Медодобив 2013

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Медодобив 2013

Мнение от валко »

Пишете как върви годината има ли няма ли, в Бургаския регион много слабо.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Медодобив 2013

Мнение от Dinko »

При мен Господ даде 60 л дъжд ,
ще има мед :D
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: Медодобив 2013

Мнение от dakata_86_ »

Ямболския регион също няма тази година за сега чакаме слънчогледа ако даде нещо като цяло много слаба 2013г.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Медодобив 2013

Мнение от Krasio1980 »

акацията пусна прилично,липа нямаше...слънчогледа чакам второ вадене...общо взето съм доволен
пчеларството е проста работа за умни хора
Zayo
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 11:21 pm
Местоположение: резервата

Re: Медодобив 2013

Мнение от Zayo »

Акацията на 6+. Липата / която е най-добрата ми паша/ я напръскаха против гъсеница и ми върнаха кошерите в първи клас. Слънчоглед- ще вадя идната седмица, а като гледам би трябвало и да повторя. ЖАЛКО зя перфектно развитите семейства :evil:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Медодобив 2013

Мнение от Gojyto »

Някой да е вадил кориандър?
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Медодобив 2013

Мнение от Vikari »

В Карлово... и региона средно но по добре от миналата година , но все пак всичко зависи от състоянието на пчелните семейства....при второ вадене на 13,14 юли имах семейства с ханеманови решетки от които свалих по два магазина имах и силни семейства в които нямаше нищо.....
tora
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Мар 09, 2007 7:43 pm
Местоположение: Бургас

Re: Медодобив 2013

Мнение от tora »

КАК ДА ИМА КОРИАНДЪР КАТО ПОЧТИ ВСИЧКИЯ ГО НАПРЪСКАХА ЗА МАНА И ПЧЕЛАТА ЗАМИНА
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Медодобив 2013

Мнение от Gojyto »

При нас не са го пръскали за мана,но беше много суша и не даде.При теб сигурно е валяло често ,за да го пръскат за мана.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Медодобив 2013

Мнение от Veselin »

Gojyto написа:При нас не са го пръскали за мана,но беше много суша и не даде.При теб сигурно е валяло често ,за да го пръскат за мана.
Kaквото такова -кой хванал кой не...дайте телефони колеги да си продадем меда на добра цена..
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Медодобив 2013

Мнение от Veselin »

Veselin написа:
Gojyto написа:При нас не са го пръскали за мана,но беше много суша и не даде.При теб сигурно е валяло често ,за да го пръскат за мана.
Kaквото такова -кой хванал кой не...дайте телефони колеги да си продадем меда на добра цена..
Годжи-прав си като казваш че пчеларството е пенсионерски занаят...демек кауза предута...КАПНЕ -ЛАПНЕМ.жалка картинка.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Медодобив 2013

Мнение от Gojyto »

Да! И главно заради ниската едрова цена.То дори и в добрите години 4 лв е мизерия,а в години като тази не ми са коментира.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Медодобив 2013

Мнение от HINAP »

Извинявам се на всички които са обидени от форума.Знам със сигурност,че има колеги които вадят и повече мед,но те са на подвижно.С такова пчеларство се занимавах за 5 години и ми мина мерака.Като по млад пчелар многократно посещавах лекциите на светила в бранша.Занимавам се с пчеларство от 1977 година.Ходих на лекции в дружество Акация в Пловдив.След една лекция от ведущ пчелар реших да посетя пчелина му ненадейно и се натъкнах на много сконфузна ситуация.Същия човек казваше,че подхранва само отводките си за стимулиране на яйцеснасянето.Сега е по лесно това да се разбере особено ако притежавате инфрабинокъл за нощен лов или инфраприбор.Нощно време кошера свети под и в капака си.Всички пчели се изселват към хранилката и колкото е но голяма тя толкова повече свети.Да не забравяме,че и самия сироп е топъл.В страната има медови райони,но те са в приморските зони и се броят на пръстите на едната ми ръка.Там наистина има колеги които вадят около 100 килограма от кошери.Там влагата от морето способства за отделяне на нектар и има зони за отделяне на мана.Най точно изчисляване на нектаропотока при подвижно става като се вземат предвид джипиес координатите на местата на пребиваване на пчелина и сроковете на местостоене.За всеки период се обвързва с валежните данни и това каква растителност цъфти точно в този момент в радиус на 5 километра от пчелина.Данните разбира се не са много точни но дават доста добра база за сравнение.Преди време пуснах тези данни на колега от форума и се оказа,че на всичките места където е бил нектароотделянето е било по високо от акацията.Много се усъмних и в последствие разбрах истината.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Медодобив 2013

Мнение от светльо »

Макар и бавно, все пак аз съм сигурен, че с годините все по-малко ще се удивляваме, като чуем как някой изкарал подобни количества мед - има си начини, в България има и подходящите региони за подобни добиви. Може би, за да не се получават разни кавги ще е хубаво, колегите, които постигат такива резултати, да споделят практиката си - нормална и съвсем естествена е реакцията на съмнение, когато към днешна дата, някой съобщи такива цифри, защото тарикати в пчеларството много, а тарикатските номера ги знаем всички. На всеки е ясно, че пчеларството в България е доста изостанало - уви - с по-съвременните методи, сме все още слабо запознати, точно от практическа гледна точка, причините за това са много, но и според мен без помоща на нездрави и неразумни практики, до 200кг добив в България е постижим резултат.

Инак по темата - рапица уви тази година почти нямахме наоколо и хванах само по един магазин. Точно в цъфтежа на акацията, в баш слънчевия ден и в час пик на летежа, един самолет се погрижи за пчелите ми - та и от там само по едно магазинче извадих, инак определено щеше да е повече, защото акацията тази година даде при нас. Съответно това оказа драстично влияние в/у развитието и статуса на семействата, та от липата почти нищо - всъщност тука голяма роля тази година изигра и фактора време, не помня последните десетина години, да е валяло толкова много по време на липата, един ден не пропусна деа. Добре, че е слънчогледа, та дръпнах по три магазина от него, за четвърти не достигна вътък - дали от тук насетне природата ще даде още не знам, но и да даде, няма да е нещо значително.

п.п. ако някой ден чуете, че ще съдят пчелар за предумишлено убийство на земеделец да знаете, че има голяма вероятност да съм аз - аман, това което ме плаши повече от натравянето на пчелите е да не ми цъфне някой земеделец в такъв момент и да ми падне пердето, бати помиярщината братче, пръскат си и хич не им пука, задръжки никакви.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
алеко
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 9:56 am

Re: Медодобив 2013

Мнение от алеко »

п.п. ако някой ден чуете, че ще съдят пчелар за предумишлено убийство на земеделец да знаете, че има голяма вероятност да съм аз - аман, това което ме плаши повече от натравянето на пчелите е да не ми цъфне някой земеделец в такъв момент и да ми падне пердето, бати помиярщината братче, пръскат си и хич не им пука, задръжки никакви.[/quote]

Този сезон на няколко пъти изпадам в подобна ситуация.Няколко часово пълно умопомрачение....нечия нива ще изгори....рано или късно.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”