъж на 2 месеца или нещо такова.

По-добрия формат е печатно издание, но на първо време може да се организира и някакъв сайт. Нещо като "библиотеката" на Динко, но с по-друга насоченост. Ясно е, че ще се разчита основно (или изцяло) на публикации в чужди издания.
Разходите едва ли ще са страшно високи, (изключвам личния труд). Няколко стотин лева за абонаменти, още малко за хостинг. Пари които можем да съберем помежду си - кой повече кой по-малко. Или дори от малцина само. Дори си мисля че и в момента има колеги с доста абонаменти тук там.
Проблема е че трябват наистина качествени рецензенти. Които освен да са качествени, да са съгласни и да работят "за полза роду", както казваше Жорж. Действителността е такава, че няма как да гоним и финансов резултат. Особено в началото.


Другия вариант е , ако направим още малко компромис, да няма рецензенти и дълги материали, а наистин в телеграфен стил да се цитира къде (онлайн или в кое печатно издание) какво е излязло.
Дори само това би било от полза на всеки колега който иска да има адекватан информация, а не нещо чуто "на ухо".

Как мислите - това става ли?
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от OVanBASTEN »

valyo написа::)
Комизма на ситуацията ме кара да се смея. Не е на някого и на нещо, а просто на това как наистина живота ни върти като палачинка, докато си мислим че сме го взели в ръце.
Преди около 2 години, говорехме същото, само дето тогава Митко (дано прости фамилиарното обръщение) агитираше с жар да се включим в пчеларския съюз, а аз говорех че тая работа е обречена и ще бъде обяздено от "апаратчици" сдружението, като стигах до там в черногледство, да предвиждам сценарии при който никой няма да има право да пчеларства ако не е член и не плаща членски внос. И не е минал задължителен курс при ММ за няколко стотин лева. Който иска да гледа майки - друг курс, знаете при кого :)

Сега става така че си сменяме ролите. Все повече се убеждавам колко е важно да има истински пчеларски съюз, та дори да не са му членове всички пчелари.

И като разбирам че поради "специфични особености на родния климат" такъв съюз - полезен с дейност, не на книга само, едва ли ще е скоро възможен, ми се щеше някаква по-скромна, по минималистична цел. А именно да зарадваме отговорния български пчелар, този комуто "му пука" с един качествен бюлетин веднъж на 2 месеца или нещо такова.

По-добрия формат е печатно издание, но на първо време може да се организира и някакъв сайт. Нещо като "библиотеката" на Динко, но с по-друга насоченост. Ясно е, че ще се разчита основно (или изцяло) на публикации в чужди издания.
Разходите едва ли ще са страшно високи, (изключвам личния труд). Няколко стотин лева за абонаменти, още малко за хостинг. Пари които можем да съберем помежду си - кой повече кой по-малко. Или дори от малцина само. Дори си мисля че и в момента има колеги с доста абонаменти тук там.
Проблема е че трябват наистина качествени рецензенти. Които освен да са качествени, да са съгласни и да работят "за полза роду", както казваше Жорж. Действителността е такава, че няма как да гоним и финансов резултат. Особено в началото.


Другия вариант е , ако направим още малко компромис, да няма рецензенти и дълги материали, а наистин в телеграфен стил да се цитира къде (онлайн или в кое печатно издание) какво е излязло.
Дори само това би било от полза на всеки колега който иска да има адекватан информация, а не нещо чуто "на ухо".

Как мислите - това става ли?
не
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

Вальо, разбирам ентусиазма ти, ама като почнах да говоря за съюзите имах предвид да ти покажа какво ще се получи с идеята ти. Дори и да се съберем десетина ентусиасти и да реализираме първоначално идеята, то нещата ще опрат пак до поддържащо финансиране и преводи(аз примерно не знам английски). Ще се нагърбят двама трима души да правят преводи, но това е много трудоемка работа и не всеки ще се съгласи да работи в ползу роду ей така безкрайно. А ако ли пък се въведе някаква такса за ползване,(по принцип това даже не съм сигурен дали ще е законно) познай колко души ще се включат най-много тези които участват в първоначалната реализация на проекта. Българина не е научен да плаща за информация. Още повече дори мисля, че за да се публикуват такива статии и материали въобще ще трябва да се иска и разрешението на автора или изданието което притежава авторските права. Това също струва пари. И така омагьосания кръг се затваря. Ако нещо не ти е станало ясно попитай г-жа Дикова. Тя има много опит в тази насока. Редактираше едно от най хубавите списания точно с материали от вида на твоята идея. Жалко че фалира.
Относно съюзите. Ами ти отговора го даде. При положение, че тогава ме бяхте послушали, убеден съм днес нямаше да берем горчиви плодове. Моята и не само моята, а на всички дето участвахме в инициирането на този съюз беше съвсем различна. Очаквах, че много от участниците тук във форума ще се включат и това убеждение идваше най-вече от това, че много постове имаше, за това, че е дошло времето за създаването на организация само от пчелари, защитаваща интересите само на пчеларите. Уви останах разочарован, не толкова, че ганчовистите превзеха съюза от вътре, а за това, че от участниците във форума се включиха само един, двама души. Има една стара приказка от един култов български филм "Преди да поискаш нещо, помисли какво си дал".
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

OVanBASTEN написа:
valyo написа: .....

Как мислите - това става ли?
не
Прав си - сега след фитнеса и сауната се сетих че има и по-приятни неща...
––––––––––––––

Бонев, за нещата дето говориш съм мислил. Няма проблем с авторските права докато се ограничаваме до информация за оригиналната публикация само и с кратки резюмета.

Честно казано разчитах на тебе, като на човек дето като хване нещо и го прави. Няма шест пет при тебе.
Аз си мислех да осигуря някой и друг абонамент, а за преводите да потърся и помощ. В къщи се говорят 4 езика (и още 2половинки, ама тях няма да ги броя), но досега не съм успял да заинтересувам от пчеларство три от тях :) :) :). Страшен бойкот. Но във форума има хора които биха могли да преглеждат материалите и да пишат кратки резюмета. За тях отплатата ще е самото ползване на платените материали. Ако са пчелари биха има полза.

Индиректната полза за редакторите/преводачи освен "сверяването на часовника" може да е натрупването на материал за издаване на някоя книжка в бъдеще време. От мед се печели малко - ако може някой да си помогне с написване на книга, какво лошо. А ако човека вече е познат покрай " бюлетина" и книгата му би имала малко по-голямо търсене.

Как беше онази история с Младен Едикой си , дето преписа д-р. Грънчаров и издаде книжле. Та му образува нерви на човека...
Тези издания имат и "лайф стайл" притурки (това е модерната дума за клюка). Само от тези притурки, които нямат място в бюлетина, става добро бих казал книжле. Стил пчеларски хумор.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от volodq »

dimitarbonev написа:Г-н Цонев от години работи по създаването на ДПчП и има доста голям напредък там. Има още неща за изглаждане, но това не е най-големия проблем. Видях, че е започнал да разяснява какво същност представляват тези практики, чрез поредица от статии в пчеларски вестник. Отпорът срещу тези практики е много голям. Не толкова заради незнание, а най вече заради конюктурата. Кой ще е най-засегнат от тези практики -търговците.
Аз съм на мнение,че тези ДПчП ще създадат още по-големи проблеми на пчеларите,които и така не са малко-а и Бонев, по писаното във вестниците изглежда парите са по- важни за Цонев и сие,а не просперитета на пчеларите!И как стана така,че от създатели на съюза станахте най-големите му критици? Извинявам се, че малко не съм в темата.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”