ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от toko652003 »

pooo написа:Здравейте,
Искам да пипитам следното.
Ако правилно съм разбрал при производството на корпуси за корпусни кошери - примерно ЛР, края на долната рамка е наравно с долния край на корпуса, нали така - като се слагат няколко корса един върху друг разстоянието да е 8-9 мм между долния край на рамките от горния корпус и горния край на рамките от долния корпус.


Да правилно си разбрал.
toko6520035927(Skype)
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от pooo »

Благодаря toko652003

- искам да попитам още нещо - 5 мм разстояние между страничните дъски на капака на кошера и стените на кошера добре ли е? Отвора на капака да е 5 мм по-широк от външните страни на корпуса.
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от pooo »

Някой от вас ползва ли рамки с удебеление в горния край - като тези -

Изображение

Ако да - искам да попитам - пчелите правят ли горните килийки по-широки, там където страничните летвички са по-широки. Мисля за това и се чудя дали ако пчелите правят горните килийки по-широки, майката може да снася там. Сигурно въпроса ми може да се стори идиотски на някой - но не съм имал пчели до сега и искам да обмисля всичко, което мога и евентуално да ползвам рамки с прави летвички ако има такъв проблем.
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от toko652003 »

- искам да попитам още нещо - 5 мм разстояние между страничните дъски на капака на кошера и стените на кошера добре ли е? Отвора на капака да е 5 мм по-широк от външните страни на корпуса.
Ако си ги правиш по метода ''направи си сам'' този луфт е нормален.
Ако да - искам да попитам - пчелите правят ли горните килийки по-широки, там където страничните летвички са по-широки. Мисля за това и се чудя дали ако пчелите правят горните килийки по-широки, майката може да снася там.
По принцип си градят нормално и ако майката наснесе веднага не е проблем, но ако направят меден венец наистина е надградено малко край уширението. Неслучайно по-време на паша се ползват широки рамки.
toko6520035927(Skype)
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Диян Димитров »

Това ушерение на страничната летва на хофмановата рамка играе ролята на рамко разделител . Самата широка част на рамката се допира до същата част на съседната рамка и пчелите градят килийки до толкова че да остане нормалното разстояние за движението им между двете пити. При създаването на медения венец в горния край на питата ще се получат по дълбоки килийки вдлъбната /надграждане/ ако съседната пита е вдлъбната / нейзградена /.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

Днес за първи път пчелите донесоха прашец, и за мен /предполагам и за тях/ зимата свърши. Вчера беше най силния облет на почти всички семейства. Днес успях да сложа лентите, но имаше вятър и преглед не можах да направя. Най силното сем. донесе прашец и предполагам имат пило. От есента до последните студове Т през деня беше подържана около 4 гр. нощем 10. През студове денонощно 10 гр. Подмора е минимален /със изключение на късния рояк от акар/ буквално може да се преброи. Бяха зазимени всички сем. със около 10 кгр. мед. Преди студовете на всички сложих канди около 0,5 кг. Днес три от сем. не са бутнали кандито две току що са го пробили и едно е изяло няколко кв. сантиметра, а е силен 10р ДБ и 7-8 плътно усвоени междурамия. Макар че е най ефективно подгряването в момента няма да повишавам Т защото нямат дотатъчно прашец. За мен експеримента за презимуване при малки запаси храна и семейства е успешен. Най слабото сем. /около 2-3 / междурамия ЛР стои на несъкращаван 10 рамков корпус, избра си топлата страна до входа и презимува там. Семействата бяха силно опаразитени със акар лятото и варотома при мен даде отлични резултати, но промених третирането. След 15 дни сложих нови ленти, общо 30дни. Рояка го пренесох късно и може да се каже че не е третиран / сложих му 10 ленти които бяха стояли във другите кошери/ и може да се каже че след 15 дни варатома няма вече активно вещество. За сега толкова.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от valaz »

pooo написа:Здравейте,
Искам да попитам следното.
Ако правилно съм разбрал при производството на корпуси за корпусни кошери - примерно ЛР, края на долната рамка е наравно с долния край на корпуса, нали така - като се слагат няколко корпуса един върху друг разстоянието да е 8-9 мм между долния край на рамките от горния корпус и горния край на рамките от долния корпус.
По добре е това разстояние между рамките от двата корпуса да го разпределиш по равно спрямо краищата на корпусите, т.е. от долния край на рамката до долния край на корпуса разстоянието да е 4-5мм. Същото да е и разстоянието от горния край на рамката до горния край на корпуса.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Диян Димитров »

