Делене на половина

Модератор: toko652003

magna72
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 2:21 pm

Делене на половина

Мнение от magna72 »

Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Делене на половина

Мнение от Dinko »

Отдели част от пчелите, наблизо, и като се
върнат старите пчели предай новата майка.

Успех !!
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Делене на половина

Мнение от niki1313 »

Този метод започнах да прилагам от около 12 години. До сега мисля че съм го развил "малко". Ще ти нахвърлям нюансите в стъпки а подробностите оставам за твоята фантазия и импровизация.

1. Това деление се прави само на силни семейства
2. Желателен период за тази операция е непосредствено след изваждането на слънчогледовия мед (както си преценил ти)
3. Хубаво е да имаш подготвена оплодена майка.
4. Както се казва в приказките - в един хубав слънчев ден ( гледай прогнозата за времето, следващите три, четери дена трябва също да е слънчево, топло и без валежи на дъжд и сняг) направи разцепването. С помощник премести кошера, който ще делиш на известно разстояние, някъде в пчелина 3,4,5 или 10, 20 метра, няма особено голямо значение.
5. На мястото на преместения кошер поставяш новия кошер. Цвета и вида играят роля, но не чак толкова голяма. Важното да е на същото място.
а) Пчеларя сам трябва да прецени съотношението между млади и стари пчели
б) По това време на годината обикновено летящите пчели са около 2/3
в) Правиш си сметката, колко са 2/3 в случая и поставяш толкова рамки, които плътно да се покрият с пчели ( в твоя случай 7,8 ДБ рамки)
6. Отиваш при преместения кошер, който искаш да делиш и намираш майката. Вземаш я и внимателно я поставяш в новия кошер в който вече си поставил 7,8 ДБ рамки.
Относно избора на рамки също имаш няколко вариянта.
а) Слагат се 7,8 рамки с голи основи ( неизградени)
б) Слагат се добре изградени пити без мед и търтееви килийки. Вариянт е да поставиш изцентрофугирани пити.
Две много важни условия:
- Не смесвай в новосформирания кошер изградени с неизградени пити
- Не слагай никакво пило
Моето предложение е в новосъздадения кошвер да се поставят само голи основи, точно колкото трябва и добре обтелени.
7. След като си преместил старата майка в новия кошер слагаш покривната табла и пълниш хранилките с APIINVERT. Колкото повече, токлова повече. Една хранилка от 0.700 L е недостатъчна. С този новосформиран кошер повече работа нямаш.
8. В стария преместен кошер след седем, осем часа придаваш оплодена майка в клетка.

Това е накратко метода. Прост, елементарен но трябва стриктно да спазваш правилата.

Радвам се, че се повдигна въпрос за това делене на семейството, защото до сега съм го споменавал само в тесен кръг от приятели. Надявам се, че съм ти бил полезен не само на теб но и други начинаещи пчелари. Вероятно колеги, които са ставали пчелари на годината в България (Б.Б. ;б.К. и др.) не го знаят, но да не ги обиждаме и подценяваме. Те имат добро представяне пред медиите.

Успех.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Делене на половина

Мнение от volodq »

Моето мнение е,че трябва да разделиш и летящите пчели за да се развият семействата нормално и еднакво.А това става като преместиш основното семейство на около 50 см.от мястото му и поставиш другия кошер също на 50 см от основното място,като естествено храниш за стимулиране на майката.
Успех!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Делене на половина

Мнение от niki1313 »

Това са отживелици.
Стреля смело, като ти предложих или ако можеш още по-смело ако някой колега-експериментатор ти предложи.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Делене на половина

Мнение от Boro »

Така де ама той/тя иска да дели семействата края на юли-началото на август. Абсурд е тогава да се слагат основи.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
ganchev55
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Мар 09, 2013 9:49 am
Местоположение: Пловдив

Re: Делене на половина

Мнение от ganchev55 »

Имаш и друг вариант.Изработваш преграда,плътна по вертикала на кошера с мрежа от двете страни.Разделяш празния кошер на 2 еднакви половини.Боядисваш едната половина отпред с различен цвят.Отгоре слагаш 2 хранилки на 2 отделни капака.Така в 2-те части трябва да се събират по 6 рамки-за ДБ12 кошер.От донора Взимаш по 3 рамки с пчели,пило и мед и ги поставяш в краищата на преградения кошер.Ограничаваш с 2 преградни дъски.Пускаш 2 майки оплодени и храниш.С донора проблеми нямаш-храниш и разширяваш.Отводките можеш да изравняваш и разширяваш.Така оценяваш и майките.Добре е да зимуват в същия кошер,но при добра есен можеш да отделиш едното семейство.При мен работи и намирам много предимства за които навярно се досещаш.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Делене на половина

Мнение от volodq »

niki1313 написа:Този метод започнах да прилагам от около 12 години. До сега мисля че съм го развил "малко". Ще ти нахвърлям нюансите в стъпки а подробностите оставам за твоята фантазия и импровизация.

