Имам предложение - няколко майки в един плодник

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Публикувай отговор
asasixz

Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от asasixz »

Добър ден . Значи аз работа в биологична лаборатория. И искам да дам някои съвети на пчеларите (по-точно предложения). Преди 2 години се занимавахме с пчели или по-точно със генна експресия при пчелите. До тук добре това не е нещо ново за нашия регион. Важното което е начина по който отглеждахме пчелите. При нашите изследвания пчелните семейства трябваше да са силни и с по няколко майки в един кошер който да работят заедно заради нуждата от по-бързо развитие. И сега идва главната част ( ако повтарям нещо което го знаете моля да ме извините) . Видях че тук никой не е доволен от отглеждането на няколко майки в един плодник ( те живеят и снасят яйца една до друга буквално килийка до килийка.) . При този метод се получават изключително силни кошери , а от там и добивите се увеличават неимоверно(имахме 10 кошера и среден добив беше около 190-220 кг мед без да има нужда от подхранване по което и да е време от годината.) . Налагаше се многократно подменяне на магазините поради запълването им . Друго предимство е презимуването им с малко количество мед и бързото започване на годината. И така метода е много лесен. Практически на пита (или на няколко пити в зависимост от броя на пчелните майки , големината на пчелното семейство и др. ) се поставя разтвор от : 3-4-пакет мая за хляб (живата мая), захар (различна концентрация може 1 кг на 1-2-3 литра разтвор това вече не е специфично но както знаем колкото повече толкова по-добре.) и вода около 1-1.5 литра. Тази суспензия се сварява за около 30 мин и докато е топла се излива върху готова пита . След изстиването и тя се желира и се поднася в кошера. Така мисля че никой няма да пробва това но да кажа някой разяснения– този метод за хранене се използва в лабораториите за всички насекоми , естествено има и много по-добри , но те са изключително скъпи. Всичко нужно на пчелното семейство е в тази суспензия от белтъци,въглехидрати,моно- и полизахариди и малко количество витамини.
Това беше моето предложение пробвайте го и ще видите че това засилва изключително много кошерите.
А ако питате докъде сме стигнали с изследванията ........ какво да кажа освен че живеем в България и финансиранията днес ги има утре ги няма.
tasho tashev
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:02 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Имам предложение.

Мнение от tasho tashev »

asasixz здравей те. Разкажи малко за начина и методиката за отглеждане на две майки в едно семейство при вас. Благодаря!
vankogos
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:17 pm
Местоположение: Силистра

Re: Имам предложение.

Мнение от vankogos »

asasixz написа:Добър ден . Значи аз работа в биологична лаборатория. И искам да дам някои съвети на пчеларите (по-точно предложения). Преди 2 години се занимавахме с пчели или по-точно със генна експресия при пчелите. До тук добре това не е нещо ново за нашия регион. Важното което е начина по който отглеждахме пчелите. При нашите изследвания пчелните семейства трябваше да са силни и с по няколко майки в един кошер който да работят заедно заради нуждата от по-бързо развитие. И сега идва главната част ( ако повтарям нещо което го знаете моля да ме извините) . Видях че тук никой не е доволен от отглеждането на няколко майки в един плодник ( те живеят и снасят яйца една до друга буквално килийка до килийка.) . При този метод се получават изключително силни кошери , а от там и добивите се увеличават неимоверно(имахме 10 кошера и среден добив беше около 190-220 кг мед без да има нужда от подхранване по което и да е време от годината.) . Налагаше се многократно подменяне на магазините поради запълването им . Друго предимство е презимуването им с малко количество мед и бързото започване на годината. И така метода е много лесен. Практически на пита (или на няколко пити в зависимост от броя на пчелните майки , големината на пчелното семейство и др. ) се поставя разтвор от : 3-4-пакет мая за хляб (живата мая), захар (различна концентрация може 1 кг на 1-2-3 литра разтвор това вече не е специфично но както знаем колкото повече толкова по-добре.) и вода около 1-1.5 литра. Тази суспензия се сварява за около 30 мин и докато е топла се излива върху готова пита . След изстиването и тя се желира и се поднася в кошера. Така мисля че никой няма да пробва това но да кажа някой разяснения– този метод за хранене се използва в лабораториите за всички насекоми , естествено има и много по-добри , но те са изключително скъпи. Всичко нужно на пчелното семейство е в тази суспензия от белтъци,въглехидрати,моно- и полизахариди и малко количество витамини.
Това беше моето предложение пробвайте го и ще видите че това засилва изключително много кошерите.
А ако питате докъде сме стигнали с изследванията ........ какво да кажа освен че живеем в България и финансиранията днес ги има утре ги няма.

Колега би ли уточнил точното съотношение на съставките мая,захар и вода за една доза?Така не ми стана много ясно,и по кое време е подходящо да се използва тази смес?
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Имам предложение.

