Качествено пчеларско издание

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Еее Володя, едва ли Бонев е виновен нещо за пчеларските практики. А защо (или по-точно - какво) не му харесва в съюза е казва 1000 пъти.
Аз лично на Бонев шапка му свалям за всички усили дето ги разпиля, без полза за себе си.

Сигурен съм че няма какво да делим ние тук. Нека не се нападаме ...
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от volodq »

valyo написа:Еее Володя, едва ли Бонев е виновен нещо за пчеларските практики. А защо (или по-точно - какво) не му харесва в съюза е казва 1000 пъти.
Аз лично на Бонев шапка му свалям за всички усили дето ги разпиля, без полза за себе си.

Сигурен съм че няма какво да делим ние тук. Нека не се нападаме ...
Е добре,но докога ще са ни виновни комунистите?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

:) :) :)

Не знам.
Може Бойко да знае? :)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

volodq написа:
dimitarbonev написа:Г-н Цонев от години работи по създаването на ДПчП и има доста голям напредък там. Има още неща за изглаждане, но това не е най-големия проблем. Видях, че е започнал да разяснява какво същност представляват тези практики, чрез поредица от статии в пчеларски вестник. Отпорът срещу тези практики е много голям. Не толкова заради незнание, а най вече заради конюктурата. Кой ще е най-засегнат от тези практики -търговците.
Аз съм на мнение,че тези ДПчП ще създадат още по-големи проблеми на пчеларите,които и така не са малко-а и Бонев, по писаното във вестниците изглежда парите са по- важни за Цонев и сие,а не просперитета на пчеларите!И как стана така,че от създатели на съюза станахте най-големите му критици? Извинявам се, че малко не съм в темата.
Всеки има право на собствено мнение.
Изписал съм стотици редове защо напуснах УС на съюза. Излишно ще е да се повтарям. Вярното е че съм един от най-големите критици на ръководството на тази организация, може би и най-големия. Всичко си има причина. Всички казвате няма светлина в тунела на пчеларството. Така е няма. А можеше да не е така. Не може едно ръководство цяла година да роди само едно новогодишно приветствие и една безумица относно наредба 15, за която отговора "не" беше предварително ясен. Един заместник председател да се пъчи по голо шкембе пред камерите и да се прави на велик и ние да очакваме нещо хубаво да се случи в пчеларството. Аз не съм против съюза, а против кликата, която го управлява. Михайлов работи в защита на други интереси и това за никого не е тайна. Казвал съм го и друг път, ще го кажа и сега. Махне ли се това ръководство съм готов безвъзмездно да помагам, ако трябва и денонощно ще работя в ползу роду стига живота на пчеларя да стане по-лек. Докато тази клика ръководи съюза, няма смисъл да го правя, защото това ще е труд хвърлен на вятъра. Аз ще работя и всичко ще стои в чекмеджето на Михайлов, защото че е в противоречие с интересите на нашите душмани.
Относно практиките на Цонев. Заблуждаваш се за много неща. Практиките имат своето значение и това пак съм го писал важно е да се разбере същността. Вярно е че Цонев е малко перфекционист, но с малко помощ нещата ще се доизчистят. Не е вярно, че парите са основното от което се интересува Цонев. Когато си инвестирал голяма част от личните си спестявания и си затънал в заеми за да изготвиш един проект, убеден съм ще мислиш по съвсем друг начин. В това дето се изписа по вестниците по скоро се вижда, че друг е хвърлил око на тези пари. И е много грозно когато една организация посегне да окраде труда на някого. Ако ви покажа протокола на заседанието ще разберете, че не това дали са добри или не практиките е в същността на нещата ба парите. Някой беше решил, че парите се полагат на съюза, а не на колектива разработил практиките(колектив от 5 човека). Практиките имат своето значение за по-добрата реализация на меда и много скоро това ще се разбере от всички, но всеки има право на мнение.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от volodq »

[quote="dimitarbonev"]Относно практиките на Цонев. Заблуждаваш се за много неща. Практиките имат своето значение и това пак съм го писал важно е да се разбере същността. Вярно е че Цонев е малко перфекционист, но с малко помощ нещата ще се доизчистят.
И защо не ги изчистихте и тогава да ги предложите?Струва ми се ,че пак ще прекарате пчеларите с тези добри практики,като се повишат изискванията за помещенията/за добив на мед/и др.на които бедните пчелари не могат да отговорят адекватно и няма да могат да си продават меда директно-и за кой лобираме с тези практики Бонев, и чии интереси защитаваме?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dimitarbonev »

