ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от toko652003 »

Тук можете да задавате въпроси свързани
с пчелаството и пчелите за, които няма отделен подфорум.
Идеята е да не се дублират темите(въпроси), което
понякога се прави от по-новите пчелари форумци.
Мисля, че ще е особенно удачнo за начинаещите пчелари
навместо да се лутат из целия форум могат да задават
въпроса си тук, а по-опитните да помогнат със съвет. :)
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от toko652003 »

Нека да дам началото, макар и доста неща да ми са ''ясни''
винаги има човек, какво да научи дори и от начинаещите.

Как решавате проблема в късна есен, като сте забелязали, че семейството е с малко запаси мед
и е късно за подхранване със захарен сироп, нямате запасни пити, нямате и мед?

Твърда храна, взимане на пити от друго семейство, обединяване със друго семейство, кое е най-удачно?
toko6520035927(Skype)
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от genata_fi »

Аз си направих инвертиран сироп и с него запълвам запасите. Взимат го като за световно, за всеки случай намалих входовете, за да не предизвикам кражба, защото това си е като чист мед. А дори някой да не е извадил нито грам мед този сезон като мен, има толкова много приятели във форума, които няма да откажат да продадат 4-5 кг пресен мед, с който да се направи инвертиран сироп.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от христо »

toko652003 написа:Нека да дам началото, макар и доста неща да ми са ''ясни''
винаги има човек, какво да научи дори и от начинаещите.

Как решавате проблема в късна есен, като сте забелязали, че семейството е с малко запаси мед
и е късно за подхранване със захарен сироп, нямате запасни пити, нямате и мед?

Твърда храна, взимане на пити от друго семейство, обединяване със друго семейство, кое е най-удачно?
Завий семейството с една двукилограмова питка и ще иззимува спокойно. Проверено е.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от toko652003 »

joka. написа:Това е недопостима грешка на пчеларя,ако тои иска да бъде професионалист.
Вероятно си прав, но понякога се случват и пропуски,къде от недоглеждане, къде от неправилна преценка, дори и професионалистите правят грешки

...можеби заради по-голямото количество семейства, но не за това е питането. :wink:
Грешката е факт, как може да се поправи и изобщо възможно ли е?
toko6520035927(Skype)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от Gojyto »

Колегата е прав може с инвертиран сироп,който доколкото знам дори да не е запе4атан пак не прокисва.А може и на питки да го искара6.......
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от mmm.1979 »

monika88 написа:мога ли по това време да прехфьрля едно семейство от доста захабен кошар в нов
Няма никакъв проблем само гледай да е хубаво времето и да не нападнат семейството понеже по това време вероятноста от пчелна кражба е голяма.Онзи ден и аз прехвърлих два.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от toko652003 »

Gojyto написа:Колегата е прав може с инвертиран сироп,който доколкото знам дори да не е запе4атан пак не прокисва.А може и на питки да го искара6.......
Сироп в късна есен(ноември) мисля, че не е удачно :idea:
питки с пудра захар е по-приемливо.
toko6520035927(Skype)
sandan
Мнения: 48
Регистриран на: Съб Юни 28, 2008 7:36 pm
Местоположение: Сандански
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от sandan »

И аз имам подобен проблем ,подхранвам от 30 дни ЛР кошерите си със захарен сироп през 3 дни по една хранилка .Майките започнаха да снасят повече пило но при вчерашния преглед установих че кошерите имат съвсем малък меден венец и по една пълна пита мед и прашец.Мисля че тези запаси няма да стигнат за зимата и се нуждая от съвет какво да правя?
Нямам запасни пити с мед. :(
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от buci59 »

Преди години,когато си купувах едни от първите кошери,пчеларя,който ми ги продаваше ми каза,че още не може да ми ги даде,защото не им е попълнил запасите с мед.Тогава не разбирах от тези неща,а и меракът ми беше голям,затова ги взех с излишната уговорка аз да направя това,което той искаше да свърши.Кошерите ги взех след 25 септември и заедно с тях човекът ми подари и половин тенекия мед и ми поръча да пълня хранилките докато меда свърши.Така и направих.С-та презимуваха нормално,развиха се и дори се роиха-толкова съм разбирал.Та по въпроса-аз бих го направил с мед.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от buci59 »

Алескей,направи това ,което съм описал и няма да съжаляваш.Пълни хранилката с мед до горе,но стестни и входовете.Има време за няколко хранилки,което ще ти е достатъчно.Успех.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от genata_fi »

Може и да не пресен, при тази температура която поддържат, и стар да е меда, ще се разтопи. Важното е да е мед, който веднага да складират, а не да преработват. Послушай колегата, няма да съжаляваш.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от ivan5555 »

аз така знам .захар до 15 септември след това при голяма нужда мед захар вече след март
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от dimitarbonev »

Последните три години се сблъсквам със следния проблем. При добри запаси през август, със захлаждане на времето пчелите правят бурно развитие и към средата на септември запасите почти се изчерпват. Първата година направо се панирах Но направих инвертиран сироп и макар и в края на септември им го дадох във вътрешни хранилки. Така допълних запасите и пчелите иззимуваха безпроблемно. Лошото е, че последните години изчезна бодила, който даваше поддържаща паша и при подхранване за развитие в края на август пчелите се развиват, но запаите намаляват. Така е и тази година, само че сега лошото време и невъзможността да излизат стопи запасите им. Пак ще им дам инвертиран сироп за допълване на запасите.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Въпроси и отговори.

Мнение от toko652003 »

sandan написа:И аз имам подобен проблем ,подхранвам от 30 дни ЛР кошерите си със захарен сироп през 3 дни по една хранилка .Майките започнаха да снасят повече пило но при вчерашния преглед установих че кошерите имат съвсем малък меден венец и по една пълна пита мед и прашец.Мисля че тези запаси няма да стигнат за зимата и се нуждая от съвет какво да правя?
Нямам запасни пити с мед. :(
Все още дори до месец не е късно да се подхранва със захарен сироп.

Ще ви разкажа една истинска случка, как мой приятел професионалист спаси пчелина си в тежката 2007 година.
Всички знаем че 2007 беше много слаба откъм принос на нектар и майките снасяха слабо нямаше достатъчно прашец... Та какво направи моя колега, пчелина му беше останал гладен през цялото лято имаше вероятност да загинат всички пчели през зимата. В края на август установява, че в една трета от семействата му има много малко мед т.е ''веялка'' а в една част(отводките) няма никой, в останалите семейства запасите са на 50%
Значи говорим за пчелин с над 250 семейства . :idea:
Септември месец колегата направи нещо много фрапиращо , но в същото време единственото спасение за семействата обединение на тия които са без мед с тия които са с задоволително количество мед
макар и бройката да му се намали фрапиращо на 110 семейства, всичките оцеляха, а на пролет с благодатната 2008 година се възвърнаха на предишното количество т.е много отводки и много мед. В момента пчелина му има над 300 семейства.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”