Как съхранявате питите ?

Модератор: toko652003

Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Цветан Димитров »

Здравейте!Аз съм си сковал един шкаф във който нареждам магазините на кумин.Най отдолу съм поставил метална тавичка в която паля сяра на прах/продава се в аптеките/.Оставям питите да престоят 24-30 часа и ги вадя от шкафа.На тяхно място поставям други и процедурата се павтаря.Третираните магазини нареждам един върху друг,върху фибран и ги покривам с друго парче отгоре.Пролетно време преди поставяне ги проветрявам няколко дни.Не съм имал нападение нито от мишке нито от восъчен молец.Предупреждавам,че пушекът от сяра е отровен да не се вдишва!!!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Dinko »

Серният диоксид (SO2) е безцветен газ с характерна миризма на изпражнения,
т.т. -72,7°С и т.к. -10°С.
Получава се при горене на сяра, метални сулфиди или сероводород на въздуха или от киселина и сулфит или хидрогенсулфит. Силен редуктор, особено във воден разтвор. Разтваря се във вода и дава хидрат на газа, като разтворът се отнася като киселина (сериста киселина). Използва се за производството на SO3 за получаване на сярна киселина. Той уврежда озоновия слой.

Серен диоксид може да бъде получен при изгаряне на сяра:
S + O2 → SO2

Няма миризма :idea: :idea: :idea:
Може да се задушиш за секунди , без да разбереш :idea: :idea: :idea:
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Цветан Димитров »

Здравейте!При случаен разговор с колега пчелар който е от Русенско разбрах че той ползвал някакви таблетки които се слагали на зърнените храни против гъгрица.Някой ползвал ли е този метод и има ли ефект защото той каза че бил много доволен от резултатите.Нареждал магазините на кумин по пет и слагал една таблетка на картонче в средния магазин.Молбата ми е някой ако е използвал този метод да сподели.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Майка »

Здравей, не съм използвала метода. Най-добре да не се ползва, силно отровно и канцерогенно е веществото.
Скоро един колега ми каза, че този газ, който отделят таблетките, се използвал в концентрационните лагери. Нищо чудно да е така, защото всички отрови, БОВ, след войната започват да се използват в селското стопанство. Представете си с какво се третират храните ни!!!
Най-добре да не посягаме и ние, пчеларите, към тях!
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Цветан Димитров »

Здравей мамче!За това не се бях замислял.Споделих го и с един дядо който 40години се занимава с пчеларство.Той ми каза да не се занимавам с глупости,а да използвам листа от орех и мента които да се поставят между рамките.Той е действал само така защото така са го научили неговите учители.Мисля да пробвам с няколко магазина.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Майка »

Пробвай на комин с листа орех или мента, както и без листа на разни репеленти.
Пробвай и с мравчена киселина, поставена върху рамките отгоре. Както и периодично да ги минаваш през фризера празните пити.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от valyo »

Цветан Димитров написа:Здравей мамче!За това не се бях замислял.Споделих го и с един дядо който 40години се занимава с пчеларство.Той ми каза да не се занимавам с глупости,а да използвам листа от орех и мента които да се поставят между рамките.Той е действал само така защото така са го научили неговите учители.Мисля да пробвам с няколко магазина.
Ако си навит да ги сменяш поне веднъж седмично....

При мен ореха не помага, а мента не съм слагал. Сигурно ми трябва 10 декара мента за да има и за молеца и за мене и т.н.
Другото в тази насока,което съм чувал да помага, също и срещу мравки, е шума от домати.

Между другото, наличието на толкова много "натурални способи" само по себе си е индикация че никой не е съвсем ефективен.
Това прилича на рекламите за лекарствата. Всички са 100%ефективни, всички са много добри и единствени и т.н и т.н. и като се замисли човек, то ако имаше едно което да действа наистина добре, хората щяха да го ползват и другите нямаше да ги има. А то .... :)
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Майка »

Освен орехова шума, листа от домати, може да се ползват като репелент и листа/стъбла от бял пелин. Аз така го знам, че трябва да е бял пелин, но в интернет намерих друга информация, че се ползва обикновен пелин за репелент. Но може би това е едно и също растение. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0 ... 0%B8%D0%BD

Обикновеният пелин е използван за отблъскване на бълхи и молци, както и за овкусяване на бира и вино. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%B8%D0%BD
Само да се има предвид, че не трябва да попада от пелина в питите, заради горчивия му вкус. Пелинът трябва да е в торби. Не съм го правила, така ми беше обяснено от пчеларя, който го ползваше. Слагала съм пелин против молци в гардероба.

Според мен най-добре е да са на проветриво, на комин, на сянка и от време на време да се минават през фризера.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от зуница »

След като молците изядоха листата от орех, пробвах с оцетна киселина.Бързо се изпарява и ефекта във времето клони към нула.Тая година поставих пакетчетата тимол , които ми останаха от зимата. Там където има тимол, молец нe виждам.
Последно промяна от зуница на Пет Юли 24, 2015 12:33 pm, променено общо 1 път.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от TVB »

Според източници от мрежата стръкчета от изсушена цъфнала ВРАТИГА действат убийствено и пропъждащо на насекоми, дори на мишки. Дали някой колега е използвал този метод. Не е лошо да се опита. В нашия край по това време вратигата цъфти. Аз по принцип използвам прекарване през фризер, но смятам да направя опит с Вратига.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Майка »

Трябва само да решиш точно как ще я приложиш. Дават я отровна. Може би в тензухени торби.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от TVB »

Майка написа:Трябва само да решиш точно как ще я приложиш. Дават я отровна. Може би в тензухени торби.
Прилагането си го представям както при листата от орех - върху питите и корпуса затворен с вестник. Труден е въпроса с дозата. Както са казали древните: "лекарството е в дозата". През 2014 г. когато отидох да набера цъфнала вратига с изненада открих по цветовете пчели. Единици бяха, но имаше. Вероятно знаят за билката повече от нас.Притеснява ме дали напролет восъка на питите ще мирише на вратига - миризмата е неприятна.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Майка »

Да, миризмата е проблем, а също и горчивината, които може да се получат, както при събиране на нектар от горчиви и миризливи растения, така и от попадане на такива растения във восъчните пити.

Но само като направиш сравнение със съхранение на восъчни пити с нафталин, за което всички сме чували!!!, това е само малко неудобство. Как ли се справят с миризмата на нафталин?!? Предполагам, част от миризмата ще се изпари при проветрение. Може да пробваш първо да сложиш само на по-застрашените пити, плодниковите. Така пролетта ще разбереш, дали пчелите ще приемат тези пити след проветрение. А по-късно ще извъртиш мед от тях само за проба.

С дозата едва ли ще сбъркаш, дори да сложиш по-голямо количество.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”