За сетен път се убеждавам, че само си хабя нервите, времето и средства за ползу роду. Ами господа оправяйте се сами, понеже много успешно го правите до сега. Дръжте си мишоците за лидери и ставайте богати. Утре като ви забранят да продавате въобще на дребно, сигурно пак аз ще съм ви виновен. В цял свят има правила. В тези практики не става дума да ПРАВИТЕ ЦЕХОВЕ. Тези практики не ги правя аз и нямам никакво участие в създаването им. Казал съм на Цонев, какво според мен е преувеличено и какво още трябва да се пипне. Там са описани елементарни правила които трябва да се спазват. Не можеш да вадиш меда в свинарника и това да се счита за нормално. Утре когато от МЗХ ви лепнат нови ограничения пак ще се вайкате кво стана. Тогава ще ги търсите тези практики, а търгашите ще потриват доволно ръчички и ще ви предлагат по 2лв за кило мед и ще викат и това ви е много, защото има вече такива индикации. Пчеларските практики не са задължителни. Те са ПРЕПОРЪЧИТЕЛНИ и ако ги спазвате няма да имате проблем с реализацията на дребно. Тези които правят всичко възможно да ги провалят не работят за интереса на пчеларя а срещу него. Но това последното ще го разберете едва когато ви опре яйцето. А то ще е скоро. Съдът може да е отменил някои от изискванията на наредбата, но следват обжалвания и т.н, а наредбата продължава да си действа. Дори и да се стигне до окончателна отмяна на текстовете, то това първо няма да е скоро и второ, не си мислете, че лобитата няма пак да надделеят. Ще ни хакнат изисквания, пред които практиките ще бледнеят. И после порочния кръг се затваря и тогава на бедния пчелар ще му дойде акъла ама ще е късно.
ПП Почвам да съжалявам, че вместо да стана ортак с дявола станах негов опонент. Явно сгреших. Простете ми.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от Scutellator »

Не можеш да вадиш меда в свинарника и това да се счита за нормално.
Това трябва да се напише още 100 пъти, белким някой го запомни.
Много от пчеларите си мислят че с електрическата центрофуга (и разпечатваща машина за по-амбицираните), въпроса е приключен. И вече с право да имат самочувствие на ВЕЛИК пчелар.

За съжаление на нас ни липсва основата, а да започнем да се учим наново на А и Б е непосилна задача, дори и ако имаше възможно най-доброто в цял свят пчеларско издание. Вестниците и списанията са за изчистване на детайлите, не да те учат на основни неща.

Дай боже на всеки да отиде в чужбина и да види какво означава професионален пчелар. Нямам в предвид онези екскурзии дето се организират за посещение на разни "откъсации" (от ранга на Чорбич) и полу-професионални пчелари, на които отиват предимно дядовци с до 100 кошера.
А посещение при водещите авторитети в тази област - +1000 кошера(всеки без собствен цех за восъчни основи, автоматично отпада от тази графа).
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от Зарко »

Да се включа и аз.
Това с онлайн бюлетина ми се вижда май по-лесния вариант. И няма да е проблем да се превеждат статиите (стига да има и кой де) ако се цитира и изтоника с линк. Проблема остават парите. Мисля си, че няма да е много законно да се покриват разходите с някаква такса за ползване, понеже вече се печели от труда на нещо написано от друг. От друга страна да се ползва такова бюлетинче трябва да се плати, това няма за какво да се обсъжда даже. Може да се направи нещо като съюз с месечна такса и всеки член да има право да го чете. Нещо такова ми се върти в главата. А кой знае, тоя съюз може и да прерастне в нещо по-голямо.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Този път няма как да се съгася със Скутелатор.
Ако е въпроса за това трябва ли да има хигиена - да трябва. Но далеч не мисля че меда в България се вади при по(или при много по)-малко хгиенични условия отколкото на запад. В нета изобилства от клипчета показващи вадене на мед в гаражи и фоаета. Това са пчеларите на наше ниво. Точно това имат - една центрофуга и вана за разпечатване. Може би и ел.нож в добавка.
Какво му става на меда по пътя - пита=>центрофуга=>тенеке? После питата си отива обратно в корпуса и от там пак в кошера? Колко време стои неопакован - минути?
За какво да гледам този с над 1000 кошера като аз никога няма да имам дори близка до тази цифра? Трябва ли да си правя собствен цех за основи, само защото той има?

