Книги за пчеларство и медоносни растения

Модератор: toko652003

ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от ттитто »

След като се набутах с 4 лв за една напълно загубена книга реших, че е редно някъде да споделяме мнения по книгите, които излизат на пазара. Ако някоя книга ви е направила добро или лошо впечатление пишете за нея тук!

Ето я и моята първа:

Магическата сила на цветния прашец. на Наско Кирилов

В книгата се очаква да пише за производството на прашец, а то само е споменато колкото във всяка друга. Има два малки чертежа на прашецоуловители, от които нищо не се разбира. Отделено е много място за хигиената при производството на прашец, без която така или иначе всеки добър пчелар спазва. Не я препоръчвам на никой.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от pchelar4e »

"Практическо пчеларство" на Бижо Бижев - полезна както за начинаещи така и за напреднали.
"Календарен справочник по Пчеларство" на Любен Радоев.
Както и една доста полезна книжка с доста практически съвети от един родопски пчелар- "Пчеларска книга за здрави,дейни и продуктивни пчели"
Лично аз съм научил доста от тези книжки и мога да кажа че са доста полезни!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от toko652003 »

pchelar4e написа:"Практическо пчеларство" на Бижо Бижев - полезна както за начинаещи така и за напреднали.
"Календарен справочник по Пчеларство" на Любен Радоев.
Както и една доста полезна книжка с доста практически съвети от един родопски пчелар- "Пчеларска книга за здрави,дейни и продуктивни пчели"
Лично аз съм научил доста от тези книжки и мога да кажа че са доста полезни!
Добри са!
toko6520035927(Skype)
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от valaz »

Интензивно пчеларство-А. Грънчаров, 3 части. Много е добра, това са книги за по-напреднали пчелари
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от Scutellator »

Книгите на Грънчаров - загуба на време
Книгите на д-р Станчо Георгиев - out of date
Чорбич - все едно не я е писал той
Венер - полезна
Сръбската книга за фарар - съмнителна
Майката - уникално творение - Кантар - боклук ( авторът е прекалено предубеден, манипулира факти и от там пълна с грешки)
Производство на пчелни майки - Жил Фер - добра ( сбита , доста компетентен автор , но само загатва за някои тъкости , без да ги разкрива . на места с фатални печатни грешки )

Календарен справочник ... - Любен Радоев - най-добрата на български език . Дълги години няма да ви притрябва друга книга .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от valyo »

Някой чел ли е :

Автор: Станчо Георгиев
Производство на пчелно млечице и пчелни майки
Повече мед и восък в пчелина

Автор: Б. Бижев
Медоносни растения

Стават ли ?
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от stan »

Искам да ди купя "Продуктивно пчеларство - Клейтън Леон Фарар", обаче никъде не я намирам в интернет за да си я поръчам. Излиза ми само съмнителен двойник със същото име но от Наско Кирилов.
Имате ли идея от къде мога да си я поръчам чрез доставка?
Доколкото разбрах в София я има, но не ми се пътува до София само заради това.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от buci59 »

Книгата я имаше в АПИНФОЦЕНТЪР-КОТЛАРСКИ.Провери .
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от valyo »

buci59 написа:Книгата я имаше в АПИНФОЦЕНТЪР-КОТЛАРСКИ.Провери .
От там идвам - няма я в момента но Котларски каза че ще я преиздава!
Питай по телефона :
02 98 98 744
или
0887 53 08 09

телефоните съм ги взелот списанието за това си мисля че няма проблем да ги постан тук.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от ivan raynov »

Токущо се обадих на горе посочения от buci59 GSM и казаха ,че ще преиздадат книгата и на изложението в Плевен ще я има. п.с.Вальо моля за извинение телефоните Ти ги съобщи
Последно промяна от ivan raynov на Чет Яну 07, 2010 2:36 pm, променено общо 1 път.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от stan »

ivan raynov написа:Токущо се обадих на горе посочения от buci59 GSM и казаха ,че ще преиздадат книгата и на изложението в Плевен ще я има.
Супер. Благодаря за помощта.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
dackov
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 1:01 pm

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от dackov »

Two-queen colony management by C.L.Farrar
http://www.tc.umn.edu/~reute001/pdf-fil ... 20copy.pdf
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от drone »

Друго си е да четеш на български, като я преиздаде Котларски ще я четете. Аз си я купих още в началото на изданието. Книгата е от събраните статии на Фарар и отговаря повече на американските условия, климат и паша,отколкото за нашите дадености. Иначе е написана и събрана изключително грамотно и вещо, но според мен не бива да ви бъде като практическо ръководство, а просто като помагало за сверяване на някои спорни моменти в практиката ви. Аз се мъчих да развивам семействата по американски образец, но пашата при нас е толкова зле, че никога не мога да достигна развитието даже на "средни" семейства по неговите стандарти. Много по-реална е книгата на Венер и предпочитам да работя по неговите виждания. Освен това по времето на практиката на Фарар е нямало изобщо вароатоза и са се давали антибиотици на поразия за АГ. А те са от основните задължителни практики в развитието на семействата по времето му, но за сега как да е ,няма отговор на въпроса в книгата му. Така че, който си вземе книгата няма да съжалява ,но все пак имайте резерви относно практическите наставления -това е мое мнение и не ангажирам никой да го споделя.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Книги за пчеларство и медоносни растения

Мнение от valyo »

Nic написа:Търся да намеря книгата на Милан Матич. "Отглеждане на пчели с корпусния кошер на Фарар. Алпийски
кошер на Роже Делон." Апиинфоцентър "Котларски-Дикова", София, 1998. Ако знаете от къде да си я купя моля Ви да ми кажете. Предварително Ви благодаря за отговорите Ви!
Котларски издава вестник "Пчели". Офиса (магазина) му е в София на Дондуков 11, но той със сигурност ще е на пчеларското изполжение в Плевен. От него знам, че ще преиздаде книгата на Фарар, която друг колега във форума я търсеше. Пак ще цитирам телефоните на Котларски които са във вестника:

0887 53 08 09
02 98 98 744
емейл bees@dir.bg
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”