1. Това деление се прави само на силни семейства
2. Желателен период за тази операция е непосредствено след изваждането на слънчогледовия мед (както си преценил ти)
3. Хубаво е да имаш подготвена оплодена майка.
4. Както се казва в приказките - в един хубав слънчев ден ( гледай прогнозата за времето, следващите три, четери дена трябва също да е слънчево, топло и без валежи на дъжд и сняг) направи разцепването. С помощник премести кошера, който ще делиш на известно разстояние, някъде в пчелина 3,4,5 или 10, 20 метра, няма особено голямо значение.
5. На мястото на преместения кошер поставяш новия кошер. Цвета и вида играят роля, но не чак толкова голяма. Важното да е на същото място.
а) Пчеларя сам трябва да прецени съотношението между млади и стари пчели
б) По това време на годината обикновено летящите пчели са около 2/3
в) Правиш си сметката, колко са 2/3 в случая и поставяш толкова рамки, които плътно да се покрият с пчели ( в твоя случай 7,8 ДБ рамки)
6. Отиваш при преместения кошер, който искаш да делиш и намираш майката. Вземаш я и внимателно я поставяш в новия кошер в който вече си поставил 7,8 ДБ рамки.
Относно избора на рамки също имаш няколко вариянта.
а) Слагат се 7,8 рамки с голи основи ( неизградени)
б) Слагат се добре изградени пити без мед и търтееви килийки. Вариянт е да поставиш изцентрофугирани пити.
Две много важни условия:
- Не смесвай в новосформирания кошер изградени с неизградени пити
- Не слагай никакво пило
Моето предложение е в новосъздадения кошвер да се поставят само голи основи, точно колкото трябва и добре обтелени.
7. След като си преместил старата майка в новия кошер слагаш покривната табла и пълниш хранилките с APIINVERT. Колкото повече, токлова повече. Една хранилка от 0.700 L е недостатъчна. С този новосформиран кошер повече работа нямаш.
8. В стария преместен кошер след седем, осем часа придаваш оплодена майка в клетка.

Това е накратко метода. Прост, елементарен но трябва стриктно да спазваш правилата.

Радвам се, че се повдигна въпрос за това делене на семейството, защото до сега съм го споменавал само в тесен кръг от приятели. Надявам се, че съм ти бил полезен не само на теб но и други начинаещи пчелари. Вероятно колеги, които са ставали пчелари на годината в България (Б.Б. ;б.К. и др.) не го знаят, но да не ги обиждаме и подценяваме. Те имат добро представяне пред медиите.

Успех.
Във форума си имаме вече и кандидат на науките. :mrgreen:
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
magna72
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 2:21 pm

Re: Делене на половина

Мнение от magna72 »

Благодаря за вниманието Колеги!Ще опитам да ги разделя юли месец пък каквото стане!Дано не нахалствам но бихтели ми препоръчали от къде да си закупя маики,за сега съм се ориентирал към Ловеч,но и Вашите мнения няма да са излишни!P.S.Мъж съм просто никът ми е на модел мотоциклет :D !
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Делене на половина

Мнение от Gojyto »

Ами бих ти препоръчал да не купуваш от лицензиран производител,защото са им гола водичка майките.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Делене на половина

Мнение от зуница »

Производителите "произвеждат" , не отглеждат майки. Качеството е отвратително. Ако "майката" изчезне зимата ,или "забрави" да снася оплодени яйца , язък ти за масрафа с деленето.Апиакта "произвежда" над 10000 майки( според сайта им).Смятай какъв е бракът при това "производство".Миналата година се излъгах и купих тяхна майка и втори път няма да се вържа.А преди години майките им ставаха.Пазарна икономика ,само дето не можеш им върна стоката до седмица без обяснения.
Опитай сам да си отгледаш майки. Самосмяна , роеви маточници , което ти е по-лесно.Ако не можеш сам поискай от колега наблизо, който отглежда.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Делене на половина

Мнение от iasen2 »

Поклон пред геройски загиналите пчели от лоши пчеларски практики ! най добрия метод за размножаване е естествения . При разделято губиш от естествения подбор , при който оцелява най приспособимия . пчелите без майка или маточник ги поставяш в стресово състояние , което никой не знае как им действа . После се чудите защо ви загиват кошери.
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Делене на половина