Мнение от Niki S »

asasixz написа:Добър ден . Значи аз работа в биологична лаборатория. И искам да дам някои съвети на пчеларите (по-точно предложения). Преди 2 години се занимавахме с пчели или по-точно със генна експресия при пчелите. До тук добре това не е нещо ново за нашия регион. Важното което е начина по който отглеждахме пчелите. При нашите изследвания пчелните семейства трябваше да са силни и с по няколко майки в един кошер който да работят заедно заради нуждата от по-бързо развитие. И сега идва главната част ( ако повтарям нещо което го знаете моля да ме извините) . Видях че тук никой не е доволен от отглеждането на няколко майки в един плодник ( те живеят и снасят яйца една до друга буквално килийка до килийка.) . При този метод се получават изключително силни кошери , а от там и добивите се увеличават неимоверно(имахме 10 кошера и среден добив беше около 190-220 кг мед без да има нужда от подхранване по което и да е време от годината.) . Налагаше се многократно подменяне на магазините поради запълването им . Друго предимство е презимуването им с малко количество мед и бързото започване на годината. И така метода е много лесен. Практически на пита (или на няколко пити в зависимост от броя на пчелните майки , големината на пчелното семейство и др. ) се поставя разтвор от : 3-4-пакет мая за хляб (живата мая), захар (различна концентрация може 1 кг на 1-2-3 литра разтвор това вече не е специфично но както знаем колкото повече толкова по-добре.) и вода около 1-1.5 литра. Тази суспензия се сварява за около 30 мин и докато е топла се излива върху готова пита . След изстиването и тя се желира и се поднася в кошера. Така мисля че никой няма да пробва това но да кажа някой разяснения– този метод за хранене се използва в лабораториите за всички насекоми , естествено има и много по-добри , но те са изключително скъпи. Всичко нужно на пчелното семейство е в тази суспензия от белтъци,въглехидрати,моно- и полизахариди и малко количество витамини.
Това беше моето предложение пробвайте го и ще видите че това засилва изключително много кошерите.
А ако питате докъде сме стигнали с изследванията ........ какво да кажа освен че живеем в България и финансиранията днес ги има утре ги няма.

Това нова тема "хумор" ли е?
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Имам предложение.

Мнение от Boro »

Както и за питите, от какво са.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Re: Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от Кънев »

Оставаше да напише, че рекордният добив е бил през сушавата 2007 година!
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от volodq »

То за маята,че стимулира яйцеснасянето всички го знаем,но за тази система/твоята/ ако може напиши по-подробно?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
asasixz

Re: Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от asasixz »

Значи "колегата" който не вярва да отбележа някои неща :
1. Пчелите бяха хибриди (не мога да кажа от кои видове защото започнах работа там към края на експеримента и знам само че имаше от африканската медоносна пчела - тя е малко по-голяма от нашата , и поради това че са кръстосвани многократно нямаха много общо с нашите бяха по-големи , с по-дълги крака и по-масивни .) Смисъла на проучването беше създаване на по-издръжливи пчели а не по-голям добив.
2. Никой не ви кара да ми вярвате аз само обяснявам какво сме правили.
Така значи това беше за него.
Има и любопитна информация която не съм споменал е че имаше един кошер с който аз се занимавах лично и той беше с ГМО пчели (знам какво ви е мнението за ГМО затова няма нужда да го изразявате).
А относно пропорциите аз лично не се занимавах с това ,а и те бяха различни за различните кошери , но преблизително е 3-4 май + 1,5л вода + 1кг захар = варите около 30 мин и докато е топло поставяте в питите.
Питите бяха пластмасови (по-голямо удобство) .
А за това как сме гледали повече от една майка - трябва да се осигури по-голямо пространство , и втората майка трябва да се снесе в кошера и да не се пипа ( по метода в пита се пробива дупка ... или както ние празна рамка поставяме) и трябва да имат много храна преди по време и малко след снасянето за да не се чувства старата майка заплашена.
Мисля че отговорих на въпросите ако не извинявам се и питайте .
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от Dinko »

:D :lol: :shock: :roll: :P
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от Scutellator »

Пчелите бяха хибриди (не мога да кажа от кои видове защото започнах работа там към края на експеримента и знам само че имаше от африканската медоносна пчела - тя е малко по-голяма от нашата , и поради това че са кръстосвани многократно нямаха много общо с нашите бяха по-големи , с по-дълги крака и по-масивни

Не се сещам за африканска пчела която да е по-едра от европейските пчели ( след като го написах се сетих че има - apis mellifera major, но до колкото знам тя не е кръстосвана с европейски пчели) . Най-вероятно искаш да кажеш че е имала кръв(гени) от африканска пчела? ..... Ако е така, се досещам защо пчелите са били по-едри. Но обаче тук възниква друг въпрос - дали сте взели от тези с гени на apis. m. monticola (с кафеникаво-тъмна окраска) или apis. m. scutellata ( по-жълтеникаво-оранжева)

ГМО при животните не е приложим термин (все още), това би означавало да се комбинират гени от два (или повече) различни биологични вида, например пчела и светулка. А тук става въпрос за комбинация на гени от различни подвидове на един и същ биологичен вид, нещо като кръстоска между различни породи кучета. Все още не сме тръгнали да наричаме уличните помияри ГМО нали?
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Имам предложение - няколко майки в един плодник

Мнение от Boro »

А от черешите събираха ли? Що ли ми е познато всичко това. :D
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”