Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от toko652003 »

''Няма лоши системи кошери, има лоши и неподготвени пчелари...

Въпроса за пчелните жилища е един от най - оспорваните в пчеларството. Много трудно е да се съчетаят естествените изисквания на пчелното семейство и желанието на хората за добиване на повече и при по - удобен начин, пчелна продукция.''

Източник:
Книжка: Уроци по пчеларство
Автор: доц. д-р Б. Първулов
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от Лежаков »

Тук може би е мястото да споделя причините, поради които работя с лежаци ,а не с друга система кошери.

1. Големината на лежака. Обичам голямите неща – голяма къща, голяма кола, голям телевизор и т.н. Харесвам и голямите кошери, защото в тях се отглеждат голями семейства.
2. Проста конструкция. Голям масивен сандък с капак на панти. Краката на които стои, също са масивни, дебели и високи. Лесен е за изработка и подръжка.
3. Лекота при работа. Няма носене, вдигане и мъкнене. С един поглед се добива представа за състоянието на семейството. Всички манипулации са лесни за извършване, което пести сили и време.
4. Район и паша. Полупланински район.Пролетта идва по-късно и много рядко студовете се завръщат.Лятото не е изпепеляващо.Ливадите са свежи чак до есентта.Зимата е мразовита.
Пашата е продължителна, разнообразна, необилна, но напълно достатъчна за развитието на силни и продуктивни семейства.
5. Целите на занятието.Старая се да отглеждам само силни семейства. С тяхна помощ създавам и отглеждам качествени отводки /5-6 рамки/ и семейства /8-10 рамки/, които продавам до Гергьовден. За тази дейност лежаците са идеални.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от srg »

Колега Лежаков!
Знаеме ти предпочитанията и тези клишета си ги писал много пъти.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от Лежаков »

Когато видях наименованието на темата, реших да споделя причините ,които са ме накарали да предпочета използваната от мен система.Много важно е при избора да се вземат впредвид доста фактори - възраст, физически възможности, район, паша, свободно време и още много други.
Написаното от Вас /srg/, не е свързано с темата и го приемам ,като едно ненужно заяждане.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от toko652003 »

Успех на тези пчелари със системите за които са добре подготвени!

Има сериозни успехи на отглеждани семейства в пънове и т.н.


Изображение
toko6520035927(Skype)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от Aleksey »

Лежаков написа:Тук може би е мястото да споделя причините, поради които работя с лежаци ,а не с друга система кошери.

1. Големината на лежака. Обичам голямите неща – голяма къща, голяма кола, голям телевизор и т.н. Харесвам и голямите кошери, защото в тях се отглеждат голями семейства.
2. Проста конструкция. Голям масивен сандък с капак на панти. Краката на които стои, също са масивни, дебели и високи. Лесен е за изработка и подръжка.
3. Лекота при работа. Няма носене, вдигане и мъкнене. С един поглед се добива представа за състоянието на семейството. Всички манипулации са лесни за извършване, което пести сили и време.
4. Район и паша. Полупланински район.Пролетта идва по-късно и много рядко студовете се завръщат.Лятото не е изпепеляващо.Ливадите са свежи чак до есентта.Зимата е мразовита.
Пашата е продължителна, разнообразна, необилна, но напълно достатъчна за развитието на силни и продуктивни семейства.
5. Целите на занятието.Старая се да отглеждам само силни семейства. С тяхна помощ създавам и отглеждам качествени отводки /5-6 рамки/ и семейства /8-10 рамки/, които продавам до Гергьовден. За тази дейност лежаците са идеални.
Нещо ме озадачават точки 4и5.....Значи ли,че отводките са с миналогодишна майка.Ако майката е таз годишна с колко пило са 5-6 рамковите отводки или пилото е чуждо.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от Aleksey »

[quote="toko652003"]Успех на тези пчелари със системите за които са добре подготвени!

Има сериозни успехи на отглеждани семейства в пънове и т.н.

Моят пън е горедолу колкото тези.Обема му е 6 дб.рамки и най-сериозният ми успех са роевете които пуска.Върши работа и за подсилване със летящи.Има възможност отгоре да се постави тръвна за складиране на мед,но за сега не съм пробвал.Става също и за капан за роеве-така го заселих.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от Лежаков »

Aleksey написа: Нещо ме озадачават точки 4и5.....Значи ли,че отводките са с миналогодишна майка.
Майките най-често са от м.Юли на миналата година.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Няма лоши системи кошери има лоши и неподготвени пчелари

Мнение от toko652003 »

Aleksey написа:
toko652003 написа:Успех на тези пчелари със системите за които са добре подготвени!

Има сериозни успехи на отглеждани семейства в пънове и т.н.

Моят пън е горедолу колкото тези.Обема му е 6 дб.рамки и най-сериозният ми успех са роевете които пуска.Върши работа и за подсилване със летящи.Има възможност отгоре да се постави тръвна за складиране на мед,но за сега не съм пробвал.Става също и за капан за роеве-така го заселих.
Ako е с такива размери сигурно и добив ще има.

Изображение
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”