помощ за младия пчелар

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Boro написа:Далаците се изрязват внимателно и се прикрепят по размер към празни рамки като се привързват към тях. Щом нямаш опит ще ти е сложно затова извикай на помощ някой колега с повече практика. После почерпката е задължителна. :D
Благодаря за съвета, но за съжаление няма към кой да се обърназа помощ. Би ли ми дал малко подробности за привързването, предполагам имаш предвид с тънката тел. Ако някой има снимка на такава рамка с пита ще съм му много благодарен.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Boro »

Имаше в ютуб едно руско клипче как вадят рояк от дънер но не го откривам в момента. В него нагледно показваха извадените далаци изрязани се поставят в легнала рамка и се привързват с конец или тел към нея от външната страна. Няма значение дали са с пило или с мед и прашец, няма да ти е жал. И внимателно ги поставяш там където ще заселваш семейството, добавяш и други изградени или основи. След няколко дни вадиш една по една тези преправените и ако са ги залепили хубаво към рамката отстраняваш вързията. Няма да е лошо предварително да си ги белязал тия рамки за да не ги въртиш в центрофугата, че без тел хептем ще ги изпокъсаш.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Boro написа:Имаше в ютуб едно руско клипче как вадят рояк от дънер но не го откривам в момента. В него нагледно показваха извадените далаци изрязани се поставят в легнала рамка и се привързват с конец или тел към нея от външната страна. Няма значение дали са с пило или с мед и прашец, няма да ти е жал. И внимателно ги поставяш там където ще заселваш семейството, добавяш и други изградени или основи. След няколко дни вадиш една по една тези преправените и ако са ги залепили хубаво към рамката отстраняваш вързията. Няма да е лошо предварително да си ги белязал тия рамки за да не ги въртиш в центрофугата, че без тел хептем ще ги изпокъсаш.
Благодаря ти много, ще се пробвам в понеделник да видим какви ще ги свърша и снимки ако мога ще направя да има за архива.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от drone »

lisygera написа:
Boro написа:Далаците се изрязват внимателно и се прикрепят по размер към празни рамки като се привързват към тях. Щом нямаш опит ще ти е сложно затова извикай на помощ някой колега с повече практика. После почерпката е задължителна. :D
Благодаря за съвета, но за съжаление няма към кой да се обърназа помощ. Би ли ми дал малко подробности за привързването, предполагам имаш предвид с тънката тел. Ако някой има снимка на такава рамка с пита ще съм му много благодарен.
Няма нужда от снимки, освен това качването в форума е цяла галимация, не като в други големи форуми където качването го правиш директно от компютъра. Виж аз как съм правил процедурата в опростен и усложнен вариант. Простия - приготвяш празна необтелена рамка и парче пчеларска тел към 2 метра. Завързваш я в единия край на горната или долната латва на рамката. Отрязваш далака с пило мед и прочее, поставяш го да стъпи върху долната летвичка вътре и с тела почваш малко диагонално да увиваш около долната и горната летва. Целта е да го закрепиш криво-ляво да се крепи вътре в рамката и да не падне. Ако имаш свободно място в рамката слагаш и друг далак или парче и така до напълването на рамката с далаци и обвиване с тел, който накрая връзваш пак за горната или долна летва. Неудобното е , че ако си сам, трябва хем да държиш рамката, хем да режеш и поставяш далаци едновременно .Естествено работиш с ръкавици за да не ти изядат ръцете. По -усложнения - но за сметка на това много по удобен вариант. Вземаш колкото смяташ за необходими празни рамки необтелени. В горната летва странично забиваш 8 -10 пирончета /10-15 мм/ със стърчащи глави на 2-3 мм.Двустранно. С долната летвичка същата процедура,като подлагаш на нещо за да не дозабиеш пирончетата от другия край. Започващ умерено стегнато обтелване на единия борд на рамката- правиш го предварително -долу горе през главичките на пирончетата /може и с намотаване еднократно около пирона за по сигурно/ .Дали ще е на зиг -заг или обтелването ще стане отвесно няма особено значение. Вземаш така едностранно обтелените рамки и отиваш при рояка с далаците. Слагаш рамката легнала с теловете отдолу на плоскост някаква и стъпила на две летвички странично да не се мачкат пчелите.Режеш далак и го слагаш в рамката върху теловете ,където си решил .Можеш да допълниш всяко едно свободно място. След напълването на рамката , хващаш парче тел и почваш пак да намотаваш вече върху горните пирончета, като можеш да си позволиш да внимаваш повече и дори да подпушваш и да пазиш пчели и особено майката. После обтелената двустранно и плътно рамка с далаци -в кошера приемник. Тоя вариант е много по- удобен и приятен , но като всичко удобно иска предварителна подготовка от няколко минути повече. След като пчелите свържат парчетата може с клещи резачки да махнеш вече тела и полека -лека тия рамки се отместват накрая да ги напълнят с мед и да ги изкараш за центрофугиране и претопяване .Не е хубаво да ги оставяш да основни рамки и за презимуване .
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Такаааа, да доложа, почти пълен провал с прехвърлянето, уж направих всичко както го описа и започнах бавно и спокойно обаче далаците се оказаха толкова меки от жегата и в някой имаше мед и се разтече, омазах се целия, телта бях затегнал като струна но все пак поддаде малко и поувисна ..абе не съм доволен от работата си. Ако нямаше мед може би щеше по прилично да стане ... та така. За новобранците да кажа ако ще прехвърляте далаци по добре преди пашата и да е по хладно.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от светльо »

