помощ за младия пчелар

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
pamo
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 30, 2012 3:26 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от pamo »

Здравейте! Миналия август сменях 5 стари майки с нови от Търговище. Приеха ги нормално но сега са по-слаби и от старите, на 4-5 рамки с пило, а една изобщо не снася и няма никакво пило. Подхранвал съм с мед, зах.сироп и стартовит 5 пъти. Все още има доста пчели и мед. Майката я видях 2 пъти по точката- енергична и едра. Какво да правя за да спася кошера?
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Veselin »

Ако не искаш да разформироваш кошера и нямаш друга майка придай пита с яйца от друг кошер да произведат свищева.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Dinko »

Присъедени го към по силен кошер,
за да не си отваряш много работа :D
pamo
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 30, 2012 3:26 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от pamo »

Днес се реших да ликвидирам майката. Придадох 1 пита с пресни яйца и запечатано пило за да си направят свищева. Питането е :
1. Трябва ли да унищожа запечатаните маточници на 4-ия ден и да останат незапечатаните? А след проснасянето на новата майка да се стимулира ли със захарен сироп или нещо друго?
2. Имам един слаб кошер на 4 пити пило със стара майка. Как по-добре да създам нова- чрез осакатяване за самосмяна или по горния метод?
Благодаря!!!
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Грийнхорн »

bpp_sg написа:
Грийнхорн написа:Здравейте колеги пчелари( ако мога да се наричам пчелар все още). Преди една седмица купих от един съсед( дядо на 82г.) 3 кошера със пчелните семейства. Той ми обеща да ме учи и напътства в занаята( както той се изрази), но неведоми са пътищата божии. Дядото почина вчера( лека му пръст) днес го погребахме и аз останах с три кошера, който още не сам ги отварял за да видя какво има вътре. Моля за съвет. Какво да гледам след като отворя кошера и как да различа майката от обикновената пчела, а също така и търтеите?

От форумите трудно ще се научих да пчеларстваш! Тук има полезна информация, но на теб няма да ти свърши работа.
Първо, намери някой опитен пчелар, за да ти помага и учи няколко месеца.
Второ, купуваш си "Календарен справочник по пчеларство" от Любен Радоев и започваш да четеш месец по месец, внимателно!
Успех!!!

Прав си колега! Трябва четене, четене и пак четене. Вчера за пръв път отворих кошерите ( т.е. отворих само един кошер). Вдигнах една рамка пълна с пчели и започнах да оглеждам дали има пило, майка и т.н. Без да искам съм притиснал една пчела и тя ме ужили точно под нокътя. Доста силно ме заболя и изтървах питата върху кошера. Като се вдигнаха онези ти му пчели и започнаха да жилят.........ужас. Че аз побягнах , побягнах, но се върнах да спасявам кучето, което е вързано на 4-5 метра от кошерите. То милото , ще запомни този ден за цял живот( след като го отвързах избяга в гората и още не смее да се прибере)
Мога поне да се похваля, че "кръщенето" мина благополучно за мен и да се похваля, че не съм алергичен. Е все още ме наболява тук там, но се търпи.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от зуница »

Колега,Грийнхорн,
Полезен съвет "Където и да те жилят не мърдаш".Винаги пазиш очите, с другото се свиква.След хилядното ужилване, вече не ти прави впечатление.Теглиш им една и ти минава.Ако не си танцувал "Еротичния танц на пчеларя", ще го научиш бързо и лесно, когато пчела ти влезе в гащите за да се запознаете по-интимно.Важното е докато сваляш гащите да си по-далече от кошерите ,да не се появят и други кандидатки за запознаване.
Извън шегата наложи си волята когато хващаш пита или просто пипаш из кошера движенията ти да са като на хамелеона.Резките движения дори при други идеални условия за преглед са предпоставка за жилене.Те пчелите ще те научат, но уроците им са болезнени.Като начало не е лошо да си носиш една покривка или парче чист плат с което да можеш да покриеш кошера когато ги разлютиш и тогава бягай.Преследвачите ще са по-малко, а и по-бързо се успокояват.
Успех!И по-малко бягане от кошерите. :wink:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Veselin »

