с колко да започнем

Модератор: toko652003

karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

kolobus написа:Аз ти вярвам!Миналата година работех в комплекс"ЕЛЕНИТЕ".Целия сезон работех там.Е...не като управител,но без мен управителят, не си беше на мястото.Работех в частни апартаменти.Интересно ми беше.Че и на плажа де. :lol: :lol: :lol: Има кво да видиш.Едни РУСКИНИИИИИ! :lol: :lol: :lol:
мейду другото какжо работиш,пиши на лични че ми трябват хора.
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: с колко да започнем

Мнение от berija »

karamanski_bs написа:
kolobus написа:Аз ти вярвам!Миналата година работех в комплекс"ЕЛЕНИТЕ".Целия сезон работех там.Е...не като управител,но без мен управителят, не си беше на мястото.Работех в частни апартаменти.Интересно ми беше.Че и на плажа де. :lol: :lol: :lol: Има кво да видиш.Едни РУСКИНИИИИИ! :lol: :lol: :lol:
мейду другото какжо работиш,пиши на лични че ми трябват хора.
Генерален директор - чакам оферта :D :D :D
М- у другото това дали беше пчеларски форум :roll: Но от друга страна трябва да се приветстват работодатели и инвеститори ОСОБЕННО В БЪЛГАРИЯ ,знае ли се от къде може да изскочи заека ,щом си пчелар хотелиер (някъде и за трактори ставаше дума) къде да търсиш работна ръка,ми в пчеларски форум много ясно :wink:
Изображение
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от toko652003 »

Кoлеги ако ще се лигавите
или бъзикате поне го правете в разговорките.
Темата хич не е маловажна... поне за новаците.

п.п.имаите малко уважение към тия които потдържат това място.
toko6520035927(Skype)
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: с колко да започнем

Мнение от berija »

toko652003 написа:Кoлеги ако ще се лигавите
или бъзикате поне го правете в разговорките.
Темата хич не е маловажна... поне за новаците.

п.п.имаите малко уважение към тия които потдържат това място.
Тако ти изобщо прочете ли какво съм написъл? Ако не си разбрал написаното от мен искаше да каже това което си искал да кажеш и ти :idea:
Конкретно по темата - 2 ,които да ги докарат (първите си кошери) до успешно презимуване , от 2-та да направят 4 ,пак да презимуват успешно и ако нещата са ОК ,и човек вече е убеден ,че пчеларството е за него ,то може да започне екстремно увеличаване на броя :wink:
Защо 2 :
1. Два кошера се гледат много лесно ,т.е. дори и нищо да не разбираш (което предполага предпазливи ,дори неадекватни действия ,което от своя страна води до мноооооооооооого увеличено техническо време за ицпълнение на определена процедура) ,леснотата и добрите резултати водят до чувство на лична удовлетвореност .
2.Започването с 1 кошер е неудачно поради невъзможноста практически да приложиш - подпомагане развитието на по-слабия с придаване на пило ,евентуално ако стане нещо с майката ,няма от къде да придадеш пило .................... и все основни операций които е необходимо практически да усвои един пчелар преди да прибегне към по-сериозни действия (професионално пчеларство).
3.Количеството мед от 2 кошера е оптималното (според мен) за задоволяването на нуждите на 1 семейство ,ако пък годината е мн. лоша (пчелите не съберат стоков мед),то и от 3 пак нищо няма да се изкара.
4.Стартиране с минимални финансови средства (евентуално загуби АКО....................).
5.При 2 кошера лесно ще намериш ентусиасти пчелари които да ти помогнат практически ,при увеличаване на броя кошери интусиастите ще намаляват (все пак и те си имат работа :wink: ).
....................................................................................................................................................................................
Като чвека вече е убеден ,че това е неговия път (пчеларството) ,то е добре (според мен) удърно да увеличи кошерите примерно от 4-8 на 50-60 ,за да се сблъска с др. проблеми - намиране на пазар ,превенция за болести ,оптимизиране на работата (вадене на по-големи количества мед наведнъж ...............) ,намиране на подходяща индивидуална формула за разпределение на времето (семейство ,пчели ,разтуха и пр.) и др.
Това засега ме е научил живота ,тези стъпки важат не само в пчеларството ,а попринцип за почти каквато и да е стартираща дейност ,относително независимо от възраста на стартиращия ,т.е. важи и за - учение ,спорт,работа ,хоби и тнт.
Изображение
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

off topik

Мнение от toko652003 »

berija къде си прочете ника в поста ми?

По темата, както споменах в началото минумум две семейства, като за начало.
Ако има човека мерак и т.н може и с повече да започне.Брат ми започна тази година с 20 семейства сега са над 40
нямаше си хал на хабер. :)
toko6520035927(Skype)
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: off topik

Мнение от berija »

toko652003 написа:berija къде си прочете ника в поста ми?

По темата, както споменах в началото минумум две семейства, като за начало.
Ако има човека мерак и т.н може и с повече да започне.Брат ми започна тази година с 20 семейства сега са над 40
нямаше си хал на хабер. :)
Колега според мен ,или брат ти си е имал хабер ,или някой около него си е имал хабер (както бе при мен) ,или е невероятен оптимист ,но като се замисля и аз така навремето бях готов да тръгвам на посоки без да съм наясно накъде отивам :lol: :lol: :lol: Доста подобни начинания съм стартирал ,кои оспешни кои не :roll: НО с опита започнах да разбирам защо хората действат предпазливо ,иначе на почти всеки гладен му се ще да отхапи голям залък ,а не да събира трохите ,но с времето (по скоро с опита) се научаваш ,че преди да налапаш нещо голямо ,то преди това трябва да се убедиш какво е ,щото може и да е един голям ............. - това може да се приеме като т.6 от мен (защо 2) 8)
Изображение
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от toko652003 »

Колега пак не четеш внимателно(това го казвам на майтап) ;))
..забрави двете буквички -> и т.н. а те включват много неща включително и човек с опит(моя милост) :oops:
справка -> първоначалните ми постове по темата, няма нужда да се преповтарям.

На новаците пожелавам успех! Който не рискува той не печели.
Трябва да е с мярка наистина, защото най-лесния начин да загубиш средства е ако ги вложиш в пчели и да си мислиш, че нещата ще дойдат(станат) от самосебеси т.е на тепсия. :)
toko6520035927(Skype)
ivoo0215
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 1:34 pm
Местоположение: Добруджа

Re: с колко да започнем

Мнение от ivoo0215 »

Здр-те,още април 2012 си ги купих-3 дадан блата 12р-стабилни семейства с майки на 1-2 години.
Заради лятния гурбет успях само една ранна отводка да направя и 2 по късни с майки от Плевен.Така..........сега зимуват 3 сем и 3 отводки,изкарах завидно добро количество мед при такава голяма суша,но може и повече :).Живот и здраве догодина да ги направя поне 10 само от тях а и да купя още някоя отводка.Изкарах странен мед от тютюн странно но факт,макар да няма в близките стотици километри освен нашия регион такива насаждения :P
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”