Мнение от niki1313 »

Здравейте колеги,
Не знам защо е вродено или може би придобито това да нараняваме себеподобните си, хората около нас или хората, които обичаме. Повечето, които пишат във форума се занимават с пчели, защото обичат пчелите, защото си изкарват прехраната с тях или това е семеен бизнес. Повечето влизаме във форума да намерим нещо полезно за себе си или да помогнем на някой. Обаче, има и доста хора, които си показват големите умни глави, когато искат да репликират някого или да проявят висша форма на сарказъм към себеподобен, защо го правят, само те си знаят, но в такива изказвания няма нищо градивно или полезно. Обикновено, честа практика е човек с незнанието си с липсата на опит, образуване и култура да подвежда и дори да манипулира други хора.
"...Абсурд е тогава да се слагат основи." - От къде скъпи ми колега разбра че по този начин няма да се изградят основите. Прави опити или имаш върховни познания за биологията на пчелите. Не ми вярвай а просто направи си експеримент с едно семейство по начина който предложих, но след два месеца очаквам обратна връзка за положителния резултат от опита ти.

Старите пчели в новосформираното смейство веднага стават кошерни пчели - започват да градят и то много хубаво без търтееви килийки, започват да гледат пило и да хранят майката. Подложени в състояние, което застрашава тяхното съществуване ( без пило, без мед, без дори и една изградена килийка те стават много ефективни и им се удължава живота до 15 дни. От една седмица до десетина дни всички пити са изградени. За три четири седмици всичките пити са осеменени. Докато стане време за зазимяване пилото в кошера ще се завърти два, три пъти. Старата летяща пчела така или иначе щеше да изчезне след приключването на пашата. Това исках да оставя за младия пчелар да се опита да разбере сам, да си задава въпроси и да търси отговори. Но някои хора с незнанието си, си причиняват душевни страдания и за тях пиша тези пояснения. Ако има някой баш, баш неверник, тогава го каня на пчелина си да му направя демонстрация, пък и някоя бира може да изпием за хубавата работа.

Пожелавам успех на всички колеги в пчеларството и моля злонамерените такива да станат малко по дори хора, не е трудно само трябва да опитате.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Делене на половина

Мнение от volodq »

niki1313 написа:Това са отживелици.
Стреля смело, като ти предложих или ако можеш още по-смело ако някой колега-експериментатор ти предложи.
Размножение семей с сохранением качества пчел
и повышением продуктивности пасеки
(№ 1, 2010)

Мы обратили внимание на способ размножения семей делением на пол-лета. Применяли его на племенном ядре пасеки. Однако наш способ отличается от общепринятого. Мы не подсаживаем чужую матку в ту половину семьи, где ее нет. Если следовать стандартному методу, то мы не достигнем своей цели: получить от одной семьи вторую идентичную первой по всем показателям. Как только племенная семья наберет силу и в ней будет 8 и более рамок расплода, делим ее на две части: в первой остается матка и 3 рамки печатного расплода, во второй — 5 рамок разновозрастного расплода, а следовательно, в ней больше пчел. Семьи находятся в одинаковых по форме и окраске ульях. Мы отодвигаем их от места, где стояла материнская семья, на 50–100 см, и летные пчелы распределяются по ульям. В отводок, где нет матки, возвращается больше летных особей, так как они ориентируются по шуму внутри улья. Такое распределение способствует тому, что наши труженицы выведут хорошую свищевую матку. Мы провели специальное исследование (табл. 3).

Существенная разница между исследуемыми показателями отсутствовала. Этот способ применяем для размножения племенных и сильных семей. Подчеркиваем, размножать таким способом можно только те семьи, в которых не менее 8 рамок с расплодом, а на практике использовали семьи, где их было от 9 до 15 (размер 435х300 мм).


В.Г.КАШКОВСКИЙ,
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Делене на половина

Мнение от Зарко »

niki1313 написа:Здравейте колеги,
... Ако има някой баш, баш неверник, тогава го каня на пчелина си да му направя демонстрация, пък и някоя бира може да изпием за хубавата работа.

Пожелавам успех на всички колеги в пчеларството и моля злонамерените такива да станат малко по дори хора, не е трудно само трябва да опитате.
Аз бих дошъл не от недоверие, а от интерес, а пък щом и бира ще има ... :D

Имам един въпрос. Друг колега ми го е препоръчвал този метод, но разликата е, че той слага новата майка с клетката в новия кошер. Така няма ли да е по-лесно, а и по-безопасно за старата майка при прехвърлянето?
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”