Искам да попитам следното.
Ако правилно съм разбрал при производството на корпуси за корпусни кошери - примерно ЛР, края на долната рамка е наравно с долния край на корпуса, нали така - като се слагат няколко корпуса един върху друг разстоянието да е 8-9 мм между долния край на рамките от горния корпус и горния край на рамките от долния корпус.[/quote]

Положението на долния край на рамката в ЛР спрямо долния край на корпуса зависи от това какъв модел под покривна табла / възглавница/ използваш.
Ако използваната табла ляга върху корпуса, то долния край на рамката е на едно ниво с долния край на корпуса, а горния край на рамката е с 8 - 10 мм. по-ниско от горния край на корпуса и съответно страниците на дъното /обикновено дъно - не дълбоко/ са с 8 -10 мм. по високи от плоскостта на дъното.
Ако използваната табла ляга във фалц 1 / 1 см. , то долния край на рамката виси с 8 - 10 мм. под нивото на долния край на корпуса, а горния край на рамката е с 16 - 20 мм. по-ниско от горния край на корпуса и съответно страниците на дъното /обикновено дъно - не дълбоко/ са с 16 -20 мм. по високи от плоскостта на дъното. Ако се увеличи дълбочината на фалца в който ляга възглавничката се увеличава и наддаването на долния край на рамката спрямо долния край на корпуса и височината на страниците на дъното спрямо плоскостта на дъното.
При тези съотношения разстоянието между долния край на рамката в първия корпус и дъното, както и между горния край на рамката в първия корпус и долния край на рамката във втория корпус е 8 - 10 мм.
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

искам да попитам за тенекий за мед

Мнение от dakata_86_ »

Искам да попитам за тенекийте за мед какви триябжа да са задалжително ли триябва да са нови защото работя вав хранителен магазин и там имаме доста тенекии те са от маслини обаче отстрани са обрисувани иначе са същите пак такава големина и сас капак от горе. Мерси преджарително за одговора.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: искам да попитам за тенекий за мед

Мнение от HINAP »

Дълги години ползвах тенекии,но моите бяха нови.Преди да ги пълня с мед, разтапях восък с който запълвах краищата на дъното и страничния шев.Сега ползвам пластмасови кофи от маслини по 10 килограма,че са по удобни за носене и имат дръжка.Предварително ги измивам и слагам за няколко дни медена вода от измиването на центрофугата.Така съда вече може да се ползва и няма странични миризми от маслините.Тенекиите наистина побират повече мед, но новите нямат дръжки и малко са неудобни,особено за по напреднали във възрастта.Едно е да вдигаш 25 кг.,асъвсем по различно е 10кг.Има и друго,че при захаросване/кристализиране/ на меда ваденето е различно.Все пак всеки сам си решава в какво ще съхранява меда.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: искам да попитам за тенекий за мед

Мнение от dimitarbonev »

Аз пък си купих нови кофи със сертификат и декларация за съответствие от една софийска фирма Малко се минах, че взех 20 литрови на цена 4,32 с ДДС Има и по-малки. Взех 30 бр, ама другия път ще си взема и от по-малките.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: искам да попитам за тенекий за мед

Мнение от mladen99 »

dimitarbonev написа:Аз пък си купих нови кофи със сертификат и декларация за съответствие от една софийска фирма Малко се минах, че взех 20 литрови на цена 4,32 с ДДС Има и по-малки. Взех 30 бр, ама другия път ще си взема и от по-малките.
Що не споделиш коя е фирмата? и къде ги продават?
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: искам да попитам за тенекий за мед

Мнение от dimitarbonev »

Фирмата е ALMER и се намира в една промишлена зона до летище София. Тръгва се по стария път за летището и след като се мине под надлеза има едно колело. Продължава се направо (на ляво е за летището). След около 600м се минава под едни тръби от ТЕЦ. След това има една отбивка в дясно, над която също има тръби. Първият двор в дясно се намира фирмата. Предлагат голямо разнообразие от пластмасови опаковки. При съпоставими цени с тенекиите бих предпочел тези от пластмаса. Поне не ръждясват. Удобни са за съхранение, не заемат почти никакво място.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: искам да попитам за тенекий за мед

Мнение от dakata_86_ »

Смисъл при продажбата дали ще имам проблем ако медат е вав такива тенекий.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от toko652003 »

Досега не съм виждал подобни тенекии. Може и да ти го вземат въпрос на договорка.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”