ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от ттитто »

В габровската Капитан дядо Никола също правят пластмасови кофи. Ние ползвахме миналата година такива от 18 литра с квадратна основа. Те са с дръжки и капак и бяха под 4 лева около август 2011.
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от dakata_86_ »

Мога да си взема и пласмасови от сирене са кофичките със капак от тях даже и имаме във голямо количество.
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от RANOBUDEN »

На колегите, които имат намерение да ползват пластмасови съдове за меда искам да припомня,че меда е с високо относително тегло и при ползване на по голям такъв съд при местене или подреждане е много вероятно да се спука и мъката е голяма. Случвало ми е се с бидон с ракия, едвам го прежалих :( .
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от зуница »

От 5 години ползвам пластмасови квадратни кофи от 18л.,турски.Около 25кг. мед събират и не се чупят дръжките при пренасяне.Това не пречи винаги със страх да ги нося.Проблем е, че меда в тях се захаросва по-бързо отколкото в стъклен буркан от 3 литра.Стъкления буркан е по-удобен за работа и по-труден за съхранение.А кофите взех от "стрелеца" на гарата в София.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Въпрос за многокорпосни кошери

Мнение от dakata_86_ »

Имам един вапрос онзи ден си купи 8 многокорпосни кошера а досега не сам работил сас тази система на два корпуса са третия не ми го дадоха а вапроса ми е сега пилото им е вав втория корпус триябва ли вартия нещо или да ги оставям така. Мерси предварително за одговорите.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Въпрос за многокорпосни кошери

Мнение от dimitarbonev »

С осмаците ти трябва задължително трети корпус и магазин. Още е рано да въртиш корпусите. Работата с тези кошери е същата като при 10 рамковите ЛР кошери. Нека напълнят с пило и пчели горния корпус и тогава завърташ.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Въпрос за многокорпосни кошери

Мнение от ттитто »

Аз работя също с осмаци. Завъртането вече е закъсняло според мен, ако се чака да напълнят втория корпус с пчели и пило. Имайки предвид че трупат по двете крайни рамки нектар и прашец, аз ги въртя когато се появи пило на 5 рамки.
Но колегата дака не казва, че няма опит с осмаци, а че няма опит с многокорпусни кошери, от които си е купил 8 бройки.
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от dakata_86_ »

Ами да ви кажа аз нямам никакав опит от миналата година се занимавам сас пчеларство тогава си купи 6 броя дадан блат. А тая година многокорпосните и какво ще рече осмаци осем рамкови такали тея са 10 рамкови които ги купих и не знам какво да правя. А пилото не е чак толкова много на по 3-4 рамки наи много да е.
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от dakata_86_ »

Извинявам се не не разбрах какво да правия неска ги гледах на по 2-3 рамки пило са на втория корпос да го вартя ли или да не барзам и дали да им давам захарен сироп досега им давах два пати.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от toko652003 »

На по колко рамки са корпусите и пчелите, колко от тях покриват? Опиши състоянието на пчелното ти семейство, по-подробно. Така без конкретна информация съвет е трудно да се даде.

По принцип се подхранва през 3-5 дни стимулиращо с по 200-300 грама сироп ако го вдигат значи семейството е прилично.А лично зимувам семействата си на един ЛР корпус и разширявам постепенно след 10-15 април в зависимост от времето и покритието на пчелите по питите.Гледай и да не ги задръстиш с прекалено много ''хранене''.
Успех!
toko6520035927(Skype)
dakata_86_
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 11:53 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от dakata_86_ »

Корпосите са 2 третия не ми го дадоха а пчели си има почти на всички рамки и долу и горе а сиропа им го давам във седмицата веднаж и си го зимат нормално.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

Изхвърлят ли пчелите търтеите когато са по вече?
Имам сем. в което има рамки за търтеи, но всеки ден има пълзящи пред кошера. Във сем. има храна, прашец и всичко необходимо. Вярно е че са доста но са добре гледани, охранени, няма следи от акар или друго заболяване. Сем. си работи нормално.
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от mitkoo_a91 »

Здравейте въпроса ми е кой как се справя с липсата на нектаропоток между пашите за да може да се запази работното настроение на семействата, а не да се приготвят за роене.Бях чул че се слага пудра захар в хранилките и те си взимали неопходимото количество за изхранване на пилото, но точно как, колко се слага неми е ясно, ако някои е запознат с тази техника нека сподели.Изобщо кои как се справя.Благодаря ви!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от toko652003 »

Moже и захарен сироп, но в един момент става ''каца'' без дъно. :lol:

По добре само разширение с основи за градеж и с очакване за скорошен нектаропоток.
toko6520035927(Skype)
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от DAN »

Niki S написа:Изхвърлят ли пчелите търтеите когато са по вече?
Пчелите винаги регулират броя на търтеите в семейството и не е необходимо, дори според мен е абсолютно забранено пчеларя да се намесва в това отношение. Всяка намеса за редуциране на броя на търтеите води до дестабилизация на семейстното и насочване на усилията на пчелите за възстановяване на оптималния брой на търтеите.
Преглеждай редовно семейството за болести особенно ако забележиш и блуждаещи работнички освен търтеите. Ако всичко е наред не се притеснявай.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”