Отдруга страна пчелрите с по-малък брой кошери също са пчелари, също участват в картинката и сопред мен дори с по-качествен продукт от "мегапрофесионалите". Това по обективни причини. Никой не може да ме убеди че разтопения при 50-60 градуса във фабриката на Венер мед е по-добър от моя. На какво основание?
И на тези (по-малки като амбиция) пчелари ни трябва в много по-голяма степен информация за новости и тенденции. Не става въпрос за Скутелатор и още 5 души накръст като него, дето и сега си я имат. Става въпрос тя да бъде "занесена" до останалите, които малко безхаберно нехаят за нея. Извинявайте за тафтологията.

Причинат защо това рябва да се случи е ясна. Защото когато им потрябва тази достоверна информация и я няма, те ще я заместят с нещо чуто-недочуто и споделено "през плет" и "на ухо" на Керпедн Кольо от балдъзата. Затова.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от Scutellator »

Когато някой е инвестирал няколко десетки хиляди евро в оборудване за направа на основи за лични нужди и използва единствено собствен восък, то се предполага наличие на малко по-друг манталитет. И явно е информиран за неща за които повечето пчелари или са в неведение или нехаят. Който може да го разбере - добре. Ако имаш амбицията да се развиваш (поне в някаква степен над средната) трябва да черпиш от "извора" и да се учиш от най-добрите.

Както и да е.
За да гледаш 10 кошера не ти трябва да знаеш нищо.

И между другото, точно фермата "Венер" е едно от "онези" места, които имах предвид по-горе - спокойно може да я пропуснеш в списъка с местата които трябва да се видят.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от Лежаков »

Ако решите да правите нещо, аз съм готов да помагам с каквото е нужно.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от светльо »

С този ЕС си го начукахме всички взаимно, ама .....
Тези препоръчителни практики баш от там идат - щем не щем, това ще е бъдещето и то в най-скоро време. Лошото е, че аман от изисквания и давания, па на среща получаваш нищо ... даже не е едно нищо, а просто нищо, неизмеримо по своята същност - как да вземе местния пчелар две стъпала наведнъж, като изкупната цена на меда не стига дори за едно стъпало. Естествено и за това (ниската цена) някак си пак ние (обикновения БГ пчелар) ще сме си виновни - изобщо това е някаква необяснима балканска магия, какво що, все се оказва, че онзи на дъното сам си е виновен .... никой не го е бутнал там, даже сам се засилва и скача като кофа у празен геран.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

E,e,e, ... Skutelator, уважавам те като пчелар доста, но сега вече трябва да те попитам - ти инвестирал ли си въпросната сума за "лични нужди"? И ако не си, да си мисля ли лошо за манталитета ти? Лични нужди между другото изключва търговска реализация. Това пък означава пчеларство като самоцел. Това е горе долу моя случай, не знам дали е твоя, но не е масовия. Самата активност по темаите за субсидиите го доказва. Такава инвестиция включва презумпцията, че ги имаш средствата. Хайде моля те. Ако бях играл и спечелил лотото миналата седмица и сега ми бяха броили 19 милиона евра, сигурно и аз щях да похарча (не инвестирам) няколко десетки хиляди за цех. Сега обаче, пред алтернативата да ги дам за това или за образование на децата мислиш ли че имам голям избор?

Има вид хора дето не мислят да се хранят от пчелите, но пък "им е кеф" да си ги гледат. Тях идеално ги устройва проста ръчна преса и прост автоклав за дезинфекция на восъка. Дори да облепят една стая с фаянс и теракота, пак са са далеко от "няколко хиляди евро" инвестиция, но пък си имат възможността да си правят основите от собствен восък. Те имат възможност да извадят много по-качествен продукт от онзи с 1000++ кошери. Не знам за техния манталитет дали е достатъчно добър, но ме ме устройва. ОК?