pamo написа:Днес се реших да ликвидирам майката. Придадох 1 пита с пресни яйца и запечатано пило за да си направят свищева. Питането е :
1. Трябва ли да унищожа запечатаните маточници на 4-ия ден и да останат незапечатаните? А след проснасянето на новата майка да се стимулира ли със захарен сироп или нещо друго?
2. Имам един слаб кошер на 4 пити пило със стара майка. Как по-добре да създам нова- чрез осакатяване за самосмяна или по горния метод?
Благодаря!!!
Защо не отговорите на човека с 2 думи а спамите темата му.?Ясно е че всичко е написано в книгите но му е трудно да го приложи на практика -и ние сме били така.
Колега pamo,добре е да унищожиш първите запечатани маточници и да оставиш откритите,през цялото време трябва да подхранваш с по 200 -300 грама сироп(зависи колко поемат) до оплождането.На слабия (не знам колко е слаб)може да приложиш първия метод или ако има достатъчно -5-6 междурамия пчели подрежи една предна лапка и смачкай крилцата на майката-ако е на повече от година ще я сменят,ако е миналогодишна мисля че няма да стане .Успех!
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от niki1313 »

Когато някой гладува, не му подарявай риба, а го научи да лови риба.

Когато, някой има проблем, не му давай решение на проблема, а направи така, че сам да достигне до решението.
pamo
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 30, 2012 3:26 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от pamo »

Благодаря! Ще повредя майката защото не си знае годините. Благодаря за съвета!
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Зарко »

niki1313 написа:Когато някой гладува, не му подарявай риба, а го научи да лови риба.

Когато, някой има проблем, не му давай решение на проблема, а направи така, че сам да достигне до решението.
Може и като кръстословици и ребуси да му дадеш пътя до решението... защо не и като бесеница...
ivoo0215
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 1:34 pm
Местоположение: Добруджа

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от ivoo0215 »

Здр,както се подсещате,че пиша в тоя раздел искам да чуя няколко мнения.
Та случая ми е такъв,че имам едно семейство средно по сила за тоя сезон според мен,има млада майка която снася г/д добре,но има един запечатан маточник.
Въпроса ми е дали да оставя да видя какво ще стане,но ми е чудно при положение че майката е невредима,каква ще е причината затова ? Или да разваля маточника?
Благодаря предварително :)
donald
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Фев 14, 2013 12:47 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от donald »

Абе може и да е добра,ама пчелите не мислят така.Явно искат да и бият шута.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от зуница »

Колега,ivoo0215,
Наблюдавай кошера.Готви се за смяна на майката.Може да имаш късмет да видиш две майки в семейството.Не се меси ,а само ги наблюдавай.Средно семейство с един маточник ,не съм видял да се рои.Спокойно за сега.(Ако броя на маточниците нарастне тогава ситуацията ще е друга.)
Ако не успее само по някакви причини семейството да смени майката , преди есента , ти я смени.Щом са пожелали да я сменят, сигурно има защо.Много вероятно тая майка да не изкара зимата , ако остане до тогава.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Майка »

Кошер Д.Б.-12 рамки.Реших експериментално да оставя едно силно семейство да презимува с един магазин ,изпълнявайки инструкциите,от форума.Впечатли ме голямата акивност на семейството.При отварянето видях 4 рамки осеени със запечатано търтеево пило. Друго пило липсваше.Останалите 8 рамки бяха чисти.В плодника имаше 8 рамки плътно покрити с пчели.Тръснах пчелите от магазина и затворих кошера.Търтеевити рамки остъргах ,а магазина поставих при другите магазини,които защитявам смравчена киселина,чакайки пролетта.Ще се радвам на отношение.
Колеги, моля за отношение към проблема на един колега, който търси мнение. Моето мнение е, че може все още да бъде обединено семейството с друго, въпреки, че е ноември. Температурите са подходящи и репродуктивните възможности на търтовките затихват.

Въпроси:

Ако снасящи не са пчели-търтовки, а майка-търтовка, какво би се получило, като без да търсим майка, обединим двете семейства по това време?

Може ли семейството да презимува успешно, така, без намеса от страна на пчеларя?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Dinko »

Ако е майка търтовка по лесно се обединява
към друго семейство.Има и шанс да оцелее.
Пчелите търтовки са много злобни и шанса е по малък .
Ако има майка търтовка по добре да се отстрани
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”