Преминаване от система ЛР към система ДБ

Модератор: toko652003

Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от toko652003 »

Имам идея догодина да започна плавно преминаване от едната система към другата,но нямам нито едина пита
ДБ освен празни нови кошери и пълни ЛР.

Според мен най-големия проблем ще е изграждането на новите пити така и разликата в размерите.

Решение според мен е да слагам отдоло плътни дъсчици на всяка ЛР рамка
и със течение на времето да ги сменям една по една докато запълня с изградени ДБ.

Друг варият е да направя надставка над ЛР корпус за изравняване на питите и да градя ДБ пити и след като се запася с необходимото количество да почна заселване в новите кошери.

Споделете какви други проблеми мога да срещна при една такава ''рокада'' и как мога да ги реша?
toko6520035927(Skype)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Gojyto »

Това е добро ре6ение и аз имам такива.Надставка 7 см под МК корпуса и слагам ДБ пити вътре.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от valyo »

Ами редиш ЛР питите в ДБ кошера като прз една слагаш рамка с восъчна основа да си ги изграждат. Далаците отдолу на ЛР рамките дето ще ги направят ще са ти вместо строителна рамка. Като ги изрежеш ще имаш и по-малко търтей.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от toko652003 »

Съгласен съм , но тогава по-трудно ще ги накарам да градят на основите
затова споменавам за плътните летви отдоло те ще им пречат да пускат далаци, но си е мисля голяма играчка
да ги закачам пита по пита.
toko6520035927(Skype)
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от genata_fi »

Можеш ако са ти на два корпуса ЛР кошерите, вадиш по една пита от долу и от горе и слагаш ДБ рамка с основа, а те отдолу и далаци ще направят.
А защо искаш да минеш от ЛР на ДБ, имах такава идея и аз, но ме разубедиха.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от iasen2 »

Колега ,любопитен съм каква ти е целта с това преминаване .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Boro »

Той човека си го каза още в първия си пост: "имам празни нови кошери ДБ и пълни ЛР"
и доколкото го разбрах той не се отказва от ЛР, а просто иска да напълни и дадан блатовите.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Alfist 8C »

Напротив. Маи иска плавно преминаване от система ЛР към ДБ. А вместо да се ковът летвички,става и с парчета плат,ама пак си е много играчка.
anto1
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 10:17 pm
Местоположение: yambol

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от anto1 »

и аз така го разбирам че иска да премине от лр към дб може да подложиш летви под корпуса да го повдигнеш и слагаш дб-питите и нямаш ядове
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от toko652003 »

yuri написа:Няма смисъл да слагаш дъсчици. Пчелите винаги градят от горе на долу и преди да пуснат далаци под ЛР ще изградят основите поне отгоре. Друг вариант е ако имаш десет рамкови магазини, слагаш по 2 и в тях ДБ рамка.
Да това за дъсчиците наистина може да се окаже излишно.
Консултирах се със човек които е преминавал от едната система в другата казва, че когато рамките са през една не пускат далаци, а градят само на основите.
Иначе ще преминавам на ДБ система защото корпусната система или по точно ЛР не е удачна за моя раион аз и сега работя, като с дадан блат,a корпусите е възможно да ги използвам за магазини.
Всеизвестно е че ДБ системата по-лесно зими.
toko6520035927(Skype)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Scutellator »

Един от методите за подмяна на плодниковите пити на брат Адам ще ти свърши чудесна работа. Всъщност той го използва и за борба срещу болестите по пилото . Ето метода - на четири годишен ротационен принцип подменя плодниците изцяло и изведнъж. Долен плодник с восъчни основи , стръсква пчелите от оригиналния плодник , оставяйки колкото да се грижат за пилото, взема майката от преди това отделената пита и я поставя при основите , ХР , стария плодник. След седмица маточниците се унищожават ,а като се излюпи пилото - ти знаеш какво да правиш.

Ето друг метод който използвах за обратната операция. Подставка 70 мм и после корпус - така можеш да сложиш дадановите пити в него, като постепенно махаш питите ,докато не станат всички един формат.

А ако просто ти трябват пити ДБ- същата подставка ,нареждаш корпуса с основи и до седмица-две ги махаш преди да са ги напълнили с пресен мед.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Scutellator »

Явно не съм се изразил правилно- майката задължително е долу при основите ( целта тука е също да се прекъсне яйценосноста за определен период от време с цел контрол на болестите и повишаване на добива при последната паша)
Пчелите се стръскват защото иначе ще си останат на пилото , а долу ще останат само летящи пчели , майката ще отслабне и е възможно да премине през решетката, при това основите няма да бъдат изградени .
Брат Адам е изчистил всички съмнителни и не абсолютно задължителни операции при всеки сезон от годината и всяка операция ( както и да е , при тяхния климат) . Ако даден детайл не е от значение ( както понякога изглежда) , то щеше да бъде пропуснат .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от batrosko »

Ако пчелина ти е там, където живееш може да оставиш част от семействата на един корпус ЛР и да чакаш да се изроят рано пролетта, естествено трябва да заложиш и доста капани наоколо. Поставяш роя в ДБ до ЛР кошера и след две седмици, когато питите бъдат изградени, а младата майка в ЛР оплодена, вдигаш ЛР корпуса върху ДБ и си готов.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от kapaneca »

Моля за съвет, темата е от ЛР към ДБ но не намерих тема от ДБ към ЛР ако съм сбъркал мястото моля да бъде прехвърляна там където трябва .Решил съм да преминавам от ДБ на ЛР кошери като за начало прехвърлям 2бр семейства който са ми най силните.На 22.06.14 прехвърлих 2 кошера от долу сложих 1корпус 10р ЛР на В.О ,майката ,ХР (пластмасова на "Лисон),над ставка 7см корпус със 10р ДБ със наличното пило което беше 7р запечатано и 2р прясно.Пуснах на другите кошери по една ЛР рамка за градеж .На 29.06 правя преглед майките са горе долу въобще не започнал градеж .Сложих майката долу по 5р изградени от другите който вземах и 5р на В.О заложих други наново по останалите кошери ,ХР друга желязна обрамчена със дървени летви.Следващ преглед на 07.07 пак същата работа майката горе долу никакъв градеж, горе рамките пълни със мед от слънчогледа пилото почти се е излюпило съвсем малко на на 1-2р има другото мед .На единия кошер не намерих майката но на тоя който намерих майката размених местата на корпусите майката я сложих горе на ЛР рамките ХР,и долу корпуса със мед .На тоя кошер който нямаше майка пчелите си бяха спокойни не даваха признак да са без майка но нямаше никакво отворено пило все пак им сложих в горния корпус една рамка със прясно пило от друг кошер .Другия който имаше майка имаше на 2р по една длан снесено на 4 до 6 дневно .Къде бъркам и как да ги накарам да работят ,че да стане това прехвърляне на семействата за зимата да са в ЛР кошери.
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Георги Кръстев »

Колега защо се връщаш към примитивното, смени си кошерите с LR 8рамкови. На два корпуса за плодник и два магазина :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”