Стремежа за развитие наистина е много важен. Но, една мисъл кощунствена за пчеларски форум, може да има хора с друга приоритетна сфера за развитие. И да не им стига време и сили да натискат достатъчно и в пчеларството. Но пък с малко помощ и систематизиране могат да научат много и повече. Не е ли по-добре и за останалите, ако такива пчелари (защото те СА пчелари) знаят и могат повече и не вредят с незнание? При тях желанието е налице.
...И явно е информиран за неща за които повечето пчелари или са в неведение или нехаят...
И нали с идеята да помогнем за развитието на всички я започнахме темата. Нещо наистина ми убягва тезата ти - не те разбирам демек? Хем казваш че им куца на хората манталитета, хем можеш да помогнеш ако искаш, хем не щеш, хем им се караш?! Форумните съвети не са същото като систематизирана, периодична информация. Как да "захаят" според теб. Преди стотина години са го направили като са видели как е по другите краища. Нали и сега това искаме - да покажем как е при хората. Ако могат да поглеждат в АБЖ, БееКрафт, някое несмко и австрийско, руско ....дори опосредствано, ако има място където и Цонев и Гургулова и т.н. да могат да кажат как я мислят тази работа - нали точно манталитета ще се промени на четящите?!

Както и да е. Здраве да е. Ще се оправим. Всички. Някак.

Аз разбира се, следва да приема че ПАК не съм бил прав, такива необмислени предложения да правя. Като онова за рейтингите - там на бърза ръка ми написаха много много минуси (нали не съм от Перник), та сега съм спрял да ходя, да не преча. Нали беше мое предложение който не е желан да се самоограничи. Ще приема, че и тук говоря глупости и спирам. Но поне имах желанието да направя нещо за всички. Не съм искал тебе да образовам, напротив, мислех че ще се заинтересуваш да помогнеш - все пак манталитета ти нали е друг. Още повече че далеч не става дума за няколко хиляди евро.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Лежаков написа:Ако решите да правите нещо, аз съм готов да помагам с каквото е нужно.
Докато напиша отговор на тежката артилерия двама колеги са ме преварили.
Лежаков, ако наистина се хванеш на хорото обещавам да си направя един двоен наклонен лежак :)
Според мен трябват още 2ма или трима и работата ще стане. Скутелатор беше идеален, но още не сме достойни там, види се.
С темпа дето се набират"ортаци" си мисля че в началото трябва да почнем със сайт (но без форум в него :) )
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от Scutellator »

но сега вече трябва да те попитам - ти инвестирал ли си въпросната сума за "лични нужди"?
ОО НЕ. Но това не означава че не се стремя да го постигна. За мен това е едно от онези неща без които не може (ако си решил да си вадиш прехраната с пчеларство). В България сме още в период на развитие и за да знаем накъде отиваме трябва да видим тези пред нас до къде са стигнали. На запад пчеларството е бизнес и тамошните пчелари могат да си позволят много повече от нас. Когато пчеларския ти бизнес струва няколко милиона (само машините и оборудването) и можеш да си позволиш половин млн. евро за една линия за вадене на мед (тамошния аналог на електрическа центрофуга), обслужваща около 1000 кошера, и си преценил 20-50 хил евро за покупката на машини за восъчни основи като "излишен разход" е все едно че си стъпил на тънък лед.

Живеем в свят където заплащането на труда зависи от качеството на предлаганата услуга.
Представи си един посредствен хирург или посредствен винар, или посредствен готвач.
Ако си решил да си вадиш хляба с нещо, посредствеността ти те "удря" по сметката.
Всички си мислите че ще произвеждате мед( или каквото и да е) и накрая като дойде прекупвача, хоп, взема всичко на една цена. Това няма да продължи още дълго! Дори процесът вече започна.
Сега може би ще попиташ какво общо има собственото производството на основи с качеството на меда и благополучието на бизнеса. Всичко се прави с цел. Ако можеш да гарантираш че в основите ти няма остатъци от антибиотици (от където те да попаднат в меда), че няма остатъци от акарициди (което освен че би повлияло на качеството на меда, може да застраши здравето на пчелите ти. като нямаш пчели - нямаш бизнес), значи вече си изпипал и най-малкия детайл. А детайлите са ВАЖНИ!

И сега за да не ме разбереш погрешно. В развитите страни, самото ниво на пчеларството е по-високо. Тамошния професионален пчелар трябва винаги да е в час, за да не отпадне от бизнеса. Ако в България да караш 10 годишна кола е Ок, а 20 годишна се счита за нормално, то в белите страни над 5-7 г (колкото там е гаранцията) вече се счита за стара.
Няма какво да "вземеш" (в смисъл научиш) от пчелар, който самият той е сред "последните" в своя бранш, дори и когато неговата "кола" е на 10г, а твоята на 15г.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”