Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Да за помагането ходил съм помагал съм и затова знам че когато на мен ми се наложи никои няма да му е до мене в тоя момент. Това което ме интересува никой от познатите ми пчелари не практикува и за това няма как да разчитам на техния опит.Ежедневието е такова че,след като имам и мой кошери едва ли ще разполагам със толкова свободно време . Затова сега наблягам на теорията и да сведа до минимум да съм зависим от чужда помощ или ако ми се наложи тя да е консултация по телефона
rosty_sz
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 7:36 pm

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от rosty_sz »

Защо Дадани с мрежесто дъно, а не ЛР с мрежесто дъно?
Колко паши и какви има в района?
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Във Русе пашите са ясни, 3 (Акация,Липа, Слънчоглед,Аморфата я изключвам далеко е от пчелина ми) евентуално 4(рапица) в зависимост от сеитбеното обръщението на кооперациите в близост до пчелина и от метеорологичната обстановка по време на някоя от пашите .Относно ДБ или ЛР лични предпочитания в полза на ДБ:
1.Имам малко опит със такъв вид кошери
2.Не много сполучлива операция от дискова херния което само по себе си означава, че по удачни за мен са ДБ или в последствие системата Фарар ,ако все пак реша да я сменям .
rosty_sz: какво е твоето мнение по ? който ти си ме попитал
rosty_sz
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 7:36 pm

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от rosty_sz »

Мрежестото дъно е нещо чудесно, корпусните системи също. Корпусните системи дават голяма свобода на действията и възможност за реакции при различни ситуации. При така описаните паши излиза, че ще имаш постоянна паша от април до средата на август и за да я усвоиш ще ти трябват мнооооооого силни семейства, които да не отслабват с края на дадена паша. Такива семейства много по трудно се развиват в дадани. При дискова херния класическия ЛР определено не е вариант, но можеш да мислиш върху 8 рамков ЛР както и за Фарара. Откровено ти завиждам ако наистина имаш такова място на което да хванеш всичките изброени паши без да местиш.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от dimitarbonev »

rosty_sz е прав. Помисли за осмак ЛР с два корпуса и два магазина. Аз също имам проблеми с кръста и започвам да работя по подмяната на всички кошери с осмаци.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Rosty_sz е прав. Dimitarbonev също е прав донякъде, но в неговият вариант има сериозни недостатъци.
С каквито и кошери да работиш, пчелите ще събират нектар и ще ги пълнят с мед.
А сега си представи колко тежи един корпус с 8 рамки ЛР, пълни с мед!

Бихме могли да обсъдим дали има по-подходящи конфигурации лично за теб, но мисля че ще трябва да знаем отговорите на някои въпроси.
1.Имаш ли ограничения върху избора на модела кошер, с който ще работиш?
2.Каква е допустимата тежест, която можеш да повдигаш работейки с кошерите?
3.Какви са средните добиви мед в твоя район в добри години?
4.С колко кошера смяташ да работиш и колко време можеш да отделяш за тях?
5.Какво ще почерпиш, като свършим работата?
Вероятно ще изникнат още въпроси, но като за начало тези стигат.
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от danielita »

Ами мисля че за тежкото си е тежко с каквато и да е система и с многокорпусите може да е по леко да се работи на 2 плодника с полукорпуси отгоре за събиране на мед все едно е дадан блат. Аз съм млад и вместо да правя ротации на корпуси го правя с рамки да ми е по леко малко ми се удължава времето като местя рамка по рамка но не се изкривявам и работя с Магаре за поставяне на к-те :)
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от danielita »

и аз работя с дълбоко дъно но винаги ме е било страх да оставя да зимуват само на мрежесто дъно. Тая година ги зазимих мрежестото дъно на горно положение с отворена горна прелка, а дънната табла отдолу.От прочетеното до момента явно съм допуснал грешка тъй като навсякаде пише че трябва да се оставят на долна прелка за по голямо пространство в подрамъчното пространство, е 40мм не им ли е достатъчно? ,когато дънната табла или мрежестата е на горна прелка 40мм остава до долните летви на рамките.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Ползвам колан когато натоварванията са по сериозни и така за сега ми се налагало да вдигам 25кг и се справям .След операцията болка почти нямам или много рядко ми се случва и отшумява бързо но се получи едно отмаляване в кръста(чувстваш не сигурност ,че нямаш сила и си нагаждам позата за навеждане) получи се и едно опъване на сухожилието зад коляно и това е по сериозния проблем но и там се търпи малко се нагаждам в походката и го избягвам проблема но това е само при усилено ходене .Важното е желанието да го има .
т.5. Ще почерпя с хубаво домашно вино и отлежала гроздова ракия :) и барбекюто ще е на диск от дискова брана "Валандар" по модел взаимстван от форума http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 18&t=35045
т.4. Започвам с 20бр за напред ще си покаже до колко броя ще мога да си позволя като цяло да работя
т.3. Добивите варират от познат там където е пчелина колегата който е наблизо спомена за 45-65кг според годината така,че слагам средно 50кг
т.2. 25кг ще се справям
т.1.Ограничения за модела на кошера нямам имам предпочитание към ДБ
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Т.5. определено не е за изпускане, но за да стигнем до нея трябва да стигнем до конкретно, оптимално за kapaneca решение, съобразявайки се с точки от 1. до 4..
Човекът има желание.
Да се опитаме да помогнем.
И така, дами и господа, колеги, заповядайте на обсъждането!
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от Цеко »

За съжаление проблема с дисковата херния (според мен) е подобен с придобиването на алергия към пчелната отрова. Ако човека е напред с материала и има възможност с наема помощници, или приключва с дейността. Ако е начинаещ просто се отказва и си гледа здравето. Всички други варианти са компромиси с неизвестен край :roll:

п.п. И аз имам подобен проблем и знам че без помощници няма как да се справя, дори и да вадя пита по пита от кошера.....
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от зуница »

Кошери "фарар" на високи подставки облекчават "хамалогията". А предимство е , че се ползват магазинни пити от Д.Б.Ако пък не потръгне, Д.Б. получават по още един, втори, трети магазин.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Помощници ще има когато е нужно. Фарара е резервния вариянт. ДБ ще са със мрежесто дъно,има няколко разновидности кое е най удачното дъно.Ако някой си познае снимките надявам се да не се сърди а да го приеме като реклама :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от Цеко »

Капака не закрива ли горната прелка като се махне магазина?
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Снимките не са лични но не вярвам ,хубаво изпълнение и такава грешка да допусне майстора .Чакам коментари за вида дъно който е по удачен
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”