Нямаше ли свободни пити, та се занимаваш с далаците?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

светльо написа:Нямаше ли свободни пити, та се занимаваш с далаците?
На предната страница съм написал.."Здравейте, в един празен кошер се засели рой, направи ли си 6,7 далака... въпроса ми е тъй като кошера беше празен и тези далаци почти са го напълнили и няма къде да пъхна рамки та.... какво да правя... съвети."
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от petermar »

lisygera написа:Такаааа, да доложа, почти пълен провал с прехвърлянето, уж направих всичко както го описа и започнах бавно и спокойно обаче далаците се оказаха толкова меки от жегата и в някой имаше мед и се разтече, омазах се целия, телта бях затегнал като струна но все пак поддаде малко и поувисна ..абе не съм доволен от работата си. Ако нямаше мед може би щеше по прилично да стане ... та така. За новобранците да кажа ако ще прехвърляте далаци по добре преди пашата и да е по хладно.
Колегата е пропуснал да ти каже че тази работа се прави по хладно - рано сутрин или в хладно помещение. иначе така се получава - увисват. Ползат се само далаците в които има пило. Другите може да им ги оставиш в хранилката. Вместо тел съм ползвал по едър конец - тела се врязва много в питите.
Nil satis nisi optimum
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от светльо »

lisygera написа: На предната страница съм написал.."Здравейте, в един празен кошер се засели рой, направи ли си 6,7 далака... въпроса ми е тъй като кошера беше празен и тези далаци почти са го напълнили и няма къде да пъхна рамки та.... какво да правя... съвети."
това го прочетох, ясно, че кошера е празен, но нямаш ли пити на склад - това те питах.
С тези далаци си е чиста мъка - има и друг вариянт, в случай че нямаш свободни пити. Правиш три основи, които поставяш в другите семейства, а от тях дръпваш по една пита - от там нататък е ясно.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

светльо написа:
lisygera написа: На предната страница съм написал.."Здравейте, в един празен кошер се засели рой, направи ли си 6,7 далака... въпроса ми е тъй като кошера беше празен и тези далаци почти са го напълнили и няма къде да пъхна рамки та.... какво да правя... съвети."
това го прочетох, ясно, че кошера е празен, но нямаш ли пити на склад - това те питах.
С тези далаци си е чиста мъка - има и друг вариянт, в случай че нямаш свободни пити. Правиш три основи, които поставяш в другите семейства, а от тях дръпваш по една пита - от там нататък е ясно.
За съжаление съм младия пчелар който има практика от 1,5 години и никакъв наследен инвентар, грам свободна пита нямам, сега се гради и така, правя отводки за първи път а и този рой който се хвана се хвана не където трябваше ;) в този ред на мисли тази словенската примамка която представлява една гумена тръбичка с пълнеш от накълцани листа как точно се употребява...
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от toko652003 »

Когато нямаш пити слагаш основи.Ако нямаш основи слагаш голи рамки с тел.
При липса на тел може и само летви. :)) Успех!


Това с превързването на далаците си е загуба на време.
toko6520035927(Skype)
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

toko652003 написа:Когато нямаш пити слагаш основи.Ако нямаш основи слагаш голи рамки с тел.
При липса на тел може и само летви. :)) Успех!


Това с превързването на далаците си е загуба на време.
БАВНО ГРАДЯТ ;) основи има на корем ама...
манихеин
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 4:31 am
Местоположение: Раковски, 3 броя ДБ 10

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от манихеин »

Храни! Отводка на 4 рамки от средата на май до средата на юни ми изгради 8 рамки ДБ!
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от bobara »

Как да оправа тьртовка? :?
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от teraforming »

По това време най - удачно е да доближиш постепенно по- слаб кошер до търтовъчния и търтовката да я тръснеш на 5-6м, като така ще налетиш слабия и ще се подсили. Ако има пити с работническо пило ги предай на по - слаби кошери или на първия.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”